Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » System TETRA, który sprawdził się w różnych sytuacjach kryzysowych, jest przydatny także do działań ... Krzysztof Piekarski: Niemrawa lewica liże rany » Z dr Krzysztofem Piekarskim, politologiem, komentatorem, wykładowcą Zakładu Teorii Polityki Instytut... Ludzie prezydent Gdańska zarabiają lepiej niż... prezydent RP » Praca na rzecz gdańskiego Urzędu Miejskiego, czyli jego jednostek organizacyjnych i spółek z udziałe... 98 rocznica powstania Gedanii » Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji złożyła kwiaty i wieńce pod pomnikiem ... Śledczy ujawnili nieznany gigantyczny majątek byłego polityka PO Sławo... » Gotówka poukrywana w specjalnych skrytkach, przygotowanych do składowania pieniędzy, luksusowy samoc... Na Westerplatte odnaleziono 500 kg bombę lotniczą z okresu II wojny św... » 14 września 2020 r. na terenie pola bitwy na Westerplatte w trakcie prac saperskich prowadzonych na ... Zawody wędkarskie dla dzieci z dzielnicy Suchanino » W sobotę, 12 września, Koło wędkarskie PZW Nr 4 Gdańsk-Portowa wraz ze Spółdzielnią Mieszkaniową Suc... Co można w gdańskim sądzie? Żarty z ministra czy kpina z... » "Ziobro! Zakaz lotów nad sądami". Polityczny plakat tej treści przyozdabiał wejście do budynku Sądu ... Tadeusz Cymański: Życzyłbym sobie mądrej opozycji » Z posłem Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), byłym eurodeputowanym, byłym działaczem NSZZ „Solid... W Mińsku Piotr Duda, lider „Solidarności”, a w środę w Warszawie lider... » Na zaproszenie związkowców z Białoruskiego Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych do Mińska po...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Błędy pogrążyły Stoczniowiec w trzeciej tercji
niedziela, 20 września 2020 19:13
Błędy pogrążyły Stoczniowiec w trzeciej tercji
Hokeiści Stoczniowca do 49 minuty grali niezły mecz z Tauronem
Ofensywna Lechia pokonała beniaminka z Mielca
sobota, 19 września 2020 16:24
Ofensywna Lechia pokonała beniaminka z Mielca
Taką Lechię kibice chcieliby oglądać częściej. Po dwóch

Galeria Sztuki Gdańskiej

Rewa 2020
poniedziałek, 07 września 2020 15:41
Rewa 2020
W pierwszych dniach września postanowiłem odpocząć. Wybrałem

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sąd orzeknie, czy podwyżka czynszów była legalna

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
sobota, 19 stycznia 2013 10:13

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wpłynęła skarga Rzecznika Praw Obywatelskich oraz mieszkańca Gdańska – Jana Piekarskiego odnośnie uchwały, wprowadzającej nowe stawki czynszowe w mieszkaniach komunalnych. Orzeczenie na temat jej zgodności z prawem zapadnie 23 stycznia.– Zaskarżyłem uchwałę do sądu, ponieważ mój czynsz wzrósł o 150 proc. – z 240 zł do prawie 600 zł. Mieszkam na Dolnym Mieście, na ul. Łąkowej, która w sposób wręcz lawinowy ulega dewastacji. Metraż mojego mieszkania to ok. 50 m kw., ale jest to mieszkanie wspólne. Mieszkam w nim od urodzenia, prawie 60 lat. W jego utrzymanie włożyłem tam moje pieniądze oraz moich rodziców – powiedział Jan Piekarski, skarżący uchwałę.

 

– Motywacją naszego działania jest doprowadzenie do stanu zgodnego z prawem. Dążymy do tego, żeby przepisy prawa miejscowego naszego miasta uwzględniały w w całości art. 7 ust. 1, pkt 1 Ustawy o Ochronie Praw Lokatorów. Po ewentualnym unieważnieniu przez sąd zaskarżonych postanowień – w naszej ocenie – Rada Miasta Gdańska musiałaby dokonać nowelizacji uchwały, tak aby była zgodna z obowiązującymi przepisami prawa – mówiła Beata Tarnawska-Domalewska, główna specjalistka z gdańskiego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich w odpowiedzi na przytaczane przez sąd pisma z Rady Miasta.


alt


Niezgodne z Ustawą o Ochronie Praw Lokatorów, więc bezprawne są zdaniem rzecznika zapisy obowiązującej od niemal półtora roku uchwały Rady Miasta. To kolejna interwencja rzecznika w sprawie tej uchwały. Ujednoliciła ona i podniosła bazową stawkę czynszów do 10,20 zł za metr kw. Trzy miesiące przed wejściem w życie tzw. reformy czynszowej, to właśnie list RPO spowodował wydzielenie w mieście niewielkiej strefy „centralnej” i 5 proc. obniżkę czynszów poza jej obszarem, ale zdaniem rzecznika to za mało.

Pełnomocniczka rzecznika odniosła się do nowelizacji uchwały z 1 stycznia 2005 roku i wykreślenia słów: centrum, peryferie, zabudowa zwarta lub wolno stojąca. 
– Artykuł 7 ustęp 1 Ustawy o Ochronie Praw Lokatorów nakłada ustawowy obowiązek zróżnicowania czynszów, w zależności od czynników określonych w tym przepisie, m.in. od położenia budynku. Artykuł ten przewiduje dla umowy najmu zasadę ekwiwalentności świadczeń. Pozwolę sobie przytoczyć wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, który stwierdził, że ustalone w uchwale zasady polityki czynszowej oraz warunki określenia czynszu powinny być tak skonstruowane, aby czynsz najmu był ściśle powiązany z aktualną wartością użytkową przedmiotu najmu,  jako świadczenie ekwiwalentne do świadczenia wynajmującego. Nie można powiedzieć, że poszczególne dzielnice są tożsame, w zakresie tych czynników. Nie sposób się zgodzić, ze stanowiskiem Rady Miasta, że w takim mieście jak Gdańsk można wyróżnić wyłącznie dwie strefy: pierwszą „mikrostrefę centralną” i drugą obejmującą pozostałą powierzchnię miasta. Nie można uznać, że stawka czynszu odpowiada rzeczywistej wartości mieszkania. Obecnie RPO zarzuca sposób w jaki Rada Miasta uznała, że zastosowała ten czynnik położenia budynku i uznajemy, że działanie Rady Miasta w tym zakresie ma charakter wyłącznie formalny i pozorny. Nie uwzględnia absolutnie żadnych uciążliwości związanych z zamieszkaniem w różnych częściach miasta. I skutkiem takiego działania Rady Miasta jest to, że stawka czynszu nie odpowiada wartości użytkowej lokalu – argumentowała Beata Tarnawska-Domalewska.

– Nie sposób się zgodzić ze stanowiskiem Rady Miasta, że jakość życia w poszczególnych rejonach miasta nie odbiega znacząco od pozostałych. Ten podział absolutnie nie uwzględnia licznych uciążliwości związanych z życiem w różnych dzielnicach. Z Olszynki jeżdżą dwa autobusy, a Żabianki nie sposób porównywać z uprzemysłowionymi Stogami czy Rudnikami – mówiła specjalistka z gdańskiego Biura RPO. – Rzecznikowi trudno też się odnieść do stwierdzenia, że dostęp do  wody mają już prawie wszystkie gospodarstwa, czyli wynika z tego, że część nie ma. Trudno mówić, że brak wody nie stanowi czynnika obniżającego wartość mieszkania.


Kontrowersyjna uchwała weszła w życie we wrześniu 2011 roku. Projekt „Uchwały w sprawie przyjęcia wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasta Gdańska na lata 2009-2013” radni przyjęli prawie dwa lata wcześniej. Zakładał zniesienie czterech stref o opłatach za wynajem w wysokości od 4,08 zł do 5,85 zł, a – w nowych lokalach – 6,50 zł za metr kw. Zamiast nich chciano stworzyć jednolitą stawkę bazową w całym mieście na poziomie 10,20 zł za m kw. Na trzy miesiące przed wejściem w życie podwyżek, radni znowelizowali uchwałę i wydzielili w ścisłym centrum miasta niewielki teren z 2 proc. mieszkań. Tam wprowadzono 10,20 zł. Pozostali najemcy płacą o 50 gr. mniej.

– Widzę, że to co robi Rada Miasta Gdańska jest kompromitujące. Poznałem Pawła Adamowicza na strajku studentów w 1981 roku – mówi Ryszard Czajkowski, z Radiowej Agencji Solidarność Gdańsk. – To co teraz robi, jest bardzo dalekie od tego w jakim przedmiocie działał i o co walczył. Buntował się przed takimi postawami, które teraz reprezentuje.


Wojewódzki Sąd Administracyjny zamknął przewód sądowy w toczącej się sprawie dotyczącej skargi rzecznika. Orzeczenie na temat zgodności uchwały z prawem zapadnie 23 stycznia, przysługuje od niego skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

(UA)
Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #2 antykomunalny 2013-01-19 23:34
Cytuję lokator:
jak gdansk przegra to PO lezy i kwiczy,jak oni uznali ze miasto to jedna komfortowa dzielnica,no i dobrzez ze portal o tym napisal,bo cala reszta, dzinnik b... wybiorcza i radyjko adama siedza cicho,a moze byc granda na caly kraj


Mam nadzieję, że razem z sądem będziesz łożył na mieszkania dla komunalnych trutni. Bo ja na pewno NIE.
Cytować
 
 
-1 #1 lokator 2013-01-19 22:03
jak gdansk przegra to PO lezy i kwiczy,jak oni uznali ze miasto to jedna komfortowa dzielnica,no i dobrzez ze portal o tym napisal,bo cala reszta, dzinnik b... wybiorcza i radyjko adama siedza cicho,a moze byc granda na caly kraj
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież