Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze... Charytatywne kolędowanie z Arką Noego dla pierwszego hospicjum dla dzi... » 9 stycznia w kościele pw. Chrystusa Króla w Gdańsku odbyło się zorganizowane przez Muzeum II Wojny Ś...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Profesor Przybylski
piątek, 15 stycznia 2021 13:18
Profesor Przybylski
Nie ma już Wojtka.
Nie wyprowadzi swojej drużyny na żaden
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski –
niedziela, 03 stycznia 2021 19:15
Ryszard Kowalewski –
Ryszard Kowalewski jest artystą malarzem, w środowisku

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Spotkanie szefów dyplomacji 12 krajów Europy

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 lutego 2013 20:30

Dwunastu ministrów spraw zagranicznych z państw Grupy Wyszehradzkiej, państw bałtyckich i nordyckich spotkało się 20 stycznia w Dworze Artusa w Gdańsku. Dyskutowano o metodach walki z kryzysem gospodarczym w regionie i w całej Europie, a także o programie Partnerstwa Wschodniego.W spotkaniu uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych z 12 państw europejskich: Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Norwegii, Polski, Słowacji, Szwecji oraz Węgier. Dyskutowano przede wszystkim o metodach i szansach walki z kryzysem gospodarczym w Europie oraz o tym, jak uczynić zarówno całą Europę, jak i w szczególności nasz region, bardziej konkurencyjnym. Zastanawiano się, co należy uczynić, aby przywrócić nasz region na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego?


alt


Dyskusja koncentrowała się również wokół sytuacji w regionie Europy Środkowej i Północnej, zwłaszcza w kwestii kontaktów z krajami położonymi na wschód od Unii Europejskiej, szczególnie z krajami Partnerstwa Wschodniego, czyli  Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią oraz Ukrainą.


altJak powiedział podczas konferencji prasowej szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski (na zdjęciu z prawej), Partnerstwo Wschodnie, zakładające zbliżenie do UE i jej standardów sześciu wschodnich sąsiadów, powstało ze wspólnej inicjatywy Polski i Szwecji, przedstawionej w 2009 r. Realizacja projektu ma się przełożyć na preferencje handlowe, ułatwienia wizowe i programy pomocowe. Partnerstwo Wschodnie będzie jednym z priorytetów przewodnictwa Litwy w Radzie UE w drugiej połowie 2013 roku. W listopadzie w Wilnie odbędzie się szczyt Partnerstwa. Poprzedni szczyt miał miejsce we wrześniu 2011 roku w Warszawie. Szczyt założycielski Partnerstwa Wschodniego odbył się w 2009 r. w Pradze. Polska od lipca 2012 roku przewodniczy pracom Grupy Wyszehradzkiej, a Szwecja koordynuje współpracę w Nordyckiej Radzie Ministrów oraz współpracę nordycko-bałtycką.
Radosław Sikorski stwierdził również, że obecna perspektywa finansowa Unii Europejskiej pozwoli na zrealizowanie tego, co wcześniej nakreślili szefowie państw podczas spotkania w Wyszehradzie. Przede wszystkim chodzi o wzmocnienie połączeń transportowych w tej części Europy, na osi północ - południe.


Minister Sikorski zaznaczył także, że mamy wspólne interesy i łączy nas rynek energii. Jest teraz szansa, abyśmy stali się bardziej konkurencyjni, by nasi konsumenci mieli dostęp do tańszej i bezpiecznej energii. Domeną takich spotkań i uzgodnień jest to, abyśmy wszyscy mogli też korzystać z dobrodziejstw wspólnego rynku. Jest to o tyle istotne, gdyż obecni tu ministrowie spraw zagranicznych reprezentują 12 krajów, w których mieszka łącznie około 96 milionów Europejczyków.


To spotkanie było wspólną inicjatywą Polski i Szwecji, dlatego w konferencji prasowej wziął również udział Carl Bildt, minister spraw zagranicznych Królestwa Szwecji (na zdjęciu z lewej). Stwierdził on, że część świata, którą reprezentuje 12 ministrów, jest ósmą globalną gospodarką. - Rozwijamy się bardzo dynamicznie i myślę, że inicjatywa tego wspólnego spotkania była bardzo dobrym pomysłem. Po długich przygotowaniach spotkaliśmy się tu w Gdańsku z Grupą Wyszehradzką i uważam to za sukces. Myślę, że współpraca w rejonie Europy północnej i środkowej będzie lepsza. Tutaj omawialiśmy unijne podejście do polityki spraw zagranicznych oraz energetycznej konkurencyjności. Po pierwszej części obrad okazuje się, że to spotkanie przynosi pożytek i dlatego takie rozmowy zamierzamy kontynuować.


Nadmieńmy, że program Partnerstwa Wschodniego 19 lutego br. był głównym tematem  rozmów w Kiszyniowie szefów dyplomacji Polski, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Z Mołdawii do Gdańska Radosław Sikorski i Carl Bildt przylecieli jednym samolotem.


alt

Na zdjęciu ministrowie: Carl Bildt - Szwecji, Miroslav Lajčák - Słowacji, Karel Schwarzenberg - Czech, Zsolt Németh – sekretarz stanu Węgier, Villy Sovndal - Danii, Urmas Paet - Estonii, Erkki Tuomioja - Finlandii, Össur Skarphédinsson - Islandii, Espen Barth Eide - Norwegii, Edgars Rinkēvičs - Łotwy, Linas Linkewičius - Litwy i Radosław Sikorski - Polski.


Po pierwszej części obrad w Dworze Artusa w Gdańsku  ministrowie spraw zagranicznych zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie na tle zabytku światowej klasy. Największym w Europie z epoki renesansu piecu kaflowym o prawie 11 metrowej wysokości. Wzniesiony został w 1545 r. Piec zwężający się ku górze zdobi około 500 rzeźbionych, kolorowych, glazurowanych kafli z wizerunkami królów i alegorycznych postaci (ponad 460 to kafle oryginalne), a w jego zwieńczeniu umieszczono herby Gdańska, Prus Królewskich i Rzeczypospolitej. Całość tworzy niezrównane, absolutnie unikatowe dzieło artystyczne.


Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież