Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prezydent pije szampana i łupi przedsiębiorców

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 lutego 2015 19:43

Gigantyczna podwyżka opłat za użytkowanie wieczyste w Gdańsku. Najpierw lampka szampana prezydenta z pracodawcami – teraz wzrost rocznej stawki nawet o 550 procent. Przedsiębiorcy zszokowani. Ich liderzy, Jan Zarębski i Zbigniew Canowiecki, czynnie wspierali Pawła Adamowicza w kampanii wyborczej...


Stare żydowskie porzekadło brzmi mniej więcej tak: W kryzysie nie patrz na czym możesz oszczędzić, ale jak możesz zarobić. Ta maksyma najwyraźniej znana jest w Gdańskim magistracie, gdyż potrzebujące pieniędzy miasto zarabia – jak może najprościej – podnosząc podatki.


Podwyżkę podatku od nieruchomości obejrzeli już mieszkańcy na kwitkach wręczonych im „na dobrą noworoczną wróżbę” przez miejskich urzędników, teraz przyszedł czas na przedsiębiorców. Chodzi o tych, których jest najwięcej, tych drobnych i to nie z prestiżowych dzielnic gdzie obroty firm są największe, ale tych z peryferii. Zaniepokojeni przedsiębiorcy mówią jednym głosem: Szykuje się gigantyczna podwyżka opłat na rzecz miasta, dochodząca do ponad 500 procent.


Nie trzeba ukończyć żadnych fakultetów z ekonomii by przewidzieć skutki takiego działania. Małe firmy, które z trudem zarabiają na utrzymanie nie będą w stanie sprostać ponad pięciokrotnie większym stawkom opłat.


O planach podwyżek oficjalnie nie mówi się zbyt głośno. – Powiem szczerze, że o tej sprawie dowiaduje się po raz pierwszy od pana – powiedział w rozmowie z „GG” Jan Zarębski, prezes Gdańskiego Klubu Biznesu. – Trudno mi jest więc w tej sytuacji zająć jakieś stanowisko. Obiecuję jednak, że zajmę się wyjaśnieniem tej sprawy w mieście. To niedopuszczalna sytuacja, podnoszenie opłat w takiej skali może zniszczyć wszelkie projekty biznesowe –zadeklarował były marszałek województwa pomorskiego, od lat działający w sferze biznesu.


O sprawie wie natomiast przedstawiciel innego stowarzyszenia biznesowego – Zbigniew Canowiecki. – Dowiedziałem się o sprawie kilkanaście dni temu. Nawiązałem w tej sprawie kontakt z urzędem miejskim prosząc, wraz z innymi przedstawicielami biznesu, o możliwość spotkania z prezydentem Pawłem Adamowiczem. Jak do tej pory nigdy nie mieliśmy problemu z rozmowami z władzami miejskimi. Teraz oczekuję na spotkanie z prezydentem, ma ono być zorganizowane po jego powrocie z urlopu, za około tydzień. Chcemy podnieść ten problem, dowiedzieć się szczegółów i zaproponować rozwiązanie tej sytuacji – przyznał prezes zarządu Pracodawców Pomorza.


Nietrudno oprzeć się wrażeniu, że tak poważne zmiany wprowadzono bez konsultacji z samymi zainteresowanymi, zresztą sami przedsiębiorcy podnoszą ten argument. Jak przyznają właściciele firm są w stanie zrozumieć podwyżkę opłat w skali kilkunastu, ale nie kilkuset procent. Nasuwa się analogia do reformy - czy też modniejsze słowo – restrukturyzacji placówek oświatowych w Gdańsku. Przy tym ostatnim zagadnieniu widać, że urzędnicy poszli dalej niż przywoływane przez nas przysłowie, już nie tylko zarabiają po najmniejszej linii oporu, ale i próbują oszczędzać na tych którzy jak ryby głosu nie mają. Właśnie oszczędnościami tłumaczone są zmiany w oświacie, których sztandarowym przykładem jest likwidacja Pałacu Młodzieży. Jednak ku zaskoczeniu inicjatorów reformy, dzieci zabrały głos a wraz z nimi rodzice i nauczyciele, ba sprawa pogodziła te nawet związki zawodowe, które wywodzą się z różnych podstaw politycznych.


- Po to mamy organizację - mówi anonimowo "Gazecie Gdańskiej" jeden z członków Pracodawców Pomorza - żeby nas skutecznie reprezentowała na styku z lokalną władzą i jej pomysłami podatkowymi, a nie po to byśmy służyli do jej ozdabiania. Jak sądzę czeka nas poważna rozmowa z prezesem stowarzyszenia.
Jerzy Domski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież