Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nowa Galeria Morska CMM

Ocena użytkowników: / 24
SłabyŚwietny 
wtorek, 16 kwietnia 2013 20:41

W nowym entourage’u Centralne Muzeum Morskie zaprezentowało przed paru dniami stałą wystawę europejskiego malarstwa marynistycznego. To w ciągu prawie 55 lat gromadzenia zbiorów malarskich, kolejna odsłona takiej ekspozycji.



Czy udana? To bardzo subiektywne odczucie, bowiem spośród ponad 1000 obrazów wybrać reprezentatywną ich kolekcję może być bardzo trudne. Kuratorki wystawy panie Liliana Giełdoń i Monika Jankiewicz-Brzostowska dokonały wyboru, próbując połączyć stare, sprawdzone metody ekspozycji z nowoczesnym spojrzeniem na taką prezentację, polegającą na wspólnym pokazaniu malarstwa starego z nowym, obcego z polskim.


alt

J. Barth, Portret kapitański pełnorejowca "Rubens", 1858 r.


Dla szybkiego, wycieczkowego przejścia przez wystawę, z dobrym komentarzem, te ponad 80 obrazów, może dać pewien pogląd na marynistykę europejską. Pewnie dla bardziej wymagającego zwiedzającego, może pojawić się już pewien problem. Zawsze chciałoby się pokazać wszystko co najlepsze, a do tego jeszcze nowości. Powstaje więc problem intencji i możliwości. Łatwo się minąć. Jedno jednak jest pewne, w muzeum na Ołowiance zobaczyć możemy ”kawał” dobrej marynistyki.


Obok hitu wystawy, trzech obrazów Iwana Ajwazowskiego, chciałoby się zobaczyć Turnera czy Constable’a, ale nie takie muzea jak nasze gdańskie, nie mają mistrzów angielskiego malarstwa  marynistycznego początku XIX wieku.


Skoro o XIX wieku mowa, to jedyny i chyba największy niedosyt jaki odczułem, to brak malarzy gdańskich tego okresu. To prawda, że nawet nasze Muzeum Narodowe ma braki. Jednak jak pokazała ostatnia wystawa malarzy gdańskich w Sopocie, prezentująca eksponaty ze zbiorów prywatnych, mamy w Gdańsku sporą kolekcję XIX wiecznych wspaniałych, również marynistycznych gedaników.


alt

Wilhelm August Stryowski


Poza Augustem Stryowskim, którego możemy podziwiać na wystawie, nie ma  przedstawicieli sławnych gdańskich rodzin malarskich Gregoroviusów, Meyerheimów, Hildebrandtów nie mówiąc już o Schultzu, Juchanowitzu, Detloffie, Gottheilu czy Reinicku. Za to jest kilku przedstawicieli marynistów Wolnego Miasta Gdańska: Bahl, Scherres, Urtnowski, Chlebowski, Mokwa, choć tu też chciałoby się zobaczyć nieco więcej.


alt

Rainhold Bahl


alt

Theodor Urtnowski


alt

Harry Schultz


Dobrze reprezentowane jest malarstwo polskie. Możemy zobaczyć wspaniałe przykłady naszej marynistyki: Malczewski, Ruszczyc, Gierymski, Popiel, Rapacki, Weiss, Wankie, Rubczak oraz doskonały, niedoceniany Gorstkin-Wywiórski.


alt

Michał Gorstkin-Wywiórski


alt

Jan Rubczak


Jeżeli chodzi o obcą sztukę XVII i XVIII wieku, to z tym zawsze jest problem i to wiele muzeów na świecie boryka się z osiąganiem właściwych, pasujących do kolekcji eksponatów. Dzisiejsza recesja gospodarcza stwarza w tej chwili dogodne warunki do uzupełniania zbiorów i to w bardzo dogodnych cenach. Warto skorzystać.


CMM prezentuje parę ciekawych pozycji malarstwa flamandzkiego i holenderskiego na czele z Wilhelmem van de Velde Młodszym.


alt

Wilhelm van de Velde Młodszy


Na zakończenie prezentacji wystawy słowo jeszcze o dobrze reprezentowanych „portretach kapitańskich”, które dla każdego muzeum morskiego mają specjalne znaczenie. Przedstawiają one bowiem obrazy, które z wielka wiernością oddawały wizerunki statków tworzących swoisty zapis żeglugi w poprzednich wiekach. Przeważnie były to obrazy, które po skończonej służbie kapitanowie zabierali ze sobą do domu. 


alt

Feliks Michał Wygrzywalski


Marynistyka w ujęciu stałej wystawy CMM w Gdańsku prezentuje się ciekawie, choć nie wiem czy powoli nie trzeba myśleć już o malarstwie powojennym, na czele z pracami naszych kolorystów, malarzy „szkoły sopockiej”. Minęło już tyle lat. Gdańszczanie czekają na nowe obrazy i nowe wystawy, oby częściej.  Brawa za wspaniałą prezentacje dla Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Wystawie towarzyszy skromny, ale ciekawy i co ważne tani katalog.

Stanisław Seyfried

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież