Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... Polowanie na Obajtka. Komu i dlaczego przeszkadza prezes PKN Orlen » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki... Radni PiS chcą sprawdzenia kosztów usług prawnych podmiotów zewnętrzny... » W związku z karą finansową w wysokości 1 mln zł, nałożoną przez Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora... „Republik Polen” – niemiecki plan mordu » Znajdujący się w Gdańsku-Wrzeszczu stadion Klubu Sportowego Gedania wraz z kościołem św. Stanisława ... Muzeum II Wojny Światowej - To już 4 lata » 6 kwietnia 2017 r. decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego powstał... Leszek Miller: Z szansy na realną opozycję Nowa Lewica nie skorzysta » Z Leszkiem Millerem, premierem (2001-04), organizatorem spotkania z członkami NZS w stołówce KC PZPR...
Reklama
Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych?
czwartek, 08 kwietnia 2021 17:15
Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych?
5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za
Rybnickie
niedziela, 11 kwietnia 2021 14:16
Rybnickie
Miało być pewne zwycięstwo, a po ostatnim wyścigu gdańszczanie
Lechia wywozi z Wrocławia punkt
sobota, 10 kwietnia 2021 20:22
Lechia wywozi z Wrocławia punkt
Remisem 1:1 (1:1) zakończył się wyjazdowy mecz Lechii we

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Stefania Toczyska doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 28 kwietnia 2014 20:48

Stefania Toczyska, światowej sławy mezzosopranistka, została uhonorowana tytułem doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Wyróżnienie wręczono 28 kwietnia podczas Uroczystego Posiedzenia Senatu z okazji święta uczelni, której doktorantka jest absolwentką. Śpiewaczka otrzymała także Złoty Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, wręczony przez Małgorzatę Olimanowską, wiceminister Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Rektor Akademii Muzycznej profesor Maciej Sobczak powiedział do zebranych w auli wielu znamienitych gości, że Stefania Toczyska to jedna z najwybitniejszych absolwentek gdańskiej uczelni. Wniosła się ona na szczyty wokalistyki, występując w największych salach koncertowych świata, takich jak na przykład La Scali czy Metropolitan Opera. Śpiewała z tak sławnymi solistami operowymi jak między innymi z Placido Domingo i Luciano Pavarottim.

Laudator prof. Piotr Kusiewicz, kierownik Katedry Wokalistyki uznał, że Stefania Toczyska bez wątpienia należy do najwybitniejszych wokalistek śpiewu na światowym firmamencie. Jej kariera rozpoczęła się w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, w której w 1973 roku zwróciła na siebie uwagę rolą Carmen, a co dostrzegła w recenzji na łamach poczytnego dziennika Głos Wybrzeża recenzent muzyczny red. Wanda Obniska. Nieco wcześniej, bo w latach 1971 i 1972, Toczyska wygrała konkursowe festiwale w Tuluzie i Paryżu, zwracając na siebie uwagę światowej opinii publicznej.

Laudator przypomniał też pokrótce życiorys Stefani Toczyskiej, która nazwisko nosi po mężu Romualdzie, nauczycielu muzyki z Torunia. Jej nazwisko z domu, to Krzywińska (ur. 19 II 1943 w Grudziądzu), ukończyła średnią szkołę muzyczną w Toruniu, a w 1968 roku wraz z mężem przeniosła się do Gdańska. W latach 1968–1973 studiowała śpiew solowy w ówczesnej PWSM w klasie Barbary Iglikowskiej. W 1973–1979 była solistką Państwowej Opery i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, debiutując w lutym 1973 rolą Carmen w operze Georga Bizeta w reżyserii Danuty Baduszkowej. Z Gdańskiem Toczyska pożegnała się 15 VII 1979 występem w Samsonie i Dalili Camille Saint Saënsa, przenosząc się na stałe do Wiednia. Tam w Staatsoper, jesienią 1979 zadebiutowała ponownie rolą Carmen, rozpoczynając światową karierę śpiewaczki operowej i oratoryjnej. W Gdańsku okazjonalnie wystąpiła 9–10 VI 2000 r. podczas obchodów 50-lecia Opery Bałtyckiej, wcześniej na jednym z recitali w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta. W styczniu 1974 r. wyróżniona została nagrodą kulturalną wojewody gdańskiego. W 1988 roku ubrana na biało tak jak papież, wykonała mezzosoprano asselotu w watykańskiej auli specjalnie dla polskiego papieża Jana Pawła II.

Prof.  Piotr Kusiewicz, w ramach wykładu zaprezentował trzy fragmenty oper w wykonaniu Stefani Toczyskiej, roli Amneris z 1978 roku w amerykańskiej Houston Grand Opera, czy rolą Azucany z 1981 roku w Operze San Francisco, u boku tak znamienitych artystów, jak Placido Domingo i Luciano Pawarotti. Tym trzecim fragmentem z 2008 roku była rola bogatej babci w Graczach Prokofiewa w Operze Berlińskiej.

Stefania Toczyska dziękując za wyróżnienia i ukazanie po raz pierwszy oglądanych przez nią tych śpiewaczych swoich fragmentów powiedziała, że w swoim życiu zawodowym zawsze starała się robić wszystko naturalnie, ale i spontanicznie. - Po tych wszystkich pochwałach, które tutaj w Gdańsku  usłyszałam, jestem niezwykle wzruszona i chciałam za nie bardzo serdecznie podziękować, w tym także wielu jak dostrzegam na sali moim przyjaciołom. Nie przypuszczałam, że doczekam takiej wspaniałej wzruszającej chwili w moim życiu, powiedziała artystka.

alt

Rektor profesor Maciej Sobczak przypomniał, że święto uczelni obchodzone jest z okazji przypadającej 195 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, patrona gdańskiej Akademii Muzycznej, która istnieje od 1947 roku. Kształci ona instrumentalistów, wokalistów, aktorów musicalowych, kompozytorów, teoretyków muzyki, dyrygentów chórów, pedagogów sztuki muzycznej, nauczycieli wychowania muzycznego, nauczycieli rytmiki, instruktorów zespołów wokalno-instrumentalnych, organizatorów życia muzycznego.

Z okazji święta uczelni jej czterej pracownicy otrzymali z rąk wiceprezydent Gdańska Ewy Kamińskiej nagrody prezydenta Miasta Gdańska, są to: prof. zw Jadwiga Lewczuk, dr hab. Alicja Kozłowska-Lewna prof. AM, dr Wiesława Anczykowska-Wysocka, prof. AM oraz starszy wykładowca Emilia Majewska.

Listy gratulacyjne JM Rektora otrzymało 8 pracowników uczelni, w tym 5 za 40 lat pracy w AM: prof. zw. Jadwiga Lewczuk, prof. zw. Anna Prabucka-Fiorlej, dr hab. Alicja Kozłowska-Lewna, dr teresa Błaszkiewicz, prof. AM oraz st. wykł. Teresa Świercz. Pozostałe trzy osoby za 35 lat pracy na uczelni, to prof. zw, dr hab.  Krzysztof Olczak, kw. II st. Andrzej Artykiewicz, prof. AM oraz st. wykł. Emilia Grażyńska-Stefanowicz.

Podczas święta uczelni wręczono też 15 promocji doktorskich, jedną z nich z rąk rektora prof. Macieja Sobczaka otrzymała na zdjęciu druga od lewej Izabela Paszkiewicz, absolwentka gdańskiej AM, za rozprawę doktorską pt. Elementy muzyki barokowej w muzyce współczesnej.

Wręczono również 14 tytułów doktorów habilitowanych, przy czym po odbiór zgłosiło się tylko 6 osób uwidocznionych na powyższym zdjęciu. Jak nam tłumaczono, nieobecne to osoby z innych miast Polski, które nie musiały podczas święta odbierać dyplomy, gdyż nie nie ma takiego obowiązku.

Po po części oficjalnej doktor honoris causa Stefania Toczyska rozdawała autografy na książkach poświęconych jej autobiografii.

Dwie pozycje książkowe o Stefanii Toczyskiej były do nabycie na terenie muzycznej uczelni.

Wła-49
fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież