Portfele gdańskich prezesów » Od 13 do 22 tysięcy złotych miesięcznie zarabiają prezesi gdańskich spółek komunalnych - najmniej w ... Hiszpanie potrafią w Gdańsku zarabiać na parkingach i dojeździe do nic... » Jak się w Gdańsku robi interesy z potentatem europejskim w dziedzinie parkingów? Przyjmuje się go d... „Zaciemnienie” zgłoszone przez PiS do prokuratury » Zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezyde... Karol Rabenda: Samorządy terytorialne są częścią Rzeczpospolitej - nie... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, radnym Gdańska (klub PiS) rozmawia Artur S. Gór... Zmiana trasy linii 210 bez konsultacji z mieszkańcami. Dulkiewicz milc... » 19 października ZTM Gdańsk skrócił trasę autobus linii 210 wycofując go z Traktu Św. Wojciecha/Oruni... Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Podhale rozgromiło Stoczniowca
piątek, 04 grudnia 2020 21:33
Podhale rozgromiło Stoczniowca
Bardzo jednostronne było spotkanie Stoczniowca z Tauron KH Podhalem
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Załamanie systemu opieki nocnej

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
środa, 20 lutego 2013 12:54

Nic nie dały protesty mieszkańców pozbawionych nocnej opieki na Morenie i Oruni Górnej. To efekt rozstrzygnięcia konkursu przez pomorski Narodowy Fundusz Zdrowia. Nowa organizacja ma funkcjonować od 1 marca.Na początku lutego pomorski NFZ wyłonił podmioty, które od 1 marca tego roku do końca grudnia 2015 roku będą prowadziły nocną i świąteczną opiekę na Pomorzu. O ile w Sopocie i Gdyni adresy placówek pozostały bez zmian, o tyle w Gdańsku już nie – kontrakty straciły przychodnie „Świętokrzyska” i „Morena”.  

– Kiedy nocna opieka została wprowadzona była to dla nas pewna niewiadoma, jak to będzie funkcjonowało – mówiła w Radiu Gdańsk dyrektor pomorskiego NFZ Barbara Kawińska. – Sama wszystkie te punkty wizytowałam, do niektórych miałam zastrzeżenia, one na ogół szybko zostały wdrażane z wyjątkiem jednego, który nie ma na dzień dzisiejszy umowy.

Choć 11 podmiotów złożyło odwołania do decyzji NFZ-u, wszystkie rozpatrzono negatywnie. Oznacza to, że mieszkańcy z Gdańska Południa czy Oruni będą musieli z chorymi dziećmi jechać aż na Jasień, na ul. Kartuską. Bez nocnej opieki pozostają mieszkańcy Moreny – jednego z większych osiedli w Gdańsku. Gdy tymczasem na liście ośrodków medycznych, które od 1 marca będą świadczyły nocną opiekę medyczną znalazły się przychodnie „Polmed” przy ul. Startowej czy przy ul. Kilińskiego, które są położone dość niedaleko od siebie.


alt


Nic dziwnego, że mieszkańcy nie akceptują decyzji pomorskiego NFZ-u. Na Oruni protestowano przed przychodnią „Świętokrzyska”. Na Morenie trwa akcja zbierania podpisów przeciwko decyzji pomorskiego NFZ. Pacjentów przychodni „Morena” poparła Rada Dzielnicy Piecki-Migowo, która wysłała do funduszu list protestacyjny.

Apel z prośbą o weryfikację decyzji wystosowali także radni z komisji spraw społecznych i ochrony zdrowia.
– Zrobiliśmy to dlatego, że od kilku dni zgłaszają się do nas mieszkańcy z prośbą o pomoc i nie mogliśmy pozostać wobec tego obojętni – mówi Beata Dunajewska-Daszczyńska, przewodnicząca komisji.

Podział optymalny?
– Gdańsk został podzielony na cztery dzielnice. Biorąc pod uwagę półmilionowe miasto uznaliśmy, że taki podział będzie dość optymalny. Startowało wiele podmiotów między innymi dwa szpitale, zdecydowaliśmy się na cztery placówki i są to takie miejsca, w których bez względu na miejsce zamieszkania, ponieważ nie obowiązuje żadna rejonizacja, zostanie udzielona Państwu pomoc – tłumaczyła dyrektor NFZ-u. – Obie oferty przychodni na Kilińskiego i Startowej zostały bardzo wysoko ocenione. Przyjmować tam będą m.in. lekarze różnej specjalności, a to jest wyżej punktowane.


Jest kompromis
Do porozumienia natomiast udało się dojść w powiecie gdańskim. Pierwotnie firma Medical w Pszczółkach otrzymała kontrakt, ponieważ została wysoko oceniona przez komisję. Zdecydowanie gorzej wypadła oferta pogotowia w Pruszczu Gdańskim. W tej sytuacji mieszkańcy powiatu gdańskiego byli skazani na pomoc lekarską jedynie w Pszczółkach.

– Jest mi przykro to powiedzieć, ale na 56 ofert – pogotowie w Pruszczu Gdańskim zajęło ostatnie 56. miejsce, jeśli chodzi o finanse, lekarzy, a także choćby dlatego, że od lat nie ma tam podjazdu dla osób niepełnosprawnych. Jeżeli ten podjazd się tam nie pokaże to nie będzie tam także chirurga – mówiła Barbara Kawińska. – Prowadzimy rozmowy z dyrektor firmy Medical w Pszczółkach, która zgłosiła dwa zespoły lekarsko-pielęgniarskie, aby jeden z nich świadczył usługi w Pruszczu Gdańskim.

Znamy już efekt tych rozmów. 19 lutego podpisano promesę ze spółką Medical na dzierżawę pomieszczeń pogotowia w budynku Starostwa Powiatowego przy ulicy Wojska Polskiego 16 w Pruszczu Gdańskim, w celu świadczenia opieki nocnej i świątecznej na terenie Pruszcza Gdańskiego.

 –  To oznacza, że w powiecie działać będą dwa punkty nocnej opieki lekarskiej w Pszczółkach i Pruszczu Gdańskim. Tym samym, dzięki wspólnej akcji burmistrza Pruszcza Gdańskiego i starosty powiatu gdańskiego, udało się sprawić, że NFZ nie przeniósł, na mocy kontraktu, nocnej opieki całkowicie z Pruszcza do Pszczółek. Warto było walczyć – komentuje decyzje NFZ burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel.

Czy pomorski NFZ zweryfikuje podjęte decyzje? Czy weźmie pod uwagę potrzeby i oczekiwania mieszkańców Gdańska, by nie skazywać ich na nocne męki w poszukiwaniu przyjmującego lekarza? 

Placówki, które otrzymały kontrakt na nocną i świąteczną opiekę medyczną w Gdańsku:
NZOZ Polmed, ul. Startowa 1

NCM Przychodnia „Kilińskiego”
Kilińskiego 34

NZOZ „Przychodnia Aksamitna”
ul. Aksamitna 1

Przychodnia Lekarska „Jasień”
ul. Kartuska 404

Urszula Abucewicz


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież