Krzysztof Piekarski: Polityczny fresk mieszczański - od Strasburga do ... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, wykładowcą w Zakładzie Teorii Polityki Instytutu Politologii UG rozmaw... Radio Gdańsk ujawnia: kontrola w fundacji Palium i relacje rodzinne » Do 30 czerwca Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ma przeprowadzić kontrolę wydatkowania pie... Co z Gedanią? » Historyczny teren klubu sportowego KKS Gedania w Gdańsku wpisany do rejestru zabytków pod numerem 19... Burmistrz Żukowa w klinczu w sołectwie Nowy Świat » Od zeszłego roku trwa postępowanie administracyjne prowadzone przez gminę Żukowo w celu wydania waru... Poseł i radny próbowali złożyć wniosek o odwołanie prezesa SM Ujeścisk... » Poseł Kacper Płażyński i radny Przemysław Majewski na spotkaniu z mediami przed siedzibą Spółdzielni... „Środa z profilaktyką” w NFZ: walka z otyłością » W środę 15 stycznia, w godzinach od 10 do 14 w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromie... W tygodniku „Sieci”: Potężny mafijny atak na Ziobrę » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” dziennikarze opisują, jak bezwzględna walka Zbigniewa Ziobry z prz... Otwarcie Alei Pawła Adamowicza » W poniedziałek 13 stycznia została otwarta Aleja Pawła Adamowicza, nowa trasa między Pieckami-Migowe... Sąd o przekopie Mierzei Wiślanej. "Działania Struka (PO) zbieżne ze st... » „Sąd oddalił powództwo marszałka (Mieczysława - red.) Struka z pomorskiej Platformy i potwierdził, ż... Janusz Szewczak: Przed nami wielkie wyzwania gospodarcze » Z Januszem Szewczakiem, ekonomistą i byłym posłem, analitykiem gospodarczym specjalizującym się w fi...
Reklama
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
poniedziałek, 23 grudnia 2019 22:02
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
Ponad 520 tys. złotych wydał gdański urząd miejski za "usługi res ...
LOTOS PKH wygraną zakończył czwartą rundę PHL
piątek, 17 stycznia 2020 21:21
LOTOS PKH wygraną zakończył czwartą rundę PHL
Czwartą wygraną z rzędu zakończyli czwartą rundę zmagań w PHL h ...
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
czwartek, 16 stycznia 2020 22:21
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
Lechia w pierwszym sparingu podczas okresu przygotowawczego do rundy w ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
wtorek, 14 stycznia 2020 19:23
Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
W wieku 84 lat zmarł nagle prof. Andrzej Dyakowski (ur. 1936), artyst ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
poniedziałek, 13 stycznia 2020 15:37
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
Rozmowa z Magdaleną Łobacz, z założycielką Pomorskiej Kliniki Ter ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Zwyczajna codzienność okiem artystki

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 17 stycznia 2013 11:48

W Gdańskim Klubie Biznesu do końca stycznia można oglądać prace Małgorzaty Rozmarynowskiej. Artystka zaprasza nas do świata nostalgicznego, dziecięcego, nieco sentymentalnego, a jednocześnie tak bardzo zwykłego.Małgorzata Rozmarynowska – nie szuka pomysłów podróżując po egzotycznych krajach, choć nie obce jest jej zwiedzanie dalekich zakątków świata. Inspirację czerpie stąd, ze zwykłego życia. Na jej obrazach w nieco smutnych pozach zastygają osoby zanurzone w codzienności. Barmanka czekająca na klientów, para, która w walentynkowy wieczór przyszła do restauracji zjeść kolację, dziewczyna oczekująca na spóźniającego się kochanka.


alt

Małgorzata Rozmarynowska na tle swoich obrazów


Katarzyna Rozmarynowska, siostra malarki, wspomina, że Małgorzata malowała od zawsze, już jako dziecko budziła się w nocy, aby narysować, to co jej się przyśniło.
– Małgorzata maluje cały czas, nawet jak nie maluje, to maluje, bo myśli o tym, co ma namalować. Tworzyła od kiedy pamiętam i zawsze miała taką potrzebę. Lubiła to robić i do dzisiaj maluje z wielkim zapałem – mówi Katarzyna Rozmarynowska – Bardzo lubię jej obrazy. Wiele z nich bardzo mi się podoba, niektóre z nich mam na własność. Te obrazy są prawdziwe, one są po prostu nią!


alt
Sama malarka opowiada, że wszystko zaczęło się w III klasie Szkoły Podstawowej nr 17 we Wrzeszczu.
– Miałam wówczas świetną panią od rysunku i ona pozwoliła mi malować ściany w szkole. Przez rok to robiłam – wspomina Małgorzata Rozmarynowska. – Z tego okresu zachował się jeden obrazek i kiedy porównuję go z moimi obecnymi pracami – to widzę, że on ma w sobie to samo. Doskonalę się technicznie, może z kolorem inaczej pracuję, ale tak sobie myślę, że ten mój świat jest taki sam jak kiedyś.


altCzy to spojrzenie dziecka? A może osoby bardzo wrażliwej, która potrafi dostrzec niepowtarzalne momenty, przeżycia, wrażenia.
– Dzieci widzą więcej, ale artyści chyba też. To jest kwestia wrażliwości, otwarcie na sytuacje, kolor, ludzi. Wielu moich znajomych, zajmujących się tym samym co ja, widzi i słyszy więcej – dodaje artystka.


alt


Małgorzata Rozmarynowska podkreśla, że na poziom, który reprezentuje w tej chwili pracowała przez 30 lat pracy. Składa się na to m.in. technologia, kolor,  poszukiwanie nowego wyrazu, ale przede wszystkim systematyczność.
– To jest taki zawód, w którym konieczna jest wręcz samodyscyplina. Jeśli ktoś tego nie posiada, to niestety nic z tego nie będzie. Żeby mieć jakieś osiągnięcia w malowaniu czy w innych dziedzinach życia, to trzeba po prostu dużo pracować. Ja jestem zdyscyplinowana, dzięki temu mogę się utrzymywać z tego, co lubię robić, od tylu lat. Jestem szczęśliwa. I to jest dla mnie sukcesem. Czuję się spełniona – dodaje artystka.


altMałgorzata Rozmarynowska studiowała grafikę i malarstwo w gdańskiej PWSSP. Dyplom uzyskała w 1981 roku w pracowni prof. Władysława Jackiewicza. Większość jej obrazów znajduje się w kolekcjach prywatnych: w Polsce, Niemczech, Finlandii, Francji czy Japonii. Artystka wykonuje także ilustracje do książek.

Wystawa prac Małgorzaty Rozmarynowskiej
do końca stycznia
Gdański Klub Biznesu
ul. Uphagena 23
Gdańsk Wrzeszcz
poniedziałek-piątek do godz. 18.00
www.rozmarynowska.pl

Urszula Abucewicz
fot. Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież