Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sesyjny czwartek śmieciowy...

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 26 lutego 2013 11:33

altPrawdopodobnie podczas czwartkowej (28 lutego) sesji Rady Miasta Gdańska rozstrzygnie się sprawa opłat za wywóz i utylizację odpadów komunalnych. Nowe zasady naliczania tych opłat mają obowiązywać według wymogów UE od lipca 2013 roku.


Gdańscy radni już pod koniec minionego roku mieli w planach zatwierdzić nowe stawki, ale postanowili przeprowadzić w tej spornej kwestii jeszcze bardziej szczegółowe konsultacje. Polegały one na tym, że bezpośrednio po styczniowej sesji radni PO spotkali się potajemnie i przegłosowali wariant powierzchniowy. Czyli opłaty za wywóz śmieci uzależnione będą od powierzchni zajmowanych mieszkań, tj. 66 groszy za posegregowane i 88 groszy za mieszane. Z tym kuriozalnym zastrzeżeniem, że ci bardziej zamożni, posiadający wille powyżej 110 m kw., za każdy kolejny metr będą płacić po jednym groszu od każdego metra kwadratowego. Czyli lokatorzy willi o powierzchni 310 m kw, za ten „nadmetraż” powyżej 110 m kw. zapłacą... aż 200 groszy, czyli... tylko 2 złote.


To tylko gdańscy radni PO mogli wymyślić takie cenowe kuriozum za wywóz odpadów komunalnych. Okazali się być lepszymi od wiceprezydenta Macieja Lisickiego (również PO), który przez dłuższy czas upierał się przy wariancie ryczałtowym. Niestety nie tak korzystnym dla... bogaczy.
Bogacze jakoś sobie z tymi podwyższonymi prawie o sto procent opłatami poradzą. Co jednak pocznie większość społeczeństwa, która ledwie co wiąże koniec z końcem...


W ich imieniu głos zabrał Zarząd Rady Miejskiej SLD w Gdańsku. Wystosował w tej sprawie swoje stanowisko, w którym sprzeciwia się zaproponowanemu przez Miasto Gdańsk projektowi tzw. „uchwały śmieciowej”. Metodę powierzchniową uznano za niesprawiedliwą. Jej wprowadzenie spowoduje, że mieszkańcy Gdańska zostaną obciążeni opłatami w sposób chaotyczny i nieadekwatny do ilości faktycznie wytwarzanych odpadów. Nawet wiceprezydent Maciej Lisicki w swojej analizie określił tą metodę jako „niesprawiedliwą”, wskazując na „brak adekwatności powierzchni lokalu do liczby odpadów”.


Przewodniczący Zarządu Rady Miasta SLD w Gdańsku Marek Formela, proponuje przyjęcie bardziej sprawiedliwej metody naliczania opłaty, czyli tzw. metody osobowej. Twierdzi, że warto skorzystać z opinii zarządców gdańskich spółdzielni mieszkaniowych, którzy jednogłośnie postulują wprowadzenie takiego rozwiązania. Jednocześnie też wskazują, że wedle ich wyliczeń, opłata za wywóz odpadów niesegregowanych nie powinna przekraczać 15 zł od osoby. Podobnego zdania jest duża część samorządów. Dla przykładu w Elblągu i Olsztynie przyjęto właśnie metodę osobową, z opłatą od jednej osoby, odpowiednio 14,50 zł i 14,41 zł.  


Radny PiS Kazimierz Koralewski opowiada się za stawką 10,00-11,50 zł od osoby. Ma jednak duże wątpliwości, czy wariant „osobowy” uda się przegłosować podczas czwartkowej sesji.


Jeśli wygra wariant „powierzchniowy”, to jak zapowiedział Marian Banacki, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości Spółdzielni Mieszkaniowych: - My będziemy protestować poprzez zaskarżenia podjętych przez gdańskich radnych uchwał. Będziemy się domagać rzetelnych konsultacji. Jeśli nie będzie po naszej myśli, to zaskarżymy do wojewody pomorskiego uchwałę Rady Miasta Gdańska.

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież