Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nowy, nieznany obraz Johanna Carla Schultza

Ocena użytkowników: / 64
SłabyŚwietny 
piątek, 05 kwietnia 2013 20:05

Johann Carl Schultz to wyjątkowa, wybitna osobowość XIX-wiecznego Gdańska. Twórca, który sam, ale także za sprawą swoich wielkich uczniów: Stryowskiego, Roddego, Juchanowitza czy Hildebrandta rozsławiał Gdańsk na całą malarską Europę.


Zasłynął trzema albumami miedziorytów, które ukazywały  się od 1855 do 1867 roku, a zatytułowane były „Danzig und seine Bauwerke” („Gdańsk i jego budowle” - 54 miedzioryty). Johann Carl Schultz przedstawił w nich przedproża, bramy, wnętrza naw kościelnych oraz budowle starego miasta, łącząc walory artystyczne z historyczną wartością zabytków. Próbował zwrócić uwagę na zrozumienie konieczności zachowania ich dla dalszych pokoleń.


alt

J.C. Schultz - Katedra w Oliwie od północy, akwaforta, Teka Tutti Frutti, Karta 11, (1870-1871) wyd. autorskie

W 1856 roku założył Stowarzyszenie Ochrony Dawnych Budowli i Pomników Sztuki w Gdańsku. Będąc osobą wykształconą, bowiem po skończeniu Gdańskiej Szkoły Sztuk Pięknych studiował malarstwo w Berlinie, następnie był uczniem słynnego monachijczyka  Domenico Quaglio, uczył się również we  Włoszech, jak nikt inny, rozumiał i doceniał urok starej gdańskiej architektury. Jego prace są dziś, niekiedy jedynym, świadectwem dawnej świetności miasta.


Na początku swojej kariery malarskiej wiele podróżował po Europie. Najdłuższą podróż odbył kiedy jeszcze studiował (1824-1828). Odwiedził wówczas wiele niemieckich oraz włoskich miast, zgromadził olbrzymi materiał, który później w zaciszu swojej gdańskiej pracowni opracowywał. Właśnie jeden z takich obrazów, sygnowany przez Schultza w roku 1864 pojawił się w jednym z niemieckich domów aukcyjnych. Prawdopodobnie obraz powstał ze szkiców wykonanych podczas właśnie tej pierwszej podróży, bowiem wówczas wiele czasu poświecił Kampanii, odwiedzając Neapol i Pompeje, a następnie Sycylię. Jego druga podróż do Włoch (1839-1840) praktycznie w większej części poświęcona była Rzymowi. 


„Pinie z Neapolu” powstały w trakcie prac nad  trzecią częścią wydawnictwa „Gdańsk i jego budowle” a zatytułowaną „Tutti Frutti”. Teka ta objęła 12 akwafort z wizerunkami niemieckich i włoskich miast oraz Oliwy i Helu.


alt


alt

J. C. Schultz - Katedra w Ulm, akwaforta, Teka Tutti Frutti, karta 5, (1868) wyd. autorskie


Ze względu na chorobę teka nie została w pełni zrealizowana. Jak wiadomo artysta sięgał wówczas do szkiców z pierwszej  podróży i mniemam, że natrafił wówczas na szkice neapolitańskie, które musiały go natchnąć. 


Obraz przedstawia widok na Zatokę Neapolitańską oraz dzielnicę Posillipo, a także część Starego Miasta z rozpoznawalnymi w perspektywie wąskimi uliczkami oraz średniowieczną zabudową. W oddali widać wzgórza wulkaniczne Wezuwiusza. Na pierwszym planie dominują duże pinie śródziemnomorskie, tak charakterystyczne dla tego rejonu. Jedna z nich znana jest z wielu zdjęć przedstawiających widok ze wzgórza Vomero. Obraz namalowany jest w estetyce realistycznej z wyraźnie zaznaczonym, nadającym romantycznego posmaku, sztafażem. Pod stromą górę, w stronę zamku Sant’Elmo, wspina się na koniu para wieśniaków. Pejzaż w części wypełniają lazurowe wody Zatoki Neapolitańskiej. Obraz prezentuje się wspaniale. Jego cena wywoławcza waha się między 10 a 12 tys. Euro, przy 30% narzucie domu aukcyjnego. Delikatnie mówiąc oznacza to, że widok może kosztować najmniej około 18-20 tys. Euro.


alt


alt


alt

Kościół św.Piotra i Pawła w Helu w pobliżu Gdańska, akwaforta, Teka Tutti Frutti, karta 3, (1868) wyd, autorskie


Ciekawe czy znajdzie się instytucja czy osoba prywatna, która mogłaby sprowadzić obraz z powrotem do Gdańska, bowiem prace olejne Schultza zdarzają się  dość sporadycznie. Uważam, że „Pinie z Neapolu”, namalowane przez naszego malarza powinny trafić do jednej z prywatnych salonowych kolekcji, jakich w Gdańsku było kiedyś wiele. Jest jeszcze czas, aukcja odbędzie się 26 kwietnia. Redakcja zainteresowanym udzieli wszelkiej pomocy przy ewentualnym zakupie obiektu. Na zakończenie warto wspomnieć, że w Gdańsku są dwie duże poważne prywatne kolekcje Johanna Carla Schultza oraz trzy lub cztery zbiory muzealne. Jednak pejzaży olejnych wydaje się, że prawie nie ma, poza Muzeum Narodowym, które posiada w swoich zbiorach cztery eksponaty.

  
Stanisław Seyfried (galeriaessey@wp.pl)

galeria-essey.pl

Prace ze zbioru gdańskiego kolekcjonera Andrzeja Walasa


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież