W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sesyjny czwartek śmieciowy...

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 26 lutego 2013 11:33

altPrawdopodobnie podczas czwartkowej (28 lutego) sesji Rady Miasta Gdańska rozstrzygnie się sprawa opłat za wywóz i utylizację odpadów komunalnych. Nowe zasady naliczania tych opłat mają obowiązywać według wymogów UE od lipca 2013 roku.


Gdańscy radni już pod koniec minionego roku mieli w planach zatwierdzić nowe stawki, ale postanowili przeprowadzić w tej spornej kwestii jeszcze bardziej szczegółowe konsultacje. Polegały one na tym, że bezpośrednio po styczniowej sesji radni PO spotkali się potajemnie i przegłosowali wariant powierzchniowy. Czyli opłaty za wywóz śmieci uzależnione będą od powierzchni zajmowanych mieszkań, tj. 66 groszy za posegregowane i 88 groszy za mieszane. Z tym kuriozalnym zastrzeżeniem, że ci bardziej zamożni, posiadający wille powyżej 110 m kw., za każdy kolejny metr będą płacić po jednym groszu od każdego metra kwadratowego. Czyli lokatorzy willi o powierzchni 310 m kw, za ten „nadmetraż” powyżej 110 m kw. zapłacą... aż 200 groszy, czyli... tylko 2 złote.


To tylko gdańscy radni PO mogli wymyślić takie cenowe kuriozum za wywóz odpadów komunalnych. Okazali się być lepszymi od wiceprezydenta Macieja Lisickiego (również PO), który przez dłuższy czas upierał się przy wariancie ryczałtowym. Niestety nie tak korzystnym dla... bogaczy.
Bogacze jakoś sobie z tymi podwyższonymi prawie o sto procent opłatami poradzą. Co jednak pocznie większość społeczeństwa, która ledwie co wiąże koniec z końcem...


W ich imieniu głos zabrał Zarząd Rady Miejskiej SLD w Gdańsku. Wystosował w tej sprawie swoje stanowisko, w którym sprzeciwia się zaproponowanemu przez Miasto Gdańsk projektowi tzw. „uchwały śmieciowej”. Metodę powierzchniową uznano za niesprawiedliwą. Jej wprowadzenie spowoduje, że mieszkańcy Gdańska zostaną obciążeni opłatami w sposób chaotyczny i nieadekwatny do ilości faktycznie wytwarzanych odpadów. Nawet wiceprezydent Maciej Lisicki w swojej analizie określił tą metodę jako „niesprawiedliwą”, wskazując na „brak adekwatności powierzchni lokalu do liczby odpadów”.


Przewodniczący Zarządu Rady Miasta SLD w Gdańsku Marek Formela, proponuje przyjęcie bardziej sprawiedliwej metody naliczania opłaty, czyli tzw. metody osobowej. Twierdzi, że warto skorzystać z opinii zarządców gdańskich spółdzielni mieszkaniowych, którzy jednogłośnie postulują wprowadzenie takiego rozwiązania. Jednocześnie też wskazują, że wedle ich wyliczeń, opłata za wywóz odpadów niesegregowanych nie powinna przekraczać 15 zł od osoby. Podobnego zdania jest duża część samorządów. Dla przykładu w Elblągu i Olsztynie przyjęto właśnie metodę osobową, z opłatą od jednej osoby, odpowiednio 14,50 zł i 14,41 zł.  


Radny PiS Kazimierz Koralewski opowiada się za stawką 10,00-11,50 zł od osoby. Ma jednak duże wątpliwości, czy wariant „osobowy” uda się przegłosować podczas czwartkowej sesji.


Jeśli wygra wariant „powierzchniowy”, to jak zapowiedział Marian Banacki, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości Spółdzielni Mieszkaniowych: - My będziemy protestować poprzez zaskarżenia podjętych przez gdańskich radnych uchwał. Będziemy się domagać rzetelnych konsultacji. Jeśli nie będzie po naszej myśli, to zaskarżymy do wojewody pomorskiego uchwałę Rady Miasta Gdańska.

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież