W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Otwarcie Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 25 lutego 2013 09:58

Centrum Nanotechnologii jest największą inwestycją ostatnich lat na Politechnice Gdańskiej. Łączny koszt realizacji projektu wynosi ponad 73 mln zł. W jego ramach wkrótce rozpocznie się budowa drugiego budynku.Całość tej inwestycji w 85 procentach jest finansowana z dotacji ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz w 15 procentach z budżetu państwa, tj. Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


alt- W Centrum Nanotechnologii studenci będą uczyć się dyscyplin związanych z nanotechnologią, inżynierią materiałową i innymi kierunkami. Przede wszystkim chodzi o umiejętność tworzenia nowych materiałów, o innowacyjnych użytecznych właściwościach i możliwościach ich wykorzystania -  powiedział podczas uroczystego otwarcia nowego obiektu inicjator jego budowy prof. dr hab. inż. Wojciech Sadowski. - Nowoczesna aparatura do celów kształcenia, interdyscyplinarny charakter kształcenia z silnym akcentem na dyscypliny bazowe, takie jak fizyka, chemia, inżynieria materiałowa i inne, zapewni kształcenie nanoinżynierów o najwyższych kwalifikacjach.


alt- Centrum będzie także miejscem badań nad nowoczesnymi, zaawansowanymi materiałami, wyznacznikiem rozwoju nowych technologii, miejscem innowacyjnych inspiracji dla gospodarki, wizytówką naukowo-dydaktyczną Politechniki Gdańskiej - powiedział rektor uczelni prof. Henryk Krawczyk (na zdjęciu z prawej wraz z infułatem archidiecezji Gdańskiej Stanisławem Bogdanowiczem, który poświęcił budynek oraz z prof. dr hab. inż. Wojciechem Sadowskim. - Taki cel strategiczny stawia sobie Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, który był inicjatorem projektu. Od początku lutego 2013 Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej zarządza Centrum Nanotechnologii A. Ścisłą współpracę z CNPG podjęły także Wydziały Mechaniczny i Chemiczny. W marcu 2013 rozpoczną się prace przy budynku B Centrum, który zlokalizowany będzie przy ul. Siedlickiej. Skupiać się w nim będzie 11 laboratoriów o powierzchni 540 m kw, audytorium dla 120 osób oraz pomieszczenia dydaktyczne, seminaryjne i pokoje do preparatyki. Oba gmachy Centrum Nanotechnologii A i B, to tzw. inteligentne budynki, stwierdził rektor uczelni.


alt- Bardzo się cieszę z faktu, że budowa czterokondygnacyjnego budynku dydaktycznego trwała niespełna dwa lata. Kilkakrotnie wizytowałem tą budowę - powiedział Paweł Orłowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. - W Centrum znajduje się 25 specjalistycznych laboratoriów dydaktyczno-badawczych, m.in.: syntezy wysokotemperaturowej, syntezy nanomateriałów organicznych, cienkich warstw, laserowej preparatyki powierzchni biomateriałów, badania powierzchni materiałów, a także laboratorium optoelektroniczne wysokiej czystości, preparatyki materiałów polimerowych, analizy termicznej, mikroskopii elektronowej i optycznej czy też specjalistyczne laboratorium AFM/STM. Liczę na to, że z Centrum skorzystają zwłaszcza pomorscy przedsiębiorcy.


Wspomnijmy też o tym, że wszystkie pomieszczenia laboratoryjne zostały wyposażone w nowoczesną aparaturę dydaktyczno-badawczą, m.in.: wielofunkcyjny mikroskop AFM/STM pracujący w niskich temperaturach, skaningowe mikroskopy elektronowe, mikroskopy optyczne, mikroskop konfokalny oraz urządzenia do nanoszenia cienkich warstw nieorganicznych.


Do dyspozycji studentów i doktorantów będzie także stanowisko do otrzymywania proszków o nanometrycznej granulacji, nanoidentometry, mikrotwardościomierz, rentgenowski spektrometr fotoelektronów (XPS), spektrometr IR, analizatory termiczne DTA-DSC wraz ze spektrometrem masowym, zestaw aparaturowy do badań własności elektro-magnetycznych w zakresie 5-400K.


Najdroższy przyrząd, którego zakup jest planowany w ramach projektu, szacowany jest na ponad 4,8 mln zł. Jest to wysoko specjalistyczne zintegrowane stanowisko badawczo-dydaktyczne AFM/STM/XPS, czyli aparatura ultrawysokopróżniowa (UHV) przeznaczona do nanoszenia cienkich warstw i układów wielowarstwowych metodą PVD, modyfikacji i kompleksowej analizy powierzchni metodami z rodziny spektroskopii fotoelektronów PS oraz mikroskopii skaningowej SPM. Urządzenie to już za pół roku ma się znaleźć na stanie gdańskiego Centrum.


alt


W Centrum Nanotechnologii PG znajdują się także pomieszczenia seminaryjne, pracownia modelowania nanoukładów, pracownia zarządzania informacją naukową, audytorium wykładowe, które pomieści 142 osoby, a także Regionalna Biblioteka Nanotechnologii. W podziemnym parkingu wybudowanym tuż obok obiektu przewidziano 84 miejsca postojowe.


altW ramach części artystycznej odbył się pokaz laserowy oraz występ finalisty piątej edycji programu telewizyjnego „Mam Talent” Marcina Kowalczyka z Grudziądza, studenta drugiego roku matematyki PG. Do swojego pokazu z kostką Rubika poprosił na scenę jedną osobę spośród wielu widzów. Najodważniejszym okazał się Edmund Wittbrodt, który w latach 1990-1996 sprawował funkcję rektora Politechniki Gdańskiej. Pod kierunkiem studenta obecny senator doskonale poradził sobie ze skomplikowaną kostką, ku ogromnej uciesze zebranych gości.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież