Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... Polowanie na Obajtka. Komu i dlaczego przeszkadza prezes PKN Orlen » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki... Radni PiS chcą sprawdzenia kosztów usług prawnych podmiotów zewnętrzny... » W związku z karą finansową w wysokości 1 mln zł, nałożoną przez Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora... „Republik Polen” – niemiecki plan mordu » Znajdujący się w Gdańsku-Wrzeszczu stadion Klubu Sportowego Gedania wraz z kościołem św. Stanisława ... Muzeum II Wojny Światowej - To już 4 lata » 6 kwietnia 2017 r. decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego powstał... Leszek Miller: Z szansy na realną opozycję Nowa Lewica nie skorzysta » Z Leszkiem Millerem, premierem (2001-04), organizatorem spotkania z członkami NZS w stołówce KC PZPR...
Reklama
Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych?
czwartek, 08 kwietnia 2021 17:15
Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych?
5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za
Rybnickie
niedziela, 11 kwietnia 2021 14:16
Rybnickie
Miało być pewne zwycięstwo, a po ostatnim wyścigu gdańszczanie
Lechia wywozi z Wrocławia punkt
sobota, 10 kwietnia 2021 20:22
Lechia wywozi z Wrocławia punkt
Remisem 1:1 (1:1) zakończył się wyjazdowy mecz Lechii we

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ostateczne nazwy przystanków PKM

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 29 kwietnia 2014 17:49

Ostateczne nazwy przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zostały ustalone. Każdy z nich otrzymał przedrostek Gdańsk, a w przypadku przystanku Banino nazwa została zmieniona na Gdańsk - Rębiechowo. Zatwierdzenie nazw przystanków wiąże się bezpośrednio z wkroczeniem w kolejny etap budowy tej ogromnej inwestycji komunikacyjnej. Zamawiane są już bowiem elementy architektury przyszłych przystanków oraz tablice informacyjne na perony, które muszą już zawierać docelowe nazwy każdego z przystanków.Jak informuje Tomasz Konopacki, główny specjalista ds. kontaktów społecznych i rzecznik prasowy PKM, dotychczasowe nazwy przystanków funkcjonujące w projekcie PKM wyłonione zostały w plebiscycie zorganizowanym w 2011 r. - Zastrzegliśmy jednak wówczas, że nazwy te zostaną poddane ostatecznej weryfikacji jeszcze przed ukończeniem budowy PKM. Dlatego 28 kwietnia 2014 r. Zarząd Pomorskiej Kolei Metropolitalnej S.A. podjął uchwałę o docelowych nazwach przystanków na nowo budowanej linii PKM, które brzmią obecnie:

1. Gdańsk - Strzyża,

2. Gdańsk - Niedźwiednik,

3. Gdańsk - Brętowo,

4. Gdańsk - Jasień,

5. Gdańsk - Kiełpinek,

6. Gdańsk - Matarnia,

7. Gdańsk - Port Lotniczy,

8. Gdańsk - Rębiechowo (przystanek osobowy) + Gdańsk - Rębiechowo stacja techniczna. altZ inicjatywą zmiany nazwy Banino na Gdańsk Rębiechowo występowali Burmistrz Miasta i Gminy Żukowo Jerzy Żurawicz, wiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego Eugeniusz Pryczkowski oraz sami mieszkańcy Rębiechowa. Zarząd PKM S.A. przychylił się do tych propozycji uznając je za zdecydowanie bardziej uzasadnione geograficznie, gdyż przystanek ten - choć znajduje się jeszcze na terenie miasta Gdańska - to leży w bezpośrednim sąsiedztwie Rębiechowa, a nie oddalonego o kilka kilometrów Banina.


Nazwa Banino pojawiła się w projekcie PKM w wyniku plebiscytu z 2011 roku, a o włączenie tej nazwy do głosowania wnioskowali sami mieszkańcy oraz Rada Sołecka Banina. W trwającym blisko 2 miesiące głosowaniu oddano łącznie prawie 50 tysięcy głosów, z czego 6881 głosów otrzymało Banino - co było wynikiem najwyższym spośród wszystkich ośmiu przystanków PKM. Konkurencyjna propozycja Rębiechowo-Wschód zdobyła wówczas dwa tysiące głosów mniej.


Pełne nazwy każdego z przystanków PKM pojawią się na tablicach informacyjnych ustawionych na każdym z peronów, natomiast na charakterystycznych czerwonych wiatach przystankowych widoczne będą tylko same nazwy danej lokalizacji, bez przedrostka Gdańsk. W przypadku siedmiu przystanków PKM ostateczne nazwy są identyczne, jak te wyłonione trzy lata temu w plebiscycie, natomiast w przypadku ostatniego przystanku - Banino, jego nazwa została zmieniona na Gdańsk Rębiechowo, o co wnioskowały wcześniej samorządy Gdańska Żukowa i powiatu kartuskiego.


 alt


Aktualne informacje z budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej można śledzić na bieżąco na naszym profilu na Facebooku: facebook.com/PomorskaKolejMetropolitalna.


Równolegle ze zmianą nazwy przystanku PKM Banino na PKM Gdańsk Rębiechowo, rozpoczął się na nim montaż konstrukcji charakterystycznych czerwonych wiat przystankowych (na zdjęciu powyżej).


Wła-49

Zdjęcia: PKM

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież