Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ewa Bogucka Pudlis - „Spotkania”

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 29 kwietnia 2013 12:39

W ciągu ostatnich paru miesięcy, oglądałem w Elblągu parę bardzo ciekawych wystaw: Kazimierza Kalkowskiego, Anny Waligórskiej, Janusza Hankowskiego. Teraz Galeria Zum wystawia Ewę Bogucką Pudlis i również ta wystawa wpisuje się bardzo wysoki poziom poprzednich prezentacji.


Przyglądając się poczynaniom miejscowych animatorów sztuki, mam wrażenie, że zostały nieco zachwiane pewne proporcje. Malutka galeryjka na Starym Mieście położona niedaleko Galerii El, prezentuje wystawy na coraz wyższym poziomie. Zaczynam zastanawiać się, która z galerii jest uzupełnieniem tej pierwszej. Jedno jednak jest pewne, elbląska przestrzeń artystyczna wypełnia się coraz ciekawiej. Wystawa Ewy Boguckiej Pudlis, wzbudziła spore zainteresowanie licznie zgromadzonej publiczności. 


alt


Malarka z Gdańska, wcześniej związana była już z elbląskim środowiskiem artystycznym, poprzez pracę w wyżej wspomnianej Galerii El i jako plastyk w niezapomnianych zakładach Truso jako projektantka ubiorów. Wystawa wzbudziła ogólny zachwyt, poszczególne kompozycje prezentowały się imponująco. Malarstwo Boguckiej oparte jest na podstawie każdego dobrego malarstwa, sprawnym rysunku. Okazało się również, że artystka jest uznaną ilustratorką.


altalt


Próbując bardziej przybliżyć jej malarstwo, choć może być to bardzo trudne, można powiedzieć, że przedstawia racjonalne, tradycyjne widzenie rzeczywistości łącząc je z magicznymi przemyśleniami. Mocno angażuje swoją psychikę, która wyczulona jest na pewien romantyzm, daje się odczuć dużą wrażliwość i emocje. Jest kobieca, subtelna, ciepła, melancholijna. Marzy i fantazjuje, tworzy wizje wyjęte z zakamarków, głęboko schowanych myśli, ale jest nastrojowa. Jej obrazy oddychają. Ogląda się  je ze spokojem, bez męczarni, czasami jak w swoich rysunkach jest bardzo precyzyjna, by zaraz  nadać całości za pomocą powietrza mgły i światła  pewien niepokój. Przedstawia ludzi, ale inspiracją powstających obrazów są spotkania z nimi. 


alt


alt


Zawsze pewnym wyznacznikiem artystycznej drogi życiowej poza talentem  jest pochodzenie malarskie. W wypadku Ewy Boguckiej Pudlis jest ono dość klarowne. Orłowskie liceum plastyczne artystka kończyła  w klasie malarstwa i rysunku gdańskiej malarki Bohdany Pietkiewicz. PWSSP w Gdańsku u prof. Kazimierza Śramkiewicza i prof.Kazimierza Ostrowskiego „Kacha”. Zatem talent, tak jak diament został w odpowiednich rękach oszlifowany. Takie szczęście spotkało niewielu gdańskich studentów. Dobrze wykształcona Ewa Bogucka Pudlis, z dużymi możliwościami nie bała się żadnych wyzwań artystycznych. Dziś jej doskonałe prace przepełnione ciepłem kobiecego spojrzenia możemy obejrzeć w elbląskiej Galerii Zum.


alt


Jak powiedziała mi autorka, obraz jest wynikiem spotkania i przeniesieniem go na płótno. Akcja rozgrywa się już podczas malowania i jest kontynuacja tego spotkania. Na każde kolejne czeka z niecierpliwością. Tak jak my oczekujemy na jej  kolejne wystawy.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
 

Komentarze  

 
+3 #1 Darek 2013-04-30 20:54
Fajne malarstwo, ciekawa kolorystyka niespotykana u innych malarzy! Warto zobaczyc , polecam.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież