Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Stefania Toczyska doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 28 kwietnia 2014 20:48

Stefania Toczyska, światowej sławy mezzosopranistka, została uhonorowana tytułem doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Wyróżnienie wręczono 28 kwietnia podczas Uroczystego Posiedzenia Senatu z okazji święta uczelni, której doktorantka jest absolwentką. Śpiewaczka otrzymała także Złoty Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, wręczony przez Małgorzatę Olimanowską, wiceminister Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



Rektor Akademii Muzycznej profesor Maciej Sobczak powiedział do zebranych w auli wielu znamienitych gości, że Stefania Toczyska to jedna z najwybitniejszych absolwentek gdańskiej uczelni. Wniosła się ona na szczyty wokalistyki, występując w największych salach koncertowych świata, takich jak na przykład La Scali czy Metropolitan Opera. Śpiewała z tak sławnymi solistami operowymi jak między innymi z Placido Domingo i Luciano Pavarottim.

Laudator prof. Piotr Kusiewicz, kierownik Katedry Wokalistyki uznał, że Stefania Toczyska bez wątpienia należy do najwybitniejszych wokalistek śpiewu na światowym firmamencie. Jej kariera rozpoczęła się w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, w której w 1973 roku zwróciła na siebie uwagę rolą Carmen, a co dostrzegła w recenzji na łamach poczytnego dziennika Głos Wybrzeża recenzent muzyczny red. Wanda Obniska. Nieco wcześniej, bo w latach 1971 i 1972, Toczyska wygrała konkursowe festiwale w Tuluzie i Paryżu, zwracając na siebie uwagę światowej opinii publicznej.

Laudator przypomniał też pokrótce życiorys Stefani Toczyskiej, która nazwisko nosi po mężu Romualdzie, nauczycielu muzyki z Torunia. Jej nazwisko z domu, to Krzywińska (ur. 19 II 1943 w Grudziądzu), ukończyła średnią szkołę muzyczną w Toruniu, a w 1968 roku wraz z mężem przeniosła się do Gdańska. W latach 1968–1973 studiowała śpiew solowy w ówczesnej PWSM w klasie Barbary Iglikowskiej. W 1973–1979 była solistką Państwowej Opery i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, debiutując w lutym 1973 rolą Carmen w operze Georga Bizeta w reżyserii Danuty Baduszkowej. Z Gdańskiem Toczyska pożegnała się 15 VII 1979 występem w Samsonie i Dalili Camille Saint Saënsa, przenosząc się na stałe do Wiednia. Tam w Staatsoper, jesienią 1979 zadebiutowała ponownie rolą Carmen, rozpoczynając światową karierę śpiewaczki operowej i oratoryjnej. W Gdańsku okazjonalnie wystąpiła 9–10 VI 2000 r. podczas obchodów 50-lecia Opery Bałtyckiej, wcześniej na jednym z recitali w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta. W styczniu 1974 r. wyróżniona została nagrodą kulturalną wojewody gdańskiego. W 1988 roku ubrana na biało tak jak papież, wykonała mezzosoprano asselotu w watykańskiej auli specjalnie dla polskiego papieża Jana Pawła II.

Prof.  Piotr Kusiewicz, w ramach wykładu zaprezentował trzy fragmenty oper w wykonaniu Stefani Toczyskiej, roli Amneris z 1978 roku w amerykańskiej Houston Grand Opera, czy rolą Azucany z 1981 roku w Operze San Francisco, u boku tak znamienitych artystów, jak Placido Domingo i Luciano Pawarotti. Tym trzecim fragmentem z 2008 roku była rola bogatej babci w Graczach Prokofiewa w Operze Berlińskiej.

Stefania Toczyska dziękując za wyróżnienia i ukazanie po raz pierwszy oglądanych przez nią tych śpiewaczych swoich fragmentów powiedziała, że w swoim życiu zawodowym zawsze starała się robić wszystko naturalnie, ale i spontanicznie. - Po tych wszystkich pochwałach, które tutaj w Gdańsku  usłyszałam, jestem niezwykle wzruszona i chciałam za nie bardzo serdecznie podziękować, w tym także wielu jak dostrzegam na sali moim przyjaciołom. Nie przypuszczałam, że doczekam takiej wspaniałej wzruszającej chwili w moim życiu, powiedziała artystka.

alt

























Rektor profesor Maciej Sobczak przypomniał, że święto uczelni obchodzone jest z okazji przypadającej 195 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, patrona gdańskiej Akademii Muzycznej, która istnieje od 1947 roku. Kształci ona instrumentalistów, wokalistów, aktorów musicalowych, kompozytorów, teoretyków muzyki, dyrygentów chórów, pedagogów sztuki muzycznej, nauczycieli wychowania muzycznego, nauczycieli rytmiki, instruktorów zespołów wokalno-instrumentalnych, organizatorów życia muzycznego.

Z okazji święta uczelni jej czterej pracownicy otrzymali z rąk wiceprezydent Gdańska Ewy Kamińskiej nagrody prezydenta Miasta Gdańska, są to: prof. zw Jadwiga Lewczuk, dr hab. Alicja Kozłowska-Lewna prof. AM, dr Wiesława Anczykowska-Wysocka, prof. AM oraz starszy wykładowca Emilia Majewska.

Listy gratulacyjne JM Rektora otrzymało 8 pracowników uczelni, w tym 5 za 40 lat pracy w AM: prof. zw. Jadwiga Lewczuk, prof. zw. Anna Prabucka-Fiorlej, dr hab. Alicja Kozłowska-Lewna, dr teresa Błaszkiewicz, prof. AM oraz st. wykł. Teresa Świercz. Pozostałe trzy osoby za 35 lat pracy na uczelni, to prof. zw, dr hab.  Krzysztof Olczak, kw. II st. Andrzej Artykiewicz, prof. AM oraz st. wykł. Emilia Grażyńska-Stefanowicz.

Podczas święta uczelni wręczono też 15 promocji doktorskich, jedną z nich z rąk rektora prof. Macieja Sobczaka otrzymała na zdjęciu druga od lewej Izabela Paszkiewicz, absolwentka gdańskiej AM, za rozprawę doktorską pt. Elementy muzyki barokowej w muzyce współczesnej.

Wręczono również 14 tytułów doktorów habilitowanych, przy czym po odbiór zgłosiło się tylko 6 osób uwidocznionych na powyższym zdjęciu. Jak nam tłumaczono, nieobecne to osoby z innych miast Polski, które nie musiały podczas święta odbierać dyplomy, gdyż nie nie ma takiego obowiązku.

Po po części oficjalnej doktor honoris causa Stefania Toczyska rozdawała autografy na książkach poświęconych jej autobiografii.

Dwie pozycje książkowe o Stefanii Toczyskiej były do nabycie na terenie muzycznej uczelni.

Wła-49
fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież