Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

O kryzysie migracyjnym i granicach otwartości Europy w ECS

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 30 maja 2016 22:13

30 maja w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się XXXIX odsłona Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego pt. „Nowy spór o wartości uniwersalne i granice otwartości Europy. O wspólnocie muzułmańskiej na Starym Kontynencie w kontekście kryzysu migracyjnego”. Gościem był prof. nadzw. dr hab. Piotr Kłodkowski – były ambasador RP w Republice Indii, specjalista za zakresu politologii i stosunków międzynarodowych, rektor Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera. Spotkanie poprowadził Grzegorz Grzelak.


Prof. Kłodkowski podkreślił również, że to muzułmańska Turcja jako jedyna nie uznała rozbiorów Polski.– Z perspektywy polskiej rzecz jasna najważniejsze będą kontakty z Imperium Osmańskim – powiedział prof. Piotr Kłodkowski.Prof. Kłodkowski na początku swojego wystąpienia poruszył temat historycznych kontaktów Europy ze światem muzułmańskim.altPrelegent powiedział, że po I wojnie światowej pojawiło się duże zainteresowanie światem islamu, który wówczas był postrzegany inaczej, niż obecnie. Przytoczył sens pewnego tekstu publicystycznego, w którym postawiono tezę, że islam w Niemczech i Wielkiej Brytanii po I wojnie światowej był postrzegany podobnie jak buddyzm w latach 60 i 70  – budził ciekawość i pewną fascynację, szczególnie warstw wykształconych. Bardzo wielu przybyszów, którzy mieszkają obecnie we Francji lub w Wielkiej Brytanii to przybysze z byłych kolonii europejskich, którzy migrowali do Europy w celu podjęcia pracy. Jednak dzisiaj postrzeganie muzułmanów w Europie uległo zmianie.


– Niemniej jednak wiele krajów zachodniej Europy ma pewien problem: w jaki sposób ta kwestia integracji ma wyglądać, co można zaproponować imigrantom, jakie są granice jeśli chodzi o kwestię integracji – powiedział prof. Kłodkowski.


Prof. Piotr Kłodkowski przytoczył również badania m.in. amerykańskie badania instytutu Pew Research Centre dotyczące akceptacji prawa szariatu. W badaniach wzięło udział 38 tys. respondentów z 39 krajów. Wyznawcy islamu w południowej Azji w 84% popierają szariat. W południowo-wschodniej Azji za tym prawem religijnym jest 77% muzułmanów, zaś na Bliskim Wschodzie 74%. W Afganistanie za wprowadzeniem szariatu jest prawie 99% respondentów. Co ciekawe w Turcji poparcie dla sxzaritu wyraziło 12% badanych. W badaniach pojawiło się również pytanie dotyczące poparcia dla stosowania przemocy w walce politycznej. Chodzi tu m.in. o samobójcze ataki terrorystyczne. Generalnie jest to potępiane w krajach muzułmańskich, ale w niektórych państwach znaczna część respondentów popiera m.in. zamachy bombowe np. 39% w Afganistanie, 40% w Palestynie, 29% w Egipcie. W Iraku poparcie dla tego typu działań wyraziło zaledwie 9%.alt– Świat muzułmański jest bardzo niejednorodny w ocenie rzeczywistości, jest bardzo podzielony. Mimo tych deklaracji o pewnej jedności wspólnoty, widzimy, że jeśli chodzi o kwestie interpretacji, czy też oceny polityki to jest świat, gdzie te podziały są bardzo mocne i bardzo żywe, można ich doświadczyć prawie na każdym kroku – powiedział prof. Kłodkowski.


Badania dotyczące muzułmanów w Europie przeprowadzone zostały w Niemczech w 2013 roku. Przebadano w nich respondentów z 6 krajów Unii Europejskiej. 2/3 badanych uznało, że prawa religijne są ważniejsze, niż prawa danego kraju.


Prof. Piotr Kłodkowski możliwość kooperacji i dyskusji widzi w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, choć podkreślił, że prawa zapisane w tym dokumencie nie zawsze są uniwersalnie przestrzegane. Szczególnie łamane są prawa do wolności wyznania i wolności słowa. Co ciekawe w 1990 roku powstała Kairska Deklaracja Praw Człowieka w Islamie, którą podpisało 45 państw. Niektóre zapisy zawarte w tym dokumencie są podobne do zapisów z Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, ale pojawia się także fundamentalna różnica – w Kairskiej Deklaracji Praw Człowieka w Islamie prym wiedzie szariat.altProf. Kłodkowski zaznaczył również, że to co dzieje się w świecie muzułmańskim ma realny wpływa na to, co dzieje się w Europie i na świecie.

– Na nieszczęście tak się składa, że te pęknięcia (w świecie muzułmańskim K.R.) mają charakter globalny. Żyjemy w świecie naczyń połączonych i ten słynny efekt motyla zaczyna dotyczyć już również Europy – powiedział prof. Piotr Kłodkowski.

Jednocześnie prelegent podkreślił, że kraje muzułmańskie, głównie Bliskiego Wschodu, stają się coraz ważniejszym partnerem biznesowym Europy. Rozwiązaniem sytuacji powinna być debata, w której o problemach będzie się mówić otwarcie, ale bez radykalizacji i agresji.


Grzegorz Grzelak zapytał prof. Kłodkowskiego o umowę Unii Europejskiej z Turcją i sytuację z ogromną falą uchodźców, która obecnie stara się przedostać lub już przedostała się do Europy. Prelegent powiedział, że Europa jest poniekąd w pewnym impasie – z jednej strony chce pozostać humanitarna, ale z drugiej każde państwo ma prawo do obrony swoich granic. Jednocześnie prof. Kłodkowski powiedział, że urzędnik europejski nie będzie w stanie rozpoznać skąd dany uchodźca pochodzi, bo często takie osoby nie mają dokumentów, i czy rzeczywiście ucieka przed wojną, czy przybył do Europy w celach zarobkowych. Sytuacja jest trudna, a obecnie jedynym wyjściem wydaje się być wspomniana już debata i nieuleganie emocjom, a także poprawa polityki integracyjnej w Europie i zachowanie standardów humanitarności.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież