Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Dyplomy architektoniczne na Politechnice Gdańskiej - GALERIA

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 18 lutego 2013 16:59

Najlepsze 44 spośród 180 prace dyplomowe obronione w minionym roku akademickim na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej obejrzeć można podczas dorocznej wystawy Dyplom Roku. Ich wernisaż odbył się 18 lutego na dziedzińcu im. Daniela Fahrenheita w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej.


GALERIAPodczas otwarcia wystawy poznaliśmy autorów najlepszych prac dyplomowych. Są to między innymi prace pretendujące do dorocznej nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich „Dyplom Roku”, do nagród Towarzystwa Urbanistów Polskich, stowarzyszeń zawodowych, czy też do nagród prezydentów miast Gdańska, Sopotu i Gdyni.


alt


Przyznano też nagrodę specjalną –  Nagrodę Dziekana Wydziału Architektury. Laureatem statuetki „Dyplom Roku” został autor pracy nr 44  mgr. inż. arch. Łukasz Mandziar z Katedry Architektury Użyteczności Publicznej za pracę pt. "Sala koncertowa w Gdyni". Jej promotorem jest dr inż. arch. Andrzej Prusiewicz, zaś recenzentem dr inż. arch. Waldemar Leszkiewicz.


alt


Statuetkę wręczyli prorektor ds. kształcenia Marek Dzida i prodziekan ds. artystycznych Katedry Architektury Jan Buczkowski. W ocenie prodziekana Buczkowskiego, organizowany po raz piąty konkurs odgrywa ważną rolę w kontynuacji znanej w świecie tradycji polskiej szkoły architektonicznej, a zwłaszcza tej wywodzącej się z Politechniki Gdańskiej. Młodzi autorzy prac konkursowych mogą się w pełni wykazać swoją architektoniczną wyobraźnią. Co istotne, że nie są obciążeni profesjonalizmem i wytycznymi inwestora, które są swego rodzaju ogranicznikami przy projektowaniu. Prace te są też zalążkiem do podejmowania choćby poważnych dyskusji na temat wykorzystania tych nowatorskich projektów w konfrontacji z niezagospodarowaną lub wymagającą przekształceń rzeczywistością.


altLaureat statuetki Łukasz Mandziar jest mieszkańcem Gdyni i jego marzeniem było zaprojektowanie przez niego sali koncertowej na 1800 osób i 350 podziemnych miejsc samochodowych. Sala posiada 200 różnego przeznaczenia pomieszczeń ze stałą główną salą koncertową, łącznie o powierzchni 18 tys. m kw. Sala została tak zaprojektowana, że z jej wnętrz z wysokości 20 metrów rozciąga się widok za Zatokę Gdańską.
Spytaliśmy autora, czy w przyszłości może dojść do realizacji tej architektonicznej pracy dyplomowej? Odpowiedział nam, że jest to raczej mało prawdopodobne, albowiem projekt jest zlokalizowany na terenach Marynarki Wojennej, która raczej nie zgodzi się na ich odsprzedaż Miastu.


altEkspozycja jest okazją, by pooglądać prace z architektury mieszkaniowej, morskiej i przemysłowej poprzez architekturę użyteczności publicznej, aż po interesujące założenia urbanistyczne. Prace dotyczą zarówno tematyki regionalnej, jak i międzynarodowej. Tematyka prac dyplomowych jest tak zróżnicowana, jak profile kształcenia katedr wydziałowych.


Komisarzem wystawy jest dr inż. arch. Dorota Wojtowicz-Jankowska z Katedry Architektury Użyteczności Publicznej na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.


Wystawa czynna będzie tylko do 22 lutego w godz. 10–15. Wstęp wolny!

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież