Szymon Pawlicki, aktor, odważny człowiek – nie żyje » Nie żyje Szymon Pawlicki, aktor, człowiek “Solidarności”. Zmarł 25 stycznia br. w konińskim szpitalu... Tomasz Augustyniak, szef pomorskiego sanepidu, odwołany » Tomasz Augustyniak został odwołany z funkcji Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanita... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Rządowi wystawiłbym czwórk... » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wywiad z prezydentem RP Andrzejem Dudą, który za walkę z epid... Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Stoczniowiec rozbity w końcówce
niedziela, 24 stycznia 2021 20:25
Stoczniowiec rozbity w końcówce
Hokeiści Stoczniowca w Nowym Targu trzymali przyzwoity wynik do 54
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Zbigniew Szczepanek – Artysta, nawigator z Oksywia
niedziela, 17 stycznia 2021 13:37
Zbigniew Szczepanek – Artysta, nawigator z Oksywia
Ostatni raz ze Zbyszkiem Szczepankiem spotkałem się w październiku

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dziewczyńskie historie – konkurs nie tylko dla dziewczyn

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 19 lutego 2013 09:59

altInstytut Kultury Miejskiej w Gdańsku ogłosił konkurs literacki oraz plastyczno-multimedialny „Dziewczyńskie historie, nieznane herstorie. Konkurs nie tylko dla dziewczyn”. Mogą w nim wziąć udział dzieci i młodzież w wieku 7-19 lat.Ideą konkursu jest zachęcenie uczestniczek i uczestników do stworzenia własnych, ważnych opowieści o kobietach, zarówno opisujących ich doświadczenia osobiste, jak i odmalowujących postaci wielkich kobiet w kulturze i historii. Zgłoszenia można nadsyłać do 7 kwietnia – prace literackie i 14 kwietnia – prace plastyczne.

Jeśli chcemy napisać pracę literacką, możemy napisać krótką formę poetycką (wiersz) lub krótką formę prozatorską, np. felieton, esej, opowiadanie. Wybierając     plastyczno-multimedialną formę wypowiedzi możemy przygotować pracę plastyczną (obraz, rysunek, kolaż, wycinanka), fotograficzną lub multimedialną (w formie filmu, slideshow, fotohistorii).

– Ideą konkursu jest zachęcenie młodych osób, by przyjrzały się doświadczeniu kobiet wszystkich generacji, zastanowiły się, co przeżywają lub przeżywały kiedyś dziewczynki, dziewczyny, panie dorosłe i dojrzałe, babcie i prababki. Mamy nadzieję, że próbie wyodrębnienia i przedstawienia własnego punktu widzenia towarzyszyć będzie dostrzeżenie niedocenianej często obecności kobiet w kulturze i historii – tłumaczą koordynatorki konkursu Bogna Burska i Barbara Piórkowska.

„Dziewczyńskie historie, nieznane herstorie. Konkurs nie tylko dla dziewczyn” odbywa się w ramach projektu Metropolitanka. Jest to projekt herstoryczny (z ang. her story – jej historia, w przeciwieństwie do history – jego historia), który opowiada o roli kobiet w historii, pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje trójmiejskiej metropolii, a także całego regionu pomorskiego. W roku 2012 Metropolitanka skoncentrowała się na kobietach związanych z dawną Stocznią Gdańską. W efekcie powstały trzy trasy turystyczne poświęcone działaczkom „Solidarności”, pracownicom stoczni oraz artystkom tworzącym na terenie stoczni. W ramach przedsięwzięcia odbyły się spacery z przewodniczkami po przygotowanych trasach, stworzono materiały do samodzielnego ich zwiedzania, odbył się panel dyskusyjny „Alina Pienkowska – Borusewicz – życie w służbie Solidarności” i wystawa prac studentek i studentów II roku Katedry Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prowadzony jest blog, na którym każdy może zaproponować wartą opisania herstorię.

Strona projektu wraz z blogiem: www.ikm.gda.pl/metropolitanka

Laureatom i laureatkom konkursu, podczas uroczystego rozstrzygnięcia konkursu w Instytucie Kultury Miejskiej, 16 maja zostaną przyznane nagrody książkowe w czterech kategoriach wiekowych.

Harmonogram:
7 kwietnia – termin nadsyłania prac literackich (liczy się data stempla pocztowego)
14 kwietnia – termin nadsyłania prac plastycznych (liczy się data stempla pocztowego)
do 10 maja – rozesłanie informacji o wygranej do laureatów i laureatek drogą e-mailową
16 maja, godz. 11.00 – uroczyste rozstrzygnięcie konkursu w Instytucie Kultury Miejskiej i wręczenie nagród

Na stronie: www.ikm.gda.pl/DziewczynskieHistorieKonkurs znajduje się regulamin i karta zgłoszenia do konkursu, a także wskazówki dla nauczycieli oraz uczniów z propozycjami tematów.
(UA)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież