Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
czwartek, 28 maja 2020 19:38
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
W półfinale Totolotek Pucharu Polski Lechia zagra na wyjeździe z Le ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Sąd orzeknie, czy podwyżka czynszów była legalna

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
sobota, 19 stycznia 2013 10:13

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wpłynęła skarga Rzecznika Praw Obywatelskich oraz mieszkańca Gdańska – Jana Piekarskiego odnośnie uchwały, wprowadzającej nowe stawki czynszowe w mieszkaniach komunalnych. Orzeczenie na temat jej zgodności z prawem zapadnie 23 stycznia.– Zaskarżyłem uchwałę do sądu, ponieważ mój czynsz wzrósł o 150 proc. – z 240 zł do prawie 600 zł. Mieszkam na Dolnym Mieście, na ul. Łąkowej, która w sposób wręcz lawinowy ulega dewastacji. Metraż mojego mieszkania to ok. 50 m kw., ale jest to mieszkanie wspólne. Mieszkam w nim od urodzenia, prawie 60 lat. W jego utrzymanie włożyłem tam moje pieniądze oraz moich rodziców – powiedział Jan Piekarski, skarżący uchwałę.

 

– Motywacją naszego działania jest doprowadzenie do stanu zgodnego z prawem. Dążymy do tego, żeby przepisy prawa miejscowego naszego miasta uwzględniały w w całości art. 7 ust. 1, pkt 1 Ustawy o Ochronie Praw Lokatorów. Po ewentualnym unieważnieniu przez sąd zaskarżonych postanowień – w naszej ocenie – Rada Miasta Gdańska musiałaby dokonać nowelizacji uchwały, tak aby była zgodna z obowiązującymi przepisami prawa – mówiła Beata Tarnawska-Domalewska, główna specjalistka z gdańskiego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich w odpowiedzi na przytaczane przez sąd pisma z Rady Miasta.


alt


Niezgodne z Ustawą o Ochronie Praw Lokatorów, więc bezprawne są zdaniem rzecznika zapisy obowiązującej od niemal półtora roku uchwały Rady Miasta. To kolejna interwencja rzecznika w sprawie tej uchwały. Ujednoliciła ona i podniosła bazową stawkę czynszów do 10,20 zł za metr kw. Trzy miesiące przed wejściem w życie tzw. reformy czynszowej, to właśnie list RPO spowodował wydzielenie w mieście niewielkiej strefy „centralnej” i 5 proc. obniżkę czynszów poza jej obszarem, ale zdaniem rzecznika to za mało.

Pełnomocniczka rzecznika odniosła się do nowelizacji uchwały z 1 stycznia 2005 roku i wykreślenia słów: centrum, peryferie, zabudowa zwarta lub wolno stojąca. 
– Artykuł 7 ustęp 1 Ustawy o Ochronie Praw Lokatorów nakłada ustawowy obowiązek zróżnicowania czynszów, w zależności od czynników określonych w tym przepisie, m.in. od położenia budynku. Artykuł ten przewiduje dla umowy najmu zasadę ekwiwalentności świadczeń. Pozwolę sobie przytoczyć wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, który stwierdził, że ustalone w uchwale zasady polityki czynszowej oraz warunki określenia czynszu powinny być tak skonstruowane, aby czynsz najmu był ściśle powiązany z aktualną wartością użytkową przedmiotu najmu,  jako świadczenie ekwiwalentne do świadczenia wynajmującego. Nie można powiedzieć, że poszczególne dzielnice są tożsame, w zakresie tych czynników. Nie sposób się zgodzić, ze stanowiskiem Rady Miasta, że w takim mieście jak Gdańsk można wyróżnić wyłącznie dwie strefy: pierwszą „mikrostrefę centralną” i drugą obejmującą pozostałą powierzchnię miasta. Nie można uznać, że stawka czynszu odpowiada rzeczywistej wartości mieszkania. Obecnie RPO zarzuca sposób w jaki Rada Miasta uznała, że zastosowała ten czynnik położenia budynku i uznajemy, że działanie Rady Miasta w tym zakresie ma charakter wyłącznie formalny i pozorny. Nie uwzględnia absolutnie żadnych uciążliwości związanych z zamieszkaniem w różnych częściach miasta. I skutkiem takiego działania Rady Miasta jest to, że stawka czynszu nie odpowiada wartości użytkowej lokalu – argumentowała Beata Tarnawska-Domalewska.

– Nie sposób się zgodzić ze stanowiskiem Rady Miasta, że jakość życia w poszczególnych rejonach miasta nie odbiega znacząco od pozostałych. Ten podział absolutnie nie uwzględnia licznych uciążliwości związanych z życiem w różnych dzielnicach. Z Olszynki jeżdżą dwa autobusy, a Żabianki nie sposób porównywać z uprzemysłowionymi Stogami czy Rudnikami – mówiła specjalistka z gdańskiego Biura RPO. – Rzecznikowi trudno też się odnieść do stwierdzenia, że dostęp do  wody mają już prawie wszystkie gospodarstwa, czyli wynika z tego, że część nie ma. Trudno mówić, że brak wody nie stanowi czynnika obniżającego wartość mieszkania.


Kontrowersyjna uchwała weszła w życie we wrześniu 2011 roku. Projekt „Uchwały w sprawie przyjęcia wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasta Gdańska na lata 2009-2013” radni przyjęli prawie dwa lata wcześniej. Zakładał zniesienie czterech stref o opłatach za wynajem w wysokości od 4,08 zł do 5,85 zł, a – w nowych lokalach – 6,50 zł za metr kw. Zamiast nich chciano stworzyć jednolitą stawkę bazową w całym mieście na poziomie 10,20 zł za m kw. Na trzy miesiące przed wejściem w życie podwyżek, radni znowelizowali uchwałę i wydzielili w ścisłym centrum miasta niewielki teren z 2 proc. mieszkań. Tam wprowadzono 10,20 zł. Pozostali najemcy płacą o 50 gr. mniej.

– Widzę, że to co robi Rada Miasta Gdańska jest kompromitujące. Poznałem Pawła Adamowicza na strajku studentów w 1981 roku – mówi Ryszard Czajkowski, z Radiowej Agencji Solidarność Gdańsk. – To co teraz robi, jest bardzo dalekie od tego w jakim przedmiocie działał i o co walczył. Buntował się przed takimi postawami, które teraz reprezentuje.


Wojewódzki Sąd Administracyjny zamknął przewód sądowy w toczącej się sprawie dotyczącej skargi rzecznika. Orzeczenie na temat zgodności uchwały z prawem zapadnie 23 stycznia, przysługuje od niego skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

(UA)
Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież