Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Derby inne niż wszystkie
sobota, 30 maja 2020 14:32
Derby inne niż wszystkie
W niedzielę 31. maja o godzinie 17.30 po niespełna trzech miesiącac ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Znacznie zawyżone wydatki za gdańskie „śmieci”

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
środa, 20 lutego 2013 18:59

Z nową strukturą opłaty odpadowej opracowaną przez Urząd Miasta Gdańska nie zgadzają się prezesi gdańskich spółdzielni mieszkaniowych. W ich ocenie, bez względu na to, jaką metodę wybiorą gdańscy radni na lutowej (28 czwartek) sesji spośród czterech wariantów co do wywozu i utylizacji odpadów komunalnych, to i tak w Gdańsku będzie ona o co najmniej jedną trzecią za wysoka w porównaniu do dotychczasowych opłat.


Obecnie średnia opłata od osoby jest w wysokości 9 zł, w tym za odbiór płacimy 5,20 zł, a pozostała kwota 3,80 zł to tzw. opłata marszałkowska.


alt


Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Gdańska przedstawia opracowaną strukturę opłaty odpadowej, w której 42,9 proc. stanowi zagospodarowanie odpadów komunalnych. Oznacza to dwukrotny wzrost dotychczasowych opłat, tak twierdzi Marian Banacki, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Nieruchomości Spółdzielni Mieszkaniowych. Opłaty za wywóz przedmiotów wielkogabarytowych mają wynosić 3,9 proc., a według Banackiego powinny wynosić tylko jeden procent. Opłaty za odpady niebezpieczne dotychczas nie były uwzględniane, ale w nowej strukturze oszacowano je na 1,1 proc. ogólnych kosztów. Za wysokie są też, wynoszące 3,9 proc., szacunki dotyczące zarządzaniem całym tym systemem. Analiza elementów kosztów zarządczych systemu wydaje się być zdecydowanie zawyżona zarówno w odniesieniu do ilości planowanego zatrudnienia 44 pracowników, jak i zakresu amortyzacji 5 samochodów, zespołów komputerowych i ich oprogramowania.


Ze względu na przedstawione przez Miasto w materiałach założenia, że dotychczasowi zarządcy nieruchomościami wykonywać będą obsługę systemu gospodarki śmieciami, brak jest uzasadnienia zatrudniania 44 pracowników oraz zakup i eksploatacja 5 samochodów. W celu urealnienia zatrudnienia oraz kosztów, należałoby przedstawić wykaz czynności oraz pracochłonności dla każdej z tych osób.


altPrezesów gdańskich spółdzielni mieszkaniowych niepokoi również to, że windykacja wynosząca 8,7 proc. jest zbyt wysoka i pociąga za sobą konieczność pokrywania wydatków za te osoby, których nie będzie stać na płacenie czynszów. A takich osób, przy rosnącym bezrobociu, jest coraz więcej. 


W ocenie Mariana Banackiego w innych sąsiednich miastach, jak Wejherowo czy Reda, radni ustalili wydatki na wysokości około 10 zł od osoby. I to przy uwzględnieniu tego, że Zakład Utylizacyjny Sp. z o.o.. Szadółki w Gdańsku jest tańszy w porównaniu do innych wysypisk śmieci. To jednoznacznie wskazuje na to, że wydatki za gdańskie „śmieci” zostały znacznie zawyżone.


A opłaty ponoszone przez mieszkańców nie mogą przekraczać średnich kosztów ponoszonych na osobę w dotychczasowym systemie. Ewentualne przekroczenie tych kosztów wymaga szczegółowego uzasadnienia konieczności ponoszenia tych kosztów oraz ich wysokości.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież