Kwiaty przy tablicy pomordowanych Gedanistów » Westerplatte, Poczta Polska i Gedania to trzy najważniejsze dla Polaków miejsca w przedwojennym Gdań... Otwarcie wystawy „TU rodziła się »Solidarność«” w Gdańsku » W piątek, 14 sierpnia, na Placu Solidarności uroczyście otwarto wystawę „TU rodziła się »Solidarność... Arcybiskup Głódź na emeryturze » Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Sławoja Leszka Głódzia z pełnienia posługi arcybiskupa met... Opinia ekspertów daje podstawę do uchylenia pozwolenia na budowę na te... » Główna Komisja Konserwatorska, działająca przy Generalnym Konserwatorze Zabytków, wydała opinię na t... Eurodeputowana Magdalena Adamowicz oskarżona o składanie fałszywych ze... » Jest akt oskarżenia w sprawie źródeł majątku byłego prezydenta Gdańska i jego rodziny. W specjalnym ... Zenon Kwoka: Bohaterowie i mity Sierpnia » Z Zenonem Kwoką, inicjatorem strajku z sierpnia 1980 r. w Zakładzie Komunikacji Miejskiej Gdyni (WPK... W obronie księdza i cywilizacji » W najbliższy wtorek - 18.08 - o godz. 11,00 w sali 043 Sądu gdańskiego przy ul. Nowe Ogrody odbędzie... Ogłoszenie konkursu na "Koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojsk... » W Muzeum II Wojny Światowej ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczn... Prezydent Duda nadał Małgorzacie Tarasiewicz Krzyż Komandorski Orderu ... » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę w której za wybitne zasługi w dział... W tygodniku „Sieci”: Czy to fałszywa pandemia? » Najnowszy numer „Sieci” podejmuje temat drugiej fali zakażeń koronawirusem. Ale czy rzeczywiście moż...
Reklama
Eurodeputowana Magdalena Adamowicz oskarżona o składanie fałszywych zeznań
piątek, 14 sierpnia 2020 13:47
Eurodeputowana Magdalena Adamowicz oskarżona o składanie fałszywych zeznań
Jest akt oskarżenia w sprawie źródeł majątku byłego prezydenta G ...
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
czwartek, 13 sierpnia 2020 17:59
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
W sobotę Zdunek Wybrzeże na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego zmie ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Pogrzeb Andrzeja Kawy na cmentarzu Srebrzysko - GALERIA

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
piątek, 18 stycznia 2013 15:20

Na cmentarzu komunalnym Srebrzysko we Wrzeszczu został 18 stycznia pochowany 47-letni Andrzej Kawa, zmarły nagle podczas meczu piłki nożnej rozgrywanego w Warszawie.Pogrzeb poprzedziła msza święta odprawiona w Katedrze Oliwskiej przez proboszcza tej świątyni księdza Zbigniewa Zielińskiego oraz krajowego duszpasterza sportowców księdza Edwarda Plenia. Oni też obaj celebrowali uroczystości pogrzebowe.


altZwłoki zmarłego zostały odprowadzone z nowej kaplicy do alei zasłużonych w asyście dużego orszaku, głównie ludzi sportu. Wśród nich było wielu piłkarzy, którzy przewiesili przez ramiona niebieskie koszulki sportowe z tak niedawnego noworocznego meczu rozegranego na gdańskiej Lechii. Taką koszulkę z numerem 11 też przewiesił na sobie premier Donald Tusk, który specjalnie przyleciał z Warszawy na pogrzeb swego kolegi z boiska.


altW uroczystościach pogrzebowych oprócz rodziny, uczestniczyli  również bliscy i dalecy znajomi, przyjaciele zmarłego, jak m.in. wojewoda pomorski Ryszard Stachurski i wicewojewoda Michał Owczarczak, wicemarszałek pomorski Ryszard Świlski, minister transportu Sławomir Nowak, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Tomasz Arabski, przewodniczący PKOL Andrzej Kraśnicki, byli prezesi Polskiego Związku Tenisa Stołowego Adam Giersz i Ryszard Weisbrodt oraz obecny prezes Wojciech Waldowski, a także były rektor AWFiS Gdańsk Wojciech Przybylski, gdański radny Wiesław Kamiński i redaktor naczelny Gazety Gdańskiej Marek Formela.


altPrzemawiając w imieniu ludzi sportu, koordynator piłkarskiej drużyny polityków i ich przyjaciół Andrzej Kowalczys wspomniał też o ich dwóch innych kolegach z boiska, którzy tragicznie zginęli w wypadku smoleńskim Macieju Płażyńskim i Arkadiuszu Rybickim, a którzy wspólnie wspierali się w trudnych momentach życia. Teraz chowając kolejnego członka piłkarskiej drużyny spostrzegli i zdają sobie sprawę z tego, jakim był człowiekiem szlachetnym, odważnym wręcz walecznym, pełnym ciepła. Był dla nich wzorcem nie tylko jako sportowiec.


Andrzej Kowalczys, który wcześniej rozłożył na trumnie zmarłego sportową koszulkę z numerem 3, podkreślił że były prezes Polskiego Związku Tenisa Stołowego zawsze wyróżniał się postawą fair play. Mało kto, jak właśnie on czerpał radość z uczestnictwa w sportowej rywalizacji i po prostu bycia w zespole. Oprócz tenisa stołowego i ziemnego, wybrał piłkę nożną i na boisku tonował w zespole niezdrowe emocje. Liczono się z jego zdaniem i opiniami. Kowalczys podziękował, że Andrzej Kawa wybrał ich drużynę piłkarską, a teraz dołączył do najlepszej obrony, najlepszego teamu jaki można sobie wymarzyć.


altW imieniu rektora, senatu, pracowników i studentów AWFiS Gdańsk, prorektor elekt ds. Studenckich i Sportu – prof. nadzw. dr hab. Kazimierz Kochanowicz wyraził głęboki żal i współczucie dla rodziny, przyjaciół i znajomych zmarłego, zapewniając, że zawsze byli i będą z Andrzejem ponieważ wskazywał właściwą drogę w edukacji. Wskazywał gdzie jest talent, jak go rozwijać, aby trafić odpowiednio do ludzkich serc, do miłości i aktywności fizycznej.


alt


Bardzo wzruszający list pożegnalny z ojcem odczytała nad jego grobem córka Julia, zapewniając, że ojciec dał jej wspaniałe życie i przez nie ją prowadził. Był razem z nią przy jej pierwszych krokach, sukcesach i porażkach, wzlotach i upadkach. Podziękowała ojcu, że ją nauczył nigdy się nie poddawać. Obiecała, że da radę przezwyciężyć ten ból, smutek i ciszę jaka ogarnęła ją po stracie ojca. Osoby, która była dla niej kimś więcej niż tylko tata, ale i nauczycielem, trenerem, wychowawcą, idolem, kompanem i przyjacielem. Dla syna Jakuba – jak wyznał – jego ojciec, a właściwie tata Andrzej był wzorem godnym naśladowania.


Proboszcz ks. Zbigniew Zieliński podziękował za przygotowanie pogrzebowych uroczystości, w tym Kancelarii Prezydenta. Na ręce obecnego na pogrzebie premiera Donalda Tuska i przedstawicieli środowiska sportowego złożył podziękowania wszystkim uczestniczącym w pożegnaniu zmarłego. Dzięki usłyszanym słowom, zwłaszcza dwojga dzieci, jak powiedział proboszcz, otwórzmy szerzej nasze oczy na wartość życia.


altWielu uczestników uroczystości pogrzebowej, w tym głównie drużyna piłkarzy polityków i ich przyjaciół, złożyło hołd pochowanemu obok również w alei zasłużonych członkowi ich zespołu, obrońcy Arkadiuszowi Rybickiemu, który zginął tragicznie w samolotowym wypadku w Smoleńsku.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież