Osteobus przed Galerią Przymorze » W czwartek, 24 października, w godzinach od 9 do 16, przed Centrum Handlowym Galeria Przymorze przy ... „Środa z profilaktyką” w pomorskim NFZ » W środę, 23 października, w ramach cyklicznej akcji „Środa z profilaktyką” w godzinach od 10 do 14 n... W tygodniku „Sieci”: Triumf i ostrzeżenie » W nowym numerze tygodnika „Sieci” dziennikarze i publicyści analizują wyniki wyborów parlamentarnych... Zmarł Waldemar Świerkowski » 16 października zmarł Waldemar Świerkowski, wieloletni dyrektor należącej do RSW Prasa Książka Ruch... Zmarł Tadeusz Jabłoński » W nocy z 15 na 16 października, tydzień przed swoimi 100. urodzinami zmarł Tadeusz Jabłoński, pisarz... Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore...
Reklama
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
czwartek, 17 października 2019 19:03
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery l ...
Lotos PKH przełamał serię porażek
wtorek, 22 października 2019 20:11
Lotos PKH przełamał serię porażek
Hokeiści Lotos PKH wreszcie przełamali serię porażek. Gdańszczani ...
Emocjonujące derby na remis
niedziela, 20 października 2019 15:57
Emocjonujące derby na remis
Ponad sto minut trwały niedzielne derby Trójmiasta – sytuacji bram ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mariusz Hoffman - poeta, grafik, malarz
poniedziałek, 14 października 2019 16:42
Mariusz Hoffman - poeta, grafik, malarz
Mariusz Hoffman posiada wiele talentów, czasami łączy je ze sobą, ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Pogrzeb Andrzeja Kawy na cmentarzu Srebrzysko - GALERIA

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
piątek, 18 stycznia 2013 15:20

Na cmentarzu komunalnym Srebrzysko we Wrzeszczu został 18 stycznia pochowany 47-letni Andrzej Kawa, zmarły nagle podczas meczu piłki nożnej rozgrywanego w Warszawie.Pogrzeb poprzedziła msza święta odprawiona w Katedrze Oliwskiej przez proboszcza tej świątyni księdza Zbigniewa Zielińskiego oraz krajowego duszpasterza sportowców księdza Edwarda Plenia. Oni też obaj celebrowali uroczystości pogrzebowe.


altZwłoki zmarłego zostały odprowadzone z nowej kaplicy do alei zasłużonych w asyście dużego orszaku, głównie ludzi sportu. Wśród nich było wielu piłkarzy, którzy przewiesili przez ramiona niebieskie koszulki sportowe z tak niedawnego noworocznego meczu rozegranego na gdańskiej Lechii. Taką koszulkę z numerem 11 też przewiesił na sobie premier Donald Tusk, który specjalnie przyleciał z Warszawy na pogrzeb swego kolegi z boiska.


altW uroczystościach pogrzebowych oprócz rodziny, uczestniczyli  również bliscy i dalecy znajomi, przyjaciele zmarłego, jak m.in. wojewoda pomorski Ryszard Stachurski i wicewojewoda Michał Owczarczak, wicemarszałek pomorski Ryszard Świlski, minister transportu Sławomir Nowak, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Tomasz Arabski, przewodniczący PKOL Andrzej Kraśnicki, byli prezesi Polskiego Związku Tenisa Stołowego Adam Giersz i Ryszard Weisbrodt oraz obecny prezes Wojciech Waldowski, a także były rektor AWFiS Gdańsk Wojciech Przybylski, gdański radny Wiesław Kamiński i redaktor naczelny Gazety Gdańskiej Marek Formela.


altPrzemawiając w imieniu ludzi sportu, koordynator piłkarskiej drużyny polityków i ich przyjaciół Andrzej Kowalczys wspomniał też o ich dwóch innych kolegach z boiska, którzy tragicznie zginęli w wypadku smoleńskim Macieju Płażyńskim i Arkadiuszu Rybickim, a którzy wspólnie wspierali się w trudnych momentach życia. Teraz chowając kolejnego członka piłkarskiej drużyny spostrzegli i zdają sobie sprawę z tego, jakim był człowiekiem szlachetnym, odważnym wręcz walecznym, pełnym ciepła. Był dla nich wzorcem nie tylko jako sportowiec.


Andrzej Kowalczys, który wcześniej rozłożył na trumnie zmarłego sportową koszulkę z numerem 3, podkreślił że były prezes Polskiego Związku Tenisa Stołowego zawsze wyróżniał się postawą fair play. Mało kto, jak właśnie on czerpał radość z uczestnictwa w sportowej rywalizacji i po prostu bycia w zespole. Oprócz tenisa stołowego i ziemnego, wybrał piłkę nożną i na boisku tonował w zespole niezdrowe emocje. Liczono się z jego zdaniem i opiniami. Kowalczys podziękował, że Andrzej Kawa wybrał ich drużynę piłkarską, a teraz dołączył do najlepszej obrony, najlepszego teamu jaki można sobie wymarzyć.


altW imieniu rektora, senatu, pracowników i studentów AWFiS Gdańsk, prorektor elekt ds. Studenckich i Sportu – prof. nadzw. dr hab. Kazimierz Kochanowicz wyraził głęboki żal i współczucie dla rodziny, przyjaciół i znajomych zmarłego, zapewniając, że zawsze byli i będą z Andrzejem ponieważ wskazywał właściwą drogę w edukacji. Wskazywał gdzie jest talent, jak go rozwijać, aby trafić odpowiednio do ludzkich serc, do miłości i aktywności fizycznej.


alt


Bardzo wzruszający list pożegnalny z ojcem odczytała nad jego grobem córka Julia, zapewniając, że ojciec dał jej wspaniałe życie i przez nie ją prowadził. Był razem z nią przy jej pierwszych krokach, sukcesach i porażkach, wzlotach i upadkach. Podziękowała ojcu, że ją nauczył nigdy się nie poddawać. Obiecała, że da radę przezwyciężyć ten ból, smutek i ciszę jaka ogarnęła ją po stracie ojca. Osoby, która była dla niej kimś więcej niż tylko tata, ale i nauczycielem, trenerem, wychowawcą, idolem, kompanem i przyjacielem. Dla syna Jakuba – jak wyznał – jego ojciec, a właściwie tata Andrzej był wzorem godnym naśladowania.


Proboszcz ks. Zbigniew Zieliński podziękował za przygotowanie pogrzebowych uroczystości, w tym Kancelarii Prezydenta. Na ręce obecnego na pogrzebie premiera Donalda Tuska i przedstawicieli środowiska sportowego złożył podziękowania wszystkim uczestniczącym w pożegnaniu zmarłego. Dzięki usłyszanym słowom, zwłaszcza dwojga dzieci, jak powiedział proboszcz, otwórzmy szerzej nasze oczy na wartość życia.


altWielu uczestników uroczystości pogrzebowej, w tym głównie drużyna piłkarzy polityków i ich przyjaciół, złożyło hołd pochowanemu obok również w alei zasłużonych członkowi ich zespołu, obrońcy Arkadiuszowi Rybickiemu, który zginął tragicznie w samolotowym wypadku w Smoleńsku.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież