Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz... Bogusław Gołąb: Kadencja pionierów » Z Bogusławem Kazimierzem Gołąbem, uczestnikiem strajków z 1970, 1980 r. i 1988 r., stoczniowcem, w 1... Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka otwarta dla czytelników » Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku jest już otwarta dla czytelników. W związku ze stanem e... Nie żyje legenda polskiego judo shihan Ryszard Zieniawa » Odszedł Ryszard Zieniawa, trener klasy mistrzowskiej judo. Człowiek skromny i twardy w „miękkiej szt...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
eWinner 1. Liga ma ruszyć 11 lipca
środa, 13 maja 2020 18:57
eWinner 1. Liga ma ruszyć 11 lipca
Rywalizacja w żużlowej eWinner 1. Lidze ma się rozpocząć 11 lipca ...
Nalepa i Arak na dłużej w Lechii
poniedziałek, 11 maja 2020 18:03
Nalepa i Arak na dłużej w Lechii
Lechia Gdańsk przedłużyła kontrakty z Jakubem Arakiem oraz Michał ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Spotkanie szefów dyplomacji 12 krajów Europy

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 lutego 2013 20:30

Dwunastu ministrów spraw zagranicznych z państw Grupy Wyszehradzkiej, państw bałtyckich i nordyckich spotkało się 20 stycznia w Dworze Artusa w Gdańsku. Dyskutowano o metodach walki z kryzysem gospodarczym w regionie i w całej Europie, a także o programie Partnerstwa Wschodniego.W spotkaniu uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych z 12 państw europejskich: Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Norwegii, Polski, Słowacji, Szwecji oraz Węgier. Dyskutowano przede wszystkim o metodach i szansach walki z kryzysem gospodarczym w Europie oraz o tym, jak uczynić zarówno całą Europę, jak i w szczególności nasz region, bardziej konkurencyjnym. Zastanawiano się, co należy uczynić, aby przywrócić nasz region na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego?


alt


Dyskusja koncentrowała się również wokół sytuacji w regionie Europy Środkowej i Północnej, zwłaszcza w kwestii kontaktów z krajami położonymi na wschód od Unii Europejskiej, szczególnie z krajami Partnerstwa Wschodniego, czyli  Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią oraz Ukrainą.


altJak powiedział podczas konferencji prasowej szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski (na zdjęciu z prawej), Partnerstwo Wschodnie, zakładające zbliżenie do UE i jej standardów sześciu wschodnich sąsiadów, powstało ze wspólnej inicjatywy Polski i Szwecji, przedstawionej w 2009 r. Realizacja projektu ma się przełożyć na preferencje handlowe, ułatwienia wizowe i programy pomocowe. Partnerstwo Wschodnie będzie jednym z priorytetów przewodnictwa Litwy w Radzie UE w drugiej połowie 2013 roku. W listopadzie w Wilnie odbędzie się szczyt Partnerstwa. Poprzedni szczyt miał miejsce we wrześniu 2011 roku w Warszawie. Szczyt założycielski Partnerstwa Wschodniego odbył się w 2009 r. w Pradze. Polska od lipca 2012 roku przewodniczy pracom Grupy Wyszehradzkiej, a Szwecja koordynuje współpracę w Nordyckiej Radzie Ministrów oraz współpracę nordycko-bałtycką.
Radosław Sikorski stwierdził również, że obecna perspektywa finansowa Unii Europejskiej pozwoli na zrealizowanie tego, co wcześniej nakreślili szefowie państw podczas spotkania w Wyszehradzie. Przede wszystkim chodzi o wzmocnienie połączeń transportowych w tej części Europy, na osi północ - południe.


Minister Sikorski zaznaczył także, że mamy wspólne interesy i łączy nas rynek energii. Jest teraz szansa, abyśmy stali się bardziej konkurencyjni, by nasi konsumenci mieli dostęp do tańszej i bezpiecznej energii. Domeną takich spotkań i uzgodnień jest to, abyśmy wszyscy mogli też korzystać z dobrodziejstw wspólnego rynku. Jest to o tyle istotne, gdyż obecni tu ministrowie spraw zagranicznych reprezentują 12 krajów, w których mieszka łącznie około 96 milionów Europejczyków.


To spotkanie było wspólną inicjatywą Polski i Szwecji, dlatego w konferencji prasowej wziął również udział Carl Bildt, minister spraw zagranicznych Królestwa Szwecji (na zdjęciu z lewej). Stwierdził on, że część świata, którą reprezentuje 12 ministrów, jest ósmą globalną gospodarką. - Rozwijamy się bardzo dynamicznie i myślę, że inicjatywa tego wspólnego spotkania była bardzo dobrym pomysłem. Po długich przygotowaniach spotkaliśmy się tu w Gdańsku z Grupą Wyszehradzką i uważam to za sukces. Myślę, że współpraca w rejonie Europy północnej i środkowej będzie lepsza. Tutaj omawialiśmy unijne podejście do polityki spraw zagranicznych oraz energetycznej konkurencyjności. Po pierwszej części obrad okazuje się, że to spotkanie przynosi pożytek i dlatego takie rozmowy zamierzamy kontynuować.


Nadmieńmy, że program Partnerstwa Wschodniego 19 lutego br. był głównym tematem  rozmów w Kiszyniowie szefów dyplomacji Polski, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Z Mołdawii do Gdańska Radosław Sikorski i Carl Bildt przylecieli jednym samolotem.


alt

Na zdjęciu ministrowie: Carl Bildt - Szwecji, Miroslav Lajčák - Słowacji, Karel Schwarzenberg - Czech, Zsolt Németh – sekretarz stanu Węgier, Villy Sovndal - Danii, Urmas Paet - Estonii, Erkki Tuomioja - Finlandii, Össur Skarphédinsson - Islandii, Espen Barth Eide - Norwegii, Edgars Rinkēvičs - Łotwy, Linas Linkewičius - Litwy i Radosław Sikorski - Polski.


Po pierwszej części obrad w Dworze Artusa w Gdańsku  ministrowie spraw zagranicznych zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie na tle zabytku światowej klasy. Największym w Europie z epoki renesansu piecu kaflowym o prawie 11 metrowej wysokości. Wzniesiony został w 1545 r. Piec zwężający się ku górze zdobi około 500 rzeźbionych, kolorowych, glazurowanych kafli z wizerunkami królów i alegorycznych postaci (ponad 460 to kafle oryginalne), a w jego zwieńczeniu umieszczono herby Gdańska, Prus Królewskich i Rzeczypospolitej. Całość tworzy niezrównane, absolutnie unikatowe dzieło artystyczne.


Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież