Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Emile Gallè i inni - GALERIA

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
wtorek, 15 maja 2012 10:25

Sopocki Dom Aukcyjny prezentuje obecnie w swojej sopockiej siedzibie wyjątkową wystawę "Mistrzowie szkła XX wieku”. Ekspozycję stanowią wyroby przeszło 50 wytwórni.


GALERIA


Zgromadzono ponad 100 bardzo ciekawych eksponatów, wytwarzanych od końca XIX wieku po dzień dzisiejszy. Szkło w ostatnich dwóch wiekach przeszło wielką ewolucję, stało się dość popularną dziedziną sztuki, przynajmniej na świecie. Na wystawie możemy zobaczyć dzieła wielu znakomitych projektantów z Niemiec, Czech, Francji, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Skandynawii. Komisarzem wystawy jest Agnieszka Chrzanowska z Sopockiego Domu Aukcyjnego.


alt


alt

Wazon, Leaves and vine, Louis Comfort Tiffany, Nowy Jork, ok. 1915 r.


- Jakie miejsce na polskim rynku antykwarycznym zajmuje szkło. Czy możemy mówić o polskich kolekcjonerach. W ogóle czy jest zainteresowanie tą dziedziną sztuki?
Agnieszka Chrzanowska: Zainteresowanie jest niezbyt duże, aczkolwiek obserwujemy pewien jego wzrost. W Polsce szkło nie doczekało się jeszcze należytego mu miejsca. U nas silniejsza jest tradycja kolekcjonowania przedmiotów innych dziedzin sztuki, zwłaszcza malarstwa, tymczasem na zachodzie Europy przez lata powstawały świetne kolekcje szkła dekoracyjnego, dziś mające ogromną wartość materialną. Szkło pozostaje wciąż mało znane polskiemu odbiorcy. Wystawa nasza, poza tym, że przybliża widzom twórczość najlepszych wytwórni, pozwala oswoić się z ich nazwami, uświadamia, myślę, jak atrakcyjnym przedmiotem kolekcjonerskim może być szkło. Żadna inna dziedzina rzemiosła nie dorównuje mu efektami dekoracyjnymi, bogactwem kolorystyki czy formy. Mamy nadzieję, że wystawa przyczyni się do poszerzenia, niestety wąskiego jak dotąd, grona kolekcjonerów szkła w Polsce.


alt

Obiekt szklany Jörg Zimmermann, Niemcy, 2 połowa XX w.


alt

Wazon, Compagnie des Cristalleries de Baccarat, Baccarat, ok. 1890 r.


alt

Wazon, Ferdinand von Poschinger, Frauenau, ok. 1900 r.


- Które wytwórnie szkła należą do czołowych na świecie i czy można  ich wyroby  zobaczyć na wystawie?
Agnieszka Chrzanowska: Wydaje się, że jest to jedna z niewielu okazji zobaczenia w jednym miejscu tak bogatej i różnorodnej ekspozycji szkła. Przedstawiamy praktycznie największych projektantów  i najważniejsze wytwórnie. Dużą część wystawy stanowią szkła francuskie z początku XX wieku, na czele z pracami Emile’a Gallégo. Wiele miejsca poświęconego jest również wytwórniom śląskim i czeskim, takim jak: Loetz, Heckert, Poschinger, Kralik czy Huta Josephine. Na wystawie można obejrzeć wiele przykładów ich secesyjnych wyrobów inspirowanych formami naturalnymi, o iryzujących powierzchniach. Warto podkreślić, że wyroby czeskich hut szkła, o bardzo długiej tradycji, należą od dawna do najlepszych na świecie. Wspomnieć należy również o wybitnym projektancie nowojorskim z przełomu XIX i XX w., Louisie Tiffanym, którego prace również uświetniają naszą ekspozycję. Prezentowane szkła powstawały przy pomocy rozmaitych  technik, szczególnie jeśli chodzi o opracowanie powierzchni. Mamy tu szkło wydmuchiwane, prasowane, trawione, szlifowane, malowane farbami emaliowymi, opracowywane na gorąco i na zimno – w sumie dające niezwykle szeroką gamę efektów dekoracyjnych.


alt

Wazon Emile Gallé, Nancy, lata 1904-1906


alt

Wazon, Huta Josephine, Szklarska Poręba, ok. 1900 r.


alt

Wazon, Massimo Nordio, Murano, 2002 r.


- Które z prezentowanych eksponatów na sopockiej wystawie zasługują jeszcze na wyróżnienie?
Agnieszka Chrzanowska: Poziom wystawy jest dość wyrównany. Nie ma może jakiejś światowej rewelacji, ale zdajmy sobie sprawę , że to nie są tanie obiekty – bywają warte i pół miliona euro. Na naszej wystawie szczególnie polecamy zapoznanie się z  bardzo ciekawymi wazonami Emile’a Gallègo, który wywarł ogromny wpływ na innych wytwórców szkła na przełomie XIX i XX wieku. Szczególnie okazały jest jeden z jego wazonów, wykonany w latach 1904-1906 i wyceniony na kwotę 28 tys. złotych. Kwiatowa dekoracja, podobnie jak w przypadku innych jego prezentowanych  dzieł wykonana jest techniką trawienia kwasem w dwóch warstwach barwnego szkła. Dodatkowo od wewnątrz wazon podmalowany jest sproszkowanym szkłem. Technika ta zyskała szczególnie licznych naśladowców, co ilustruje też nasza wystawa. Jak już wspomniałam, na uwagę zasługują prace Tiffanyego oraz Loetza, specjalizujących się w szkle iryzującym, ponadto tak wyśmienitych francuskich wytwórni jak: Daum, Baccarat, Muller czy Schneider. Na wystawie przeważają wazony, jednakże nie brakuje luksusowych szkieł użytkowych, zestawów do likieru i wina, pater czy lamp. Miłośnicy stylu art deco mogą podziwiać wyroby czołowych jego przedstawicieli – Renègo Lalique’a  czy  Pierre’a d’Avesn. Takich wystaw jak nasza, szczerze mówiąc w Polsce praktycznie nie ma, a jeżeli są to bardzo rzadko.


alt

Wazon Stanislav Libenský, Czechy, 1977 r.


alt

Figurka kota, Rene Lalique, Wingen-sur-Moder, 1 poł. XX w. proj. 1923 r.


- Czy na wystawie prezentujecie Państwo również sztukę współczesną?
Agnieszka Chrzanowska: No właśnie, nie wspomnieliśmy dotąd o obszernym dziale wystawy, który tworzą szkła pochodzące z 2 połowy XX wieku. Warto wspomnieć o niemałej reprezentacji najlepszych pracowni szkła działających na wyspie Murano, jak: Barovier, Venini, czy Massimo Nordio. Włoskie projekty zachwycają zarówno formą, jak i ciekawą kolorystyką, wśród nich znajdują się również figurki. Artystą na którego jednak chciałabym zwrócić szczególną uwagę jest jeden z najciekawszych obecnie artystów tworzących w szkle – Jörg Zimmermann. Szczęśliwie udało nam się zgromadzić aż sześć jego niezwykłych prac, wykonanych przeważnie oryginalną, autorską metodą wydmuchiwania szkła przez metalową siatkę. Efekt końcowy tak powstającego dzieła jest spektakularny. Nie można nie wspomnieć też o pracy wybitnej postaci w zakresie szkła współczesnego, niezwykle cenionego na świecie czeskiego artysty Stanislava Libenskýego. Ponadto można zobaczyć na wystawie dzieła uznanych projektantów skandynawskich, czy niemieckich, jak choćby Erwina Eischa. Szkło współczesne to już zupełnie mało znana i mało popularna w Polsce dziedzina, ciesząca się natomiast w innych krajach ogromnym zainteresowaniem i osiągająca niezwykle wysokie ceny na europejskim rynku sztuki. Wierzę, że i w Polsce przyjdzie czas na współczesne szkło, szkoda tylko, że znów jesteśmy w tym wyprzedzani przez inne kraje, którym za kilka lat będziemy zazdrościć fantastycznych kolekcji szkła z przełomu XX i XXI wieku. Tymczasem gorąco namawiam do skorzystania z okazji i obejrzenia niezwykłych szkieł w naszej galerii w Sopocie.
Rozmawiał: Stanisław Seyfried

galeria-essey.pl


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież