Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Malarstwo gdańskie XIX i XX wieku - „Kiedyś zakazane, dziś niedocenione”

Ocena użytkowników: / 48
SłabyŚwietny 
środa, 13 lutego 2013 13:39

Malarstwo gdańskie, to znaczy polskie, czy niemieckie? czy po prostu gdańskie? Odpowiedź tkwi w skomplikowanej historii miasta i zagmatwanych losach jego mieszkańców.



Dziś po kolejnych zawirowaniach historii możemy nareszcie bez obaw  prezentować tę sztukę. Aby jednak o niej mówić musimy przyjrzeć się  malarskiemu życiu artystycznemu Niemiec na początku XIX wieku, które koncentrowało się w Berlinie, Dreźnie i Waimarze. W połowie wieku sytuacja się zmieniła, prym przejęło Monachium, Düsseldorf i Karlsruhe. Wiele lat później  do tego grona dołączyły jeszcze dwa inne ośrodki artystyczne, w których rozwijały się Akademie Sztuk Pięknych, Wrocław i Królewiec. Malarze z tych środowisk prężnie działali na rzecz rozwoju niemieckiego ekspresjonizmu.


alt

Bruno Paetsch, "Kąpiąca się para", olej


Niestety Gdańsk nie miał tyle szczęścia, bowiem Królewska Szkoła Sztuk Pięknych działająca tu od 1804 roku nie zdołała przekształcić się w szkołę o statusie akademii. Funkcjonowała jako Prowincjonalna Szkoła Artystyczna, podobnie jak szkoły w Magdeburgu czy Halle, zatrudniając zaledwie paru profesorów. Miała charakter elitarny, kształcąc rocznie jedynie około pięciu przyszłych malarzy. Aby zrobić karierę, gdańscy studenci musieli  kontynuować naukę już w większych ośrodkach akademickich. Naturalnym kierunkiem była któraś  z niemieckich akademii lub studia w Rzymie bądź w Paryżu, Wiedniu czy Petersburgu.


alt

Eduard Hildebrandt, "Wrak na brzegu", olej


Dziś wiemy, że wielu utalentowanych gdańszczan wybrało tę drogę i stało się wielkimi postaciami europejskiego malarstwa. Historia pokierowała jednak tak, że dziś prawie nic lub bardzo mało wiemy o artystycznych osiągnięciach gdańszczan. Ocena ich działań malarskich w XIX wieku oraz później w Wolnym Mieście Gdańsku dokonana przez pryzmat bardzo popularnych w ówczesnym czasie wedut może być niesprawiedliwa i bardzo krzywdząca. To prawda, że moda na mieszczańskie obrazki z wakacji nad morzem, mogła przysłonić rzeczywisty obraz na gdańską sztukę. Jest zatem teraz doskonała okazja dla zmiany tego poglądu.


alt

Carl Gustav Rodde, "Pejzaż alpejski", olej


Muzeum Sopotu, przygotowuje wystawę poświęconą malarstwu naszego regionu, dotyczącą lat 1850-1950. Przedstawieni zostaną twórcy urodzeni w Gdańsku i okolicy lub podczas swojego życia artystycznego mocno związani z tym terenem. Prawdę mówiąc, jedynie paru z nich było Polakami, większość była pochodzenia niemieckiego lub należała do społeczności Wolnego Miasta Gdańska. Miniony okres Polski Ludowej nie sprzyjał afirmacji dokonań tych malarzy. Wydaje się, że od czasów wojny, może być to pierwsza, tak pełna wystawa przedstawiająca prace artystów pochodzących z Gdańska.


alt

Moritz Wimmer, "Kościół św. Brygidy - 1919 r.", akwarela


Cofając się jednak do początku XIX wieku, warto przypomnieć, że malarstwo gdańskie, po czasach świetności w poprzednich wiekach, odradzało się dzięki trzem ważnym wydarzeniom dotyczącym miasta. Po pierwsze, dzięki powstałej szkole artystycznej (1804 r.). Pierwszym dyrektorem szkoły był Johann Adam Breysig, malarz i nauczyciel Karola Fryderyka Wilhelma III, dyrektor szkoły artystycznej  w Magdeburgu. Po drugie, dzięki założeniu Towarzystwa Sztuk Pięknych (1835 r.). Po trzecie, dzięki powstaniu Muzeum Miejskiego (1872 r.).


alt

Muzeum Miejskie w Gdańsku, karta pocztowa z początku XX w.


Czołową postacią, tych wszystkich wydarzeń był Johann Carl Schultz, malarz i grafik, wykształcony w Gdańsku, Monachium i Berlinie. Założyciel i członek zarządu Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, jednocześnie dyrektor Prowincjonalnej Szkoły Sztuk Pięknych. Uczestniczył również przy powołaniu Muzeum Miejskiego, ale największe zasługi dla nowej gdańskiej instytucji poniósł sprowadzony do miasta przez Schultza, rzeźbiarz  Rudolf Freitag uczeń słynnego Bertela Thorvaldsena. Freitag został profesorem Szkoły Sztuk Pięknych, a później, pierwszym kustosz Muzeum Miejskiego, które znalazło swoją siedzibę w klasztorze pofranciszkańskim, tam gdzie dziś mieści się Muzeum Narodowe. Życie artystyczne w Gdańsku po ciężkich czasach, zaczęło się podnosić. W 1821 i w 1822 roku Adam Breysig zorganizował wystawy, które otworzyły drogę do cyklicznego publicznego pokazywania malarstwa. Parę lat później wystawy prezentowane były już w Zielonej Bramie. Prezentacje przygotowywali członkowie Towarzystwa Sztuk Pięknych, a wystawiane były obrazy zakupione do przyszłego Muzeum Miejskiego. Wśród eksponatów znalazły się dzieła: Alberta Dürera, Hansa Holbeina, Hansa Kriega, Daniela Chodowieckiego. Z działających wówczas w mieście artystów, wystawiali: Johann Carl Schultz, August Randt, Robert Reinick. Akcja zbierania eksponatów do przyszłego muzeum znalazła olbrzymi  oddźwięk wśród gdańszczan. Zaangażowali się spadkobiercy bogatych mieszczan przekazując spore dotacje oraz często bardzo cenne dzieła sztuki. Wśród głównych donatorów był Carl Gottfried Klose i jego spadkobiercy, to dzięki jego dotacji powstało muzeum.


alt

Bruno Bielefeld, "Bówka" 1931, olej


W tym samym czasie rozwijała się Gdańska Szkoła Sztuk Pięknych, którą kończyła cała plejada znakomitych malarzy, znanych później na europejskich salonach, których obrazy sprzedawane są w prestiżowych galeriach za niebagatelne sumy, których dzieła prezentują największe muzea na świecie. 


alt

Aleksander Wilhelm Meyerheim, "Przekazanie meldunku", olej


Dzieła niektórych malarzy kończących gdańską szkołę będzie można zobaczyć na sopockiej wystawie, która zapowiada się niezwykle interesująco. Prezentacja oparta jest na prywatnych zbiorach gdańskiego kolekcjonera Andrzeja Walasa. Wystawę uzupełnia parę ważnych prac należących do dwóch innych kolekcjonerów  oraz kilka obrazów należących do Sopockiego Domu Aukcyjnego. Zobaczymy obrazy, praktycznie wszystkich najlepszych malarzy gdańskich XIX i XX wieku, do których należą między innymi : Eduard Hildebrandt, Michael Carl Gregorovius, Wilhelm August Stryowski, Aleksander Wilhelm Meyerheim, Carl Gustaw Rodde, Ernst Kolbe, Berthold Hellingrath, Bruno Krauskoph, Fritz Agust Pfuhle, Bruno Paetsh, Bernhard Maximilian Sturmhoefel, Arthur Bendrat, Stanisław Chlebowski, Marian Mokwa. Zabraknie między innymi: Alberta Juchanowitza,  Otto Brausewettera, Fritza Hildebrandta, Louisa Sy, Wilhelma Karla Räubera, Carla Friedricha Meyerheima, Friedricha  Eduarda Meyerheima. W sumie wystawionych będzie około 90 obrazów, autorstwa 30 malarzy.

Wernisaż wystawy „100 lat malarstwa w Gdańsku - 1850-1950” odbędzie się w piątek 22.02.2013r. o godz. 18 w Muzeum Sopotu, Willa Ernsta Claszena - Sopot ul. Poniatowskiego 8.

Stanisław Seyfried  (galeriaessey@wp.pl)

galeria-essey.pl

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież