Szymon Pawlicki, aktor, odważny człowiek – nie żyje » Nie żyje Szymon Pawlicki, aktor, człowiek “Solidarności”. Zmarł 25 stycznia br. w konińskim szpitalu... Tomasz Augustyniak, szef pomorskiego sanepidu, odwołany » Tomasz Augustyniak został odwołany z funkcji Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanita... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Rządowi wystawiłbym czwórk... » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wywiad z prezydentem RP Andrzejem Dudą, który za walkę z epid... Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Stoczniowiec rozbity w końcówce
niedziela, 24 stycznia 2021 20:25
Stoczniowiec rozbity w końcówce
Hokeiści Stoczniowca w Nowym Targu trzymali przyzwoity wynik do 54
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Zbigniew Szczepanek – Artysta, nawigator z Oksywia
niedziela, 17 stycznia 2021 13:37
Zbigniew Szczepanek – Artysta, nawigator z Oksywia
Ostatni raz ze Zbyszkiem Szczepankiem spotkałem się w październiku

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Debata o stanie opieki zdrowotnej w erze komercjalizacji

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 30 maja 2016 12:10

Zapraszamy do śledzenia „Debaty na Trzy Głosy”, którą realizuje TVP3 Gdańsk wraz z Radiem Gdańsk. Emisja w poniedziałek 30 maja od godz. 20. Problemy ochrony zdrowia wynikają z komercjalizacji systemu. Oceny wystawiane przez rankingi międzynarodowe pokazują, że nasz system opieki medycznej należy do najgorszych w Europie.Rząd Beaty Szydło powinien przeanalizować system opieki zdrowotnej. Środki publiczne nie powinny płynąć do szpitali - spółek z o.o. i klinik nastawionych na generowanie zysków, a te powinny działać w formule non profit jako placówki publiczne, lecząc pacjentów za nasze pieniądze publiczne.


Ten temat będzie zapewne jednym z poruszanych podczas medialnej „Debaty na trzy głosy” (dyskusja w telewizji, radiu i internecie) obok problemu Polski jako  kraju z najmniejszą liczbą lekarzy przypadających na tysiąc mieszkańców i stanu opieki onkologicznej na Pomorzu.    
Debata pod redakcją Pawła Zbierskiego, transmitowana będzie z Auditorium Primum im. prof. Olgierda Narkiewicza w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.


O stanie opieki onkologicznej na Pomorzu dyskutować będą prof. Piotr Czauderna, chirurg dziecięcy, członek Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, prof. Rafał Dziadziuszko, specjalista w dziedzinie radioterapii onkologicznej i onkologii klinicznej i konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii, dr Mirosław Górski, ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Zdrowie w Kwidzynie, dr Tadeusz Jędrzejczyk, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Hanna Zych-Cisoń, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.


Eksperci będą odpowiadać na pytania prowadzących Beaty Gwoździewicz z Radia Gdańsk i Marka Wałuszko z TVP3 Gdańsk.  


Problemem jest zróżnicowanie w finansowaniu chorób onkologicznych i rehabilitacji. Ogromną barierą są też nierefundowane leki. Niepokój pacjentów onkologicznych wywołany został włączeniem Wojewódzkiego Centrum Onkologii do spółki Copernicus i odejściem specjalistów onkologów zatrudnionych na stałe w UCK.


Zarząd województwa PO-PSL i radnych z PO nie stać było na to, by postawić się własnemu rządowi, gdy na samorządy przerzucane były koszta niewydolnego systemu. Woleli łączyć, konsolidować, komercjalizować. „Zadryblowali się” więc z jednej strony tworząc spółki prawa handlowego, a z drugiej nie dostrzegając, że tworzą podmioty konkurencyjne. Co szczególnie groźne przy niedoborze lekarzy i średniego personelu medycznego.
A poziom lecznictwa? Nasze ledwie 27 miejsce w Europie pod względem stanu i jakości lecznictwa to dno.


Wiele problemów, jak i kolejki do specjalistów, wynikają z komercjalizacji systemu. Oceny wystawiane przez rankingi międzynarodowe pokazują, że nasz system opieki medycznej należy do najgorszych w Europie.  


Środki publiczne nie powinny płynąć do szpitali i klinik nastawionych na generowanie zysków, a te powinny działać w formule non profit jako placówki publiczne. Szpitale leczą pacjentów za nasze pieniądze publiczne więc muszą leczyć  zgodnie z zasadą non profit.    


Dane o brakach kadrowych też są alarmujące. Na 1000 mieszkańców naszego kraju przypada 2,2 lekarza. Więcej jest w Rumunii czy Słowenii. Także w Serbii, która jednak nie jest członkiem UE. Spośród przebadanych krajów europejskich gorzej jest tylko w Turcji i Macedonii.  Problemem jest też to, że ci lekarze, którzy zostają w Polsce, pracują na dwóch, a nawet trzech etatach.   

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież