Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arka po sparingach “na plusie” wraca na ligowe boiska
piątek, 26 lutego 2021 15:00
Arka po sparingach “na plusie” wraca na ligowe boiska
Z dodatnim bilansem spotkań sparingowych piłkarze Arki Gdynia
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
sobota, 20 lutego 2021 21:59
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
Drugie z rzędu zwycięstwo odnieśli piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Narodowe Centrum Sportów Motorowych

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 26 lutego 2013 18:52

Narodowemu Centrum Sportów Motorowych poświęcona była międzynarodowa konferencja, która odbyła się w dniach 25-26 lutego w  AmberEXPO w Gdańsku. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz powiedział na wstępie, że za wcześnie jest obecnie mówić o kosztach budowy oraz o tym, kto te Centrum wybuduje.- Jesteśmy dopiero na początku publicznego wdrażania tego projektu. Pokazania, że Gdańsk jest gotowy i ma odpowiedni teren na tą inwestycję. Najlepszą formułą byłoby partnerstwo publiczno-prywatne. Liczę na wsparcie koncernów paliwowych i na firmy zagraniczne. Centrum mogłoby być zbudowane na 190-hektarowym terenie w południowej części miasta, pomiędzy dzielnicą św. Wojciech, a Rotmanką, na granicy z gminą Pruszcz Gdański. Już od kilku lat odbywają się tam imprezy motocrossowe - powiedział prezydent Adamowicz.


altSekretarz stanu w ministerstwie sportu Grzegorz Karpiński przypomniał, że pierwsze pomysły powstania takiego Centrum pochodzą z 2009 r. Jest na tą inwestycję pełne poparcie ze strony ministerstwa. Tym bardziej, że temu celowi przyświeca też idea poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego przez polskich kierowców. - Przez ten cały czas z naszej strony była jasna deklaracja, że będziemy chcieli budować takie centrum. Jesteśmy na etapie, kiedy zaczynamy przygotowywać koncepcję, aby wykorzystać najlepsze praktyki funkcjonowania tego typu obiektów w Europie.


alt


- Z zazdrością patrzymy na naszych sąsiadów jak Czechów, Słowaków i Węgrów, którzy w ostatnich latach dość mocno modernizowali lub budowali takie tory, na których odbywają się nawet zawody Formuły 1 i mistrzostwa świata w wyścigach motocyklowych - powiedział Andrzej Witkowski, Prezes Polskiego Związku Motorowego, przyznając, że w gdańskim Centrum mógłby powstać 4-5 kilometrowy tor do wyścigów samochodowych i motocyklowych oraz tor kartingowy. - Młodzi ludzie muszą mieć możliwość bezpiecznego ścigania się na torze. Tylko takim sposobem możemy doczekać się następców Roberta Kubicy. W pobliskich Kolibkach przez 9 lat Mirosław Zdanowicz organizował różne wyścigi mechanicznych pojazdów. W obecnych realiach teren ten jest już zbyt mały. Ten nowy 190-hektarowy doskonale nadaje się do budowy wyścigowego toru. Dzięki tej inwestycji Gdańsk za kilka lat ma szanse stać się polską stolicą sportu. 


altDebata o NCSM to dyskusja o potrzebie utworzenia ośrodka, na terenie którego mogłyby się odbywać imprezy sportowe o randze międzynarodowej, będącego jednocześnie miejscem w którym istniałaby możliwość doskonalenia technik jazdy, jak również aktywnego wypoczynku.


Andrzej Borowczyk specjalista od wyścigów Formuły 1 poparł tą inicjatywę twierdząc, że powstanie Centrum będzie też doskonałą ofertą dla krajów nadbałtyckich.


Krystian Sobierajski, relacjonujący w Polsacie wyścigi samochodowe, jako przykład podał Finlandię zamieszkiwaną zaledwie przez 5,5 mln mieszkańców, a posiadającą najlepszych w świecie rajdowców samochodowych. Dzięki temu, bo niemal w każdym mieście ma tory kartingowe. Podobnie jest w Niemczech, zaś w Holandii podobny tor jaki ma powstać w Gdańsku, jest tam wykorzystywany niemal przez cały rok.
Mikołaj Madej z TVP Łódź opowiedział się za budową toru wielofunkcyjnego. - Jeśli powstała idea jego budowy, to już musi się zrodzić koncepcja wyszukania odpowiedniego operatora. Taki obiekt musi być w pełni komercyjny, bez udziału „czapy” w postaci Polskiego Związku Motorowego. Niepokojące jest to, że w kilku polskich miastach, jak Łódź czy Lublin polikwidowano tory kartingowe, bo wadliwie były zarządzane.


Janusz Staniszewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku omówił kwestię potrzeby młodych ludzi na ściganie się w mieście, bo nie ma na to wyznaczonych miejsc. Takie uliczne zawody organizowano m.in. na byłym pasie startowym na gdańskiej Zaspie, czy na głównej ulicy Grunwaldzkiej na wysokości hali Olivia. Takie zawody były bardzo niebezpieczne w skutkach. Dlatego budowa wyścigowego toru była by wskazana.
Potwierdzeniem tego była wypowiedź Andrzeja Peplińskiego z Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, który powiedział, że Polska ma trzykrotnie więcej, bo 10 trupów na sto wypadków drogowych w porównaniu od średniej europejskiej. Nadal też mamy wysoką ilość 3,5 tys. wypadków śmiertelnych w 2012 roku. Główny tego powód, to m.in. wadliwy system nauczania na prawo jazdy, po zaledwie 30 godzin na teorię i praktykę. Brakuje miejsc na doskonalenie jazdy przez kierowców w różnych warunkach atmosferycznych. W 2016 roku ma wejść w życie ustawa o takim doskonaleniu, ale w Polsce nie ma na to odpowiednich warunków. Dlatego gdański tor jest wręcz niezbędny.  


altPrzewodniczący komisji sportu Rady Miasta Gdańska Mirosław Zdanowicz powiedział, że już w 2007 roku powstał projekt budowy takiego centrum. Miałoby ono też służyć innym dyscyplinom jak żużel, narciarstwo, saneczkarstwo, łyżwiarstwo, tenis, mini golf, czy gry zespołowe. Wówczas łączny koszt inwestycji oszacowano na 25 mln zł. Obecnie będzie kilkakrotnie więcej. Ale bardzo istotna jest też infrastruktura i dlatego dzierżawa tego terenu musiałaby być na co najmniej 40 lat.


W ramach przygotowanych warsztatów prelegenci dyskutowali o dobrych praktykach projektowania i budowy obiektów sportów motorowych, ich promocji i marketingu, modelu finansowym przedsięwzięcia oraz potrzebie budowy NCSM.


Organizatorami konferencji byli Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego, Miasto Gdańsk, Polski Związek Motorowy.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież