Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sprzeciw wobec zamachu na spółdzielczość mieszkaniową

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
środa, 13 lutego 2013 20:38

Po raz kolejny są bardzo zatrwożeni mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowych. Tym razem za sprawą posłanki Lidii Staroń z Platformy Obywatelskiej, która jest główną orędowniczką noweli do zmiany przepisów prawa spółdzielczego.


Spółdzielcom nie podoba się przede wszystkim to, że nowela wymusi odłączenie się od spółdzielni budynków każdorazowo, kiedy tylko jeden z lokali zostanie wyodrębniony z jej zasobów. Stać ma się tak nawet wówczas, gdyby wszyscy inni lokatorzy byli przeciwni takiej decyzji. Obecnie, aby wyodrębnić się ze spółdzielni, potrzebna jest zgoda 51 proc. mieszkańców bloku.


Po wejściu w życie lobowanej przez część posłów noweli wystarczy, że znajdzie się jeden lokator, którego życzeniem będzie odłączenie się od spółdzielni, to wtedy może się też odłączyć cały budynek. Członkowie mieszkaniowych spółdzielni są zdania, że takie stanowisko nie powinno być wiążące dla pozostałych. Tymczasem – przed czym przestrzegają spółdzielcy - wyodrębnienie się budynku i konieczność zawiązania wspólnoty mieszkaniowej pociągać będzie za sobą niemiłe konsekwencje. Może powstać organizacyjny chaos, gdyż trzeba będzie zawrzeć nowe umowy na zaopatrzenie w ciepło, wodę czy odbiór odpadów komunalnych. Przedstawiciele pojedynczych budynków nie będą mogli występować wobec dostawców z pozycji siły, co spowodować może próby odcięcia wydzielonych bloków od życiodajnych mediów w przypadku, kiedy tylko część lokatorów przestanie płacić czynsz.


Jeśli nowela wejdzie w życie, to zdaniem spółdzielców oznaczać będzie w praktyce koniec funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych w Polsce. Nowela przyczyni się do wzrostu opłat i uderzy w najuboższych lokatorów. Dlatego wielu spółdzielców  wyraża taką opinię, że jeśli dojdzie do zmiany przepisów, sporo osób w Polsce prędzej czy później trafi na... bruk.


Opór w PO
Co ciekawe, że do najbardziej zagorzałych adwersarzy posłanki Staroń należą parlamentarzyści i działacze PO z Pomorza, którzy otwarcie krytykują proponowane przez nią rozwiązania.


Wśród członków PO rozbieżne są opinie, co do sensowności likwidowania spółdzielczości mieszkaniowej w Polsce. Do takiego rozwiązania na szczęście nie jest przekonany koalicjant Polskie Stronnictwo Ludowe. Aby problem rozwikłać, powołano nadzwyczajną, 26-osobową komisję, złożoną z przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych. Ma ona rozpocząć prace na najbliższym posiedzeniu Sejmu, 22 lutego.
Jak twierdzi, krytykujący proponowaną nowelę, pomorski poseł Jerzy Borowczak (PO), jeden z członków tej komisji, jej prace mogą potrwać do miesiąca czasu. Jak wynika z parytetu, to komisji przewodniczyć będą politycy PSL, co względnie pomyślnie wróży możliwości prowadzenia merytorycznej dyskusji, zapewnia Borowczak. - Owszem rozumiem, że wprowadzenie zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych jest konieczne, ale nie może to oznaczać likwidacji spółdzielczości w Polsce. Borowczak nadmienia, że nie zna pomorskich parlamentarzystów z PO, którzy popieraliby nowelę w jej obecnym kształcie. Negatywnie odnieśli się do niej już m.in. posłowie Marek Biernacki, Krystyna Kłosin, Stanisław Lamczyk i Sławomir Neumann.


Zwróciliśmy się z prośbą do członków zarządów i rad nadzorczych pomorskich spółdzielni mieszkaniowych o wypowiedzi w tej kwestii.


Marian Banacki, prezes Patronackiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Gdańsku: - Spółdzielcy nie lobbują lecz przedstawiają negatywne skutki likwidacji spółdzielni, które za sobą pociąga propozycja posłanki Lidii Staroń. Według mnie opinie członków PO nie są podzielone, lecz brak jest znajomości problematyki spółdzielczej wśród wielu posłów. Posłanka Staroń lobbuje dla poparcia swoich pomysłów płynących nie wiadomo z jakich przyczyn, ale na pewno nie ze znajomości problematyki. Mamy nadzieję, że komisja nadzwyczajna podejmie merytoryczną dyskusję i przyjmie takie rozwiązania, które będą sprzyjać rozwojowi spółdzielczości, w tym szczególnie spółdzielczości mieszkaniowej. Nie chodzi tu o zadowalający kompromis, gdyż  propozycje posłanki Staroń o likwidacji spółdzielni, ograniczaniu uprawnień członków spółdzielni i zwiększeniu kosztów eksploatacji, nie są w interesie spółdzielczości i spółdzielców. Trzeba wziąć pod uwagę propozycje innych klubów i stworzyć rozsądne prawo sprzyjające rozwojowi spółdzielczości, tak jak jest to na całym świecie.


Andrzej Kupidura, przewodniczący Rady Nadzorczej SM Żabianka: - Odpowiadając na prośbę o komentarz do działań grupy posłów pod „wodzą” posłanki Lidii Staroń zmierzających do „zrewolucjonizowania” spółdzielczości mieszkaniowej w Polsce, chciałbym podzielić się kilkoma uwagami. Według mnie jest to kolejna próba „położenia łapy” wszystkowiedzących wybrańców Narodu na prywatnej własności obywateli. Pierwszy przypadek to przykład radosnego działania (niestety skutecznego) z roku 2006, kiedy to ekipa, wówczas mająca patent na wszelaką mądrość, umożliwiła wykup mieszkań spółdzielczych za przysłowiową złotówkę, pozbawiając właściciela ( spółdzielców) decydowania o swojej własności. Ustawa z 1982 r. Prawo Spółdzielcze w Art. 1 § 1 stanowi, iż „ Spółdzielnia jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób, które prowadzi wspólną działalność gospodarczą”, zaś Art.3 mówi, że „Majątek spółdzielni jest prywatną własnością jej członków”.

Gdyby spółdzielczość nie była ogólnie akceptowana, to któż by dobrowolnie wstępował do takiego stowarzyszenia. Jakim więc prawem posłowie chcą wtrącać się do  prywatnych przedsiębiorstw z demokratycznie wybranymi strukturami spółdzielni?

Działania posłanki Staroń odbierane są przez spółdzielców jako zamach na ich prawo własności, na ograniczenie ich woli, co do decyzji związanych z prywatnym majątkiem. Kuriozalne propozycje, dotyczące takiej konstrukcji prawnej, gdzie mniejszość miałaby decydujące zdanie, przeczy zasadniczej  istocie demokracji. Chodzi tu o pomysł, przekształcania spółdzielni we „wspólnotę mieszkaniową” gdy w budynku, choć jedno mieszkanie zostanie wyodrębnione jako własność prywatna. Takie przekształcenie miałoby być obowiązkowe z mocy prawa, nawet choćby cała reszta mieszkańców tego budynku chciałby zachować dotychczasową strukturę.

Nie można w tej dyskusji pominąć aspektu solidaryzmu spółdzielczego umożliwiającego osiąganie takich zamierzeń inwestycyjno-remontowych z własnych środków na funduszu remontowym, na które Wspólnoty Mieszkaniowe nigdy się nie zdecydują bez potrzeby  zaciągnięcia kredytów, które z natury rzeczy podniosą koszty o ok. 20 proc. Proponowane „pomysły” na spółdzielczość  a’la Staroń, pod płaszczykiem „walki z ostatnimi bastionami komuny” jest oczywistym mydleniem oczu szerokiej rzeszy ludzi. Spółdzielczość w Polsce, dzięki Bogu, świętuje swoje 120-letnie urodziny i jak żadna inna konstrukcja społeczna przetrwała wszelkie zawirowania historii.

Mamy nadzieję, że rewolucja proponowana przez posłankę Lidię Staroń okaże się niewypałem i z hukiem kapiszonu spali na panewce. Nie zamierzamy biernie czekać na „trzęsienie ziemi”. Z inicjatywy Rady Nadzorczej zwrócimy się do innych Spółdzielni o wspólne działania przeciw tym, ze wszech miar szkodliwym pomysłom.

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #3 Romek 2013-05-02 12:33
Popieram w pełni projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych popierany m.in. przez panią poseł Lidie Staroń.
Tan projekt nie likwiduje spółdzielni tylko wreszcie daje wybór właścicielom lokali mieszkalnych.
W przeciwnym razie po co był wykup mieszkań i zakładanie ksiąg wieczystych.
Cytować
 
 
0 #2 wiesniak 2013-02-15 09:21
adamowicz pojawia sie czesto na mszy w kosciele w kielpinie,gdie on wlasciwie mieszka,ma tu jakas chate czy wciaz na strychu
Cytować
 
 
0 #1 dozorca Aniol 2013-02-15 09:19
sprzedaza domy i pokryja dlugi adamsa i spolki
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież