Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Skandalista Kazimierz Kalkowski

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
środa, 27 marca 2013 11:01

Kazimierz Kalkowski, wielka osobowość artystyczna Wybrzeża. Właśnie mija 30 lat pracy twórczej.


Znany przede wszystkim ze swoich ceramicznych rzeźb, wzbudzających zachwyt, zdziwienie, sympatię, poruszenie, niedowierzanie, ale również niesmak i awersję. Jest uczniem innej osobowości Wybrzeża prof. Kazimierza Ostrowskiego „Kacha”, ale również o czym często się zapomina był asystentem prof. Andrzeja Dyakowskiego, który przed laty prowadził w gdańskiej szkole plastycznej Pracownię Malarstwa Ściennego i Witrażu. Obaj profesorowie w pewnym sensie mieli wpływ na spojrzenie i stosunek artysty do sztuk plastycznych.


alt


Kalkowski uważa, że poza niewątpliwym talentem, który trzeba mieć, liczy się, tak jak było to kiedyś, olbrzymia praca. Praca, którą trzeba wykonać i bez której nigdy nie powstanie dzieło sztuki. Przed laty artysta w jednej z naszych wielu dyskusji poddał miażdżącej krytyce, model kształcenia młodych artystów w naszym kraju. Dlaczego przypominam tę rozmowę? Otóż, oglądając ostatnią wystawę Kalkowskiego, tę jubileuszową,  w Muzeum Miasta Gdyni, można w pełni docenić wielki talent, ale też olbrzymią pracę, którą wykonał przygotowując ten pokaz. Obok ceramicznych rzeźb, drugą część ekspozycji zajmuje rysunek i malarstwo, które w ostatnim czasie bardziej zajmuje artystę. To wynik prawdopodobnie pewnego zmęczenia materią ceramiczną, bowiem nierzadko rzeźby ważą i po 50 kilogramów, a przypomnę, że trzeba je wypalać w piecu kilkakrotnie.


alt


Kazimierz Kalkowski tworzy od trzydziestu lat, ale jego osobowość artystyczna jest jak dobre wino, wiadomo, czym starsze tym lepsze. Cała seria jego nowych obrazów może szokować, ale kto zna choć trochę jego wcześniejszą sztukę, spokojnie przyjmuje największe nawet erotyczne konfiguracje wypełniające przestrzeń jego obrazów. Jednak wbrew pozorom Kalkowski odwołuje się również do spraw dnia dzisiejszego, często bezceremonialnie szydząc z otaczającej nas zakłamanej rzeczywistości.


alt


Gdyńska wystawa Kalkowskiego jest retrospektywą. Możemy zobaczyć na niej wiele starszych prac, szczególnie rzeźb, ale także bardzo dużo nowego malarstwa. Tę wystawę koniecznie trzeba zobaczyć. Kto nie zna Kalkowskiego koniecznie musi go poznać, a kto go zna, koniecznie musi zobaczyć jego nowe malarstwo. Będąc wielkim artystą, dalej pozostaje skandalistą, co jest nieodzowną cechą jego sztuki i życia.


altalt


Wystawa : „30 lecie pracy twórczej, rysunek i malarstwo – Kazimierz Kalkowski”, Muzeum Miasta Gdyni, czynna będzie do 5.05.2013 r.
Stanisław Seyfried (galeriaessey@wp.pl)

galeria-essey.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+3 #1 gdańszczanka 2013-03-28 08:39
Wciąż jestem pod ogromnym wrażeniem wystawy Kalkowskiego. Cieszę się, że autor powrócil do malarstwa, które ostatnimi czasy tak rzadko mogliśmy podziwiać. Myślę, że gdyby wystawa zostala zorganizowana w Gdańsku z calą pewnością cieszyla by się większym zainteresowanie m.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież