Politycy PiS apelują aby marszałek Bonna zrezygnował z zasiadania w za... » Poseł Kacper Płażyński i Jerzy Barzowski, radnym Sejmiku Województwa Pomorskiego, członkiem Komisji ... Gdańskie ulice 2019 - mniej wypadków i rannych, więcej kolizji » O ponad 70 zmalała liczba wypadków drogowych na ulicach Gdańska w 2019 roku w stosunku do 2018. Mnie... Zaproszenie na wykład "Gedania to więcej niż klub sportowy" » W poniedziałek, 27 stycznia, o godz. 19.00 w klubie parafialnym „Fides” we Wrzeszczu przy Al. Legion... Polska Lewica o uchwale SN: Błędna społecznie i konstytucyjnie » Polska Lewica z zaniepokojeniem przyjmuje podjętą niejednogłośnie uchwałę Sądu Najwyższego w odpowie... Jerzy Barzowski: Jak Struk sprawdzi Bonnę? » Z Jerzym Barzowskim, radnym Sejmiku Województwa Pomorskiego, członkiem Komisji Zdrowia, Polityki Spo... Polska Gedania » Rozmowa z paniami Barbarą Janczukowicz i Rosvitą Stern rwie się, temat gorący, pasjonujący, zarazem ... Upadła wersja o walizce dziadka. Mit pozostał » Mandat Parlamentu Europejskiego, zdobyty w ub.r. z listy Koalicji Europejskiej, nie zwalnia Magdalen... Radni PiS i poseł Płażyński chcą poszerzenia Parku im. Ronalda Reagana » Procedowany plan zagospodarowania terenów zielonych na wschód od mola w Brzeźnie zakłada budowę 19-,... W tygodniku „Sieci”: Jak sędziowie chronią eSBeków » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” szokujące ustalenia: seria wyroków lekceważących konstytucję i ust... Krzysztof Piekarski: Polityczny fresk mieszczański - od Strasburga do ... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, wykładowcą w Zakładzie Teorii Polityki Instytutu Politologii UG rozmaw...
Reklama
Upadła wersja o walizce dziadka. Mit pozostał
środa, 22 stycznia 2020 15:55
Upadła wersja o walizce dziadka. Mit pozostał
Mandat Parlamentu Europejskiego, zdobyty w ub.r. z listy Koalicji Euro ...
LOTOS PKH wygrał zacięte derby Północy
niedziela, 26 stycznia 2020 19:22
LOTOS PKH wygrał zacięte derby Północy
Po raz piąty w tym sezonie LOTOS PKH zmierzył się z KH Energą Toru ...
Przemeblowanie w Lechii
czwartek, 23 stycznia 2020 19:29
Przemeblowanie w Lechii
Dobry rok 2019 Lechia zakończyła niespodziewanie źle. Bilans dwóch ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kolekcjonerzy
czwartek, 16 stycznia 2020 16:45
Kolekcjonerzy
Poprzedni felieton dotyczył nowych impulsów na rynkach sztuki, końc ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
poniedziałek, 13 stycznia 2020 15:37
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
Rozmowa z Magdaleną Łobacz, z założycielką Pomorskiej Kliniki Ter ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Liderzy biznesu będą rozmawiać z prezydentem o podwyżkach opłat

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
środa, 18 lutego 2015 21:50

Jeszcze nie jest za późno na ewentualne zmiany w gigantycznych podwyżkach opłat za wieczyste użytkowanie dla przedsiębiorców – wynika ze słów przedstawicieli organizacji biznesowych. Czy „rozmiękczone” chwilowym fiaskiem rewolucji szkolnej odpuści również przedsiębiorcom, którym w oczy zajrzała wizja gigantycznych podwyżek?Przypomnijmy, dwa tygodnie temu pisaliśmy o tym, że drobni przedsiębiorcy, głównie z dzielnic leżących poza centrum zaskoczeni zostali decyzjami o ogromnych podwyżkach opłat za wieczyste użytkowanie. Skala podwyżek przekraczała nieraz 550 procent, a w rekordowych przypadkach było nawet 900 procent.
- Przez ten czas zapoznałem się ze sprawą – przyznaje Jan Zarębski, prezes Gdańskiego Klubu Biznesu. – Tak duże podwyżki zostały niejako wymuszone przez działania przedstawicieli władz centralnych. Chodzi o to, że w Gdańsku w ostatnich latach podwyżek nie było aż wreszcie opłaty trzeba było dostosować do wymagań – wyjaśnił były marszałek województwa. Zastrzegł również jednocześnie, że wcale nie usprawiedliwia to tak gwałtownej podwyżki.


- Przedsiębiorcy mają prawo domagać się od urzędników rozwiązania tej sytuacji. Trzeba podjąć rozmowy jak złagodzić skutki takich podwyżek – dodał Jan Zarębski. Prezesowi Gdańskiego Klubu Biznesu chodzi przede wszystkim o stopniowe wprowadzanie podwyżek, tak, aby w dłuższym czasie dojść do wymaganych przez państwo poziomów. Zarębski zaznaczył, że w sytuacji takiej jaka jest na dzień dzisiejszy podwyżki opłat spowodować mogą podwyżki cen towarów i usług, a to ograniczy konkurencyjność drobnych biznesmenów. Jan Zarębski przyznał, że problem nie dotyczy firm skupionych w Gdańskim Klubie Biznesu. – To są z reguły większe firmy – przyznał. – Trzeba rozmawiać, trzeba spotykać się z urzędnikami, bo jest jeszcze szansa na wyjście z tej sytuacji – powiedział nam Jan Zarębski.


Szansy w rozmowach upatruje również Zbigniew Canowiecki, prezes innej organizacji biznesowej – Pracodawców Pomorza. Przed dwoma tygodniami zapowiadał na naszych łamach, że osobiście spotka się z Pawłem Adamowiczem. – Do rozmowy jeszcze nie doszło, sprawa się nieco opóźniła gdyż w ostatnich dniach na pierwszym planie była gdańska oświata. Spotykam się z prezydentem w najbliższy piątek. Czas, który upłynął wykorzystałem na zebranie dokumentacji w tej sprawie, konkretnych przykładów, pochodzących od przedsiębiorców. Mam nadzieję na merytoryczną dyskusję, gdyż oprócz prezydenta mają uczestniczyć w rozmowach urzędnicy odpowiednich wydziałów urzędu miejskiego. Liczę, że uda się znaleźć wyjście z sytuacji, ale o rozwiązaniach będziemy mogli porozmawiać w piątek – powiedział w rozmowie z GG Zbigniew Canowiecki.


Protesty społeczne w sprawie reorganizacji oświaty w Gdańsku na pewno były zimnym prysznicem dla urzędników przekonanych, że „ciemny lud wszystko kupi”, czy podobnie będzie z przedsiębiorcami? Należy mieć nadzieję, gdyż w przeciwnym wypadku wiele małych firm po prostu może upaść, a wzrost bezrobocia w mieście – „mateczniku PO” - na kilka miesięcy przed wyborami kładłby się długim cieniem.

Jerzy Domski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież