Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Znacznie zawyżone wydatki za gdańskie „śmieci”

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
środa, 20 lutego 2013 18:59

Z nową strukturą opłaty odpadowej opracowaną przez Urząd Miasta Gdańska nie zgadzają się prezesi gdańskich spółdzielni mieszkaniowych. W ich ocenie, bez względu na to, jaką metodę wybiorą gdańscy radni na lutowej (28 czwartek) sesji spośród czterech wariantów co do wywozu i utylizacji odpadów komunalnych, to i tak w Gdańsku będzie ona o co najmniej jedną trzecią za wysoka w porównaniu do dotychczasowych opłat.


Obecnie średnia opłata od osoby jest w wysokości 9 zł, w tym za odbiór płacimy 5,20 zł, a pozostała kwota 3,80 zł to tzw. opłata marszałkowska.


alt


Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Gdańska przedstawia opracowaną strukturę opłaty odpadowej, w której 42,9 proc. stanowi zagospodarowanie odpadów komunalnych. Oznacza to dwukrotny wzrost dotychczasowych opłat, tak twierdzi Marian Banacki, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Nieruchomości Spółdzielni Mieszkaniowych. Opłaty za wywóz przedmiotów wielkogabarytowych mają wynosić 3,9 proc., a według Banackiego powinny wynosić tylko jeden procent. Opłaty za odpady niebezpieczne dotychczas nie były uwzględniane, ale w nowej strukturze oszacowano je na 1,1 proc. ogólnych kosztów. Za wysokie są też, wynoszące 3,9 proc., szacunki dotyczące zarządzaniem całym tym systemem. Analiza elementów kosztów zarządczych systemu wydaje się być zdecydowanie zawyżona zarówno w odniesieniu do ilości planowanego zatrudnienia 44 pracowników, jak i zakresu amortyzacji 5 samochodów, zespołów komputerowych i ich oprogramowania.


Ze względu na przedstawione przez Miasto w materiałach założenia, że dotychczasowi zarządcy nieruchomościami wykonywać będą obsługę systemu gospodarki śmieciami, brak jest uzasadnienia zatrudniania 44 pracowników oraz zakup i eksploatacja 5 samochodów. W celu urealnienia zatrudnienia oraz kosztów, należałoby przedstawić wykaz czynności oraz pracochłonności dla każdej z tych osób.


altPrezesów gdańskich spółdzielni mieszkaniowych niepokoi również to, że windykacja wynosząca 8,7 proc. jest zbyt wysoka i pociąga za sobą konieczność pokrywania wydatków za te osoby, których nie będzie stać na płacenie czynszów. A takich osób, przy rosnącym bezrobociu, jest coraz więcej. 


W ocenie Mariana Banackiego w innych sąsiednich miastach, jak Wejherowo czy Reda, radni ustalili wydatki na wysokości około 10 zł od osoby. I to przy uwzględnieniu tego, że Zakład Utylizacyjny Sp. z o.o.. Szadółki w Gdańsku jest tańszy w porównaniu do innych wysypisk śmieci. To jednoznacznie wskazuje na to, że wydatki za gdańskie „śmieci” zostały znacznie zawyżone.


A opłaty ponoszone przez mieszkańców nie mogą przekraczać średnich kosztów ponoszonych na osobę w dotychczasowym systemie. Ewentualne przekroczenie tych kosztów wymaga szczegółowego uzasadnienia konieczności ponoszenia tych kosztów oraz ich wysokości.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież