Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze... Charytatywne kolędowanie z Arką Noego dla pierwszego hospicjum dla dzi... » 9 stycznia w kościele pw. Chrystusa Króla w Gdańsku odbyło się zorganizowane przez Muzeum II Wojny Ś...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Profesor Przybylski
piątek, 15 stycznia 2021 13:18
Profesor Przybylski
Nie ma już Wojtka.
Nie wyprowadzi swojej drużyny na żaden
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski –
niedziela, 03 stycznia 2021 19:15
Ryszard Kowalewski –
Ryszard Kowalewski jest artystą malarzem, w środowisku

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Chadecy z Niemiec finansowali gdańskich liberałów?

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 28 kwietnia 2014 18:12

Partia, której przewodził Donald Tusk była w latach 90. finansowana przez niemieckich chadeków – twierdzi Paweł Piskorski, niegdyś najbliższy współpracownik obecnego premiera.


Do księgarń trafił właśnie wywiad-rzeka, który przeprowadziłem z Pawłem Piskorskim przez 15 lat najbardziej zaufanym towarzyszem obecnego szefa rządu. W „Między nami liberałami” Piskorski zdradza kulisy działalności Platformy, ale też Kongresu Liberalno-Demokratycznego, czyli poprzednika PO. Opowiada, że na początku lat 90., dopiero co założony i kierowany przez Tuska, Kongres był finansowaniu przez chadeków z niemieckiego CDU. Sam Piskorski pełnił wtedy funkcję sekretarza generalnego i wiceprzewodniczącego Kongresu Liberalno-Demokratycznego.


Na pytanie: „Po latach, w 2000 roku w Niemczech wybuchła afera z tajnymi kontami CDU, którym rządził kanclerz Helmut Kohl. CDU na samym początku lat 90. Miało bardzo dobre relacje z KLD. Czy niemieccy chadecy wspomagali wtedy finansowo Kongres?” Paweł Piskorski odpowiada: „Dla mnie jest oczywiste, że CDU wspierało finansowo KLD, ale to były kwestie omawiane między Kohlem i Bieleckim (Janem Krzysztofem, ówczesnym premierem i jednym z liderów KLD – red.). Ja przy tych spotkaniach w cztery oczy nie byłem obecny. Kohl odmówił publicznych wyjaśnień w sprawach związanych z historią kont i zrezygnował z polityki. Jedyne, co mogę w tej sprawie powiedzieć, to że należy o tę kwestię pytać Bieleckiego”.


Były premier zaprzeczył, że wsparcie finansowe od Niemców miało miejsce.


Piskorski także szczegółowo opisuje kulisy finansowe KLD, którym kierował Tusk na początku lat 90. Głównym sponsorem partii kierowanej przez obecnego premiera był wtedy biznesmen Wiktor Kubiak.


O niemieckiej pożyczce na łamach „Wprost” zgodził się odpowiedzieć jeden z polityków KLD. Poprosił o zachowanie anonimowości. CDU, które było wtedy przy władzy w Niemczech szukało w krajach postkomunistycznych partnerów do współpracy. Unia Demokratyczna, w której byli Kuroń, czy Geremek wydawała im się zbyt lewicowa, prezydent Wałęsa z kolei nieobliczalny, podobnie oceniali braci Kaczyńskich, którzy wtedy zaczęli budować Porozumienie Centrum. CDU więc, jak wynika z relacji tygodnika, „bezzwrotnie darowało KLD kilkaset tysięcy marek”.
W ustawie o partiach politycznych zakazane jest finansowanie partii z zagranicy.


Rząd nie będzie się odnosił do tematu — tak Małgorzata Kidawa-Błońska skomentowała tekst we „Wprost”, który - powołując się na Pawła Piskorskiego - napisał, że CDU finansowało Kongres Liberalno-Demokratyczny. Kidawa-Błońska zaznaczyła, że nie czytała książki, jednak czas ukazania się artykułu i książki „nie jest przypadkowy”.


Z kolei Polska Razem Jarosława Gowina zapowiedziała w niedzielę, że będzie zabiegać o powołanie komisji śledczej „ds. zbadania patologii polskiego życia partyjnego w ciągu ostatnich 25 lat”.


W styczniu minęło 13 lat od kiedy Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald Tusk, secesjonista z Unii Wolności, na konferencji prasowej w warszawskim hotelu "Sheraton" ogłosili powołanie nowej formacji mówiąc o "szerokiej platformie". Inicjatorów nowego ugrupowania zaczęto określać mianem "trzech tenorów". Partia miała i innych ojców chrzestnych. Do ich grona zgłosił akces gen. Gromosław Czempiński, który w 2009 r. opowiedział, że miał w tym swój udział, gdyż "odbył wtedy olbrzymią liczbę rozmów, a przede wszystkim musiał przekonać Olechowskiego i Piskorskiego do pewnej koncepcji".
Ojcowie założyciele proponują bezpośrednie wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, likwidację listy krajowej w wyborach parlamentarnych, wybory według ordynacji większościowej, ograniczenie nomenklatury, zmniejszenie liczby radnych, nabór pracowników administracji na drodze konkursów.


ASG

 

Komentarze  

 
0 #4 kowal 2014-05-04 08:42
czy aby najpierw z Syrokomli nie dokonano eksmisji starszego małzeństwa a potem wprowadził sie Donek z żoną nigdy niepracujaca,a przy okazji jak to chlpoiec z Gdanska i dziewcze z Gdyni,corka jakiegos oficrea,mogli dostac pokoj w hotelu studenckim?Rzuccie tam jakiegoś reportera śledczego na ten odcinek
Cytować
 
 
0 #3 BelFer 2014-04-30 18:36
W PRL byli ludzie przynoszeni w teczkach. Teraz ludzie przynoszeni w reklamówikach
Cytować
 
 
0 #2 babunia 2014-04-28 20:08
a kto kupil Tuskowi mieszkanie w Sopocie?Kto tam wczesniej mieszkał?Czy policja w Gdansku prowafzila tę sprawę?
Cytować
 
 
0 #1 BelFer 2014-04-28 19:33
Niemiec płkał jak ich finansował!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież