Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr... 50 000 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz » 19 i 26 października nastąpi wielki finał akcji „Do nasadzenia”, której inicjatorem jest firma Torus... Horała: Popularność Lewicy to nieudolność kampanii PO » Kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą z mediami spotkał się lider słupsko-gdyńskiej list PiS do Se... Lewica spakowała walizki i wraca do Sejmu » W Gdyni dzień przed ciszą wyborczą odbył się happening miejscowej Lewicy. Kandydaci na posłów mówili... Co ukrywa senator Kleina? 4,5 mln zł korekty i rozliczenia z Łebą » Kandydat PO do senatu, b. burmistrz Łeby, senator Kazimierz Kleina, do dziś nie odpowiedział na pyta...
Reklama
czwartek, 10 października 2019 17:33
Odnalazł się zlikwidowany w kwietniu 2005 roku znany gdański dzienn ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
Lechia zasiadła na fotelu lidera
sobota, 28 września 2019 20:14
Lechia zasiadła na fotelu lidera
Czwarte z rzędu zwycięstwo w PKO Ekstraklasie odniosła Lechia. Bia ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Rewitalizacja Dolnego Wrzeszcza

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 19 lutego 2013 16:44

Rewitalizację, czyli lifting używając terminu kosmetycznego, przejdzie Dolny Wrzeszcz. Obejmie on m.in. cztery główne ulice: Aldony, Grażyny, Konrada Wallenroda i Wajdeloty. Inwestycję drogową zaplanowaną do listopada 2014 roku, od niedawna zaczęło realizować konsorcjum Pol-Dróg, za kwotę blisko 10 milionów złotych.


Na projekt rewitalizacyjny składają się trzy zadania inwestycyjne oraz dwa o charakterze społecznym. Oprócz remontu czterech ulic, wybudowany zostanie Kanał Ulgi dla Potoku Strzyży pod ulicą Wajdeloty. Projekt obejmuje też rewaloryzację zieleni oraz elementów małej architektury, a także budowę i przebudowę instalacji podziemnych.


alt


Łączna długość przebudowywanych dróg wyniesie ok. 700 m. Całkowita powierzchnia przebudowanych jezdni ma wynieść prawie 3,5 tys. m kw., miejsc postojowych 519 m kw., chodników 5,7 tys. m kw. Łączna powierzchnia przebudowy wyniesie 10 523 m kw.


altPrzede wszystkim przebudowane zostaną jezdnie i chodniki oraz wjazdy i miejsca postojowe. Ulica Wajdeloty (na zdjęciu powyżej), dojazdowa do dworca SKM Wrzeszcz, w całości pokryta zostanie kostką brukową. Zamontowane zostaną nowe lampy oświetleniowe, kosze na śmieci i ławeczki, a także takie elementy małej architektury, jak  barierki, oporowe murki, podesty, progi i zewnętrzne schody.


altCo ciekawe, jak informuje nas Katarzyna Kaczmarek, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, zmieni się także układ komunikacyjny. Otóż ulica Wajdeloty będzie jednokierunkową na odcinku od dojazdowych ulic Waryńskiego w górę do Kilińskiego. Już jest zablokowany ogrodzeniem wjazd w ulicę Wajdeloty od strony ulicy Waryńskiego.


W ramach podjętych prac, wybudowana zostanie nowa kanalizacja deszczowa i nowy kolektor deszczowy, przebudowie ulegnie też kanalizacja sanitarna.


Na rewitalizacji, głównie kutego w stali ogrodzenia, zyska także pobliski Park Kuźniczki.


altOcieplenie, zaizolowanie, drenaż, przyłącza mediów mają objąć  23 budynki komunalne i należące do wspólnot mieszkaniowych, bezpośrednio przylegające do remontowanych pasów drogowych. Zostanie przeprowadzony remont bazy lokalowej dla „Klubu Mieszkańca"  przy ul. Wajdeloty 21, (lokal o pow. 80m2) oraz „Klubu Młodego Wrzeszczaka" przy ul. Pestalozziego 5, (lokal o pow. 67,5m2).


Łączne nakłady inwestycyjne niezbędne do przeprowadzenia projektu wynoszą ponad 20 mln zł brutto, z czego 70 proc. kosztów kwalifikowanych planuje się pozyskać z dotacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (tj. ponad 14 mln zł), natomiast pozostałe koszty będą pochodziły ze środków własnych.


Warto nadmienić, że obok tego węzła drogowego, na prywatnym terenie dawnego browaru wrzeszczańskiego, po latach zastoju wreszcie ruszyła budowa apartamentów, mieszkań, biur i kina.  Powstaje nowa przestrzeń miejska, przylegająca do odnowionego kilka lat temu Parku Kuźniczki. Należy mieć nadzieję, że inwestor Firma Budowlana Górski dotrzyma słowa i uruchomi choćby mini zabytkowy browar, z przeznaczeniem głównie dla turystów i smakoszy piwa.


altW ramach podjętej renowacji Dolnego Wrzeszcza, trwa też remont peronu SKM Gdańsk Wrzeszcz. Już za kilkanaście miesięcy, jak obiecują wykonawcy, ten rejon Gdańska ma wyglądać zupełnie inaczej, nowocześniej.
 
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież