Piotr Gierszewski: Szkoła czy biznes » Z Piotrem Gierszewskim, radnym Gdańska od 1998 r., wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, rozmawia... Oświadczenie Radnych PiS w sprawie wywiadu prezydent Dulkiewicz » W odniesieniu do wywiadu prezydent Dulkiewicz dla niemieckiej rozgłośni radiowej Radni Prawa i Spraw... Wręczono nagrody w pierwszej edycji konkursu "Pro bono Poloniae" » W sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej podczas uroczystej gali wręc... „8 tygodni do zdrowia” » „8 tygodni do zdrowia” to tytuł programu profilaktyczno-treningowego przygotowanego przez Akademię N... Prof. Gwizdała złożył mandat Rektora Uniwersytetu Gdańskiego » Dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. UG z dniem 28 września 2020 r. na ręce Przewodniczącego Rady Uni... „Sieci”: Dlaczego Kreml boi się Polski » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o postrzeganiu Polski przez Rosję pisze publicysta Marek Budz... Srebrny jubileusz Rënk-u » Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 25-lecie istnienia.- Nasz rynek istni... Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr...
Reklama
Oświadczenie Radnych PiS w sprawie wywiadu prezydent Dulkiewicz
czwartek, 01 października 2020 06:25
Oświadczenie Radnych PiS w sprawie wywiadu prezydent Dulkiewicz
W odniesieniu do wywiadu prezydent Dulkiewicz dla niemieckiej
Mecz w Tarnowie przełożony na niedzielę
środa, 30 września 2020 17:49
Mecz w Tarnowie przełożony na niedzielę
Zaplanowany na czwartek mecz Unii Tarnów ze Zdunek Wybrzeże został
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krystynie Górskiej
czwartek, 24 września 2020 09:50
Wspomnienie o Krystynie Górskiej
Kiedy w 2012 roku przygotowywałem się do spotkania z Krystyną

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dziewczyńskie historie – konkurs nie tylko dla dziewczyn

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 19 lutego 2013 09:59

altInstytut Kultury Miejskiej w Gdańsku ogłosił konkurs literacki oraz plastyczno-multimedialny „Dziewczyńskie historie, nieznane herstorie. Konkurs nie tylko dla dziewczyn”. Mogą w nim wziąć udział dzieci i młodzież w wieku 7-19 lat.Ideą konkursu jest zachęcenie uczestniczek i uczestników do stworzenia własnych, ważnych opowieści o kobietach, zarówno opisujących ich doświadczenia osobiste, jak i odmalowujących postaci wielkich kobiet w kulturze i historii. Zgłoszenia można nadsyłać do 7 kwietnia – prace literackie i 14 kwietnia – prace plastyczne.

Jeśli chcemy napisać pracę literacką, możemy napisać krótką formę poetycką (wiersz) lub krótką formę prozatorską, np. felieton, esej, opowiadanie. Wybierając     plastyczno-multimedialną formę wypowiedzi możemy przygotować pracę plastyczną (obraz, rysunek, kolaż, wycinanka), fotograficzną lub multimedialną (w formie filmu, slideshow, fotohistorii).

– Ideą konkursu jest zachęcenie młodych osób, by przyjrzały się doświadczeniu kobiet wszystkich generacji, zastanowiły się, co przeżywają lub przeżywały kiedyś dziewczynki, dziewczyny, panie dorosłe i dojrzałe, babcie i prababki. Mamy nadzieję, że próbie wyodrębnienia i przedstawienia własnego punktu widzenia towarzyszyć będzie dostrzeżenie niedocenianej często obecności kobiet w kulturze i historii – tłumaczą koordynatorki konkursu Bogna Burska i Barbara Piórkowska.

„Dziewczyńskie historie, nieznane herstorie. Konkurs nie tylko dla dziewczyn” odbywa się w ramach projektu Metropolitanka. Jest to projekt herstoryczny (z ang. her story – jej historia, w przeciwieństwie do history – jego historia), który opowiada o roli kobiet w historii, pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje trójmiejskiej metropolii, a także całego regionu pomorskiego. W roku 2012 Metropolitanka skoncentrowała się na kobietach związanych z dawną Stocznią Gdańską. W efekcie powstały trzy trasy turystyczne poświęcone działaczkom „Solidarności”, pracownicom stoczni oraz artystkom tworzącym na terenie stoczni. W ramach przedsięwzięcia odbyły się spacery z przewodniczkami po przygotowanych trasach, stworzono materiały do samodzielnego ich zwiedzania, odbył się panel dyskusyjny „Alina Pienkowska – Borusewicz – życie w służbie Solidarności” i wystawa prac studentek i studentów II roku Katedry Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prowadzony jest blog, na którym każdy może zaproponować wartą opisania herstorię.

Strona projektu wraz z blogiem: www.ikm.gda.pl/metropolitanka

Laureatom i laureatkom konkursu, podczas uroczystego rozstrzygnięcia konkursu w Instytucie Kultury Miejskiej, 16 maja zostaną przyznane nagrody książkowe w czterech kategoriach wiekowych.

Harmonogram:
7 kwietnia – termin nadsyłania prac literackich (liczy się data stempla pocztowego)
14 kwietnia – termin nadsyłania prac plastycznych (liczy się data stempla pocztowego)
do 10 maja – rozesłanie informacji o wygranej do laureatów i laureatek drogą e-mailową
16 maja, godz. 11.00 – uroczyste rozstrzygnięcie konkursu w Instytucie Kultury Miejskiej i wręczenie nagród

Na stronie: www.ikm.gda.pl/DziewczynskieHistorieKonkurs znajduje się regulamin i karta zgłoszenia do konkursu, a także wskazówki dla nauczycieli oraz uczniów z propozycjami tematów.
(UA)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież