Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze... Charytatywne kolędowanie z Arką Noego dla pierwszego hospicjum dla dzi... » 9 stycznia w kościele pw. Chrystusa Króla w Gdańsku odbyło się zorganizowane przez Muzeum II Wojny Ś...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Profesor Przybylski
piątek, 15 stycznia 2021 13:18
Profesor Przybylski
Nie ma już Wojtka.
Nie wyprowadzi swojej drużyny na żaden
Lechia przełamała złe passy
sobota, 19 grudnia 2020 18:59
Lechia przełamała złe passy
W dobrych humorach udadzą się na przerwę w ligowych rozgrywkach

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski –
niedziela, 03 stycznia 2021 19:15
Ryszard Kowalewski –
Ryszard Kowalewski jest artystą malarzem, w środowisku

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Stefania Toczyska doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 28 kwietnia 2014 20:48

Stefania Toczyska, światowej sławy mezzosopranistka, została uhonorowana tytułem doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Wyróżnienie wręczono 28 kwietnia podczas Uroczystego Posiedzenia Senatu z okazji święta uczelni, której doktorantka jest absolwentką. Śpiewaczka otrzymała także Złoty Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, wręczony przez Małgorzatę Olimanowską, wiceminister Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Rektor Akademii Muzycznej profesor Maciej Sobczak powiedział do zebranych w auli wielu znamienitych gości, że Stefania Toczyska to jedna z najwybitniejszych absolwentek gdańskiej uczelni. Wniosła się ona na szczyty wokalistyki, występując w największych salach koncertowych świata, takich jak na przykład La Scali czy Metropolitan Opera. Śpiewała z tak sławnymi solistami operowymi jak między innymi z Placido Domingo i Luciano Pavarottim.

Laudator prof. Piotr Kusiewicz, kierownik Katedry Wokalistyki uznał, że Stefania Toczyska bez wątpienia należy do najwybitniejszych wokalistek śpiewu na światowym firmamencie. Jej kariera rozpoczęła się w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, w której w 1973 roku zwróciła na siebie uwagę rolą Carmen, a co dostrzegła w recenzji na łamach poczytnego dziennika Głos Wybrzeża recenzent muzyczny red. Wanda Obniska. Nieco wcześniej, bo w latach 1971 i 1972, Toczyska wygrała konkursowe festiwale w Tuluzie i Paryżu, zwracając na siebie uwagę światowej opinii publicznej.

Laudator przypomniał też pokrótce życiorys Stefani Toczyskiej, która nazwisko nosi po mężu Romualdzie, nauczycielu muzyki z Torunia. Jej nazwisko z domu, to Krzywińska (ur. 19 II 1943 w Grudziądzu), ukończyła średnią szkołę muzyczną w Toruniu, a w 1968 roku wraz z mężem przeniosła się do Gdańska. W latach 1968–1973 studiowała śpiew solowy w ówczesnej PWSM w klasie Barbary Iglikowskiej. W 1973–1979 była solistką Państwowej Opery i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, debiutując w lutym 1973 rolą Carmen w operze Georga Bizeta w reżyserii Danuty Baduszkowej. Z Gdańskiem Toczyska pożegnała się 15 VII 1979 występem w Samsonie i Dalili Camille Saint Saënsa, przenosząc się na stałe do Wiednia. Tam w Staatsoper, jesienią 1979 zadebiutowała ponownie rolą Carmen, rozpoczynając światową karierę śpiewaczki operowej i oratoryjnej. W Gdańsku okazjonalnie wystąpiła 9–10 VI 2000 r. podczas obchodów 50-lecia Opery Bałtyckiej, wcześniej na jednym z recitali w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta. W styczniu 1974 r. wyróżniona została nagrodą kulturalną wojewody gdańskiego. W 1988 roku ubrana na biało tak jak papież, wykonała mezzosoprano asselotu w watykańskiej auli specjalnie dla polskiego papieża Jana Pawła II.

Prof.  Piotr Kusiewicz, w ramach wykładu zaprezentował trzy fragmenty oper w wykonaniu Stefani Toczyskiej, roli Amneris z 1978 roku w amerykańskiej Houston Grand Opera, czy rolą Azucany z 1981 roku w Operze San Francisco, u boku tak znamienitych artystów, jak Placido Domingo i Luciano Pawarotti. Tym trzecim fragmentem z 2008 roku była rola bogatej babci w Graczach Prokofiewa w Operze Berlińskiej.

Stefania Toczyska dziękując za wyróżnienia i ukazanie po raz pierwszy oglądanych przez nią tych śpiewaczych swoich fragmentów powiedziała, że w swoim życiu zawodowym zawsze starała się robić wszystko naturalnie, ale i spontanicznie. - Po tych wszystkich pochwałach, które tutaj w Gdańsku  usłyszałam, jestem niezwykle wzruszona i chciałam za nie bardzo serdecznie podziękować, w tym także wielu jak dostrzegam na sali moim przyjaciołom. Nie przypuszczałam, że doczekam takiej wspaniałej wzruszającej chwili w moim życiu, powiedziała artystka.

alt

Rektor profesor Maciej Sobczak przypomniał, że święto uczelni obchodzone jest z okazji przypadającej 195 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, patrona gdańskiej Akademii Muzycznej, która istnieje od 1947 roku. Kształci ona instrumentalistów, wokalistów, aktorów musicalowych, kompozytorów, teoretyków muzyki, dyrygentów chórów, pedagogów sztuki muzycznej, nauczycieli wychowania muzycznego, nauczycieli rytmiki, instruktorów zespołów wokalno-instrumentalnych, organizatorów życia muzycznego.

Z okazji święta uczelni jej czterej pracownicy otrzymali z rąk wiceprezydent Gdańska Ewy Kamińskiej nagrody prezydenta Miasta Gdańska, są to: prof. zw Jadwiga Lewczuk, dr hab. Alicja Kozłowska-Lewna prof. AM, dr Wiesława Anczykowska-Wysocka, prof. AM oraz starszy wykładowca Emilia Majewska.

Listy gratulacyjne JM Rektora otrzymało 8 pracowników uczelni, w tym 5 za 40 lat pracy w AM: prof. zw. Jadwiga Lewczuk, prof. zw. Anna Prabucka-Fiorlej, dr hab. Alicja Kozłowska-Lewna, dr teresa Błaszkiewicz, prof. AM oraz st. wykł. Teresa Świercz. Pozostałe trzy osoby za 35 lat pracy na uczelni, to prof. zw, dr hab.  Krzysztof Olczak, kw. II st. Andrzej Artykiewicz, prof. AM oraz st. wykł. Emilia Grażyńska-Stefanowicz.

Podczas święta uczelni wręczono też 15 promocji doktorskich, jedną z nich z rąk rektora prof. Macieja Sobczaka otrzymała na zdjęciu druga od lewej Izabela Paszkiewicz, absolwentka gdańskiej AM, za rozprawę doktorską pt. Elementy muzyki barokowej w muzyce współczesnej.

Wręczono również 14 tytułów doktorów habilitowanych, przy czym po odbiór zgłosiło się tylko 6 osób uwidocznionych na powyższym zdjęciu. Jak nam tłumaczono, nieobecne to osoby z innych miast Polski, które nie musiały podczas święta odbierać dyplomy, gdyż nie nie ma takiego obowiązku.

Po po części oficjalnej doktor honoris causa Stefania Toczyska rozdawała autografy na książkach poświęconych jej autobiografii.

Dwie pozycje książkowe o Stefanii Toczyskiej były do nabycie na terenie muzycznej uczelni.

Wła-49
fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież