„Środa z profilaktyką” w pomorskim NFZ » W środę, 23 października, w ramach cyklicznej akcji „Środa z profilaktyką” w godzinach od 10 do 14 n... W tygodniku „Sieci”: Triumf i ostrzeżenie » W nowym numerze tygodnika „Sieci” dziennikarze i publicyści analizują wyniki wyborów parlamentarnych... Zmarł Waldemar Świerkowski » 16 października zmarł Waldemar Świerkowski, wieloletni dyrektor należącej do RSW Prasa Książka Ruch... Zmarł Tadeusz Jabłoński » W nocy z 15 na 16 października, tydzień przed swoimi 100. urodzinami zmarł Tadeusz Jabłoński, pisarz... Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ...
Reklama
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
czwartek, 17 października 2019 19:03
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery l ...
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
piątek, 18 października 2019 19:44
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
Huśtawkę nastrojów przeżywali kibice w hali Olivia. Ostatecznie fa ...
Emocjonujące derby na remis
niedziela, 20 października 2019 15:57
Emocjonujące derby na remis
Ponad sto minut trwały niedzielne derby Trójmiasta – sytuacji bram ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Spotkanie szefów dyplomacji 12 krajów Europy

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 lutego 2013 20:30

Dwunastu ministrów spraw zagranicznych z państw Grupy Wyszehradzkiej, państw bałtyckich i nordyckich spotkało się 20 stycznia w Dworze Artusa w Gdańsku. Dyskutowano o metodach walki z kryzysem gospodarczym w regionie i w całej Europie, a także o programie Partnerstwa Wschodniego.W spotkaniu uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych z 12 państw europejskich: Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Norwegii, Polski, Słowacji, Szwecji oraz Węgier. Dyskutowano przede wszystkim o metodach i szansach walki z kryzysem gospodarczym w Europie oraz o tym, jak uczynić zarówno całą Europę, jak i w szczególności nasz region, bardziej konkurencyjnym. Zastanawiano się, co należy uczynić, aby przywrócić nasz region na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego?


alt


Dyskusja koncentrowała się również wokół sytuacji w regionie Europy Środkowej i Północnej, zwłaszcza w kwestii kontaktów z krajami położonymi na wschód od Unii Europejskiej, szczególnie z krajami Partnerstwa Wschodniego, czyli  Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią oraz Ukrainą.


altJak powiedział podczas konferencji prasowej szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski (na zdjęciu z prawej), Partnerstwo Wschodnie, zakładające zbliżenie do UE i jej standardów sześciu wschodnich sąsiadów, powstało ze wspólnej inicjatywy Polski i Szwecji, przedstawionej w 2009 r. Realizacja projektu ma się przełożyć na preferencje handlowe, ułatwienia wizowe i programy pomocowe. Partnerstwo Wschodnie będzie jednym z priorytetów przewodnictwa Litwy w Radzie UE w drugiej połowie 2013 roku. W listopadzie w Wilnie odbędzie się szczyt Partnerstwa. Poprzedni szczyt miał miejsce we wrześniu 2011 roku w Warszawie. Szczyt założycielski Partnerstwa Wschodniego odbył się w 2009 r. w Pradze. Polska od lipca 2012 roku przewodniczy pracom Grupy Wyszehradzkiej, a Szwecja koordynuje współpracę w Nordyckiej Radzie Ministrów oraz współpracę nordycko-bałtycką.
Radosław Sikorski stwierdził również, że obecna perspektywa finansowa Unii Europejskiej pozwoli na zrealizowanie tego, co wcześniej nakreślili szefowie państw podczas spotkania w Wyszehradzie. Przede wszystkim chodzi o wzmocnienie połączeń transportowych w tej części Europy, na osi północ - południe.


Minister Sikorski zaznaczył także, że mamy wspólne interesy i łączy nas rynek energii. Jest teraz szansa, abyśmy stali się bardziej konkurencyjni, by nasi konsumenci mieli dostęp do tańszej i bezpiecznej energii. Domeną takich spotkań i uzgodnień jest to, abyśmy wszyscy mogli też korzystać z dobrodziejstw wspólnego rynku. Jest to o tyle istotne, gdyż obecni tu ministrowie spraw zagranicznych reprezentują 12 krajów, w których mieszka łącznie około 96 milionów Europejczyków.


To spotkanie było wspólną inicjatywą Polski i Szwecji, dlatego w konferencji prasowej wziął również udział Carl Bildt, minister spraw zagranicznych Królestwa Szwecji (na zdjęciu z lewej). Stwierdził on, że część świata, którą reprezentuje 12 ministrów, jest ósmą globalną gospodarką. - Rozwijamy się bardzo dynamicznie i myślę, że inicjatywa tego wspólnego spotkania była bardzo dobrym pomysłem. Po długich przygotowaniach spotkaliśmy się tu w Gdańsku z Grupą Wyszehradzką i uważam to za sukces. Myślę, że współpraca w rejonie Europy północnej i środkowej będzie lepsza. Tutaj omawialiśmy unijne podejście do polityki spraw zagranicznych oraz energetycznej konkurencyjności. Po pierwszej części obrad okazuje się, że to spotkanie przynosi pożytek i dlatego takie rozmowy zamierzamy kontynuować.


Nadmieńmy, że program Partnerstwa Wschodniego 19 lutego br. był głównym tematem  rozmów w Kiszyniowie szefów dyplomacji Polski, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Z Mołdawii do Gdańska Radosław Sikorski i Carl Bildt przylecieli jednym samolotem.


alt

Na zdjęciu ministrowie: Carl Bildt - Szwecji, Miroslav Lajčák - Słowacji, Karel Schwarzenberg - Czech, Zsolt Németh – sekretarz stanu Węgier, Villy Sovndal - Danii, Urmas Paet - Estonii, Erkki Tuomioja - Finlandii, Össur Skarphédinsson - Islandii, Espen Barth Eide - Norwegii, Edgars Rinkēvičs - Łotwy, Linas Linkewičius - Litwy i Radosław Sikorski - Polski.


Po pierwszej części obrad w Dworze Artusa w Gdańsku  ministrowie spraw zagranicznych zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie na tle zabytku światowej klasy. Największym w Europie z epoki renesansu piecu kaflowym o prawie 11 metrowej wysokości. Wzniesiony został w 1545 r. Piec zwężający się ku górze zdobi około 500 rzeźbionych, kolorowych, glazurowanych kafli z wizerunkami królów i alegorycznych postaci (ponad 460 to kafle oryginalne), a w jego zwieńczeniu umieszczono herby Gdańska, Prus Królewskich i Rzeczypospolitej. Całość tworzy niezrównane, absolutnie unikatowe dzieło artystyczne.


Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież