Elżbieta Rafalska: Nie trzeba pisać nam scenariuszy drogi życia i kari... » Z Elżbietą Rafalską, posłem do Parlamentu Europejskiego (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), o... Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Sol... » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Solidarnością.Mija dwulecie rządó... Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
czwartek, 04 marca 2021 11:49
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
Przed startem rozgrywek eWinner 1. Ligi, na stadionie im. Zbigniewa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kazimierz Jagiellończyk powrócił do Gdańska – Wielka Historyczna Parada „Wiwat Gdańsk. Wiwat Rzeczpospolita”

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 28 maja 2016 20:04

W sobotę o 12:00 spod Złotej Bramy ruszyła Wielka Historyczna Parada „Wiwat Gdańsk. Wiwat Rzeczpospolita”, która upamiętniła nadanie Gdańskowi przywilejów przez króla Kazimierza Jagiellończyka.28 maja 2016 roku do Gdańska ponownie zawitał król Kazimierz Jagiellończyk, któremu obecni pod fontanną Neptuna rycerze, gdańszczanie i turyści oddali hołd. Wielka Historyczna Parada miała na celu upamiętnienie 559 rocznicy nadania Gdańskowi królewskich przywilejów subsydiarnych, czyli wielkich przywilejów z 1457 roku. Prawa dotyczyły m.in. połączenia Głównego, Starego i Nowego Miasta oraz Osieku w jedno, nadania Radzie Miasta przywileju do obsadzania urzędów świeckich i kościelnych, obietnicę nienakładania nowych ceł. Król uhonorował również Gdańsk herbem ze złotą koroną królewską, który obowiązuje do dziś. Kazimierz Jagiellończyk nadawał Gdańskowi przywileje już od 1454 roku, kiedy to Prusy Królewskie, w tym Gdańsk, zostały włączone do Korony. Swobody nadane miastu przez Kazimierza Jagiellończyka były wyrazem wdzięczności za zaangażowanie się miasta w trzynastoletnią wojnę z Zakonem Krzyżackim.


altaltaltaltW tegorocznej paradzie, która upamiętnia historyczne wydarzenia, wzięli udział m.in. członkowie bractw rycerskich, kultywujący w obecnych czasach tradycję XIV i XV-wiecznego etosu rycerstwa – członkowie odtwarzają stroje oraz zwyczaje ówczesnych „wojowników”. W związku z tym w sobotę rycerze rozstawili w Gdańsku swoją wioskę – raczyli przechodniów muzykę, prezentowali broń oraz stroje. W pochodzie uczestniczyli również mieszczanie, a także krzyżaccy jeńcy.


altaltPojawiły się także postacie zupełnie współczesne – m.in. wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk, posłanka Małgorzata Chmiel, a także obecni członkowie Rady Miasta Gdańska z przewodniczącym Bogdanem Oleszkiem na czele.

Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież