Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nowa Galeria Morska CMM

Ocena użytkowników: / 24
SłabyŚwietny 
wtorek, 16 kwietnia 2013 20:41

W nowym entourage’u Centralne Muzeum Morskie zaprezentowało przed paru dniami stałą wystawę europejskiego malarstwa marynistycznego. To w ciągu prawie 55 lat gromadzenia zbiorów malarskich, kolejna odsłona takiej ekspozycji.Czy udana? To bardzo subiektywne odczucie, bowiem spośród ponad 1000 obrazów wybrać reprezentatywną ich kolekcję może być bardzo trudne. Kuratorki wystawy panie Liliana Giełdoń i Monika Jankiewicz-Brzostowska dokonały wyboru, próbując połączyć stare, sprawdzone metody ekspozycji z nowoczesnym spojrzeniem na taką prezentację, polegającą na wspólnym pokazaniu malarstwa starego z nowym, obcego z polskim.


alt

J. Barth, Portret kapitański pełnorejowca "Rubens", 1858 r.


Dla szybkiego, wycieczkowego przejścia przez wystawę, z dobrym komentarzem, te ponad 80 obrazów, może dać pewien pogląd na marynistykę europejską. Pewnie dla bardziej wymagającego zwiedzającego, może pojawić się już pewien problem. Zawsze chciałoby się pokazać wszystko co najlepsze, a do tego jeszcze nowości. Powstaje więc problem intencji i możliwości. Łatwo się minąć. Jedno jednak jest pewne, w muzeum na Ołowiance zobaczyć możemy ”kawał” dobrej marynistyki.


Obok hitu wystawy, trzech obrazów Iwana Ajwazowskiego, chciałoby się zobaczyć Turnera czy Constable’a, ale nie takie muzea jak nasze gdańskie, nie mają mistrzów angielskiego malarstwa  marynistycznego początku XIX wieku.


Skoro o XIX wieku mowa, to jedyny i chyba największy niedosyt jaki odczułem, to brak malarzy gdańskich tego okresu. To prawda, że nawet nasze Muzeum Narodowe ma braki. Jednak jak pokazała ostatnia wystawa malarzy gdańskich w Sopocie, prezentująca eksponaty ze zbiorów prywatnych, mamy w Gdańsku sporą kolekcję XIX wiecznych wspaniałych, również marynistycznych gedaników.


alt

Wilhelm August Stryowski


Poza Augustem Stryowskim, którego możemy podziwiać na wystawie, nie ma  przedstawicieli sławnych gdańskich rodzin malarskich Gregoroviusów, Meyerheimów, Hildebrandtów nie mówiąc już o Schultzu, Juchanowitzu, Detloffie, Gottheilu czy Reinicku. Za to jest kilku przedstawicieli marynistów Wolnego Miasta Gdańska: Bahl, Scherres, Urtnowski, Chlebowski, Mokwa, choć tu też chciałoby się zobaczyć nieco więcej.


alt

Rainhold Bahl


alt

Theodor Urtnowski


alt

Harry Schultz


Dobrze reprezentowane jest malarstwo polskie. Możemy zobaczyć wspaniałe przykłady naszej marynistyki: Malczewski, Ruszczyc, Gierymski, Popiel, Rapacki, Weiss, Wankie, Rubczak oraz doskonały, niedoceniany Gorstkin-Wywiórski.


alt

Michał Gorstkin-Wywiórski


alt

Jan Rubczak


Jeżeli chodzi o obcą sztukę XVII i XVIII wieku, to z tym zawsze jest problem i to wiele muzeów na świecie boryka się z osiąganiem właściwych, pasujących do kolekcji eksponatów. Dzisiejsza recesja gospodarcza stwarza w tej chwili dogodne warunki do uzupełniania zbiorów i to w bardzo dogodnych cenach. Warto skorzystać.


CMM prezentuje parę ciekawych pozycji malarstwa flamandzkiego i holenderskiego na czele z Wilhelmem van de Velde Młodszym.


alt

Wilhelm van de Velde Młodszy


Na zakończenie prezentacji wystawy słowo jeszcze o dobrze reprezentowanych „portretach kapitańskich”, które dla każdego muzeum morskiego mają specjalne znaczenie. Przedstawiają one bowiem obrazy, które z wielka wiernością oddawały wizerunki statków tworzących swoisty zapis żeglugi w poprzednich wiekach. Przeważnie były to obrazy, które po skończonej służbie kapitanowie zabierali ze sobą do domu. 


alt

Feliks Michał Wygrzywalski


Marynistyka w ujęciu stałej wystawy CMM w Gdańsku prezentuje się ciekawie, choć nie wiem czy powoli nie trzeba myśleć już o malarstwie powojennym, na czele z pracami naszych kolorystów, malarzy „szkoły sopockiej”. Minęło już tyle lat. Gdańszczanie czekają na nowe obrazy i nowe wystawy, oby częściej.  Brawa za wspaniałą prezentacje dla Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Wystawie towarzyszy skromny, ale ciekawy i co ważne tani katalog.

Stanisław Seyfried

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+2 #1 FZR 2013-04-18 05:00
Bardzo dobra recenzja autora artykułu ,prawdą jest to ze Muzeum Gdańska nie posiada takich obrazów w/w autorów, i nic nie robi w tym kierunku żeby je pozyskać.Wystawa w sopockim Muzeum pokazała wspaniały przekrój malarstwa gdańskiego i nie tylko! Czy w Muzeum Gdańska długo będzie trzeba czekać na wystawę gdanskich malarzy z "zapomnianego okresu"XIX XX? i nie tylko?
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież