Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Otwarcie Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 25 lutego 2013 09:58

Centrum Nanotechnologii jest największą inwestycją ostatnich lat na Politechnice Gdańskiej. Łączny koszt realizacji projektu wynosi ponad 73 mln zł. W jego ramach wkrótce rozpocznie się budowa drugiego budynku.Całość tej inwestycji w 85 procentach jest finansowana z dotacji ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz w 15 procentach z budżetu państwa, tj. Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


alt- W Centrum Nanotechnologii studenci będą uczyć się dyscyplin związanych z nanotechnologią, inżynierią materiałową i innymi kierunkami. Przede wszystkim chodzi o umiejętność tworzenia nowych materiałów, o innowacyjnych użytecznych właściwościach i możliwościach ich wykorzystania -  powiedział podczas uroczystego otwarcia nowego obiektu inicjator jego budowy prof. dr hab. inż. Wojciech Sadowski. - Nowoczesna aparatura do celów kształcenia, interdyscyplinarny charakter kształcenia z silnym akcentem na dyscypliny bazowe, takie jak fizyka, chemia, inżynieria materiałowa i inne, zapewni kształcenie nanoinżynierów o najwyższych kwalifikacjach.


alt- Centrum będzie także miejscem badań nad nowoczesnymi, zaawansowanymi materiałami, wyznacznikiem rozwoju nowych technologii, miejscem innowacyjnych inspiracji dla gospodarki, wizytówką naukowo-dydaktyczną Politechniki Gdańskiej - powiedział rektor uczelni prof. Henryk Krawczyk (na zdjęciu z prawej wraz z infułatem archidiecezji Gdańskiej Stanisławem Bogdanowiczem, który poświęcił budynek oraz z prof. dr hab. inż. Wojciechem Sadowskim. - Taki cel strategiczny stawia sobie Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, który był inicjatorem projektu. Od początku lutego 2013 Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej zarządza Centrum Nanotechnologii A. Ścisłą współpracę z CNPG podjęły także Wydziały Mechaniczny i Chemiczny. W marcu 2013 rozpoczną się prace przy budynku B Centrum, który zlokalizowany będzie przy ul. Siedlickiej. Skupiać się w nim będzie 11 laboratoriów o powierzchni 540 m kw, audytorium dla 120 osób oraz pomieszczenia dydaktyczne, seminaryjne i pokoje do preparatyki. Oba gmachy Centrum Nanotechnologii A i B, to tzw. inteligentne budynki, stwierdził rektor uczelni.


alt- Bardzo się cieszę z faktu, że budowa czterokondygnacyjnego budynku dydaktycznego trwała niespełna dwa lata. Kilkakrotnie wizytowałem tą budowę - powiedział Paweł Orłowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. - W Centrum znajduje się 25 specjalistycznych laboratoriów dydaktyczno-badawczych, m.in.: syntezy wysokotemperaturowej, syntezy nanomateriałów organicznych, cienkich warstw, laserowej preparatyki powierzchni biomateriałów, badania powierzchni materiałów, a także laboratorium optoelektroniczne wysokiej czystości, preparatyki materiałów polimerowych, analizy termicznej, mikroskopii elektronowej i optycznej czy też specjalistyczne laboratorium AFM/STM. Liczę na to, że z Centrum skorzystają zwłaszcza pomorscy przedsiębiorcy.


Wspomnijmy też o tym, że wszystkie pomieszczenia laboratoryjne zostały wyposażone w nowoczesną aparaturę dydaktyczno-badawczą, m.in.: wielofunkcyjny mikroskop AFM/STM pracujący w niskich temperaturach, skaningowe mikroskopy elektronowe, mikroskopy optyczne, mikroskop konfokalny oraz urządzenia do nanoszenia cienkich warstw nieorganicznych.


Do dyspozycji studentów i doktorantów będzie także stanowisko do otrzymywania proszków o nanometrycznej granulacji, nanoidentometry, mikrotwardościomierz, rentgenowski spektrometr fotoelektronów (XPS), spektrometr IR, analizatory termiczne DTA-DSC wraz ze spektrometrem masowym, zestaw aparaturowy do badań własności elektro-magnetycznych w zakresie 5-400K.


Najdroższy przyrząd, którego zakup jest planowany w ramach projektu, szacowany jest na ponad 4,8 mln zł. Jest to wysoko specjalistyczne zintegrowane stanowisko badawczo-dydaktyczne AFM/STM/XPS, czyli aparatura ultrawysokopróżniowa (UHV) przeznaczona do nanoszenia cienkich warstw i układów wielowarstwowych metodą PVD, modyfikacji i kompleksowej analizy powierzchni metodami z rodziny spektroskopii fotoelektronów PS oraz mikroskopii skaningowej SPM. Urządzenie to już za pół roku ma się znaleźć na stanie gdańskiego Centrum.


alt


W Centrum Nanotechnologii PG znajdują się także pomieszczenia seminaryjne, pracownia modelowania nanoukładów, pracownia zarządzania informacją naukową, audytorium wykładowe, które pomieści 142 osoby, a także Regionalna Biblioteka Nanotechnologii. W podziemnym parkingu wybudowanym tuż obok obiektu przewidziano 84 miejsca postojowe.


altW ramach części artystycznej odbył się pokaz laserowy oraz występ finalisty piątej edycji programu telewizyjnego „Mam Talent” Marcina Kowalczyka z Grudziądza, studenta drugiego roku matematyki PG. Do swojego pokazu z kostką Rubika poprosił na scenę jedną osobę spośród wielu widzów. Najodważniejszym okazał się Edmund Wittbrodt, który w latach 1990-1996 sprawował funkcję rektora Politechniki Gdańskiej. Pod kierunkiem studenta obecny senator doskonale poradził sobie ze skomplikowaną kostką, ku ogromnej uciesze zebranych gości.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież