Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arka po sparingach “na plusie” wraca na ligowe boiska
piątek, 26 lutego 2021 15:00
Arka po sparingach “na plusie” wraca na ligowe boiska
Z dodatnim bilansem spotkań sparingowych piłkarze Arki Gdynia
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
sobota, 20 lutego 2021 21:59
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
Drugie z rzędu zwycięstwo odnieśli piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Budżet obywatelski Dolnego Wrzeszcza

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 04 lutego 2013 16:49

Więcej zieleni, wybiegi dla psów, nowe place zabaw dla dzieci, siłownie na wolnym powietrzu, pojemniki na odpadki uliczne, oświetlenie i graffiti w przejściach pod torami kolejowymi oraz informacyjne tablice multimedialne czy kino letnie to tylko część pomysłów, jakie mieszkańcy Dolnego Wrzeszcza zgłaszali podczas pierwszego spotkania dotyczącego wykorzystania tegorocznego budżetu obywatelskiego swojej dzielnicy.


Około pięćdziesięciu mieszkańców  Dolnego Wrzeszcza spotkało się 30 stycznia w sali II LO aby omówić realizację zeszłorocznego budżetu i zastanowić się nad potrzebami pięknej, starej i mającej wiele potrzeb dzielnicy.


Przewodniczącą Zarządu Dzielnicy Ewa Lider, rozpoczynając spotkanie z mieszkańcami, podsumowała wykonanie zeszłorocznego budżetu. Skromne 50 tys. zł. Wystarczyło na budowę placu zabaw na Placu Biskupa O'Rourke i modernizację Parku Nad Strzyżą.


W tym roku pieniędzy jest nieco więcej – 60 tys. zł. Mieszkańcy będą wybierać projekty w dwóch kategoriach: projekty, których koszt wynosi do 10 tys. zł lub projekty, których koszt wynosi od 10 tys. do 50 tys. zł. Nowością jest to, że udział w budżecie obywatelskim mogą wziąć udział także mieszkańcy Dolnego Wrzeszcza, którzy ukończyli 16 lat. Propozycje projektów mogą dotyczyć następujących tematów: edukacja, kultura, sztuka, działania społeczne, mała architektura i zieleń. Projekty można składać do5 marca, a głosowanie i wybór najlepszych, zdaniem mieszkańców, odbędzie się w dniach od 19 do 24 marca.


Budżet Obywatelski zwany także partycypacyjnym nie jest zjawiskiem nowym. Od ponad dwudziestu lat na świecie ludzie włączają się w demokratyczny proces dyskusji i podejmowania decyzji, w którym każda mieszkanka i mieszkaniec miasta decyduje o tym, w jaki sposób wydawać część budżetu miejskiego lub też publicznego. Działania takie rozpoczęły  się w brazylijskim mieście Porto Alegre już w roku 1989. Z roku na rok coraz więcej mieszkańców naszego regionu włącza się w dyskusję nad potrzebami swoich miejscowości i stara się mieć realny wpływ na rozwój i otoczenie.

Krzysztof Andruszkiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież