Karol Rabenda: Samorządy terytorialne są częścią Rzeczpospolitej, nie ... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, radnym Gdańska (klub PiS) rozmawia Artur S. Gór... Zmiana trasy linii 210 bez konsultacji z mieszkańcami. Dulkiewicz milc... » 19 października ZTM Gdańsk skrócił trasę autobus linii 210 wycofując go z Traktu Św. Wojciecha/Oruni... Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wielkim Festynem Rodzinnym na Targu Węglowym uczczono polską dekadę z Unią Europejską

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 02 maja 2014 10:15

Liczne konkursy i zabawy dla osób małych i dużych, naukowe eksperymenty pod gołym niebem, rzymski wehikuł czasu, występy zespołów ludowych i regionalne smakołyki przez cały pierwszomajowy dzień, to tylko część atrakcji, jakie czekały dla wszystkich mieszkańców Pomorza z okazji dziesięciolecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.


Tegoroczna majówka zbiegła się z wyjątkową rocznicą, oto mija 10 lat od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej właśnie okazji w całym kraju ruszyła kampania „10 lat w UE”, w ramach której na terenie wszystkich województw w dniach 1-11 maja zorganizowane zostaną Dni Otwarte Funduszy Europejskich, jedna z największych w tym roku imprez promujących efekty projektów unijnych realizowanych w latach 2004-2014.


W województwie pomorskim takie dni odbędą się 5-9 maja w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, 6 maja na Politechnice Gdańskiej, 7 maja w Teatrze Muzycznym w Gdyni, 9 maja w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, 10 maja w Wojewódzkim Centrum Onkologii oraz 10-11 maja w gdańskim Centrum Hewelianum.


alt


Na Pomorzu tegoroczne Dni Otwarte rozpoczął w czwartek 1 maja Wielki Festyn Rodzinny na Targu Węglowym w Gdańsku. Plenerowe wydarzenie zainaugurowano paradą Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej RP. Następnie uroczystość otworzyli wspólnie dotychczasowi marszałkowie województwa pomorskiego: Jan Zarębski, Jan Kozłowski i Mieczysław Struk. Towarzyszyli im na dużej scenie - unijny komisarz Janusz Lewandowski, europoseł Jarosław Wałęsa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Paweł Orłowski oraz wicemarszałek pomorski Ryszard Świlski.


alt


- Teraz możemy świętować naszą przynależność do Unii Europejskiej, ale okres przed akcesją był dość burzliwy, wspominał Jan Zarębski, który przygotowywał gdańskie Pomorze do wejścia do Unii. - Gdybyśmy nie wstąpili do Unii, Polska wyglądałaby dziś podobnie jak Ukraina, mówił europoseł Jan Kozłowski. Komisarz unijny Janusz Lewandowski nakłaniał do maksymalnego i racjonalnego wykorzystania środków unijnych przyznanych na lata 2014-2020. Natomiast główny gospodarz imprezy marszałek pomorski Mieczysław Struk przypomniał, że 10 lat Pomorza w Unii, to ponad 21 tysięcy zrealizowanych projektów, na które dostaliśmy z unijnej kasy 44 miliardy złotych. Nie wszyscy jednak z tej dużej ilości pieniędzy skorzystali w jednakowym stopniu.


Z tych „najdroższych” inwestycji marszałek Struk wspomniał o modernizacji linii kolejowej na odcinku Warszawa-Gdynia o wartości 2,2 mld zł (1,2 mld zł dotacja), Trasa Sucharskiego łącząca Port Lotniczy Rębiechowo z Portem Morskim Gdańsk 1,4 mld zł (1,1 mld zł dotacja), budowa drogi ekspresowej S7 odcinek Gdańsk (A-1) Koszwały (południowa obwodnica Gdańska) 1,4 mld zł (1, mld zł dotacja), czy Pomorska Kolej Metropolitalna 1,1 mld zł (662 mln zł dotacja).


alt


Plenerowa impreza, którą przygotował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wraz z partnerami, skierowana była do wszystkich bez względu na wiek. Nie zabrakło na niej ciekawych prezentacji popularnonaukowych przygotowywanych przez Centrum Hewelianum, Pomorski Park Naukowo Technologiczny i Centrum Nauki Experyment. Każdy chętny przez chwilę mógł poczuć się jak prawdziwy naukowiec, bawiąc się z „nurkiem Kartezjusza”, chmurami w butelkach lub poznając zagadki ludzkiego mózgu.


alt


Ciekawscy mieli okazję z bliska przyjrzeć się najprawdziwszemu wozowi strażackiemu i nielegalnie przewożonym przez granicę zbiorom gdyńskiej Izby Celnej. Natomiast dzięki Faktorii Rzymskiej z Pruszcza Gdańskiego, chętni mogli cofnąć się w czasie aż do starożytności. Jednym z punktów programu było również gotowanie na żywo z udziałem włodarzy województwa pomorskiego i miasta Gdańska.


alt


Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych, dla których przygotowano między innymi dmuchaną zjeżdżalnię, eurobungee, gry zręcznościowe, refleksomierz i wiele innych atrakcji.


Była to wyjątkowa okazja, nie tylko do miłego spędzenia czasu z najbliższymi korzystając z licznych atrakcji przygotowanych z tej okazji, ale każdy mógł usłyszeć od przedstawicieli władz oraz zobaczyć, jak wiele zmieniło się w naszym regionie dzięki unijnym inwestycjom. Aż na 27 stoiskach prezentowano najciekawsze projekty unijne


alt


Festyn organizowany został z okazji 10-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, więc przez całą imprezę na scenie trwały rożne konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych dotyczące tej tematyki. Warto więc było podszkolić swoją wiedzę, ponieważ dla zwycięzców konkursów czekały atrakcyjne nagrody.


Podczas festynu można było odwiedzić również stoiska m.in. Zarządu Dróg Wojewódzkich, Komendy Wojewódzkiej Policji oraz Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich prowadzonego przez Departament Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego. Konsultanci punktu odpowiadali na pytania dotyczące możliwości pozyskania dotacji unijnych w latach 2014-2020.


alt


Dorośli wraz ze swoimi pociechami mogli rywalizować w grze piłkarzyki. Na stoisku Miasta Gdańsk można było otrzymać materiały informacyjno-promocyjne na temat realizowanych przez gminę inwestycji. W latach 2004-2014 miasto i jego spółki pozyskały 3,6 mld zł za co zrealizowano dziesiątki inwestycji, m.in. Trasę Słowackiego, Trasę Sucharskiego, Trasę W-Z, Zintegrowany System Zarządzania Ruchem Tristar, rewitalizacje Letnicy, Dolnego Miasta, Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej.

Na stoisku Centrum Hewelianum zwiedzający mogli zobaczyć globus, na którym można było rozpoznawać i zaznaczać państwa należące do Unii Europejskiej, przyjrzeć się chmurze w butelce i rosnącym cukierkom, a także odbyć przygodę z wodą i prawem wyporu. Po południu na scenie głównej animatorzy z Centrum Hewelianum zaprezentowali pokaz „Nienormalnie niska temperatura”. Była to okazja aby zobaczyć eksperymenty z wykorzystaniem suchego lodu oraz ciekłego azotu.


alt


Nie zabrakło także wielkich baniek mydlanych czy pokazu cieczy zmieniających kolor. Z kolei w namiocie Europejskiego Centrum Solidarności można było otrzymać symboliczne zaproszenie na oficjalne otwarcie placówki, które zaplanowane jest na 30 sierpnia 2014 roku. Tego dnia ECS zaprosi zwiedzających na Dzień Otwarty. Na stoisku można też było uzyskać informacje nt. budowy placówki, jej obecnej i przyszłej działalności. Gospodarzem stoiska był sam dyrektor ECS - Basil Kerski. ECS przygotował tez niespodziankę dla dzieci!


Na gdańskim festynie rodzinnym wystawiały się firmy i instytucje, które obficie korzystały z unijnego dofinansowania. Na pewno tego dnia nie myślały o funduszach, inwestycjach czy gospodarczym rozwoju dzieci, dla których na tym wielkim parkingu pod chmurką stworzono wielki plac zabaw.


Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież