Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ostateczne nazwy przystanków PKM

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 29 kwietnia 2014 17:49

Ostateczne nazwy przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zostały ustalone. Każdy z nich otrzymał przedrostek Gdańsk, a w przypadku przystanku Banino nazwa została zmieniona na Gdańsk - Rębiechowo. Zatwierdzenie nazw przystanków wiąże się bezpośrednio z wkroczeniem w kolejny etap budowy tej ogromnej inwestycji komunikacyjnej. Zamawiane są już bowiem elementy architektury przyszłych przystanków oraz tablice informacyjne na perony, które muszą już zawierać docelowe nazwy każdego z przystanków.Jak informuje Tomasz Konopacki, główny specjalista ds. kontaktów społecznych i rzecznik prasowy PKM, dotychczasowe nazwy przystanków funkcjonujące w projekcie PKM wyłonione zostały w plebiscycie zorganizowanym w 2011 r. - Zastrzegliśmy jednak wówczas, że nazwy te zostaną poddane ostatecznej weryfikacji jeszcze przed ukończeniem budowy PKM. Dlatego 28 kwietnia 2014 r. Zarząd Pomorskiej Kolei Metropolitalnej S.A. podjął uchwałę o docelowych nazwach przystanków na nowo budowanej linii PKM, które brzmią obecnie:

1. Gdańsk - Strzyża,

2. Gdańsk - Niedźwiednik,

3. Gdańsk - Brętowo,

4. Gdańsk - Jasień,

5. Gdańsk - Kiełpinek,

6. Gdańsk - Matarnia,

7. Gdańsk - Port Lotniczy,

8. Gdańsk - Rębiechowo (przystanek osobowy) + Gdańsk - Rębiechowo stacja techniczna. altZ inicjatywą zmiany nazwy Banino na Gdańsk Rębiechowo występowali Burmistrz Miasta i Gminy Żukowo Jerzy Żurawicz, wiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego Eugeniusz Pryczkowski oraz sami mieszkańcy Rębiechowa. Zarząd PKM S.A. przychylił się do tych propozycji uznając je za zdecydowanie bardziej uzasadnione geograficznie, gdyż przystanek ten - choć znajduje się jeszcze na terenie miasta Gdańska - to leży w bezpośrednim sąsiedztwie Rębiechowa, a nie oddalonego o kilka kilometrów Banina.


Nazwa Banino pojawiła się w projekcie PKM w wyniku plebiscytu z 2011 roku, a o włączenie tej nazwy do głosowania wnioskowali sami mieszkańcy oraz Rada Sołecka Banina. W trwającym blisko 2 miesiące głosowaniu oddano łącznie prawie 50 tysięcy głosów, z czego 6881 głosów otrzymało Banino - co było wynikiem najwyższym spośród wszystkich ośmiu przystanków PKM. Konkurencyjna propozycja Rębiechowo-Wschód zdobyła wówczas dwa tysiące głosów mniej.


Pełne nazwy każdego z przystanków PKM pojawią się na tablicach informacyjnych ustawionych na każdym z peronów, natomiast na charakterystycznych czerwonych wiatach przystankowych widoczne będą tylko same nazwy danej lokalizacji, bez przedrostka Gdańsk. W przypadku siedmiu przystanków PKM ostateczne nazwy są identyczne, jak te wyłonione trzy lata temu w plebiscycie, natomiast w przypadku ostatniego przystanku - Banino, jego nazwa została zmieniona na Gdańsk Rębiechowo, o co wnioskowały wcześniej samorządy Gdańska Żukowa i powiatu kartuskiego.


 alt


Aktualne informacje z budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej można śledzić na bieżąco na naszym profilu na Facebooku: facebook.com/PomorskaKolejMetropolitalna.


Równolegle ze zmianą nazwy przystanku PKM Banino na PKM Gdańsk Rębiechowo, rozpoczął się na nim montaż konstrukcji charakterystycznych czerwonych wiat przystankowych (na zdjęciu powyżej).


Wła-49

Zdjęcia: PKM

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież