Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro... Karol Rabenda: (Nie)Porozumienia - polityka i statut » Z Karolem Rabendą, prezesem Stowarzyszenia Republikanie, wiceprezesem Porozumienia Jarosława Gowina,... Pożar w hospijum - żona wicemarszałka z zarzutami » Zarzuty niedopełnienia obowiązków w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego Prokuratur... Wspomnienie o Andrzeju Piskozubie » Zmarł profesor doktor habilitowany Andrzej Piskozub. Jeden z najwybitniejszych uczonych, jacy przewi... W tygodniku „Sieci”: Media na wojnie » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o proteście mediów przeciwko projektowi ustawy o opłacie od r...
Reklama
Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów
niedziela, 21 lutego 2021 20:39
Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów
W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
poniedziałek, 22 lutego 2021 21:38
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
W ostatnim meczu wyjazdowym w sezonie zasadniczym PlusLigi siatkarze
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
sobota, 20 lutego 2021 21:59
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
Drugie z rzędu zwycięstwo odnieśli piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sellin: Tusk to polityk toksyczny

Ocena użytkowników: / 28
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 kwietnia 2014 15:40

altZ Jarosławem Sellinem, posłem PiS, byłym dziennikarzem TVP i Polsatu, byłym członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji rozmawia Artur S. Górski


- Nie wyłoniono Rady Nadzorczej Radia Gdańsk, mimo, że w kwietniu upłynęła trzyletnia kadencja poprzedniej rady. Czyżby PO, która sprawuje rządy na Pomorzu miała z tym jakiś kłopot? 
Jarosław Sellin: W Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji są dzisiaj ludzie rekomendowani przez środowiska polityczne PO, PSL i SLD. Z tego klucza dzielone są stanowiska w radach nadzorczych, w zarządach, w antenach itd.  W dodatku w KRRiT jest równowaga przedstawicieli Platformy i Sojuszu, na życzenie samej PO. Najwidoczniej nastąpił klincz w przetargu, kto ma mieć ile wpływów w mediach publicznych. Być może Radio Gdańsk jest ofiarą tego klinczu w podziale wpływów. Najwyraźniej oni nie mogą się dogadać. Na ogół rozstrzygało się to pakietowo, wyrównując wzajemnie strefy wpływów. A warto pamiętać, że chodzi tu o dziewiętnaście rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych.


- Mówimy o mediach publicznych, nie politycznych. Tylko mówimy, a ich nie mamy? To kolejna fikcja III RP?
Jarosław Sellin: Tak, media publiczne podlegały i podlegają mechanizmom dzielenia łupów między środowiska polityczne. To, zgadzam się, jest choroba III RP.


- I nie jest to jedyna jej przypadłość. Jaka jest kondycja klasy politycznej?
Jarosław Sellin: Z pojęciem „klasa polityczna” nie zgadzam się. Nie czuję się członkiem tego samego środowiska co Ruch Palikota, główna część Platformy, czy SLD. Inne książki czytamy, z innych kultur się wywodzimy, z innych rodzin. Nie ma czegoś takiego, jak klasa polityczna.


- Jak czuje się pan w kraju, którego premier straszy, że dzieci nie pójdą do szkoły 1 września, by dwa tygodnie później wesoło, fałszując, podśpiewuje publicznie piosenkę swej młodości?

Jarosław Sellin: Donald Tusk to polityk toksyczny. I jest to najbardziej toksyczny polityk ostatnich 25 lat.


- To znaczy?
Jarosław Sellin: Jego toksyczność polega na tym, że Donald Tusk uruchomił mechanizm zdobywania i utrzymywania władzy przez zohydzanie i tworzenie karykaturalnego wizerunku najważniejszej siły opozycyjnej, która może mu władzę odebrać, czyli Prawa i Sprawiedliwości i jego liderów. Przy znaczącej sile sprzyjających Tuskowi mediów jest to zadanie dość łatwe do wykonania. Po drugie opanował techniki zarządzania emocjami Polaków poprzez strach.


- Jeśli tak, to ten strach był dozowany lub stopniowany…
Jarosław Sellin: Najpierw, przez kilka lat było to wzbudzanie strachu przed rzekomo niebezpiecznym PiS. Teraz, skoro to już mniej działa, uzupełniony został strachem przed Rosją i przed wojną. Stąd i ten horrendalny bon mot o 1 września. I w tym sensie jest to polityk niebezpieczny, który uruchomił bardzo niebezpieczne mechanizmy w polityce.


- Czyżby Tusk był aż takim demiurgiem polskiej sceny politycznej?
Jarosław Sellin: Nie używałbym aż takiego kwantyfikatora. To nie jest polityk wybitny. To polityk, który dość sprawnie, z taką cwaniacką inteligencją, zrozumiał mechanizmy post-polityki. To nie jest mąż stanu, ani wielki polityczny strateg. Tusk opanował dość prymitywne mechanizmy polityki i prymitywnej propagandy. Niestety, okazuje się w tym skuteczny. Nie oceniałbym go jako demiurga. Takie określenie, także w oczach jego przeciwników, powodowałoby przekonanie, iż Tusk jest wielkim politykiem. On po prostu takim politykiem nie jest. A jest politykiem, który reaguje na zaskakujące go zdarzenia post factum.  Do tego nie potrafi się do nich przygotować. 


- A czy opozycja jest przygotowana? Kampanii PiS na Pomorzu nie widać…
Jarosław Sellin: Nie wiem, czy czyjaś kampania już jest widoczna. Do 15 kwietnia był termin rejestracji list. To będzie trzytygodniowa kampania, prowadzona od wielkiej majówki do ciszy wyborczej. Będziemy widoczni. Nie będzie pan zawiedziony.


- I znów pójdzie do urn żelazny elektorat, a frekwencja w wyborach europejskich u nas nie przekroczy 25-27  procent. Każdy swoje weźmie i będzie zadowolony. To mało. Przy skomplikowanej ordynacji do Europarlamentu szans na dodatkowy mandat nie będzie.

Jarosław Sellin: Cóż, pięć lat temu Pomorze prawie miało szansę na czwarty mandat. Okazało się, że z powodów frekwencji odpłynął on na Śląsk. To pokazuje jednak, że mamy w zasięgu cztery mandaty z Pomorza. Wydaje mi się, że podział tych mandatów będzie czysty miedzy PO a PiS. Pytanie tylko w jakich proporcjach. Myślę, że nikt inny mandatów na Pomorzu nie weźmie.


- W środę rozpoczął się proces byłego ministra w rządzie PO-PSL Sławomira Nowaka.  Nie odpowiada za „pendolino”, a za zegarek. Kłopoty z prokuraturą i oświadczeniami majątkowymi ma też inny pomorski lider PO prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jak ocenia pan kondycję partii władzy?
Jarosław Sellin: Po pierwsze nie wiadomo, czym Platforma jest. W pierwszych latach istnienia PO przyjmowała jeszcze jakieś deklaracje ideowo-programowe, a jej działacze opisywali ją jako partię konserwatywno-liberalną. Konserwatywną w sferze aksjologii, a liberalną w sferze gospodarki. Nic z tego nie zostało. To partia, która swoistymi podchodami dezawuuje Kościół, nie zgadza się na zaostrzenie ochrony życia, której część lansuje związki partnerskie. To partia, która wyhodowała na swoim ciele barbarzyński twór polityczny, czyli Ruch Palikota. Warto przypomnieć, że jego lider był jej prominentnym działaczem. Sam lider tej partii mówi, że nie wie, czy jest konserwatystą, liberałem, czy socjaldemokratą i kpi z powagi polityki. To partia, która systematycznie podnosi Polakom podatki i inne obciążenia oraz wzmacnia kontrolę państwa. 


- Czy spoiwo partii władzy, czyli stanowiska i synekury, pęka?
Jarosław Sellin: PO jest to bezideowa partia władzy o charakterze populistycznym. Nic tych ludzi nie łączy poza interesem władzy. Jak przegra ona wybory to się rozpadnie. Zniknie czynnik łączący, czyli władza i nie będzie już powodu by jej członkowie chcieli współpracować. Zwłaszcza, że napięcia wewnętrzne są w PO potężne. Partie bezideowe, które tracą władzę, albo przestają istnieć, albo się rozpadają. W tym paradoksalnie jest nadzieja…


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+2 #2 Paul M 2014-04-26 08:08
Koledzy prezydenta Komorowskiego za spot unijny zainkasowali 640 000 pln. Student zrobiłby taki sam spot za 600 zł. Dreszcze! Dreszcze mam!
Cytować
 
 
+5 #1 BelFer 2014-04-24 19:45
Infantylny Nowak ze swoją mentalnością, to znak firmowy władzy PO, i tylko tyle.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież