Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz » Ok. 16 tys. złotych pobranych z budżetu miasta mogła kosztować dwudniowa wycieczka prezydent Gdańska... Tablice z 21 postulatami MKS mają swoje miejsce w Sali BHP nie w ECS » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” uznaje za niedopuszczalne blokowanie przez Europejskie Centrum So... Orlen przejmuje Energę: Płażyński prostuje polityków PO » Pomorscy politycy PO - Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Mieczysław Struk, marszałek wojewód... Foto "Kwiatki": Temida na haku » Ostatni sprawiedliwy Charytatywny wernisaż „Moda kontra rak” » Fundacja z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką oraz projektantka Adrianna Złoch zapraszają na charyta... W 35. rocznicę powstania FMW » W ramach obchodów 35 rocznicy powstania Federacji Młodzieży Walczącej działacze federacji 13 grudnia... Pięściarze amatorzy walczyli w szczytnym celu » Na ringu klubu bokserskiego Ring3city odbyła się gala White Collar Boxing Night XIX. W sześciu walka... "Wasze Historie Po Oruńsku": piłka nożna i zapasy » W piątek, 6 grudnia, w Stacji Orunia odbyła się premiera piątego numeru gazetki "Wasze Historie Po O... Szósty przejazd tramwaju „Zrób prezent - podziel się sobą” » 6 grudnia po raz szósty po Gdańsku jeździł specjalny tramwaj w ramach akcji „Zrób prezent - podziel ... Radni PiS pytają o udostępnienie Teatru Szekspirowskiego na konwencję ... » Przemysław Majewski i Andrzej Skiba, radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska, złożyli ...
Reklama
Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz
środa, 11 grudnia 2019 21:33
Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz
Ok. 16 tys. złotych pobranych z budżetu miasta mogła kosztować dwu ...
Trefl nie wykorzystał swoich szans z ZAKSĄ
niedziela, 08 grudnia 2019 23:04
Trefl nie wykorzystał swoich szans z ZAKSĄ
Duży opór stawili ZAKS-ie siatkarze Trefl. Gdańszczanie w trzech pi ...
Energa przedłużyła umowę z Lechią Gdańsk
poniedziałek, 09 grudnia 2019 14:52
Energa przedłużyła umowę z Lechią Gdańsk
Piłkarze Lechii Gdańsk kolejny sezon będą grać z logiem Energi na ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańsk przez pryzmat
poniedziałek, 02 grudnia 2019 13:05
Gdańsk przez pryzmat
Zdecydowana postawa nieformalnej grupy artystów pracującej przy twor ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Liderzy biznesu będą rozmawiać z prezydentem o podwyżkach opłat

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
środa, 18 lutego 2015 21:50

Jeszcze nie jest za późno na ewentualne zmiany w gigantycznych podwyżkach opłat za wieczyste użytkowanie dla przedsiębiorców – wynika ze słów przedstawicieli organizacji biznesowych. Czy „rozmiękczone” chwilowym fiaskiem rewolucji szkolnej odpuści również przedsiębiorcom, którym w oczy zajrzała wizja gigantycznych podwyżek?Przypomnijmy, dwa tygodnie temu pisaliśmy o tym, że drobni przedsiębiorcy, głównie z dzielnic leżących poza centrum zaskoczeni zostali decyzjami o ogromnych podwyżkach opłat za wieczyste użytkowanie. Skala podwyżek przekraczała nieraz 550 procent, a w rekordowych przypadkach było nawet 900 procent.
- Przez ten czas zapoznałem się ze sprawą – przyznaje Jan Zarębski, prezes Gdańskiego Klubu Biznesu. – Tak duże podwyżki zostały niejako wymuszone przez działania przedstawicieli władz centralnych. Chodzi o to, że w Gdańsku w ostatnich latach podwyżek nie było aż wreszcie opłaty trzeba było dostosować do wymagań – wyjaśnił były marszałek województwa. Zastrzegł również jednocześnie, że wcale nie usprawiedliwia to tak gwałtownej podwyżki.


- Przedsiębiorcy mają prawo domagać się od urzędników rozwiązania tej sytuacji. Trzeba podjąć rozmowy jak złagodzić skutki takich podwyżek – dodał Jan Zarębski. Prezesowi Gdańskiego Klubu Biznesu chodzi przede wszystkim o stopniowe wprowadzanie podwyżek, tak, aby w dłuższym czasie dojść do wymaganych przez państwo poziomów. Zarębski zaznaczył, że w sytuacji takiej jaka jest na dzień dzisiejszy podwyżki opłat spowodować mogą podwyżki cen towarów i usług, a to ograniczy konkurencyjność drobnych biznesmenów. Jan Zarębski przyznał, że problem nie dotyczy firm skupionych w Gdańskim Klubie Biznesu. – To są z reguły większe firmy – przyznał. – Trzeba rozmawiać, trzeba spotykać się z urzędnikami, bo jest jeszcze szansa na wyjście z tej sytuacji – powiedział nam Jan Zarębski.


Szansy w rozmowach upatruje również Zbigniew Canowiecki, prezes innej organizacji biznesowej – Pracodawców Pomorza. Przed dwoma tygodniami zapowiadał na naszych łamach, że osobiście spotka się z Pawłem Adamowiczem. – Do rozmowy jeszcze nie doszło, sprawa się nieco opóźniła gdyż w ostatnich dniach na pierwszym planie była gdańska oświata. Spotykam się z prezydentem w najbliższy piątek. Czas, który upłynął wykorzystałem na zebranie dokumentacji w tej sprawie, konkretnych przykładów, pochodzących od przedsiębiorców. Mam nadzieję na merytoryczną dyskusję, gdyż oprócz prezydenta mają uczestniczyć w rozmowach urzędnicy odpowiednich wydziałów urzędu miejskiego. Liczę, że uda się znaleźć wyjście z sytuacji, ale o rozwiązaniach będziemy mogli porozmawiać w piątek – powiedział w rozmowie z GG Zbigniew Canowiecki.


Protesty społeczne w sprawie reorganizacji oświaty w Gdańsku na pewno były zimnym prysznicem dla urzędników przekonanych, że „ciemny lud wszystko kupi”, czy podobnie będzie z przedsiębiorcami? Należy mieć nadzieję, gdyż w przeciwnym wypadku wiele małych firm po prostu może upaść, a wzrost bezrobocia w mieście – „mateczniku PO” - na kilka miesięcy przed wyborami kładłby się długim cieniem.

Jerzy Domski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież