Nie żyje Piotr Świąc » Nie żyje Piotr Świąc, wieloletni dziennikarz gdańskiego ośrodka Telewizji Polskiej. Zmarł tragicznie... Elżbieta Rafalska: Nie trzeba pisać nam scenariuszy drogi życia i kari... » Z Elżbietą Rafalską, posłem do Parlamentu Europejskiego (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), o... Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Sol... » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Solidarnością.Mija dwulecie rządó... Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
Puszcza wzięła odwet za porażkę z Arką w pucharze
niedziela, 07 marca 2021 21:15
Puszcza wzięła odwet za porażkę z Arką w pucharze
Piłkarze Puszczy Niepołomice zrewanżowali się rywalom z Arki
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
sobota, 06 marca 2021 17:05
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
Lechia nie zdołała odnieść czwartego z rzędu zwycięstwa.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prezydent pije szampana i łupi przedsiębiorców

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 lutego 2015 19:43

Gigantyczna podwyżka opłat za użytkowanie wieczyste w Gdańsku. Najpierw lampka szampana prezydenta z pracodawcami – teraz wzrost rocznej stawki nawet o 550 procent. Przedsiębiorcy zszokowani. Ich liderzy, Jan Zarębski i Zbigniew Canowiecki, czynnie wspierali Pawła Adamowicza w kampanii wyborczej...


Stare żydowskie porzekadło brzmi mniej więcej tak: W kryzysie nie patrz na czym możesz oszczędzić, ale jak możesz zarobić. Ta maksyma najwyraźniej znana jest w Gdańskim magistracie, gdyż potrzebujące pieniędzy miasto zarabia – jak może najprościej – podnosząc podatki.


Podwyżkę podatku od nieruchomości obejrzeli już mieszkańcy na kwitkach wręczonych im „na dobrą noworoczną wróżbę” przez miejskich urzędników, teraz przyszedł czas na przedsiębiorców. Chodzi o tych, których jest najwięcej, tych drobnych i to nie z prestiżowych dzielnic gdzie obroty firm są największe, ale tych z peryferii. Zaniepokojeni przedsiębiorcy mówią jednym głosem: Szykuje się gigantyczna podwyżka opłat na rzecz miasta, dochodząca do ponad 500 procent.


Nie trzeba ukończyć żadnych fakultetów z ekonomii by przewidzieć skutki takiego działania. Małe firmy, które z trudem zarabiają na utrzymanie nie będą w stanie sprostać ponad pięciokrotnie większym stawkom opłat.


O planach podwyżek oficjalnie nie mówi się zbyt głośno. – Powiem szczerze, że o tej sprawie dowiaduje się po raz pierwszy od pana – powiedział w rozmowie z „GG” Jan Zarębski, prezes Gdańskiego Klubu Biznesu. – Trudno mi jest więc w tej sytuacji zająć jakieś stanowisko. Obiecuję jednak, że zajmę się wyjaśnieniem tej sprawy w mieście. To niedopuszczalna sytuacja, podnoszenie opłat w takiej skali może zniszczyć wszelkie projekty biznesowe –zadeklarował były marszałek województwa pomorskiego, od lat działający w sferze biznesu.


O sprawie wie natomiast przedstawiciel innego stowarzyszenia biznesowego – Zbigniew Canowiecki. – Dowiedziałem się o sprawie kilkanaście dni temu. Nawiązałem w tej sprawie kontakt z urzędem miejskim prosząc, wraz z innymi przedstawicielami biznesu, o możliwość spotkania z prezydentem Pawłem Adamowiczem. Jak do tej pory nigdy nie mieliśmy problemu z rozmowami z władzami miejskimi. Teraz oczekuję na spotkanie z prezydentem, ma ono być zorganizowane po jego powrocie z urlopu, za około tydzień. Chcemy podnieść ten problem, dowiedzieć się szczegółów i zaproponować rozwiązanie tej sytuacji – przyznał prezes zarządu Pracodawców Pomorza.


Nietrudno oprzeć się wrażeniu, że tak poważne zmiany wprowadzono bez konsultacji z samymi zainteresowanymi, zresztą sami przedsiębiorcy podnoszą ten argument. Jak przyznają właściciele firm są w stanie zrozumieć podwyżkę opłat w skali kilkunastu, ale nie kilkuset procent. Nasuwa się analogia do reformy - czy też modniejsze słowo – restrukturyzacji placówek oświatowych w Gdańsku. Przy tym ostatnim zagadnieniu widać, że urzędnicy poszli dalej niż przywoływane przez nas przysłowie, już nie tylko zarabiają po najmniejszej linii oporu, ale i próbują oszczędzać na tych którzy jak ryby głosu nie mają. Właśnie oszczędnościami tłumaczone są zmiany w oświacie, których sztandarowym przykładem jest likwidacja Pałacu Młodzieży. Jednak ku zaskoczeniu inicjatorów reformy, dzieci zabrały głos a wraz z nimi rodzice i nauczyciele, ba sprawa pogodziła te nawet związki zawodowe, które wywodzą się z różnych podstaw politycznych.


- Po to mamy organizację - mówi anonimowo "Gazecie Gdańskiej" jeden z członków Pracodawców Pomorza - żeby nas skutecznie reprezentowała na styku z lokalną władzą i jej pomysłami podatkowymi, a nie po to byśmy służyli do jej ozdabiania. Jak sądzę czeka nas poważna rozmowa z prezesem stowarzyszenia.
Jerzy Domski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież