Otwarcie wystawy „TU rodziła się »Solidarność«” w Gdańsku » W piątek, 14 sierpnia, na Placu Solidarności uroczyście otwarto wystawę „TU rodziła się »Solidarność... Arcybiskup Głódź na emeryturze » Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Sławoja Leszka Głódzia z pełnienia posługi arcybiskupa met... Opinia ekspertów daje podstawę do uchylenia pozwolenia na budowę na te... » Główna Komisja Konserwatorska, działająca przy Generalnym Konserwatorze Zabytków, wydała opinię na t... Eurodeputowana Magdalena Adamowicz oskarżona o składanie fałszywych ze... » Jest akt oskarżenia w sprawie źródeł majątku byłego prezydenta Gdańska i jego rodziny. W specjalnym ... Zenon Kwoka: Bohaterowie i mity Sierpnia » Z Zenonem Kwoką, inicjatorem strajku z sierpnia 1980 r. w Zakładzie Komunikacji Miejskiej Gdyni (WPK... W obronie księdza i cywilizacji » W najbliższy wtorek - 18.08 - o godz. 11,00 w sali 043 Sądu gdańskiego przy ul. Nowe Ogrody odbędzie... Ogłoszenie konkursu na "Koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojsk... » W Muzeum II Wojny Światowej ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczn... Prezydent Duda nadał Małgorzacie Tarasiewicz Krzyż Komandorski Orderu ... » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę w której za wybitne zasługi w dział... W tygodniku „Sieci”: Czy to fałszywa pandemia? » Najnowszy numer „Sieci” podejmuje temat drugiej fali zakażeń koronawirusem. Ale czy rzeczywiście moż... Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023? » 19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spółką Saur Neptun Gdańsk SA na dostaw...
Reklama
Eurodeputowana Magdalena Adamowicz oskarżona o składanie fałszywych zeznań
piątek, 14 sierpnia 2020 13:47
Eurodeputowana Magdalena Adamowicz oskarżona o składanie fałszywych zeznań
Jest akt oskarżenia w sprawie źródeł majątku byłego prezydenta G ...
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
czwartek, 13 sierpnia 2020 17:59
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
W sobotę Zdunek Wybrzeże na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego zmie ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Prezydent pije szampana i łupi przedsiębiorców

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 lutego 2015 19:43

Gigantyczna podwyżka opłat za użytkowanie wieczyste w Gdańsku. Najpierw lampka szampana prezydenta z pracodawcami – teraz wzrost rocznej stawki nawet o 550 procent. Przedsiębiorcy zszokowani. Ich liderzy, Jan Zarębski i Zbigniew Canowiecki, czynnie wspierali Pawła Adamowicza w kampanii wyborczej...


Stare żydowskie porzekadło brzmi mniej więcej tak: W kryzysie nie patrz na czym możesz oszczędzić, ale jak możesz zarobić. Ta maksyma najwyraźniej znana jest w Gdańskim magistracie, gdyż potrzebujące pieniędzy miasto zarabia – jak może najprościej – podnosząc podatki.


Podwyżkę podatku od nieruchomości obejrzeli już mieszkańcy na kwitkach wręczonych im „na dobrą noworoczną wróżbę” przez miejskich urzędników, teraz przyszedł czas na przedsiębiorców. Chodzi o tych, których jest najwięcej, tych drobnych i to nie z prestiżowych dzielnic gdzie obroty firm są największe, ale tych z peryferii. Zaniepokojeni przedsiębiorcy mówią jednym głosem: Szykuje się gigantyczna podwyżka opłat na rzecz miasta, dochodząca do ponad 500 procent.


Nie trzeba ukończyć żadnych fakultetów z ekonomii by przewidzieć skutki takiego działania. Małe firmy, które z trudem zarabiają na utrzymanie nie będą w stanie sprostać ponad pięciokrotnie większym stawkom opłat.


O planach podwyżek oficjalnie nie mówi się zbyt głośno. – Powiem szczerze, że o tej sprawie dowiaduje się po raz pierwszy od pana – powiedział w rozmowie z „GG” Jan Zarębski, prezes Gdańskiego Klubu Biznesu. – Trudno mi jest więc w tej sytuacji zająć jakieś stanowisko. Obiecuję jednak, że zajmę się wyjaśnieniem tej sprawy w mieście. To niedopuszczalna sytuacja, podnoszenie opłat w takiej skali może zniszczyć wszelkie projekty biznesowe –zadeklarował były marszałek województwa pomorskiego, od lat działający w sferze biznesu.


O sprawie wie natomiast przedstawiciel innego stowarzyszenia biznesowego – Zbigniew Canowiecki. – Dowiedziałem się o sprawie kilkanaście dni temu. Nawiązałem w tej sprawie kontakt z urzędem miejskim prosząc, wraz z innymi przedstawicielami biznesu, o możliwość spotkania z prezydentem Pawłem Adamowiczem. Jak do tej pory nigdy nie mieliśmy problemu z rozmowami z władzami miejskimi. Teraz oczekuję na spotkanie z prezydentem, ma ono być zorganizowane po jego powrocie z urlopu, za około tydzień. Chcemy podnieść ten problem, dowiedzieć się szczegółów i zaproponować rozwiązanie tej sytuacji – przyznał prezes zarządu Pracodawców Pomorza.


Nietrudno oprzeć się wrażeniu, że tak poważne zmiany wprowadzono bez konsultacji z samymi zainteresowanymi, zresztą sami przedsiębiorcy podnoszą ten argument. Jak przyznają właściciele firm są w stanie zrozumieć podwyżkę opłat w skali kilkunastu, ale nie kilkuset procent. Nasuwa się analogia do reformy - czy też modniejsze słowo – restrukturyzacji placówek oświatowych w Gdańsku. Przy tym ostatnim zagadnieniu widać, że urzędnicy poszli dalej niż przywoływane przez nas przysłowie, już nie tylko zarabiają po najmniejszej linii oporu, ale i próbują oszczędzać na tych którzy jak ryby głosu nie mają. Właśnie oszczędnościami tłumaczone są zmiany w oświacie, których sztandarowym przykładem jest likwidacja Pałacu Młodzieży. Jednak ku zaskoczeniu inicjatorów reformy, dzieci zabrały głos a wraz z nimi rodzice i nauczyciele, ba sprawa pogodziła te nawet związki zawodowe, które wywodzą się z różnych podstaw politycznych.


- Po to mamy organizację - mówi anonimowo "Gazecie Gdańskiej" jeden z członków Pracodawców Pomorza - żeby nas skutecznie reprezentowała na styku z lokalną władzą i jej pomysłami podatkowymi, a nie po to byśmy służyli do jej ozdabiania. Jak sądzę czeka nas poważna rozmowa z prezesem stowarzyszenia.
Jerzy Domski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież