Osteobus przed Galerią Przymorze » W czwartek, 24 października, w godzinach od 9 do 16, przed Centrum Handlowym Galeria Przymorze przy ... „Środa z profilaktyką” w pomorskim NFZ » W środę, 23 października, w ramach cyklicznej akcji „Środa z profilaktyką” w godzinach od 10 do 14 n... W tygodniku „Sieci”: Triumf i ostrzeżenie » W nowym numerze tygodnika „Sieci” dziennikarze i publicyści analizują wyniki wyborów parlamentarnych... Zmarł Waldemar Świerkowski » 16 października zmarł Waldemar Świerkowski, wieloletni dyrektor należącej do RSW Prasa Książka Ruch... Zmarł Tadeusz Jabłoński » W nocy z 15 na 16 października, tydzień przed swoimi 100. urodzinami zmarł Tadeusz Jabłoński, pisarz... Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore...
Reklama
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
czwartek, 17 października 2019 19:03
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery l ...
Lotos PKH przełamał serię porażek
wtorek, 22 października 2019 20:11
Lotos PKH przełamał serię porażek
Hokeiści Lotos PKH wreszcie przełamali serię porażek. Gdańszczani ...
Emocjonujące derby na remis
niedziela, 20 października 2019 15:57
Emocjonujące derby na remis
Ponad sto minut trwały niedzielne derby Trójmiasta – sytuacji bram ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mariusz Hoffman - poeta, grafik, malarz
poniedziałek, 14 października 2019 16:42
Mariusz Hoffman - poeta, grafik, malarz
Mariusz Hoffman posiada wiele talentów, czasami łączy je ze sobą, ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Dziewczyńskie historie – konkurs nie tylko dla dziewczyn

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 19 lutego 2013 09:59

altInstytut Kultury Miejskiej w Gdańsku ogłosił konkurs literacki oraz plastyczno-multimedialny „Dziewczyńskie historie, nieznane herstorie. Konkurs nie tylko dla dziewczyn”. Mogą w nim wziąć udział dzieci i młodzież w wieku 7-19 lat.Ideą konkursu jest zachęcenie uczestniczek i uczestników do stworzenia własnych, ważnych opowieści o kobietach, zarówno opisujących ich doświadczenia osobiste, jak i odmalowujących postaci wielkich kobiet w kulturze i historii. Zgłoszenia można nadsyłać do 7 kwietnia – prace literackie i 14 kwietnia – prace plastyczne.

Jeśli chcemy napisać pracę literacką, możemy napisać krótką formę poetycką (wiersz) lub krótką formę prozatorską, np. felieton, esej, opowiadanie. Wybierając     plastyczno-multimedialną formę wypowiedzi możemy przygotować pracę plastyczną (obraz, rysunek, kolaż, wycinanka), fotograficzną lub multimedialną (w formie filmu, slideshow, fotohistorii).

– Ideą konkursu jest zachęcenie młodych osób, by przyjrzały się doświadczeniu kobiet wszystkich generacji, zastanowiły się, co przeżywają lub przeżywały kiedyś dziewczynki, dziewczyny, panie dorosłe i dojrzałe, babcie i prababki. Mamy nadzieję, że próbie wyodrębnienia i przedstawienia własnego punktu widzenia towarzyszyć będzie dostrzeżenie niedocenianej często obecności kobiet w kulturze i historii – tłumaczą koordynatorki konkursu Bogna Burska i Barbara Piórkowska.

„Dziewczyńskie historie, nieznane herstorie. Konkurs nie tylko dla dziewczyn” odbywa się w ramach projektu Metropolitanka. Jest to projekt herstoryczny (z ang. her story – jej historia, w przeciwieństwie do history – jego historia), który opowiada o roli kobiet w historii, pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje trójmiejskiej metropolii, a także całego regionu pomorskiego. W roku 2012 Metropolitanka skoncentrowała się na kobietach związanych z dawną Stocznią Gdańską. W efekcie powstały trzy trasy turystyczne poświęcone działaczkom „Solidarności”, pracownicom stoczni oraz artystkom tworzącym na terenie stoczni. W ramach przedsięwzięcia odbyły się spacery z przewodniczkami po przygotowanych trasach, stworzono materiały do samodzielnego ich zwiedzania, odbył się panel dyskusyjny „Alina Pienkowska – Borusewicz – życie w służbie Solidarności” i wystawa prac studentek i studentów II roku Katedry Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prowadzony jest blog, na którym każdy może zaproponować wartą opisania herstorię.

Strona projektu wraz z blogiem: www.ikm.gda.pl/metropolitanka

Laureatom i laureatkom konkursu, podczas uroczystego rozstrzygnięcia konkursu w Instytucie Kultury Miejskiej, 16 maja zostaną przyznane nagrody książkowe w czterech kategoriach wiekowych.

Harmonogram:
7 kwietnia – termin nadsyłania prac literackich (liczy się data stempla pocztowego)
14 kwietnia – termin nadsyłania prac plastycznych (liczy się data stempla pocztowego)
do 10 maja – rozesłanie informacji o wygranej do laureatów i laureatek drogą e-mailową
16 maja, godz. 11.00 – uroczyste rozstrzygnięcie konkursu w Instytucie Kultury Miejskiej i wręczenie nagród

Na stronie: www.ikm.gda.pl/DziewczynskieHistorieKonkurs znajduje się regulamin i karta zgłoszenia do konkursu, a także wskazówki dla nauczycieli oraz uczniów z propozycjami tematów.
(UA)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież