Krzysztof Piekarski: Polityczny fresk mieszczański - od Strasburga do ... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, wykładowcą w Zakładzie Teorii Polityki Instytutu Politologii UG rozmaw... Radio Gdańsk ujawnia: kontrola w fundacji Palium i relacje rodzinne » Do 30 czerwca Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ma przeprowadzić kontrolę wydatkowania pie... Co z Gedanią? » Historyczny teren klubu sportowego KKS Gedania w Gdańsku wpisany do rejestru zabytków pod numerem 19... Burmistrz Żukowa w klinczu w sołectwie Nowy Świat » Od zeszłego roku trwa postępowanie administracyjne prowadzone przez gminę Żukowo w celu wydania waru... Poseł i radny próbowali złożyć wniosek o odwołanie prezesa SM Ujeścisk... » Poseł Kacper Płażyński i radny Przemysław Majewski na spotkaniu z mediami przed siedzibą Spółdzielni... „Środa z profilaktyką” w NFZ: walka z otyłością » W środę 15 stycznia, w godzinach od 10 do 14 w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromie... W tygodniku „Sieci”: Potężny mafijny atak na Ziobrę » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” dziennikarze opisują, jak bezwzględna walka Zbigniewa Ziobry z prz... Otwarcie Alei Pawła Adamowicza » W poniedziałek 13 stycznia została otwarta Aleja Pawła Adamowicza, nowa trasa między Pieckami-Migowe... Sąd o przekopie Mierzei Wiślanej. "Działania Struka (PO) zbieżne ze st... » „Sąd oddalił powództwo marszałka (Mieczysława - red.) Struka z pomorskiej Platformy i potwierdził, ż... Janusz Szewczak: Przed nami wielkie wyzwania gospodarcze » Z Januszem Szewczakiem, ekonomistą i byłym posłem, analitykiem gospodarczym specjalizującym się w fi...
Reklama
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
poniedziałek, 23 grudnia 2019 22:02
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
Ponad 520 tys. złotych wydał gdański urząd miejski za "usługi res ...
LOTOS PKH wygraną zakończył czwartą rundę PHL
piątek, 17 stycznia 2020 21:21
LOTOS PKH wygraną zakończył czwartą rundę PHL
Czwartą wygraną z rzędu zakończyli czwartą rundę zmagań w PHL h ...
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
czwartek, 16 stycznia 2020 22:21
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
Lechia w pierwszym sparingu podczas okresu przygotowawczego do rundy w ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
wtorek, 14 stycznia 2020 19:23
Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
W wieku 84 lat zmarł nagle prof. Andrzej Dyakowski (ur. 1936), artyst ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
poniedziałek, 13 stycznia 2020 15:37
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
Rozmowa z Magdaleną Łobacz, z założycielką Pomorskiej Kliniki Ter ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Prezydent pije szampana i łupi przedsiębiorców

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 lutego 2015 19:43

Gigantyczna podwyżka opłat za użytkowanie wieczyste w Gdańsku. Najpierw lampka szampana prezydenta z pracodawcami – teraz wzrost rocznej stawki nawet o 550 procent. Przedsiębiorcy zszokowani. Ich liderzy, Jan Zarębski i Zbigniew Canowiecki, czynnie wspierali Pawła Adamowicza w kampanii wyborczej...


Stare żydowskie porzekadło brzmi mniej więcej tak: W kryzysie nie patrz na czym możesz oszczędzić, ale jak możesz zarobić. Ta maksyma najwyraźniej znana jest w Gdańskim magistracie, gdyż potrzebujące pieniędzy miasto zarabia – jak może najprościej – podnosząc podatki.


Podwyżkę podatku od nieruchomości obejrzeli już mieszkańcy na kwitkach wręczonych im „na dobrą noworoczną wróżbę” przez miejskich urzędników, teraz przyszedł czas na przedsiębiorców. Chodzi o tych, których jest najwięcej, tych drobnych i to nie z prestiżowych dzielnic gdzie obroty firm są największe, ale tych z peryferii. Zaniepokojeni przedsiębiorcy mówią jednym głosem: Szykuje się gigantyczna podwyżka opłat na rzecz miasta, dochodząca do ponad 500 procent.


Nie trzeba ukończyć żadnych fakultetów z ekonomii by przewidzieć skutki takiego działania. Małe firmy, które z trudem zarabiają na utrzymanie nie będą w stanie sprostać ponad pięciokrotnie większym stawkom opłat.


O planach podwyżek oficjalnie nie mówi się zbyt głośno. – Powiem szczerze, że o tej sprawie dowiaduje się po raz pierwszy od pana – powiedział w rozmowie z „GG” Jan Zarębski, prezes Gdańskiego Klubu Biznesu. – Trudno mi jest więc w tej sytuacji zająć jakieś stanowisko. Obiecuję jednak, że zajmę się wyjaśnieniem tej sprawy w mieście. To niedopuszczalna sytuacja, podnoszenie opłat w takiej skali może zniszczyć wszelkie projekty biznesowe –zadeklarował były marszałek województwa pomorskiego, od lat działający w sferze biznesu.


O sprawie wie natomiast przedstawiciel innego stowarzyszenia biznesowego – Zbigniew Canowiecki. – Dowiedziałem się o sprawie kilkanaście dni temu. Nawiązałem w tej sprawie kontakt z urzędem miejskim prosząc, wraz z innymi przedstawicielami biznesu, o możliwość spotkania z prezydentem Pawłem Adamowiczem. Jak do tej pory nigdy nie mieliśmy problemu z rozmowami z władzami miejskimi. Teraz oczekuję na spotkanie z prezydentem, ma ono być zorganizowane po jego powrocie z urlopu, za około tydzień. Chcemy podnieść ten problem, dowiedzieć się szczegółów i zaproponować rozwiązanie tej sytuacji – przyznał prezes zarządu Pracodawców Pomorza.


Nietrudno oprzeć się wrażeniu, że tak poważne zmiany wprowadzono bez konsultacji z samymi zainteresowanymi, zresztą sami przedsiębiorcy podnoszą ten argument. Jak przyznają właściciele firm są w stanie zrozumieć podwyżkę opłat w skali kilkunastu, ale nie kilkuset procent. Nasuwa się analogia do reformy - czy też modniejsze słowo – restrukturyzacji placówek oświatowych w Gdańsku. Przy tym ostatnim zagadnieniu widać, że urzędnicy poszli dalej niż przywoływane przez nas przysłowie, już nie tylko zarabiają po najmniejszej linii oporu, ale i próbują oszczędzać na tych którzy jak ryby głosu nie mają. Właśnie oszczędnościami tłumaczone są zmiany w oświacie, których sztandarowym przykładem jest likwidacja Pałacu Młodzieży. Jednak ku zaskoczeniu inicjatorów reformy, dzieci zabrały głos a wraz z nimi rodzice i nauczyciele, ba sprawa pogodziła te nawet związki zawodowe, które wywodzą się z różnych podstaw politycznych.


- Po to mamy organizację - mówi anonimowo "Gazecie Gdańskiej" jeden z członków Pracodawców Pomorza - żeby nas skutecznie reprezentowała na styku z lokalną władzą i jej pomysłami podatkowymi, a nie po to byśmy służyli do jej ozdabiania. Jak sądzę czeka nas poważna rozmowa z prezesem stowarzyszenia.
Jerzy Domski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież