Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Europa Plus Kawior

Ocena użytkowników: / 28
SłabyŚwietny 
środa, 27 lutego 2013 14:26

Z dawnej “szorstkiej” przyjaźni między Leszkiem Millerem i Aleksandrem Kwaśniewskim została tylko szorstkość.


Ruch Palikota próbuje ubrać się w lewicowe szaty, szermując hasłem rewolty obyczajowej. Znalazł w tym sojusznika – Aleksandra Kwaśniewskiego i secesjonistę, który jednoosobowo dokonał „rokoszu” w SLD – eurodeputowanego Marka Siwca.


Kwaśniewski przed tygodniem zadeklarował po spotkaniu z Januszem Palikotem i Markiem Siwcem, że jest gotów współtworzyć centrolewicową listę do Europarlamentu - Europa Plus. Dla orientującego się na lewicę społeczną SLD druga partia czyli Ruch noszący imię swego lidera to lewica „kawiorowa”. O tym ugrupowaniu zaczyna się mówić „Europa plus kawior”. 
 - Aleksander Kwaśniewski postanowił zapisać się do nowego PiS, czyli formacji Palikot i Siwiec. Jestem zażenowany. SLD nie może zniżyć się do poziomu polityki uprawianej przez Palikota. Kwaśniewski niestety się zniżył - mówił w „Przesłuchaniu” na antenie RMF FM Leszek Miller. Były premier zapowiedział też, że Ryszard Kalisz zostanie wyrzucony z SLD, jeśli będzie "łącznikiem” do Europy Plus.


Z Ruchu Palikota na liście w wyborach do Parlamentu Europejskiego znajdą się Robert Biedroń i Anna Grodzka.  Dla lidera SLD w Gdańsku Marka Formeli cała operacja „Europa Plus” pod podszywanie się pod lewicowość.
- Janusz Palikot nie jest lewicą, ani Aleksander Kwaśniewski nie jest dziś ikoną lewicy. Jest wspomnieniem, które w części elektoratu lewicowego może być wciąż żywe. Ostatnie wybory Aleksandra Kwaśniewskiego pokazują, że z lewicą nie wiele ma wspólnego. Raczej jest związany z kapitałem, z jego siłą. Podzielam pogląd profesora Konarskiego, że w tym projekcie chodzi głównie o pieniądze i o to, żeby się dobrze ustawić – zauważył Formela w „Rozmowie kontrolowanej” na antenie Radia Gdańsk i dodaje, że bez Aleksandra Kwaśniewskiego „Janusz Palikot pozbawiony ostatnio godności politycznej, ale też Marek Siwiec, błądzący od lat po obrzeżach posad od PZPR do SLD, są bezradni”. 


Zdaniem Formeli Aleksander Kwaśniewski od 2005 roku z lewicą ma nie wiele wspólnego. Stał się lewicowym celebrytą, który krąży po różnych orbitach, a jego skuteczność polityczna przez ostatnie osiem lat jest żadna. 
- Aleksander Kwaśniewski w którymś momencie przestał być patronem lewicowych projektów. Stał się patronem własnej autopromocji – mówił Formela w studiu Radia Gdańsk.


alt


Na razie RP wsparty przez Kwaśniewskiego bada wrażenie na opinii publicznej po objawieniu się byłego prezydenta w blasku fleszy i jego ewentualnym powrocie na polityczną scenę. Kwaśniewski zainwestował swój polityczny kapitał w partię reprezentowaną przez drobnych przedsiębiorców, którzy patent na lewicowość upatrują przez hasłowe nawoływanie do walki z Kościołem katolickim oraz „wyzwolenia” z ucisku społecznego osób o orientacjach homoseksualnych. 


Leszek Miller, lider SLD stawia zaś na podstawowy postulat lewicy „ochrony biednych przeciwko bogatym”. Woli więc śpiewać balladę „Mury” ze związkowcami, a szczególnie   ostatnią zwrotkę: „Patrzył na równy tłumów marsz/ Milczał wsłuchany w kroków huk/ A mury rosły, rosły, rosły/ Łańcuch kołysał się u stóp...”.


Aleksander Kwaśniewski chce zaś wykorzystać wybory do Europarlamentu jako trampolinę do władnego powrotu na scenę polityczną, zamiast zając się spokojnym doradzaniem Janowi Kulczykowi. Wcześniej tak sprawnie i nader sprytnie wykorzystał SLD na początku lat 90.
- Olek wykorzystał lewicę. Kwaśniewski ewidentnie zaczyna szkodzić polskiej lewicy angażując się w projekty towarzyskie i biznesowe – uważa Formela. 


Przypomnijmy,  że po okresie prezydentury Kwaśniewski był politykiem popularnym. W ramach Lewicy i Demokratów w 2007 r. mocno jednak swój autorytet nadszarpnął,  Doskonale zdając sobie sprawę z kondycji polskiej sceny politycznej próbuje wrócić. I może się mu to udać. Elektorat lubi polityków „żyrandolowych”. Świadczy o tym choćby popularność Bronisława Komorowskiego, którego kancelaria i on sam w spory polityczne, ba - w życie polityczne pogrążającego się w kryzysie państwa się nie angażuje.


Ten polityczny plan Kwaśniewsko-Palikotowo-Tuskowy trafnie opisał publicysta Piotr Zaremba.
- Zbudujemy demokrację, w której będziemy się wymieniać przy sterach władzy jak w teatrzyku. Albo, jeśli zabraknie nam głosów, będziemy tworzyć nową koalicję, tylko już nie pod kierownictwem Tuska, lecz kogoś z lewicy – pisze Zaremba.
Wszyscy tworzący jakoby nową formację – już w polityce byli.


Trudno nie dostrzec w tym ruchu Kwaśniewskiego-Palikota kalkulacji polityczno-biznesowej. Po 23 latach od upadku PRL (liczonych od wyborów 1990 r.)  mamy bowiem taki stan demokracji, że nie ma racji bytu normalny spór polityczny i rywalizacja na programy.


Dużego natężenia woli trzeba by na lewicy sytuować ugrupowanie Ruch Palikota, które poparło m.in. ustawę o podwyższeniu wieku emerytalnego do 67. roku życia.


Czy Kwaśniewski da siłę politycznemu planktonowi sztukmistrza z Biłgoraja?  Dla Palikota alians z Kwaśniewskim jest ostatnią deską ratunku. Gdyby do duetu doszlusował Miller - SLD jedynie by uwiarygodniło Palikota. Zatem i Ryszard Kalisz będzie musiał wybrać między wskoczeniem na „tęczową platformę” w tzw. paradzie równości, czy pomaszerować z Leszkiem Millerem. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+2 #4 czytelnik 2013-03-06 07:22
Anatomia sily autor L. Miiller: na pytanie do Rywina podczas konfrontacji u premiera kto poslal go do Agory,Rywin piwiedzial ze Robert Kwiatkowski i |Andrzej Zarebski.Tak rodz\ila sie lewica!
Cytować
 
 
+1 #3 matołek 2013-03-04 05:59
A Robert Kwiatkowski?Tez należy do tej ferajny pedzacej do pracy w brukseli!To na niego wskazal Rywin ze wyslal go do Michnika,to on przetrzymywal kasety z nagraniem Kwacha z Charkowa,to zasluzony towarzysz
Cytować
 
 
+2 #2 melo-man 2013-03-02 07:10
Kwasniewski - blyskotliwy lawirant ,Siwiec - aparatczyk z prlu,Palikot - wydawca Ozonu,sposnsor Tuska pisaniny,posel PO - gdzie tu czuc lewice?Czuć konfitury
Cytować
 
 
+8 #1 Biznes polityczny 2013-02-27 17:32
Kochający inaczej i kawior to nie lewica a Lwica - babilońska. Ludzie obudźcie się. Bieda was zgniecie! Kolejne opłaty np. podatek na telewizję PO. Wołam ratunku! Mury rosną!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież