W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Z okazji Dnia Dziecka uczniowie gdańskich podstawówek wcielili się w role radnych Rady Miasta Gdańska

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 01 czerwca 2016 19:09

1 czerwca o 10:00 z okazji Dnia Dziecka w Nowym Ratuszu odbyła się XVI Dziecięca sesja Rady Miasta Gdańska. W sesji wzięli udział gdańscy radni: Beata Wierzba, Żaneta Geryk, Teresa Wasilewska, Lech Kaźmierczyk oraz wiceprzewodniczący RMG Piotr Czauderna i przewodniczący RMG Bogdan Oleszek. Na dziecięcej sesji pojawiło się kilkudziesięciu uczniów gdańskich podstawówek, którzy na 2 godziny stali się radnymi Rady Miasta Gdańska. W prowadzeniu sesji pomógł Mariusz Feliński z Biura Rady Miasta Gdańska.


– Bardzo się cieszymy, bo wiemy, że tu na tej sali siedzą uczniowie, którzy są nie tylko dobrzy w nauce, ale bardzo aktywni również w innych dziedzinach: w sporcie, w działalności społecznej – powiedział Bogdan Oleszek.alt– Może jeszcze o tym nie wiecie, ale w przyszłości niektórzy z Was mogą tutaj zasiąść, ponieważ znajdujemy się w Radzie Miasta. Nazwa rada pochodzi od „radzenia”, słowa „radzić”, czyli Rada Miasta radzi urzędnikom miasta, tym, którzy tworzą i upiększają nasze miasto – powiedziała Teresa Wasilewska.


– Życzę Wam wszystkiego najlepszego z okazji Waszego święta. Jak to mówią dziećmi jesteśmy całe życie, więc życzenia dla wszystkich – powiedziała Żaneta Geryk. – Dzisiaj jesteśmy tutaj i dzisiaj władza w mieście należy do Was na najbliższe dwie godziny.altRadni opowiedzieli uczniom o funkcjonowaniu Rady Miasta Gdańska oraz o komisjach, w których zasiadają. Mariusz Feliński rozdał dzieciom certyfikaty radnych, drobne upominki oraz karty do głosowania. Troje uczniów z ostatniego rzędu zostały zaproszonych do stołu prezydialnego i zajęło miejsca obok przewodniczącego Rady Miasta Gdańska.

Bogdan Oleszek wyjaśnił uczniom proces procedowania uchwały. Następnie przewodniczący zapytał młodych radnych co zmieniliby w swojej dzielnicy, w swoim najbliższym otoczeniu oraz w Gdańsku.altUczniowie zgłaszali bardzo różne uwagi, które radni komentowali, a Bogdan Oleszek zapisywał je i obiecał przyjrzeć się im bliżej.


– Toalety w mojej szkole są w strasznie złym stanie. Chciałbym wystąpić o poprawienie tego – powiedział Wojciech ze Szkoły Podstawowej nr 81. – W szkole jest ponad tysiąc dzieci i jest przepełniona.

Radna Żaneta Geryk była nieco zaskoczona tą uwagą, gdyż dobrze zna tę szkołę. Odniosła się do przeludnienia szkoły i poinformowała młodego radnego, że póki co sytuacja prawdopodobnie się nie zmieni, ale prowadzone są rozmowy w tej sprawie, a miasto robi wszystko, by zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki do nauki.alt– Ja chciałabym prosić o zakazanie wjazdu do Gdańska cyrków ze zwierzętami. Wiem, że nie ma takiego prawa w Polsce, ale wiele miast w Polsce już tego zakazało i chciałabym, żeby Gdańsk też to zrobił – powiedziała Natalia ze Szkoły Podstawowej nr 14.


– Zwracam się z wnioskiem o wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej dla uczniów szkół podstawowych w Gdańsku, którzy korzystają z oferty kulturalnej miasta na przykład jeżdżą do muzeów w czasie lekcji – powiedział Jakub ze Szkoły Podstawowej nr 19.

Radna Beata Wierzba odpowiedziała, że sytuacja zaczęła się od przedszkoli, gdy duża grupa dzieci wsiadała do komunikacji, a opiekunka musiała się nimi zająć i jeszcze kasować wiele biletów. Zmiana uchwały na razie nie jest możliwa, ale radni pochylą się nad tym i być może rozważą formę biletów zbiorowych.


– Kiedy jest bardzo gorąco to nad morzem zainstalowane są krany z wodą do picia. W mieście też powinny być takie krany – powiedział Stanisław ze Szkoły Podstawowej nr 23.altUczniowie mówili jeszcze o: małej ilości placów zabaw i miejsc rekreacji w konkretnych lokalizacjach, o deficycie miejsc parkingowych m.in. pod Szkołą Muzyczną I st. im. G. Bacewicza oraz na ulicy Piastowskiej, niepotrzebnej wycince drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym w okolicach Matemblewa, zbyt małej ilości wybiegów dla psów w okolicach Starego Miasta, braku wiaty na przystanku autobusowym na Lipcach, aktualizacji map w internecie, odnowieniu zniszczonej nawierzchni ulicy Zakosy, obniżeniu cen biletów do instytucji kultury.altKolejnym elementem sesji było głosowanie nad uchwałami. Uczniowie głosowali m.in. nad uchwałą dotyczącą wydłużenia wakacji – 16 dzieci było za, 8 przeciw, natomiast 9 wstrzymało się od głosu. Bogdan Oleszek zaproponował, by głosować również nad problemami poruszonymi przez dzieci. W związku z tym pojawiła się uchwała dotycząca niewpuszczania cyrków ze zwierzętami do Gdańska. 14 uczniów było za tym zakazem, 8 przeciw niemu, natomiast 12 wstrzymało się od głosu. Głosowano także nad uchwałą o darmowych przejazdach uczniów komunikacją miejską do instytucji kultury 26 osób było za, 3 przeciw, zaś 6 wstrzymało się od głosu. W porządku dziecięcych obrad pojawiła się także uchwała o zwiększeniu ilości kranów w mieście, poza Starym Miastem – aż 29 uczniów było za, 2 przeciw, natomiast 3 wstrzymało się od głosowania.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież