„Środa z profilaktyką” w pomorskim NFZ » W środę, 23 października, w ramach cyklicznej akcji „Środa z profilaktyką” w godzinach od 10 do 14 n... W tygodniku „Sieci”: Triumf i ostrzeżenie » W nowym numerze tygodnika „Sieci” dziennikarze i publicyści analizują wyniki wyborów parlamentarnych... Zmarł Waldemar Świerkowski » 16 października zmarł Waldemar Świerkowski, wieloletni dyrektor należącej do RSW Prasa Książka Ruch... Zmarł Tadeusz Jabłoński » W nocy z 15 na 16 października, tydzień przed swoimi 100. urodzinami zmarł Tadeusz Jabłoński, pisarz... Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ...
Reklama
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
czwartek, 17 października 2019 19:03
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery l ...
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
piątek, 18 października 2019 19:44
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
Huśtawkę nastrojów przeżywali kibice w hali Olivia. Ostatecznie fa ...
Emocjonujące derby na remis
niedziela, 20 października 2019 15:57
Emocjonujące derby na remis
Ponad sto minut trwały niedzielne derby Trójmiasta – sytuacji bram ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Załamanie systemu opieki nocnej

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
środa, 20 lutego 2013 12:54

Nic nie dały protesty mieszkańców pozbawionych nocnej opieki na Morenie i Oruni Górnej. To efekt rozstrzygnięcia konkursu przez pomorski Narodowy Fundusz Zdrowia. Nowa organizacja ma funkcjonować od 1 marca.Na początku lutego pomorski NFZ wyłonił podmioty, które od 1 marca tego roku do końca grudnia 2015 roku będą prowadziły nocną i świąteczną opiekę na Pomorzu. O ile w Sopocie i Gdyni adresy placówek pozostały bez zmian, o tyle w Gdańsku już nie – kontrakty straciły przychodnie „Świętokrzyska” i „Morena”.  

– Kiedy nocna opieka została wprowadzona była to dla nas pewna niewiadoma, jak to będzie funkcjonowało – mówiła w Radiu Gdańsk dyrektor pomorskiego NFZ Barbara Kawińska. – Sama wszystkie te punkty wizytowałam, do niektórych miałam zastrzeżenia, one na ogół szybko zostały wdrażane z wyjątkiem jednego, który nie ma na dzień dzisiejszy umowy.

Choć 11 podmiotów złożyło odwołania do decyzji NFZ-u, wszystkie rozpatrzono negatywnie. Oznacza to, że mieszkańcy z Gdańska Południa czy Oruni będą musieli z chorymi dziećmi jechać aż na Jasień, na ul. Kartuską. Bez nocnej opieki pozostają mieszkańcy Moreny – jednego z większych osiedli w Gdańsku. Gdy tymczasem na liście ośrodków medycznych, które od 1 marca będą świadczyły nocną opiekę medyczną znalazły się przychodnie „Polmed” przy ul. Startowej czy przy ul. Kilińskiego, które są położone dość niedaleko od siebie.


alt


Nic dziwnego, że mieszkańcy nie akceptują decyzji pomorskiego NFZ-u. Na Oruni protestowano przed przychodnią „Świętokrzyska”. Na Morenie trwa akcja zbierania podpisów przeciwko decyzji pomorskiego NFZ. Pacjentów przychodni „Morena” poparła Rada Dzielnicy Piecki-Migowo, która wysłała do funduszu list protestacyjny.

Apel z prośbą o weryfikację decyzji wystosowali także radni z komisji spraw społecznych i ochrony zdrowia.
– Zrobiliśmy to dlatego, że od kilku dni zgłaszają się do nas mieszkańcy z prośbą o pomoc i nie mogliśmy pozostać wobec tego obojętni – mówi Beata Dunajewska-Daszczyńska, przewodnicząca komisji.

Podział optymalny?
– Gdańsk został podzielony na cztery dzielnice. Biorąc pod uwagę półmilionowe miasto uznaliśmy, że taki podział będzie dość optymalny. Startowało wiele podmiotów między innymi dwa szpitale, zdecydowaliśmy się na cztery placówki i są to takie miejsca, w których bez względu na miejsce zamieszkania, ponieważ nie obowiązuje żadna rejonizacja, zostanie udzielona Państwu pomoc – tłumaczyła dyrektor NFZ-u. – Obie oferty przychodni na Kilińskiego i Startowej zostały bardzo wysoko ocenione. Przyjmować tam będą m.in. lekarze różnej specjalności, a to jest wyżej punktowane.


Jest kompromis
Do porozumienia natomiast udało się dojść w powiecie gdańskim. Pierwotnie firma Medical w Pszczółkach otrzymała kontrakt, ponieważ została wysoko oceniona przez komisję. Zdecydowanie gorzej wypadła oferta pogotowia w Pruszczu Gdańskim. W tej sytuacji mieszkańcy powiatu gdańskiego byli skazani na pomoc lekarską jedynie w Pszczółkach.

– Jest mi przykro to powiedzieć, ale na 56 ofert – pogotowie w Pruszczu Gdańskim zajęło ostatnie 56. miejsce, jeśli chodzi o finanse, lekarzy, a także choćby dlatego, że od lat nie ma tam podjazdu dla osób niepełnosprawnych. Jeżeli ten podjazd się tam nie pokaże to nie będzie tam także chirurga – mówiła Barbara Kawińska. – Prowadzimy rozmowy z dyrektor firmy Medical w Pszczółkach, która zgłosiła dwa zespoły lekarsko-pielęgniarskie, aby jeden z nich świadczył usługi w Pruszczu Gdańskim.

Znamy już efekt tych rozmów. 19 lutego podpisano promesę ze spółką Medical na dzierżawę pomieszczeń pogotowia w budynku Starostwa Powiatowego przy ulicy Wojska Polskiego 16 w Pruszczu Gdańskim, w celu świadczenia opieki nocnej i świątecznej na terenie Pruszcza Gdańskiego.

 –  To oznacza, że w powiecie działać będą dwa punkty nocnej opieki lekarskiej w Pszczółkach i Pruszczu Gdańskim. Tym samym, dzięki wspólnej akcji burmistrza Pruszcza Gdańskiego i starosty powiatu gdańskiego, udało się sprawić, że NFZ nie przeniósł, na mocy kontraktu, nocnej opieki całkowicie z Pruszcza do Pszczółek. Warto było walczyć – komentuje decyzje NFZ burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel.

Czy pomorski NFZ zweryfikuje podjęte decyzje? Czy weźmie pod uwagę potrzeby i oczekiwania mieszkańców Gdańska, by nie skazywać ich na nocne męki w poszukiwaniu przyjmującego lekarza? 

Placówki, które otrzymały kontrakt na nocną i świąteczną opiekę medyczną w Gdańsku:
NZOZ Polmed, ul. Startowa 1

NCM Przychodnia „Kilińskiego”
Kilińskiego 34

NZOZ „Przychodnia Aksamitna”
ul. Aksamitna 1

Przychodnia Lekarska „Jasień”
ul. Kartuska 404

Urszula Abucewicz


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież