Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
czwartek, 04 marca 2021 11:49
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
Przed startem rozgrywek eWinner 1. Ligi, na stadionie im. Zbigniewa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gra o (gdański) tron

Ocena użytkowników: / 25
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 października 2014 16:31

Czy w Gdańsku będzie druga tura wyborów? Czy też może Pawłowi Adamowiczowi (PO) po raz kolejny uda się prześlizgnąć ponad wyborczą poprzeczką? A może gdańszczanie mieliby pójść do urn także 30 listopada br.? Są i tacy obserwatorzy gdańskiego życia publicznego, którzy bawią się we wróżbitów i pytani o drugą turę mówią: Najpewniej tak. Dlaczego? Bo, jak mówią, Paweł Adamowicz po 16 latach nieprzerwanych rządów wyczerpał swoje zdolności twórcze i pomysły na ukończeniu, a Gdańsk potrzebuje nowej wizji. Bo w miejskim krwiobiegu finansów i infrastruktury zator jest już niebezpieczny.


Nowe Ogrody jak Wall Street
Zapewne prezydent Adamowicz sam to wypalenie zauważył skoro u startu kampanii wyborczej udał się na szkolenie do Los Angeles. I to na szkolenie do nie byle kogo bo do samego Michaela Rubensa Bloomberga, amerykańskiego magnata finansowego z Wall Street i filantropa, byłego burmistrza Nowego Jorku. Dzisiaj z majątkiem wartym 34 miliardy USD Bloomberg jest jedenastym wśród najbogatszych ludzi w Stanach Zjednoczonych. Jest więc od kogo pobierać nauki.
- Prezydent Adamowicz znalazł się w grupie najważniejszych prezydentów na świecie – chwalił się nam prezydencki rzecznik Antoni Pawlak, gdy przed miesiącem pytaliśmy go o te splendory.


Podzielamy opinię, iż wiedzy nigdy dosyć. Nawet jeśli sprawuje się piecze nad miastem od 16 lat warto się było doszkolić u filantropów z Bloomberg Philantropies oraz Aspen Institute, międzynarodowej organizacji non-profit, która jest organizacją "wspierającą oświecone przywództwa, propagującą  ponadczasowe idee i wartości oraz prowadzącą otwarty dialog na temat współczesnych problemów”.

Gra o tron
Prezydent Adamowicz swoją polityczną role definiuje w sposób zmienny choć zawsze widzieć chce się w centrum, no może w latach 90. w nurcie nieco na prawo od centrum. Jednak znaczenie tego polityka, który nie zbudował de facto własnego zaplecza politycznego, determinuje pozycja prezydenta Gdańska. Mimo, że jest wiceprzewodniczącym pomorskiej PO  musi pilnie dbać o relacje i reakcje wewnątrzpartyjnej opozycji.
Dba też o przyciąganie innych. Być może uda mu się zjednać dla swoich koncepcji lewicową radną Jolantę Banach, wicedyrektorkę gdańskiej bursy przy ul. Piramowicza. Czy temu miało służyć jego spotkanie z dawną wiceminister w rządzie Leszka Millera? Przez moment była ona kandydatką lewicy na prezydenta Gdańska, nim jednak kampania nabrała rumieńców okazało się, że radna  Banach w wyborach samorządowych w ogóle nie wystartuje.


Zderzaki
Jeśli Pawłowi Adamowiczowi uda się ta sztuka i przejdzie po raz kolejny ponad wyborczą poprzeczką zapewne będzie musiał wymienić „zderzaki” w magistracie. Swoich wiceprezydentów i miejski sekretariat.  


Na razie sam prezydent Adamowicz nie ma łatwo. A to służby węszą w magistracie, a to CBA zatrzymuje urzędniczki, łase na łapówki. Na domiar złego jedna ze strażniczek miejskich załamała się pod zarzutami fałszowania dokumentów i  popełniła samobójstwo. Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu też nie daje spokojnie zasnąć prezydentowi i jego rodzinie i prześwietla mu majątek.   
Kiedy się z tym upora a wyborcy mu znów zaufają zacznie się wietrzenie magistratu.


W przeszłości Paweł Adamowicz już to czynił bez większych oporów. W 2005 roku  podał się do dymisji wiceprezydent Gdańska ds. polityki społecznej Waldemar Nocny, po tym, jak policja zatrzymała dwóch urzędników m.in. dyrektora podlegającego mu  Wydziału Edukacji i Sportu UMG, podejrzanych o korupcję oraz o ustawianie konkursów na objęcie stanowisk w  Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Nocny żalił się wówczas, że utracił wiarę w ludzi.


Od miesięcy „na tapecie” jest sprawa szkoły w Kokoszkach przekazanej prywatnemu operatorowi – spółce z o.o. Zadziwiło to nawet MEN i Rzecznika Praw Obywatelskich. Na razie jednak Ewa Kamińska, wiceprezydent trwa na stanowisku. Choć nie obyło się bez roszady w magistrackich wydziałach.  
Paweł Adamowicz rozstał się też z Wacławem Balińskim, gdańskim radnym w latach 1994 – 2002 i wiceprezydentem Gdańska (1998 – 2001), odpowiedzialnym za gospodarkę komunalną. Poszło o GPEC. Naturalnie nie o sprzedaż tej komunalnej firmy w 2004 r. innej komunalnej spółce z Lipka (niegdyś NRD), firmowanej przez ekipę Adamowicza, a o brak nadzoru - trzy lata wcześniej.


alt


Jego los podzielił wówczas wiceprezydent Jerzy Gwizdała, odpowiadający za finanse miasta, który jak Baliński, odszedł po wybuchu afery związanej z Gdańskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej.   


Z magistratu odszedł tez wiceprezydent Szczepan Lewna, gdy stanął przed sądem za przekroczenie urzędniczych uprawnień, po tym jak doszło do eksmisji dłużnika miasta, właściciela lokalu gastronomicznego przy ul. Długiej. Bo to było zadanie dla komornika, nie wierzyciela.


Lewna, wiceprezydent Gdańska, znający doskonale gdańskie realia, objął synekurę w zarządzie powołanej przez Niemców, właścicieli GPEC sp. o.o. spółki Stadtwerke Leipzig Polska, która sprawuje nadzór właścicielski nad spółkami ciepłowniczymi w Polsce z udziałami Stadtwerke Leipzig. Wśród jej zadań był m.in. „lobbing na rzecz interesów Stadtwerke Leipzig i dbanie o prawidłowe relacje z instytucjami i urzędami”. Lewna jeszcze w 2006 r. odpowiadał za gospodarkę komunalną gminy i reprezentował miasto w relacjach właśnie z Stadtwerke Leipzig GmBH. Miał tam posadę od 2007 r. Nikomu jakoś to nie przeszkadzało.

Z fotelami żegnała się też para wiceprezydentów Ewa Sienkiewicz i Adam Landowski. Ona za niewykonywanie uchwał Rady Miasta Gdańska i dramatyczną sytuację byłych Przedsiębiorstw Gospodarki Mieszkaniowej, natomiast Landowski za nieudolne przekształcenia służby zdrowia i zaniechania w oświacie.


Sam prezydent Adamowicz wychodził z opresji be szwanku. O poczynaniach podwładnych zapewne nie wiedział.


Standardy zmienne są?
Tym razem jednak prezydencka ekipa ma więcej szczęścia. Maciejowi Lisickiemu, wiceprezydentowi odpowiedzialnemu za gospodarowanie zasobami komunalnymi polityczny włos nie spadł z głowy po tym jak kolejne pracownice Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego zatrzymała i odprowadzała do aresztu policja za pobieranie gaża za przyznawanie mieszkań komunalnych lub w TBS poza kolejnością.  
Nie zaszkodziło mu też zamieszanie z wprowadzaną ustawą „śmieciową”. Fakt sama ustawa do udanych nioe należy, ale bałaganu przy tym w Gdańsku było aż nadto.   


Z kolei Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska, oparł się podejrzeniom, że lobbował u byłego już ministra Gowina w sprawie zakupu przez resort budynku Centrum Sprawiedliwości należącego do przedsiębiorcy z Kartuz.
- W trosce o dobro miasta się zwrócił. Prezydent Bielawski zapytał jak ministerstwo ma zamiar rozstrzygnąć kwestię usytuowania sądów, bowiem docierają do nas dość niepokojące informacje na ten temat. Zapytał o to akurat ministra sprawiedliwości, jako że jest to właściwszy adresat tego konkretnie pytania niż, na przykład, minister obrony. A - zdaniem władz miasta - funkcjonowanie sądów i prokuratury w centrum miasta jest w interesie zarówno  wymiaru sprawiedliwości, jak i mieszkańców – argumentował Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Miasta Gdańska, dopytywany przez nas o powód i formułę tej troski.

Za miesiąc przekonamy się, jaki werdykt wydadzą gdańszczanie. Nowy lub nowy-stary prezydent będzie też musiał zdecydować o losach Danuty Janczarek, sekretarz miasta Gdańska, służąca grodowi nad Motławą od trzech dekad i Teresy Blacharskiej, emerytowanej specjalistki w zakresie finansów, od lat skarbniczki Gdańska.


Będzie więc być może zajęcie dla młodych. Czy aby nie tych z młodzieżówki PO, w ramach projektu „Pierwsza praca”?
ASG   

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+2 #4 zorro 2014-10-13 05:21
czy Lisicki teraz pojdzie w ofierzez czy Kaminska kogo rzuci ten ładny chłopiec tłumowi na pożarcie?
Cytować
 
 
+4 #3 giermek 2014-10-11 08:56
tron pod tyłkiem adamsa sie chwieje i jak ktos kopnie mocniej to go przewroci,a kopac trzeba w sprawie mieszkań ktore adams wzial dla miasta za grunt w oliwie a w tle naswietlic serdecznosci pni magdaleny i pana macieja
Cytować
 
 
+4 #2 Nikt Ważny 2014-10-10 16:13
w końcu jakaś choć skromna analiza tych 16 lat. Straconych lat może w końcu to zauważą żurnaliści i mieszkańcy 50 proc. plus 1. Spójrzcie poza opłotki jak inni poszli w tym czasie do przodu. A my? jeszcze cztery lata i nogami do przodu.
Cytować
 
 
+8 #1 b.dyrektor 2014-10-09 20:40
miodzio panie redaktorze.miodzio taki wlasnie jest budyń zawsze scieknie do wlasciwego garnka
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież