Kwiaty przy tablicy pomordowanych Gedanistów » Westerplatte, Poczta Polska i Gedania to trzy najważniejsze dla Polaków miejsca w przedwojennym Gdań... Otwarcie wystawy „TU rodziła się »Solidarność«” w Gdańsku » W piątek, 14 sierpnia, na Placu Solidarności uroczyście otwarto wystawę „TU rodziła się »Solidarność... Arcybiskup Głódź na emeryturze » Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Sławoja Leszka Głódzia z pełnienia posługi arcybiskupa met... Opinia ekspertów daje podstawę do uchylenia pozwolenia na budowę na te... » Główna Komisja Konserwatorska, działająca przy Generalnym Konserwatorze Zabytków, wydała opinię na t... Eurodeputowana Magdalena Adamowicz oskarżona o składanie fałszywych ze... » Jest akt oskarżenia w sprawie źródeł majątku byłego prezydenta Gdańska i jego rodziny. W specjalnym ... Zenon Kwoka: Bohaterowie i mity Sierpnia » Z Zenonem Kwoką, inicjatorem strajku z sierpnia 1980 r. w Zakładzie Komunikacji Miejskiej Gdyni (WPK... W obronie księdza i cywilizacji » W najbliższy wtorek - 18.08 - o godz. 11,00 w sali 043 Sądu gdańskiego przy ul. Nowe Ogrody odbędzie... Ogłoszenie konkursu na "Koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojsk... » W Muzeum II Wojny Światowej ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczn... Prezydent Duda nadał Małgorzacie Tarasiewicz Krzyż Komandorski Orderu ... » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę w której za wybitne zasługi w dział... W tygodniku „Sieci”: Czy to fałszywa pandemia? » Najnowszy numer „Sieci” podejmuje temat drugiej fali zakażeń koronawirusem. Ale czy rzeczywiście moż...
Reklama
Eurodeputowana Magdalena Adamowicz oskarżona o składanie fałszywych zeznań
piątek, 14 sierpnia 2020 13:47
Eurodeputowana Magdalena Adamowicz oskarżona o składanie fałszywych zeznań
Jest akt oskarżenia w sprawie źródeł majątku byłego prezydenta G ...
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
czwartek, 13 sierpnia 2020 17:59
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
W sobotę Zdunek Wybrzeże na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego zmie ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Zwyczajna codzienność okiem artystki

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 17 stycznia 2013 11:48

W Gdańskim Klubie Biznesu do końca stycznia można oglądać prace Małgorzaty Rozmarynowskiej. Artystka zaprasza nas do świata nostalgicznego, dziecięcego, nieco sentymentalnego, a jednocześnie tak bardzo zwykłego.Małgorzata Rozmarynowska – nie szuka pomysłów podróżując po egzotycznych krajach, choć nie obce jest jej zwiedzanie dalekich zakątków świata. Inspirację czerpie stąd, ze zwykłego życia. Na jej obrazach w nieco smutnych pozach zastygają osoby zanurzone w codzienności. Barmanka czekająca na klientów, para, która w walentynkowy wieczór przyszła do restauracji zjeść kolację, dziewczyna oczekująca na spóźniającego się kochanka.


alt

Małgorzata Rozmarynowska na tle swoich obrazów


Katarzyna Rozmarynowska, siostra malarki, wspomina, że Małgorzata malowała od zawsze, już jako dziecko budziła się w nocy, aby narysować, to co jej się przyśniło.
– Małgorzata maluje cały czas, nawet jak nie maluje, to maluje, bo myśli o tym, co ma namalować. Tworzyła od kiedy pamiętam i zawsze miała taką potrzebę. Lubiła to robić i do dzisiaj maluje z wielkim zapałem – mówi Katarzyna Rozmarynowska – Bardzo lubię jej obrazy. Wiele z nich bardzo mi się podoba, niektóre z nich mam na własność. Te obrazy są prawdziwe, one są po prostu nią!


alt
Sama malarka opowiada, że wszystko zaczęło się w III klasie Szkoły Podstawowej nr 17 we Wrzeszczu.
– Miałam wówczas świetną panią od rysunku i ona pozwoliła mi malować ściany w szkole. Przez rok to robiłam – wspomina Małgorzata Rozmarynowska. – Z tego okresu zachował się jeden obrazek i kiedy porównuję go z moimi obecnymi pracami – to widzę, że on ma w sobie to samo. Doskonalę się technicznie, może z kolorem inaczej pracuję, ale tak sobie myślę, że ten mój świat jest taki sam jak kiedyś.


altCzy to spojrzenie dziecka? A może osoby bardzo wrażliwej, która potrafi dostrzec niepowtarzalne momenty, przeżycia, wrażenia.
– Dzieci widzą więcej, ale artyści chyba też. To jest kwestia wrażliwości, otwarcie na sytuacje, kolor, ludzi. Wielu moich znajomych, zajmujących się tym samym co ja, widzi i słyszy więcej – dodaje artystka.


alt


Małgorzata Rozmarynowska podkreśla, że na poziom, który reprezentuje w tej chwili pracowała przez 30 lat pracy. Składa się na to m.in. technologia, kolor,  poszukiwanie nowego wyrazu, ale przede wszystkim systematyczność.
– To jest taki zawód, w którym konieczna jest wręcz samodyscyplina. Jeśli ktoś tego nie posiada, to niestety nic z tego nie będzie. Żeby mieć jakieś osiągnięcia w malowaniu czy w innych dziedzinach życia, to trzeba po prostu dużo pracować. Ja jestem zdyscyplinowana, dzięki temu mogę się utrzymywać z tego, co lubię robić, od tylu lat. Jestem szczęśliwa. I to jest dla mnie sukcesem. Czuję się spełniona – dodaje artystka.


altMałgorzata Rozmarynowska studiowała grafikę i malarstwo w gdańskiej PWSSP. Dyplom uzyskała w 1981 roku w pracowni prof. Władysława Jackiewicza. Większość jej obrazów znajduje się w kolekcjach prywatnych: w Polsce, Niemczech, Finlandii, Francji czy Japonii. Artystka wykonuje także ilustracje do książek.

Wystawa prac Małgorzaty Rozmarynowskiej
do końca stycznia
Gdański Klub Biznesu
ul. Uphagena 23
Gdańsk Wrzeszcz
poniedziałek-piątek do godz. 18.00
www.rozmarynowska.pl

Urszula Abucewicz
fot. Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież