Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos... Pierwsza myjnia tunelowa Grupy LOTOS » Przy ul. Kołobrzeskiej na Przymorzu Grupa LOTOS otworzyła pierwszą w swojej sieci i jedną z nieliczn... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » System TETRA, który sprawdził się w różnych sytuacjach kryzysowych, jest przydatny także do działań ... Krzysztof Piekarski: Niemrawa lewica liże rany » Z dr Krzysztofem Piekarskim, politologiem, komentatorem, wykładowcą Zakładu Teorii Polityki Instytut... Ludzie prezydent Gdańska zarabiają lepiej niż... prezydent RP » Praca na rzecz gdańskiego Urzędu Miejskiego, czyli jego jednostek organizacyjnych i spółek z udziałe... 98 rocznica powstania Gedanii » Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji złożyła kwiaty i wieńce pod pomnikiem ... Śledczy ujawnili nieznany gigantyczny majątek byłego polityka PO Sławo... » Gotówka poukrywana w specjalnych skrytkach, przygotowanych do składowania pieniędzy, luksusowy samoc...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Błędy pogrążyły Stoczniowiec w trzeciej tercji
niedziela, 20 września 2020 19:13
Błędy pogrążyły Stoczniowiec w trzeciej tercji
Hokeiści Stoczniowca do 49 minuty grali niezły mecz z Tauronem
Ofensywna Lechia pokonała beniaminka z Mielca
sobota, 19 września 2020 16:24
Ofensywna Lechia pokonała beniaminka z Mielca
Taką Lechię kibice chcieliby oglądać częściej. Po dwóch

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
poniedziałek, 14 września 2020 11:23
Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
Pisząc o graficznych tekach poświęconych Gdańskowi nie sposób

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sellin: Tusk to polityk toksyczny

Ocena użytkowników: / 28
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 kwietnia 2014 15:40

altZ Jarosławem Sellinem, posłem PiS, byłym dziennikarzem TVP i Polsatu, byłym członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji rozmawia Artur S. Górski


- Nie wyłoniono Rady Nadzorczej Radia Gdańsk, mimo, że w kwietniu upłynęła trzyletnia kadencja poprzedniej rady. Czyżby PO, która sprawuje rządy na Pomorzu miała z tym jakiś kłopot? 
Jarosław Sellin: W Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji są dzisiaj ludzie rekomendowani przez środowiska polityczne PO, PSL i SLD. Z tego klucza dzielone są stanowiska w radach nadzorczych, w zarządach, w antenach itd.  W dodatku w KRRiT jest równowaga przedstawicieli Platformy i Sojuszu, na życzenie samej PO. Najwidoczniej nastąpił klincz w przetargu, kto ma mieć ile wpływów w mediach publicznych. Być może Radio Gdańsk jest ofiarą tego klinczu w podziale wpływów. Najwyraźniej oni nie mogą się dogadać. Na ogół rozstrzygało się to pakietowo, wyrównując wzajemnie strefy wpływów. A warto pamiętać, że chodzi tu o dziewiętnaście rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych.


- Mówimy o mediach publicznych, nie politycznych. Tylko mówimy, a ich nie mamy? To kolejna fikcja III RP?
Jarosław Sellin: Tak, media publiczne podlegały i podlegają mechanizmom dzielenia łupów między środowiska polityczne. To, zgadzam się, jest choroba III RP.


- I nie jest to jedyna jej przypadłość. Jaka jest kondycja klasy politycznej?
Jarosław Sellin: Z pojęciem „klasa polityczna” nie zgadzam się. Nie czuję się członkiem tego samego środowiska co Ruch Palikota, główna część Platformy, czy SLD. Inne książki czytamy, z innych kultur się wywodzimy, z innych rodzin. Nie ma czegoś takiego, jak klasa polityczna.


- Jak czuje się pan w kraju, którego premier straszy, że dzieci nie pójdą do szkoły 1 września, by dwa tygodnie później wesoło, fałszując, podśpiewuje publicznie piosenkę swej młodości?

Jarosław Sellin: Donald Tusk to polityk toksyczny. I jest to najbardziej toksyczny polityk ostatnich 25 lat.


- To znaczy?
Jarosław Sellin: Jego toksyczność polega na tym, że Donald Tusk uruchomił mechanizm zdobywania i utrzymywania władzy przez zohydzanie i tworzenie karykaturalnego wizerunku najważniejszej siły opozycyjnej, która może mu władzę odebrać, czyli Prawa i Sprawiedliwości i jego liderów. Przy znaczącej sile sprzyjających Tuskowi mediów jest to zadanie dość łatwe do wykonania. Po drugie opanował techniki zarządzania emocjami Polaków poprzez strach.


- Jeśli tak, to ten strach był dozowany lub stopniowany…
Jarosław Sellin: Najpierw, przez kilka lat było to wzbudzanie strachu przed rzekomo niebezpiecznym PiS. Teraz, skoro to już mniej działa, uzupełniony został strachem przed Rosją i przed wojną. Stąd i ten horrendalny bon mot o 1 września. I w tym sensie jest to polityk niebezpieczny, który uruchomił bardzo niebezpieczne mechanizmy w polityce.


- Czyżby Tusk był aż takim demiurgiem polskiej sceny politycznej?
Jarosław Sellin: Nie używałbym aż takiego kwantyfikatora. To nie jest polityk wybitny. To polityk, który dość sprawnie, z taką cwaniacką inteligencją, zrozumiał mechanizmy post-polityki. To nie jest mąż stanu, ani wielki polityczny strateg. Tusk opanował dość prymitywne mechanizmy polityki i prymitywnej propagandy. Niestety, okazuje się w tym skuteczny. Nie oceniałbym go jako demiurga. Takie określenie, także w oczach jego przeciwników, powodowałoby przekonanie, iż Tusk jest wielkim politykiem. On po prostu takim politykiem nie jest. A jest politykiem, który reaguje na zaskakujące go zdarzenia post factum.  Do tego nie potrafi się do nich przygotować. 


- A czy opozycja jest przygotowana? Kampanii PiS na Pomorzu nie widać…
Jarosław Sellin: Nie wiem, czy czyjaś kampania już jest widoczna. Do 15 kwietnia był termin rejestracji list. To będzie trzytygodniowa kampania, prowadzona od wielkiej majówki do ciszy wyborczej. Będziemy widoczni. Nie będzie pan zawiedziony.


- I znów pójdzie do urn żelazny elektorat, a frekwencja w wyborach europejskich u nas nie przekroczy 25-27  procent. Każdy swoje weźmie i będzie zadowolony. To mało. Przy skomplikowanej ordynacji do Europarlamentu szans na dodatkowy mandat nie będzie.

Jarosław Sellin: Cóż, pięć lat temu Pomorze prawie miało szansę na czwarty mandat. Okazało się, że z powodów frekwencji odpłynął on na Śląsk. To pokazuje jednak, że mamy w zasięgu cztery mandaty z Pomorza. Wydaje mi się, że podział tych mandatów będzie czysty miedzy PO a PiS. Pytanie tylko w jakich proporcjach. Myślę, że nikt inny mandatów na Pomorzu nie weźmie.


- W środę rozpoczął się proces byłego ministra w rządzie PO-PSL Sławomira Nowaka.  Nie odpowiada za „pendolino”, a za zegarek. Kłopoty z prokuraturą i oświadczeniami majątkowymi ma też inny pomorski lider PO prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jak ocenia pan kondycję partii władzy?
Jarosław Sellin: Po pierwsze nie wiadomo, czym Platforma jest. W pierwszych latach istnienia PO przyjmowała jeszcze jakieś deklaracje ideowo-programowe, a jej działacze opisywali ją jako partię konserwatywno-liberalną. Konserwatywną w sferze aksjologii, a liberalną w sferze gospodarki. Nic z tego nie zostało. To partia, która swoistymi podchodami dezawuuje Kościół, nie zgadza się na zaostrzenie ochrony życia, której część lansuje związki partnerskie. To partia, która wyhodowała na swoim ciele barbarzyński twór polityczny, czyli Ruch Palikota. Warto przypomnieć, że jego lider był jej prominentnym działaczem. Sam lider tej partii mówi, że nie wie, czy jest konserwatystą, liberałem, czy socjaldemokratą i kpi z powagi polityki. To partia, która systematycznie podnosi Polakom podatki i inne obciążenia oraz wzmacnia kontrolę państwa. 


- Czy spoiwo partii władzy, czyli stanowiska i synekury, pęka?
Jarosław Sellin: PO jest to bezideowa partia władzy o charakterze populistycznym. Nic tych ludzi nie łączy poza interesem władzy. Jak przegra ona wybory to się rozpadnie. Zniknie czynnik łączący, czyli władza i nie będzie już powodu by jej członkowie chcieli współpracować. Zwłaszcza, że napięcia wewnętrzne są w PO potężne. Partie bezideowe, które tracą władzę, albo przestają istnieć, albo się rozpadają. W tym paradoksalnie jest nadzieja…


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+2 #2 Paul M 2014-04-26 08:08
Koledzy prezydenta Komorowskiego za spot unijny zainkasowali 640 000 pln. Student zrobiłby taki sam spot za 600 zł. Dreszcze! Dreszcze mam!
Cytować
 
 
+5 #1 BelFer 2014-04-24 19:45
Infantylny Nowak ze swoją mentalnością, to znak firmowy władzy PO, i tylko tyle.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież