Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
wtorek, 02 marca 2021 20:17
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
W pięknym stylu piłkarze Arki Gdynia awansowali do półfinału
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Załamanie systemu opieki nocnej

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
środa, 20 lutego 2013 12:54

Nic nie dały protesty mieszkańców pozbawionych nocnej opieki na Morenie i Oruni Górnej. To efekt rozstrzygnięcia konkursu przez pomorski Narodowy Fundusz Zdrowia. Nowa organizacja ma funkcjonować od 1 marca.Na początku lutego pomorski NFZ wyłonił podmioty, które od 1 marca tego roku do końca grudnia 2015 roku będą prowadziły nocną i świąteczną opiekę na Pomorzu. O ile w Sopocie i Gdyni adresy placówek pozostały bez zmian, o tyle w Gdańsku już nie – kontrakty straciły przychodnie „Świętokrzyska” i „Morena”.  

– Kiedy nocna opieka została wprowadzona była to dla nas pewna niewiadoma, jak to będzie funkcjonowało – mówiła w Radiu Gdańsk dyrektor pomorskiego NFZ Barbara Kawińska. – Sama wszystkie te punkty wizytowałam, do niektórych miałam zastrzeżenia, one na ogół szybko zostały wdrażane z wyjątkiem jednego, który nie ma na dzień dzisiejszy umowy.

Choć 11 podmiotów złożyło odwołania do decyzji NFZ-u, wszystkie rozpatrzono negatywnie. Oznacza to, że mieszkańcy z Gdańska Południa czy Oruni będą musieli z chorymi dziećmi jechać aż na Jasień, na ul. Kartuską. Bez nocnej opieki pozostają mieszkańcy Moreny – jednego z większych osiedli w Gdańsku. Gdy tymczasem na liście ośrodków medycznych, które od 1 marca będą świadczyły nocną opiekę medyczną znalazły się przychodnie „Polmed” przy ul. Startowej czy przy ul. Kilińskiego, które są położone dość niedaleko od siebie.


alt


Nic dziwnego, że mieszkańcy nie akceptują decyzji pomorskiego NFZ-u. Na Oruni protestowano przed przychodnią „Świętokrzyska”. Na Morenie trwa akcja zbierania podpisów przeciwko decyzji pomorskiego NFZ. Pacjentów przychodni „Morena” poparła Rada Dzielnicy Piecki-Migowo, która wysłała do funduszu list protestacyjny.

Apel z prośbą o weryfikację decyzji wystosowali także radni z komisji spraw społecznych i ochrony zdrowia.
– Zrobiliśmy to dlatego, że od kilku dni zgłaszają się do nas mieszkańcy z prośbą o pomoc i nie mogliśmy pozostać wobec tego obojętni – mówi Beata Dunajewska-Daszczyńska, przewodnicząca komisji.

Podział optymalny?
– Gdańsk został podzielony na cztery dzielnice. Biorąc pod uwagę półmilionowe miasto uznaliśmy, że taki podział będzie dość optymalny. Startowało wiele podmiotów między innymi dwa szpitale, zdecydowaliśmy się na cztery placówki i są to takie miejsca, w których bez względu na miejsce zamieszkania, ponieważ nie obowiązuje żadna rejonizacja, zostanie udzielona Państwu pomoc – tłumaczyła dyrektor NFZ-u. – Obie oferty przychodni na Kilińskiego i Startowej zostały bardzo wysoko ocenione. Przyjmować tam będą m.in. lekarze różnej specjalności, a to jest wyżej punktowane.


Jest kompromis
Do porozumienia natomiast udało się dojść w powiecie gdańskim. Pierwotnie firma Medical w Pszczółkach otrzymała kontrakt, ponieważ została wysoko oceniona przez komisję. Zdecydowanie gorzej wypadła oferta pogotowia w Pruszczu Gdańskim. W tej sytuacji mieszkańcy powiatu gdańskiego byli skazani na pomoc lekarską jedynie w Pszczółkach.

– Jest mi przykro to powiedzieć, ale na 56 ofert – pogotowie w Pruszczu Gdańskim zajęło ostatnie 56. miejsce, jeśli chodzi o finanse, lekarzy, a także choćby dlatego, że od lat nie ma tam podjazdu dla osób niepełnosprawnych. Jeżeli ten podjazd się tam nie pokaże to nie będzie tam także chirurga – mówiła Barbara Kawińska. – Prowadzimy rozmowy z dyrektor firmy Medical w Pszczółkach, która zgłosiła dwa zespoły lekarsko-pielęgniarskie, aby jeden z nich świadczył usługi w Pruszczu Gdańskim.

Znamy już efekt tych rozmów. 19 lutego podpisano promesę ze spółką Medical na dzierżawę pomieszczeń pogotowia w budynku Starostwa Powiatowego przy ulicy Wojska Polskiego 16 w Pruszczu Gdańskim, w celu świadczenia opieki nocnej i świątecznej na terenie Pruszcza Gdańskiego.

 –  To oznacza, że w powiecie działać będą dwa punkty nocnej opieki lekarskiej w Pszczółkach i Pruszczu Gdańskim. Tym samym, dzięki wspólnej akcji burmistrza Pruszcza Gdańskiego i starosty powiatu gdańskiego, udało się sprawić, że NFZ nie przeniósł, na mocy kontraktu, nocnej opieki całkowicie z Pruszcza do Pszczółek. Warto było walczyć – komentuje decyzje NFZ burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel.

Czy pomorski NFZ zweryfikuje podjęte decyzje? Czy weźmie pod uwagę potrzeby i oczekiwania mieszkańców Gdańska, by nie skazywać ich na nocne męki w poszukiwaniu przyjmującego lekarza? 

Placówki, które otrzymały kontrakt na nocną i świąteczną opiekę medyczną w Gdańsku:
NZOZ Polmed, ul. Startowa 1

NCM Przychodnia „Kilińskiego”
Kilińskiego 34

NZOZ „Przychodnia Aksamitna”
ul. Aksamitna 1

Przychodnia Lekarska „Jasień”
ul. Kartuska 404

Urszula Abucewicz


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież