Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Z okazji Dnia Dziecka uczniowie gdańskich podstawówek wcielili się w role radnych Rady Miasta Gdańska

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 01 czerwca 2016 19:09

1 czerwca o 10:00 z okazji Dnia Dziecka w Nowym Ratuszu odbyła się XVI Dziecięca sesja Rady Miasta Gdańska. W sesji wzięli udział gdańscy radni: Beata Wierzba, Żaneta Geryk, Teresa Wasilewska, Lech Kaźmierczyk oraz wiceprzewodniczący RMG Piotr Czauderna i przewodniczący RMG Bogdan Oleszek. Na dziecięcej sesji pojawiło się kilkudziesięciu uczniów gdańskich podstawówek, którzy na 2 godziny stali się radnymi Rady Miasta Gdańska. W prowadzeniu sesji pomógł Mariusz Feliński z Biura Rady Miasta Gdańska.


– Bardzo się cieszymy, bo wiemy, że tu na tej sali siedzą uczniowie, którzy są nie tylko dobrzy w nauce, ale bardzo aktywni również w innych dziedzinach: w sporcie, w działalności społecznej – powiedział Bogdan Oleszek.alt– Może jeszcze o tym nie wiecie, ale w przyszłości niektórzy z Was mogą tutaj zasiąść, ponieważ znajdujemy się w Radzie Miasta. Nazwa rada pochodzi od „radzenia”, słowa „radzić”, czyli Rada Miasta radzi urzędnikom miasta, tym, którzy tworzą i upiększają nasze miasto – powiedziała Teresa Wasilewska.


– Życzę Wam wszystkiego najlepszego z okazji Waszego święta. Jak to mówią dziećmi jesteśmy całe życie, więc życzenia dla wszystkich – powiedziała Żaneta Geryk. – Dzisiaj jesteśmy tutaj i dzisiaj władza w mieście należy do Was na najbliższe dwie godziny.altRadni opowiedzieli uczniom o funkcjonowaniu Rady Miasta Gdańska oraz o komisjach, w których zasiadają. Mariusz Feliński rozdał dzieciom certyfikaty radnych, drobne upominki oraz karty do głosowania. Troje uczniów z ostatniego rzędu zostały zaproszonych do stołu prezydialnego i zajęło miejsca obok przewodniczącego Rady Miasta Gdańska.

Bogdan Oleszek wyjaśnił uczniom proces procedowania uchwały. Następnie przewodniczący zapytał młodych radnych co zmieniliby w swojej dzielnicy, w swoim najbliższym otoczeniu oraz w Gdańsku.altUczniowie zgłaszali bardzo różne uwagi, które radni komentowali, a Bogdan Oleszek zapisywał je i obiecał przyjrzeć się im bliżej.


– Toalety w mojej szkole są w strasznie złym stanie. Chciałbym wystąpić o poprawienie tego – powiedział Wojciech ze Szkoły Podstawowej nr 81. – W szkole jest ponad tysiąc dzieci i jest przepełniona.

Radna Żaneta Geryk była nieco zaskoczona tą uwagą, gdyż dobrze zna tę szkołę. Odniosła się do przeludnienia szkoły i poinformowała młodego radnego, że póki co sytuacja prawdopodobnie się nie zmieni, ale prowadzone są rozmowy w tej sprawie, a miasto robi wszystko, by zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki do nauki.alt– Ja chciałabym prosić o zakazanie wjazdu do Gdańska cyrków ze zwierzętami. Wiem, że nie ma takiego prawa w Polsce, ale wiele miast w Polsce już tego zakazało i chciałabym, żeby Gdańsk też to zrobił – powiedziała Natalia ze Szkoły Podstawowej nr 14.


– Zwracam się z wnioskiem o wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej dla uczniów szkół podstawowych w Gdańsku, którzy korzystają z oferty kulturalnej miasta na przykład jeżdżą do muzeów w czasie lekcji – powiedział Jakub ze Szkoły Podstawowej nr 19.

Radna Beata Wierzba odpowiedziała, że sytuacja zaczęła się od przedszkoli, gdy duża grupa dzieci wsiadała do komunikacji, a opiekunka musiała się nimi zająć i jeszcze kasować wiele biletów. Zmiana uchwały na razie nie jest możliwa, ale radni pochylą się nad tym i być może rozważą formę biletów zbiorowych.


– Kiedy jest bardzo gorąco to nad morzem zainstalowane są krany z wodą do picia. W mieście też powinny być takie krany – powiedział Stanisław ze Szkoły Podstawowej nr 23.altUczniowie mówili jeszcze o: małej ilości placów zabaw i miejsc rekreacji w konkretnych lokalizacjach, o deficycie miejsc parkingowych m.in. pod Szkołą Muzyczną I st. im. G. Bacewicza oraz na ulicy Piastowskiej, niepotrzebnej wycince drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym w okolicach Matemblewa, zbyt małej ilości wybiegów dla psów w okolicach Starego Miasta, braku wiaty na przystanku autobusowym na Lipcach, aktualizacji map w internecie, odnowieniu zniszczonej nawierzchni ulicy Zakosy, obniżeniu cen biletów do instytucji kultury.altKolejnym elementem sesji było głosowanie nad uchwałami. Uczniowie głosowali m.in. nad uchwałą dotyczącą wydłużenia wakacji – 16 dzieci było za, 8 przeciw, natomiast 9 wstrzymało się od głosu. Bogdan Oleszek zaproponował, by głosować również nad problemami poruszonymi przez dzieci. W związku z tym pojawiła się uchwała dotycząca niewpuszczania cyrków ze zwierzętami do Gdańska. 14 uczniów było za tym zakazem, 8 przeciw niemu, natomiast 12 wstrzymało się od głosu. Głosowano także nad uchwałą o darmowych przejazdach uczniów komunikacją miejską do instytucji kultury 26 osób było za, 3 przeciw, zaś 6 wstrzymało się od głosu. W porządku dziecięcych obrad pojawiła się także uchwała o zwiększeniu ilości kranów w mieście, poza Starym Miastem – aż 29 uczniów było za, 2 przeciw, natomiast 3 wstrzymało się od głosowania.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież