Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ... Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta » Z Kazimierzem Smolińskim (PiS), posłem w latach 2010–2011 i od 2014), wiceministrem infrastruktury (... Monika Chabior - gdański pedagog postępu? » Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych „seksualno-bojowych” haseł i okrzykó... „Solidarność”: Prezydent Gdańska akceptuje akty wandalizmu » Prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” skierowało do Aleksandry Dulkiewicz, prezyde...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
czwartek, 26 listopada 2020 21:01
W środę, 25 listopada, w wieku 67 lat, zmarł Zenon Plech. Jeden z
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kazimierz Jagiellończyk powrócił do Gdańska – Wielka Historyczna Parada „Wiwat Gdańsk. Wiwat Rzeczpospolita”

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 28 maja 2016 20:04

W sobotę o 12:00 spod Złotej Bramy ruszyła Wielka Historyczna Parada „Wiwat Gdańsk. Wiwat Rzeczpospolita”, która upamiętniła nadanie Gdańskowi przywilejów przez króla Kazimierza Jagiellończyka.28 maja 2016 roku do Gdańska ponownie zawitał król Kazimierz Jagiellończyk, któremu obecni pod fontanną Neptuna rycerze, gdańszczanie i turyści oddali hołd. Wielka Historyczna Parada miała na celu upamiętnienie 559 rocznicy nadania Gdańskowi królewskich przywilejów subsydiarnych, czyli wielkich przywilejów z 1457 roku. Prawa dotyczyły m.in. połączenia Głównego, Starego i Nowego Miasta oraz Osieku w jedno, nadania Radzie Miasta przywileju do obsadzania urzędów świeckich i kościelnych, obietnicę nienakładania nowych ceł. Król uhonorował również Gdańsk herbem ze złotą koroną królewską, który obowiązuje do dziś. Kazimierz Jagiellończyk nadawał Gdańskowi przywileje już od 1454 roku, kiedy to Prusy Królewskie, w tym Gdańsk, zostały włączone do Korony. Swobody nadane miastu przez Kazimierza Jagiellończyka były wyrazem wdzięczności za zaangażowanie się miasta w trzynastoletnią wojnę z Zakonem Krzyżackim.


altaltaltaltW tegorocznej paradzie, która upamiętnia historyczne wydarzenia, wzięli udział m.in. członkowie bractw rycerskich, kultywujący w obecnych czasach tradycję XIV i XV-wiecznego etosu rycerstwa – członkowie odtwarzają stroje oraz zwyczaje ówczesnych „wojowników”. W związku z tym w sobotę rycerze rozstawili w Gdańsku swoją wioskę – raczyli przechodniów muzykę, prezentowali broń oraz stroje. W pochodzie uczestniczyli również mieszczanie, a także krzyżaccy jeńcy.


altaltPojawiły się także postacie zupełnie współczesne – m.in. wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk, posłanka Małgorzata Chmiel, a także obecni członkowie Rady Miasta Gdańska z przewodniczącym Bogdanem Oleszkiem na czele.

Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież