Radio Gdańsk ujawnia: kontrola w fundacji Palium i relacje rodzinne » Do 30 czerwca Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ma przeprowadzić kontrolę wydatkowania pie... Co z Gedanią? » Historyczny teren klubu sportowego KKS Gedania w Gdańsku wpisany do rejestru zabytków pod numerem 19... Burmistrz Żukowa w klinczu w sołectwie Nowy Świat » Od zeszłego roku trwa postępowanie administracyjne prowadzone przez gminę Żukowo w celu wydania waru... Poseł i radny próbowali złożyć wniosek o odwołanie prezesa SM Ujeścisk... » Poseł Kacper Płażyński i radny Przemysław Majewski na spotkaniu z mediami przed siedzibą Spółdzielni... „Środa z profilaktyką” w NFZ: walka z otyłością » W środę 15 stycznia, w godzinach od 10 do 14 w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromie... W tygodniku „Sieci”: Potężny mafijny atak na Ziobrę » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” dziennikarze opisują, jak bezwzględna walka Zbigniewa Ziobry z prz... Otwarcie Alei Pawła Adamowicza » W poniedziałek 13 stycznia została otwarta Aleja Pawła Adamowicza, nowa trasa między Pieckami-Migowe... Sąd o przekopie Mierzei Wiślanej. "Działania Struka (PO) zbieżne ze st... » „Sąd oddalił powództwo marszałka (Mieczysława - red.) Struka z pomorskiej Platformy i potwierdził, ż... Janusz Szewczak: Przed nami wielkie wyzwania gospodarcze » Z Januszem Szewczakiem, ekonomistą i byłym posłem, analitykiem gospodarczym specjalizującym się w fi... Wasze Historie Po Oruńsku: podróż w czasie do roku 1901 » 30 grudnia w Stacji Orunia odbyła się premiera szóstego numeru gazetki "Wasze Historie Po Oruńsku". ...
Reklama
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
poniedziałek, 23 grudnia 2019 22:02
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
Ponad 520 tys. złotych wydał gdański urząd miejski za "usługi res ...
Sparingowe plany gdańskich żużlowców
czwartek, 16 stycznia 2020 12:34
Sparingowe plany gdańskich żużlowców
Co najmniej pięć treningów punktowanych odjadą zawodnicy Zdunek Wy ...
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
czwartek, 16 stycznia 2020 22:21
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
Lechia w pierwszym sparingu podczas okresu przygotowawczego do rundy w ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
wtorek, 14 stycznia 2020 19:23
Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
W wieku 84 lat zmarł nagle prof. Andrzej Dyakowski (ur. 1936), artyst ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
poniedziałek, 13 stycznia 2020 15:37
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
Rozmowa z Magdaleną Łobacz, z założycielką Pomorskiej Kliniki Ter ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Pogrzeb Andrzeja Kawy na cmentarzu Srebrzysko - GALERIA

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
piątek, 18 stycznia 2013 15:20

Na cmentarzu komunalnym Srebrzysko we Wrzeszczu został 18 stycznia pochowany 47-letni Andrzej Kawa, zmarły nagle podczas meczu piłki nożnej rozgrywanego w Warszawie.Pogrzeb poprzedziła msza święta odprawiona w Katedrze Oliwskiej przez proboszcza tej świątyni księdza Zbigniewa Zielińskiego oraz krajowego duszpasterza sportowców księdza Edwarda Plenia. Oni też obaj celebrowali uroczystości pogrzebowe.


altZwłoki zmarłego zostały odprowadzone z nowej kaplicy do alei zasłużonych w asyście dużego orszaku, głównie ludzi sportu. Wśród nich było wielu piłkarzy, którzy przewiesili przez ramiona niebieskie koszulki sportowe z tak niedawnego noworocznego meczu rozegranego na gdańskiej Lechii. Taką koszulkę z numerem 11 też przewiesił na sobie premier Donald Tusk, który specjalnie przyleciał z Warszawy na pogrzeb swego kolegi z boiska.


altW uroczystościach pogrzebowych oprócz rodziny, uczestniczyli  również bliscy i dalecy znajomi, przyjaciele zmarłego, jak m.in. wojewoda pomorski Ryszard Stachurski i wicewojewoda Michał Owczarczak, wicemarszałek pomorski Ryszard Świlski, minister transportu Sławomir Nowak, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Tomasz Arabski, przewodniczący PKOL Andrzej Kraśnicki, byli prezesi Polskiego Związku Tenisa Stołowego Adam Giersz i Ryszard Weisbrodt oraz obecny prezes Wojciech Waldowski, a także były rektor AWFiS Gdańsk Wojciech Przybylski, gdański radny Wiesław Kamiński i redaktor naczelny Gazety Gdańskiej Marek Formela.


altPrzemawiając w imieniu ludzi sportu, koordynator piłkarskiej drużyny polityków i ich przyjaciół Andrzej Kowalczys wspomniał też o ich dwóch innych kolegach z boiska, którzy tragicznie zginęli w wypadku smoleńskim Macieju Płażyńskim i Arkadiuszu Rybickim, a którzy wspólnie wspierali się w trudnych momentach życia. Teraz chowając kolejnego członka piłkarskiej drużyny spostrzegli i zdają sobie sprawę z tego, jakim był człowiekiem szlachetnym, odważnym wręcz walecznym, pełnym ciepła. Był dla nich wzorcem nie tylko jako sportowiec.


Andrzej Kowalczys, który wcześniej rozłożył na trumnie zmarłego sportową koszulkę z numerem 3, podkreślił że były prezes Polskiego Związku Tenisa Stołowego zawsze wyróżniał się postawą fair play. Mało kto, jak właśnie on czerpał radość z uczestnictwa w sportowej rywalizacji i po prostu bycia w zespole. Oprócz tenisa stołowego i ziemnego, wybrał piłkę nożną i na boisku tonował w zespole niezdrowe emocje. Liczono się z jego zdaniem i opiniami. Kowalczys podziękował, że Andrzej Kawa wybrał ich drużynę piłkarską, a teraz dołączył do najlepszej obrony, najlepszego teamu jaki można sobie wymarzyć.


altW imieniu rektora, senatu, pracowników i studentów AWFiS Gdańsk, prorektor elekt ds. Studenckich i Sportu – prof. nadzw. dr hab. Kazimierz Kochanowicz wyraził głęboki żal i współczucie dla rodziny, przyjaciół i znajomych zmarłego, zapewniając, że zawsze byli i będą z Andrzejem ponieważ wskazywał właściwą drogę w edukacji. Wskazywał gdzie jest talent, jak go rozwijać, aby trafić odpowiednio do ludzkich serc, do miłości i aktywności fizycznej.


alt


Bardzo wzruszający list pożegnalny z ojcem odczytała nad jego grobem córka Julia, zapewniając, że ojciec dał jej wspaniałe życie i przez nie ją prowadził. Był razem z nią przy jej pierwszych krokach, sukcesach i porażkach, wzlotach i upadkach. Podziękowała ojcu, że ją nauczył nigdy się nie poddawać. Obiecała, że da radę przezwyciężyć ten ból, smutek i ciszę jaka ogarnęła ją po stracie ojca. Osoby, która była dla niej kimś więcej niż tylko tata, ale i nauczycielem, trenerem, wychowawcą, idolem, kompanem i przyjacielem. Dla syna Jakuba – jak wyznał – jego ojciec, a właściwie tata Andrzej był wzorem godnym naśladowania.


Proboszcz ks. Zbigniew Zieliński podziękował za przygotowanie pogrzebowych uroczystości, w tym Kancelarii Prezydenta. Na ręce obecnego na pogrzebie premiera Donalda Tuska i przedstawicieli środowiska sportowego złożył podziękowania wszystkim uczestniczącym w pożegnaniu zmarłego. Dzięki usłyszanym słowom, zwłaszcza dwojga dzieci, jak powiedział proboszcz, otwórzmy szerzej nasze oczy na wartość życia.


altWielu uczestników uroczystości pogrzebowej, w tym głównie drużyna piłkarzy polityków i ich przyjaciół, złożyło hołd pochowanemu obok również w alei zasłużonych członkowi ich zespołu, obrońcy Arkadiuszowi Rybickiemu, który zginął tragicznie w samolotowym wypadku w Smoleńsku.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież