Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos... Pierwsza myjnia tunelowa Grupy LOTOS » Przy ul. Kołobrzeskiej na Przymorzu Grupa LOTOS otworzyła pierwszą w swojej sieci i jedną z nieliczn... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » System TETRA, który sprawdził się w różnych sytuacjach kryzysowych, jest przydatny także do działań ... Krzysztof Piekarski: Niemrawa lewica liże rany » Z dr Krzysztofem Piekarskim, politologiem, komentatorem, wykładowcą Zakładu Teorii Polityki Instytut... Ludzie prezydent Gdańska zarabiają lepiej niż... prezydent RP » Praca na rzecz gdańskiego Urzędu Miejskiego, czyli jego jednostek organizacyjnych i spółek z udziałe... 98 rocznica powstania Gedanii » Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji złożyła kwiaty i wieńce pod pomnikiem ... Śledczy ujawnili nieznany gigantyczny majątek byłego polityka PO Sławo... » Gotówka poukrywana w specjalnych skrytkach, przygotowanych do składowania pieniędzy, luksusowy samoc... Na Westerplatte odnaleziono 500 kg bombę lotniczą z okresu II wojny św... » 14 września 2020 r. na terenie pola bitwy na Westerplatte w trakcie prac saperskich prowadzonych na ... Zawody wędkarskie dla dzieci z dzielnicy Suchanino » W sobotę, 12 września, Koło wędkarskie PZW Nr 4 Gdańsk-Portowa wraz ze Spółdzielnią Mieszkaniową Suc... Co można w gdańskim sądzie? Żarty z ministra czy kpina z... » "Ziobro! Zakaz lotów nad sądami". Polityczny plakat tej treści przyozdabiał wejście do budynku Sądu ...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Błędy pogrążyły Stoczniowiec w trzeciej tercji
niedziela, 20 września 2020 19:13
Błędy pogrążyły Stoczniowiec w trzeciej tercji
Hokeiści Stoczniowca do 49 minuty grali niezły mecz z Tauronem
Ofensywna Lechia pokonała beniaminka z Mielca
sobota, 19 września 2020 16:24
Ofensywna Lechia pokonała beniaminka z Mielca
Taką Lechię kibice chcieliby oglądać częściej. Po dwóch

Galeria Sztuki Gdańskiej

Rewa 2020
poniedziałek, 07 września 2020 15:41
Rewa 2020
W pierwszych dniach września postanowiłem odpocząć. Wybrałem

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

W poszukiwaniu gdańskiej tożsamości malarskiej

Ocena użytkowników: / 38
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 08 czerwca 2020 16:09

"W poszukiwaniu gdańskiej tożsamości malarskiej" to tytuł najnowszej wystawy wyselekcjonowanej z olbrzymiego zbioru sztuki malarskiej gdańskiego kolekcjonera Andrzeja Walasa.


Kolekcja przekroczyła swą wielkością niewyobrażalne rozmiary. Dla jej ekspozycji należałoby przeznaczyć specjalną salę wystawienniczą, która z powodzeniem mogłaby stanowić ozdobę niejednego muzeum. W przeciągu kilku ostatnich lat fragmenty zbioru prezentowane były na ośmiu wystawach w prestiżowych miejscach Wybrzeża. W przygotowaniu kolejna prezentacja.


Na początku sierpnia w kościele św. Jana, zaprezentowanych zostanie około 50 nowo nabytych dzieł. Pokaz uzupełnią w niewielkiej ilości obrazy znane już z poprzednich wystaw. Ambicją kolekcji jest jak najszersza prezentacja miejscowych malarzy, tym razem również i tych pochodzących z najbliższej okolicy: Kwidzyna, Malborka, Tczewa i Elbląga.

alt

Alfred Scherres, Widok na kościół św. Jana, olej, płótno


Wydaje się że najliczniejszymi reprezentantami pomorskiej sztuki byli artyści wywodzący się z Elbląga. Urodziło się tam i żyło wielu doskonałych malarzy między innymi: Berthold Hellingrath, Harry Schultz, Emil Gabel, Dora Grabosch, Erich Scholtis czy pochodzący z Braniewa Stanisław Chlebowski.


Drugim takim ciekawym miejscem był Kwidzyn z którego wywodzili się nie mniej znani artyści jak: Thuro Balzer, Gustav Meissner, Wilhelm Carl Räuber, Eugen Windmüller, Ernst Kolbe czy Georg Knorr. Natomiast w pobliskim Malborku urodził się znakomity niemiecki malarz, ekspresjonista, przedstawiciel Berlińskiej Secesji Bruno Krauskoph (1892-1960). Duża osobowość, wielki twórca, którego losy rzucały po świecie od Niemiec przez Polskę, Francję, Szwajcarię, Norwegię, Stany Zjednoczone aż do jego powrotu tuż przed śmiercią do Berlina.

alt

Jan Szopiński, Złota Brama, olej, płótno


Niedaleko Malborka urodziła się w Nowym Stawie ilustratorka i graficzka, studiująca w Gdańsku, a później w Lipsku, Eva van Blericq, a w pobliskim Sztumie malarz i grafik Robert Assmus.


Inny znany przedstawiciel niemieckiej sztuki pochodzący z Tczewa, stały bywalec największych europejskich aukcji sztuki, to pejzażysta Alfred Bachmann uczeń prof. Maximiliana Schmidta z Królewieckiej Akademii Sztuki, studiujący później w Monachium. Z Tczewa pochodziła również malarka Dorota Stroschein czy Theodor Dietrich.

alt

Eduard Hildebrandt, Kościół w Rouen, 1848, olej, płótno


Prezentacja obejmować będzie trzy ostatnie stulecia, z kilkoma wyjątkami dzieł namalowanych jeszcze wcześniej. Zobaczymy zatem obrazy stworzone przez artystów doskonale wykształconych, posługujących się językiem niemieckim, polskim i łaciną.


Jako duże, bogate europejskie miasto, mieszkańcy Gdańska mogli dokonywać zakupów dzieł sztuki i nie było z tym większych problemów. Ekspozycja prezentuje dość szerokie spektrum malarstwa, o dość zróżnicowanym charakterze i różnych nurtach, a i zróżnicowanym wymiarze artystycznym, w większości są to obrazy, które mogły się podobać i dekorować zasobne domy. Jednak ambicją właściciela kolekcji jest kupowanie dzieł na wysokim poziomie artystycznego kunsztu czego dowodem mogą być ostanie zakupy dzieł Roberta Reinicka, Wilhelma Alexandra Meyerheima, Eduarda Hildebrandta, Alfreda Bachmanna czy Juliusa Gottheila, malarzy w świecie europejskiej sztuki niezmiernie cenionych, których ceny na aukcjach osiągają poważne notowania.

alt

Moritz Wimmer, Targ rybny, akwarela


Warto zauważyć, że wojna i jej konsekwencje zatrzymały czy wręcz przewały tradycje kolekcjonerskie. Powojenna de germanizacja po Wolnym Mieście Gdańsku poczyniła też duże spustoszenie i na lata wykluczyła niektóre okresy gdańskiej sztuki przerywając logiczny ciąg jej rozwoju. Dużą rolę w kształtowaniu gdańskich artystów odegrało kilka znaczących faktów XIX–wiecznego miasta: założenie w 1804 roku Królewskiej Szkoły Sztuk Pięknych i Rzemiosła, powstanie Towarzystwa Pokoju (1816), powołanie Towarzystwa Sztuk Pięknych (1835), założenie Stowarzyszenia Ochrony Dawnych Budowli i Pomników Sztuki (1856), Powstanie Muzeum Miejskiego (1872).

alt

Jan Kanty Gumowski, Długi most, litografia


Czołową postacią tych wszystkich działań był Johann Carl Schultz, wybitny malarz i grafik. Zakochany artysta w starym mieście nadmotławskiego grodu. Sprzyjające warunki rozwoju sztuki w trudnym XIX wieku miały wielki wpływ na wykształcenie olbrzymiej rzeszy artystów, większość z nich po studiach w renomowanych ośrodkach akademickich ówczesnej Europy powracała do swojego rodzinnego Gdańska. Rodzi się zatem pytanie na ile ich umiejętności wzbogaciły rozwój sztuki. To pytanie pozostaje otwarte, ale może choć w części wystawa ta da na nie odpowiedź.

alt

Robert Zeuner, Przy plaży, 1939, olej, płótno


Bogata kolekcja malarstwa Andrzeja Walasa może być kontynuacją dawnych prywatnych gdańskich zbiorów, które w większości zostały rozproszone. Niewątpliwie wystawa ta nawiązuje do znakomitych gdańskich kolekcji Jacoba Kabruna, Friedricha Basnera czy Lessera Giełdzińskiego. Andrzej Walas, kolekcjoner z wielką pasją śledzi aukcje największych europejskich domów aukcyjnych, wyławia okazy i sprowadza je do Gdańska, gdzie powinno być ich stałe miejsce prezentacji.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież