Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko... » W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na Facebooku Rolanda Haua, przewodniczące... Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie...
Reklama
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
poniedziałek, 26 października 2020 19:18
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
niedziela, 25 października 2020 19:42
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
Osłabieni hokeiści Stoczniowca nie mieli szans w spotkaniu z
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
piątek, 23 października 2020 21:10
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
Tylko swojej nieskuteczności piłkarze Lechii mogą zawdzięczać,

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
poniedziałek, 19 października 2020 16:26
Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
W ubiegłym tygodniu pisałem o pierwszych polskich wystawach w

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Waldemar Bartelik kandydatem na prezydenta Gdańska

Ocena użytkowników: / 45
SłabyŚwietny 
piątek, 25 kwietnia 2014 14:57

Czy Pawłowi Adamowiczowi (PO), od 16 lat rządzącemu Gdańskiem wyrasta konkurent? Waldemar Bartelik, były prezes koncernu Energa i reprezentant Polski w siatkówce z czasów legendarnej kadry Huberta Wagnera, ogłosił w piątek w samo południe zamiar kandydowania na fotel prezydenta Gdańska w listopadowych wyborach samorządowych. 


Bartelik przedstawił się jako kandydat niezależny, który nie odrzuca ewentualnego wsparcia różnych środowisk społecznych i politycznych.
- Jestem kandydatem niezależnym, ale nie odrzucam ewentualnego wsparcia mojej kandydatury. Byłem zapraszany i prowadziłem rozmowy z SLD oraz z częścią PiS. Konsultowałem zamiar kandydowania także ze środowiskiem sportowym – mówi Bartelik.


alt


Kandydat, dopytywany przez nas o stan miejskiej kasy i kluczową dla miasta sprawę budżetu, zauważył, na - de facto, nie wykonanie budżetu przez prezydenta Adamowicza.
- Budżet był niestarannie przygotowany, skoro już na początku ubiegłego roku był korygowany by w końcu z początkowego deficytu wykazać się nadzwyczaj wysoką nadwyżką. Wynika ona nie z działalności komunalnej, nie z operatywności zarządu miasta, ale z niewykonania budżetu. Jakość procedowania i wykonania budżetu pozostawia wiele do życzenia. Prezydent nie wykonał budżetu więc nie powinien otrzymać absolutorium – analizował Barteli i dodał, że po 16 latach władza się zużywa. Tworzy się dwór. Jest więc zwolennikiem ograniczenia kadencji w samorządach do dwóch. Zadeklarował też, że będzie działał tak, by o sprawach miasta decydowały nie koterie partyjne, a potrzeby jego mieszkańców.


Jakie są inne motywy jego ewentualnego startu?
- Gdańskowi zawdzięczam wszystko. Gdańsk to moje naturalne środowisko. Tutaj się wychowałem, chodziłem do szkoły, byłem aktywny zawodowo i w sporcie. Jest potrzeba zmiany. Zmiany filozofii samorządu, który nie jest partią polityczną – odpowiadał Bartelik.


Tej potrzeby zmian dowodzi, jego zdaniem, niska frekwencja w wyborach, także samorządowych, która w 2010 roku wyniosła w Gdańsku niespełna 40 proc.
- To dowód, że w przekonaniu większości nie stworzono wówczas szansy na rzeczywiste zmiany. Jest wielka grupa gdańszczan, która nie identyfikuje się z tym stylem rządzenia. Ze wstępnego rozeznanie perspektywa wyborcza wygląda więc obiecująco - powiedział były prezes koncernu Energa.


alt


Mówiąc o edukacji Barteli opowiedział się za szkolnictwem publicznym.
- Edukacja edukacja i jeszcze raz edukacja. Zadnim własnym samorządu jest prowadzenie szkół – ocenił Bartelik, odnosząc się do kwestii nowej szkoły w Kokoszkach, wybudowanej za publiczne pieniądze i przekazanej przez miasto w użytkowanie prywatnemu operatorowi.


A program? Na prezentację programu wyborczego przyjdzie wkrótce czas. Na razie Barteli ujawnił hasło” Zarządzanie miastem to nie polityka partyjna”.


Waldemar Bartelik jest prezesem pomorskiej siatkówki, przedsiębiorcą, był prezesem koncernu "Energa". Już cztery lata temu media spekulowały, że może być jednym z kandydatów na prezydenta Gdańska. 
- Rutyna i zasiedzenie zabijają zdolność do racjonalnego myślenia w interesie dobra wspólnego, są szkodliwe dla rozwoju miasta, dla różnorodnych aspiracji obywatelskich, środowiskowych i gospodarczych. Dlatego obecna formuła sprawowania władzy w jej merytorycznym wymiarze wyczerpała się – deklaruje Bartelik i dodaje, że kandyduję, bo zasiedzenie partyjnej ekipy u władzy jest szkodliwe dla rozwoju miasta.


Kandydat deklaruje, że po wygranych wyborach m.in. zrealizuje budżet obywatelski w wysokości 1 proc. przychodów gminy, dokona zmiany polityki czynszowej i uporządkuje zasady nadzoru właścicielskiego nad aktywami komunalnymi w sferze infrastruktury oraz wprowadzi jawny proces negocjacji stawek za wodę i ścieki.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+1 #2 pani Danusia 2014-05-06 06:11
kandydatura pana Bartelika moze odpartyjnic w czesci przynajmniej samorzad gdanski przyklady wrocławia torunia czy gdyni pokazuja ze wyborcy potrafia postawic na gospodarza,a panBartelik w tej roli sie zawsze sprawdzal bedzie ciekawa rozgrywka trudna dla trdycyjnych partii
Cytować
 
 
+6 #1 Piotreeeek 2014-04-25 20:48
Paweł Adamowicz (P.O.) jako prezydent Gdańska, w ogóle się nie spisał. Gdańszczanie nasłuchali się więcej o aferach korupcyjnych (np.: Amber Gold) niż o poprawie jakości życia w Gdańsku. Jako mieszkaniec stolicy bursztynu chcę by odszedł.

I w końcu wyrósł mu prawdziwy kandydat, na dodatek niezależny.

Panie Waldemarze, życzę powodzenia w listopadowych wyborach samorządowych!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież