Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

O gdańskich targach, cz. II

Ocena użytkowników: / 34
SłabyŚwietny 
środa, 08 maja 2013 09:45

Przed miesiącem, pisałem o wyjątkowej urody plakacie Stanisława Chlebowskiego, reklamującego „Gdańskie Targi Międzynarodowe”. Z wielką przyjemnością powracam do tematu raz jeszcze, bowiem tekst wzbudził spore zainteresowanie.Wynikiem  tego zainteresowania jest osobliwa kartka pocztowa, którą otrzymaliśmy od jednego z gdańskich kolekcjonerów, będąca nieoczekiwanym uzupełnieniem poprzedniego tekstu. Kartka jest jednocześnie zaproszeniem jak i tymczasowym biletem wstępu na III Gdańskie Targi Międzynarodowe odbywające się od 5-8 lutego 1925r. Jej niezwykłość stanowi polska edycja wydania. Dotychczas znane mi materiały dotyczące imprez targowych wydawane były w języku niemieckim. Wydaje się, że tajemnica polskiego wydania tej karty tkwi prawdopodobnie w coraz to bardziej napiętych stosunkach między Polską, Gdańskiem a Niemcami. Senat Gdańska, zdominowany przez Niemców nie mógł pogodzić się z polską jurysdykcją nad polityką zagraniczną Wolnego Miasta Gdańska. Natomiast polska dyplomacja czując powagę chwili, próbowała zaznaczyć swoją obecność w Gdańsku, pomimo iż organizacja targów należała do firmy niemieckiej.


alt

Otwarcie Targów w dniu 2 Października 1924 r. w obecności przedstawicieli władz polskich i gdańskich


Karta pocztowa adresowana była do polskiego przedsiębiorcy z Torunia w  języku polskim. To z kolei świadczy o pewnej apolityczności Zarządu Targów, dla  którego interes liczył się bardziej niż podziały polityczne. Smaczku sprawie dodaje również możliwość wwiezienia na terytorium Wolnego Miasta Gdańska 1500 zł. Pieniądze zostawały w mieście, jeżeli nie w całości to na pewno w części. Miasto bogaciło się i korzystało z przybyszów, tak jak miało to miejsce przed wiekami. 


alt

Gdańsk ul. Wałowa, miejsce w którym znajdowały się tereny targowe


Warto przypomnieć również kontekst polityczny unoszący się nad tą imprezą. W styczniu 1925 roku, a więc między drugą a trzecią edycja targów, minęła nałożona na Niemcy klauzula najwyższego uprzywilejowania towarów pochodzących z państw zwycięskich w I wojnie światowej również i z Polski. Niemcy wstrzymały wówczas import polskiego węgla oraz nałożyły wysokie cła na towary eksportowane do Niemiec. Polska odpowiedziała podwyższeniem ceł na towary pochodzące z Niemiec. Rozpoczęła się wojna celna, która w  żadnym stopniu nie sprzyjała  rozwojowi gdańskich targów, które odbyły się jeszcze  tylko raz w sierpniu 1925 roku.


altStanisław Seyfried (galeriaessey@wp.pl)

galeria-essey.pl


 

Komentarze  

 
+5 #4 FZR 2013-05-27 17:40
Takie informacje to prawdziwe" skarby."
Prosimy o więcej!
Cytować
 
 
+6 #3 SklepGGN 2013-05-14 15:34
Gulden był zasadniczo zrównany wartością ze złotówką. Natomiast zarobki i ceny żywności były w WMG wyższe niż w Polsce, natomiast ceny art. przemysłowych niższe. 1500 zł to jednak jak sądzę za mała kwota na jakieś zaliczki czy też zadatki. Kwota taka mogła co najwyżej wystarczyć na jakieś zakupy
Cytować
 
 
+4 #2 Michal 2013-05-11 16:52
Ciekaw jestem jaką wartość miala zlotówka w stosunku do guldena? Zastanawiam się, czy to 1500 zl moglo stanowić zaliczkę przy podpisaniu umowy kupna na targach gdańskich... Może ktoś z internautów ma wiedzę na ten temat?
Cytować
 
 
+7 #1 Robert 2013-05-09 14:35
Przez wieki Gdansk sprzedawal towary polskie i dzieki temu rosl w sile i potege, gdy sytuacja polityczna WMG sie zmienila, a do tego doszly cla, to i targi umarly smiercia naturalna. W disiejszych czasach polityka bardzo czesto stoi ponad kasa i dobrem ludzkim, ale do tego sie juz przyzwyczailism y!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież