W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Impresjonista z Kwidzyna

Ocena użytkowników: / 45
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 22 kwietnia 2013 18:33

Nie należał do wielkiej trójcy impresjonistów niemieckich : Corinth, Libermann, Slevogt. Nie miał jednak czego się  wstydzić, poziomem swojego malarstwa często zbliżał się do ich twórczości. Ernst Kolbe (1876-1945), malarz z Kwidzyna niedoceniany przez lata, wręcz zapomniany nawet w swojej ojczyźnie. Dziś pamiętają o nim nieliczni.


Kiedy mówimy o malarzach, którzy zapisali się w historii sztuki europejskiej jego też możemy wymienić wraz z innymi twórcami, również tymi pochodzącymi z Kwidzyna. To miasto położone  na Powiślu miało szczęście do wybitnych malarzy, by wymienić takich artystów jak : Meissner, Räuber, Windmüller. Kolbe był blisko, ocierał się o najlepszych.


alt

Ernst Kolbe, Litografia, " Ulica Piwna"


W roku 1913 otrzymał nagrodę Fundacji Juliusa Helffta dla szczególnie utalentowanych malarzy pejzażystów.  Ernst Kolbe urodził się w 1876 roku, jego biografia nie jest do końca znana. Lata młodzieńcze spędził  koło Stargardu na Pomorzu i nie wiadomo czy jeszcze kiedykolwiek powrócił do Kwidzyna. Może podczas licznych pobytów w Gdańsku, wypuszczał się do swojego rodzinnego miasta. Nie trafiłem jednak na jego prace przedstawiające Kwidzyn.


alt

Ernst Kolbe, olej, "Ulica Piwna w Gdańsku"


Malował bardzo dużo, również w Prusach. Swoją edukację artystyczną rozpoczął w Berlinie u doskonałych twórców, którzy dali mu podstawy bardzo dobrego wykształcenia malarskiego. Julius Ehrentraut, profesor berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych, przygotował go pod  kątem technik litograficznych, a przede wszystkim dał mu solidne podstawy rysunku, natomiast prof. Paul Vorgang przygotował go pod kątem malowania pejzażowego. Największy wpływ na  osobowość artystyczną miał jednak jego kolejny sławny  nauczyciel prof. Eugen Bracht, u którego w 1899 roku  rozpoczął kolejne studia  i  już jako uczeń mistrzowski odbył z nim kilkuletni staż w Dreźnie. Analizując  jego prace, dokładnie możemy zaobserwować  wpływ  berlińskich nauczycieli i rozwój jego talentu. Malowanie rozpoczął od tradycyjnych, realistycznych pejzaży. Po przystąpieniu do Stowarzyszenia Artystów Berlińskich i odbyciu kilku podróży studyjnych jego talent rozkwitł. Przemieszczał się odwiedzając zakątki położone nad Morzem Północnym  i Bałtyckim. Odwiedził wyspę Sylt oraz góry Tyrolu i lasy Bawarskie. Powstało wówczas wiele pejzaży  jak i wiele obrazów przedstawiających wnętrza domów rybaków z wyspy Sylt, oraz wnętrza domów mieszczan Lubeki i Gdańska. Można zauważyć w nich pozostałości wpływu niemieckiego biedermaieru, mocno zabarwionego już pojawiającą się stylistyką malarstwa impresjonistycznego. Kolbe uwielbiał malować ulotne chwile, spontanicznie, szybko szkicując. Rozwijał się od wiernie odtwarzanej rzeczywistości do głębokiego osobistego spojrzenia na otaczającą przyrodę.


alt

Ernst Kolbe, olej, "Stare schody". (dom Uphagena w Gdańsku)


Obok ważnej realistycznej treści, która tak mocno utrwalana była w akademii, oddawał w sposób mistrzowski nastrój i  wrażenia, budując je za pomocą wypracowanych przez siebie technik prowadzenia pędzla i za pomocą koloru. W późniejszych pracach jeszcze bardziej zbliżył się do natury, przyrody i zjawisk atmosferycznych. W swoich pejzażach oddalał horyzont, minimalizował krajobraz, pozbawiał go wszelkiego sztafażu tworząc pustą przestrzeń, skupiał się za to na efektach świetlnych i emocjach wywoływanych przez przyrodę.


alt

Erns Kolbe, olej, "Kapliczka"


Ernst Kolbe nie doczekał się jeszcze należnego mu miejsca, nawet  pośród tych  artystów, którzy pochodzącą z Pomorza. Dziś na europejskich aukcjach sztuki organizowanych przez renomowane domy aukcyjne od czasu do czasu trafić można na jego prace. Umarł w 1945 roku,  pochowany jest na cmentarzu w Rathenow.

Na ostatniej wystawie „Malarze Gdańscy1850-1950" w Muzeum Sopotu mogliśmy zobaczyć jego trzy prace, które z wielka przyjemnością, możemy przedstawić również czytelnikom portalu ”Wybrzeże24.pl” i „Gazety Gdańskiej”. 

Stanisław Seyfried (galeriaessey@wp.pl)

Obrazy pochodzą ze zbioru gdańskiego kolekcjonera Andrzeja Walasa

galeria-essey.plInne artykuły związane z:
 

Komentarze  

 
+8 #4 Ryszard 2013-05-26 16:22
Obrazy fajne, tylko w handlu antykwarycznym niespotykane!
Cytować
 
 
+9 #3 Mario 2013-05-19 20:12
Bardzo interesujący ,artykuł o pomorskim malarzu.Napewno zasługuje na samodzielną wystawę w Gdańsku lub Kwidzynie.
Cytować
 
 
+10 #2 Maria 2013-05-06 10:02
Tez widziałam obrazy Ernsta Kolbe ,bardzo ciekawy malarz impresjonista z Kwidzynia uczeń słynnego Eugena Brachta.
Cytować
 
 
+12 #1 Historyk sztuki 2013-05-05 16:27
Byłem na wystawie i widziałem dzieła Ernsta Kolbe .Jest to bardzo ciekawy nie do konca odkryty Impresjonista .Obrazy E.Kolbe naprawde robia wrazenie i powinny byc na stałe eksponowane w muzeach naszego regionu
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież