Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Niedoszła kolekcja „Marienburga”

Ocena użytkowników: / 57
SłabyŚwietny 
piątek, 17 maja 2013 19:17

Wśród eksponatów, zbioru gedaników Andrzeja Walasa, gdańskiego kolekcjonera znajduje się dosyć sporych rozmiarów album. Wierzchnia część, nadszarpnięta zębem czasu, stanowi górę pudła mieszczącego w środku 24 brystolowe karty. Zupełnie nieoczekiwanie przy porządkowaniu natrafiliśmy na ten zapomniany album. Na kartach znajdują się opisane tuszem, przeważnie po dwie, przyklejone fotografie. Przedstawiają one obrazy gdańskich i królewieckich malarzy. Przeważnie są to pejzaże okolic Zalewu Kurońskiego, Gdańska, Królewca oraz widoki zamku w Malborku. Wygląda na to, że jest to projekt, wewnętrznego wystroju statku „Marienburg”. Przypuszczam, że opracowanie pochodzi z ówczesnego biura marketingu stoczni, która budowała jednostkę. Była to stocznia Stettiner Oderwerke AG. „Marienburg” należeć miał do Serwisu Żeglugowego Prus Wschodnich, który utrzymywał połączenia promowe między portami Niemiec i Prus Wschodnich.


alt

Statek pasażerski "Hansestadt Danzig", linii żeglugowej "Seedienst Ostpreussen" w Sopocie (1929 r.)


alt

M.S. "Tannenberg" statek pasażerski linii żeglugowej "Seedienst Ostpreussen" na Bałtyku (1936 r.)


alt

Ms "Preussen"


Kompania „Seedienst Ostpreussen”, powstała w 1920 roku i utrzymywała połączenia do wybuchu wojny. Początkowo linia  łączyła porty na trasie Świnoujście – Pilawa przez Ustkę i Sopot. Później rozszerzono ją o porty w Kilonii, Travemünde, Warnemünde, Sassnitz, Binz, Kłajpedzie, Lipawie. Raz w tygodniu jednostki pływały na linii Kilonia, Sopot, Tallin, Helsinki. Największymi statkami były nowoczesne jednostki: „Preussen”, „Hansestadt Danzig” i „Tannenberg” oraz na początku, stare: „Hörnum”, „Odyna”, „Kaiser”, „Helgoland”, „Hertha” i „Gruessgotta”. „Marienburg” miał wejść do eksploatacji na początku 1940 roku. Jak się okazało wojna przeszkodziła w realizacji planów. Pasażer dopiero w ramach reparacji wojennych trafił w 1950 roku do ZSRR. Najpierw jako wycieczkowiec „Lensoviet”, a później „Abchasia”, pływał po Morzu Czarnym do 1980 roku.


alt


alt


Nie wiadomo czy obrazy zdążyły trafić na wyposażenie statku, wiadomo jedynie, że w październiku 1939 roku, statek był już na wodzie, ale wybuch wojny spowolnił prace wykończeniowe. Zaproponowany zestaw obrazów, został prawdopodobnie złożony między 1939 a 1941 rokiem i bynajmniej nie znalazły się tam obrazy przypadkowych twórców. Przypuszczam, że osoba przygotowująca tę propozycję doskonale orientowała się w ówczesnych gustach, a do tego wzięła pod uwagę poziom artystyczny obrazów. Zaproponowani twórcy reprezentowali dwa środowiska artystyczne gdańskie i królewieckie, często zresztą  współpracujące ze sobą i przenikające  się wzajemnie. Co prawda Królewiec posiadał Akademię Artystyczną reprezentującą bardzo wysoki poziom, jednak Gdańsk z półwyższą Szkołą Plastyczna i Wydziałem Malarstwa w Wyższej Szkole Technicznej również wychowywał bardzo znakomitych malarzy. Reprezentację gdańskich twórców  stanowili : Bruno Paetsch, Hans Urban, Otto Herdemertens, Stanisław Chlebowski, Paul Dannowsky. Natomiast wśród malarzy reprezentujących środowisko królewieckie było dwóch znakomitych profesorów miejscowej akademii: Wilhelm Heise następca prof. Heinricha Wolffa i Karl Storch uczeń wspaniałego gdańskiego malarza Paula Meyercheima,  a także wybitny Gerd Eisenblätter, Ernst Schaumann oraz Wilfried Hartung i Fine Valentin. Warto dodać, że „Seedienst Ostpreusen” przewoziły rocznie blisko 60 tys. pasażerów, którzy w salonach czy mesach mogli obcować z oryginalną sztuką, stworzoną w swoim regionie.


alt


alt


Myślę, że podobne kolekcje znajdowały się na innych statkach obsługujących tę linię. Z perspektywy lat, można powiedzieć, że gdańskie muzea  pewnie wiele z prezentowanych widoków, dziś  chętnie widziałyby w swoich zbiorach. Obrazy prawdopodobnie nie ujrzały światła dziennego w miejscu dla nich przeznaczonym, choć do końca sprawa  nie jest wyjaśniona.


alt


alt


Jedno jednak jest pewne, zbiór tych fotografii oraz sam album stanowi wielką wartość ikonograficzną. Szkoda tylko, że tej kolekcji nie można zobaczyć na żywo. Żaden z obrazów tego zbioru, przez wiele lat obserwacji rynku antykwarycznego w Europie do tej pory nie pojawił się.  Jedynie wydawnictwo „Orweda–Verlag-Danzig”, pewnie jeszcze przed wojną zrobiło zdjęcie obrazu Bruno Paetscha „Spojrzenie na Gdańsk”. W 2001 roku z wizerunkiem tego obrazu ukazała się pocztówka. Kartka pojawiła się na rynku niemieckim, prawdopodobnie już jako reprint. To jedyny ślad. Może ktoś posiada jeszcze inne informacje o tej zagadkowej historii?


Stanisław Seyfried (galeriaessey@wp.pl)

galeria-essey.plInne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+15 #5 Radosław 2013-05-31 10:38
Świetna kolekcja album wrecz unikatowy ze jeszcze takie rzeczy istnieja to naprawde rzadkosc.Malarstwo naprawde Historyczne dlaczego muzea nie posiadaja takich rzeczy?Jestem pełen podziwu dla tego wybitnego kolekcjonera z pasją.
Cytować
 
 
+1 #4 FZR 2013-05-27 17:34
Super więcej na ten temat!
Muzeum wstyd!
Cytować
 
 
+17 #3 gdańszczanka 2013-05-24 15:02
Kolejny fascynujący artykul. Zaintrygowala mnie historia Marienburga. Mam nadzieje, że będzie ciąg dalszy, który rozwieje nasze wątpliwości związane z historią tego statku. Czekamy na więcej ciekawostek związanych z naszą lokalną historią! Kącik sztuki gdańskiej należy do moich ulubionych!
Cytować
 
 
+14 #2 Mario 2013-05-19 20:18
Bardzo ciekawy artykuł.Więcej takich.
Cytować
 
 
+19 #1 Kolekcjoner 2013-05-18 20:47
Niesamowity artykul, ze takie ciekawostki sie jeszcze zachowaly to cud! Jestem pod wrazeniem malarstwa ktore zaprezentowano na zdjeciach, dla historykow sztuki gdanskiej to gratka. Prosimy o wiecej zdjec.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież