Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... Polowanie na Obajtka. Komu i dlaczego przeszkadza prezes PKN Orlen » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki... Radni PiS chcą sprawdzenia kosztów usług prawnych podmiotów zewnętrzny... » W związku z karą finansową w wysokości 1 mln zł, nałożoną przez Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora... „Republik Polen” – niemiecki plan mordu » Znajdujący się w Gdańsku-Wrzeszczu stadion Klubu Sportowego Gedania wraz z kościołem św. Stanisława ... Muzeum II Wojny Światowej - To już 4 lata » 6 kwietnia 2017 r. decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego powstał... Leszek Miller: Z szansy na realną opozycję Nowa Lewica nie skorzysta » Z Leszkiem Millerem, premierem (2001-04), organizatorem spotkania z członkami NZS w stołówce KC PZPR...
Reklama
Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych?
czwartek, 08 kwietnia 2021 17:15
Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych?
5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za
Rybnickie
niedziela, 11 kwietnia 2021 14:16
Rybnickie
Miało być pewne zwycięstwo, a po ostatnim wyścigu gdańszczanie
Lechia wywozi z Wrocławia punkt
sobota, 10 kwietnia 2021 20:22
Lechia wywozi z Wrocławia punkt
Remisem 1:1 (1:1) zakończył się wyjazdowy mecz Lechii we

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wielkim Festynem Rodzinnym na Targu Węglowym uczczono polską dekadę z Unią Europejską

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 02 maja 2014 10:15

Liczne konkursy i zabawy dla osób małych i dużych, naukowe eksperymenty pod gołym niebem, rzymski wehikuł czasu, występy zespołów ludowych i regionalne smakołyki przez cały pierwszomajowy dzień, to tylko część atrakcji, jakie czekały dla wszystkich mieszkańców Pomorza z okazji dziesięciolecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.


Tegoroczna majówka zbiegła się z wyjątkową rocznicą, oto mija 10 lat od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej właśnie okazji w całym kraju ruszyła kampania „10 lat w UE”, w ramach której na terenie wszystkich województw w dniach 1-11 maja zorganizowane zostaną Dni Otwarte Funduszy Europejskich, jedna z największych w tym roku imprez promujących efekty projektów unijnych realizowanych w latach 2004-2014.


W województwie pomorskim takie dni odbędą się 5-9 maja w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, 6 maja na Politechnice Gdańskiej, 7 maja w Teatrze Muzycznym w Gdyni, 9 maja w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, 10 maja w Wojewódzkim Centrum Onkologii oraz 10-11 maja w gdańskim Centrum Hewelianum.


alt


Na Pomorzu tegoroczne Dni Otwarte rozpoczął w czwartek 1 maja Wielki Festyn Rodzinny na Targu Węglowym w Gdańsku. Plenerowe wydarzenie zainaugurowano paradą Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej RP. Następnie uroczystość otworzyli wspólnie dotychczasowi marszałkowie województwa pomorskiego: Jan Zarębski, Jan Kozłowski i Mieczysław Struk. Towarzyszyli im na dużej scenie - unijny komisarz Janusz Lewandowski, europoseł Jarosław Wałęsa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Paweł Orłowski oraz wicemarszałek pomorski Ryszard Świlski.


alt


- Teraz możemy świętować naszą przynależność do Unii Europejskiej, ale okres przed akcesją był dość burzliwy, wspominał Jan Zarębski, który przygotowywał gdańskie Pomorze do wejścia do Unii. - Gdybyśmy nie wstąpili do Unii, Polska wyglądałaby dziś podobnie jak Ukraina, mówił europoseł Jan Kozłowski. Komisarz unijny Janusz Lewandowski nakłaniał do maksymalnego i racjonalnego wykorzystania środków unijnych przyznanych na lata 2014-2020. Natomiast główny gospodarz imprezy marszałek pomorski Mieczysław Struk przypomniał, że 10 lat Pomorza w Unii, to ponad 21 tysięcy zrealizowanych projektów, na które dostaliśmy z unijnej kasy 44 miliardy złotych. Nie wszyscy jednak z tej dużej ilości pieniędzy skorzystali w jednakowym stopniu.


Z tych „najdroższych” inwestycji marszałek Struk wspomniał o modernizacji linii kolejowej na odcinku Warszawa-Gdynia o wartości 2,2 mld zł (1,2 mld zł dotacja), Trasa Sucharskiego łącząca Port Lotniczy Rębiechowo z Portem Morskim Gdańsk 1,4 mld zł (1,1 mld zł dotacja), budowa drogi ekspresowej S7 odcinek Gdańsk (A-1) Koszwały (południowa obwodnica Gdańska) 1,4 mld zł (1, mld zł dotacja), czy Pomorska Kolej Metropolitalna 1,1 mld zł (662 mln zł dotacja).


alt


Plenerowa impreza, którą przygotował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wraz z partnerami, skierowana była do wszystkich bez względu na wiek. Nie zabrakło na niej ciekawych prezentacji popularnonaukowych przygotowywanych przez Centrum Hewelianum, Pomorski Park Naukowo Technologiczny i Centrum Nauki Experyment. Każdy chętny przez chwilę mógł poczuć się jak prawdziwy naukowiec, bawiąc się z „nurkiem Kartezjusza”, chmurami w butelkach lub poznając zagadki ludzkiego mózgu.


alt


Ciekawscy mieli okazję z bliska przyjrzeć się najprawdziwszemu wozowi strażackiemu i nielegalnie przewożonym przez granicę zbiorom gdyńskiej Izby Celnej. Natomiast dzięki Faktorii Rzymskiej z Pruszcza Gdańskiego, chętni mogli cofnąć się w czasie aż do starożytności. Jednym z punktów programu było również gotowanie na żywo z udziałem włodarzy województwa pomorskiego i miasta Gdańska.


alt


Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych, dla których przygotowano między innymi dmuchaną zjeżdżalnię, eurobungee, gry zręcznościowe, refleksomierz i wiele innych atrakcji.


Była to wyjątkowa okazja, nie tylko do miłego spędzenia czasu z najbliższymi korzystając z licznych atrakcji przygotowanych z tej okazji, ale każdy mógł usłyszeć od przedstawicieli władz oraz zobaczyć, jak wiele zmieniło się w naszym regionie dzięki unijnym inwestycjom. Aż na 27 stoiskach prezentowano najciekawsze projekty unijne


alt


Festyn organizowany został z okazji 10-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, więc przez całą imprezę na scenie trwały rożne konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych dotyczące tej tematyki. Warto więc było podszkolić swoją wiedzę, ponieważ dla zwycięzców konkursów czekały atrakcyjne nagrody.


Podczas festynu można było odwiedzić również stoiska m.in. Zarządu Dróg Wojewódzkich, Komendy Wojewódzkiej Policji oraz Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich prowadzonego przez Departament Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego. Konsultanci punktu odpowiadali na pytania dotyczące możliwości pozyskania dotacji unijnych w latach 2014-2020.


alt


Dorośli wraz ze swoimi pociechami mogli rywalizować w grze piłkarzyki. Na stoisku Miasta Gdańsk można było otrzymać materiały informacyjno-promocyjne na temat realizowanych przez gminę inwestycji. W latach 2004-2014 miasto i jego spółki pozyskały 3,6 mld zł za co zrealizowano dziesiątki inwestycji, m.in. Trasę Słowackiego, Trasę Sucharskiego, Trasę W-Z, Zintegrowany System Zarządzania Ruchem Tristar, rewitalizacje Letnicy, Dolnego Miasta, Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej.

Na stoisku Centrum Hewelianum zwiedzający mogli zobaczyć globus, na którym można było rozpoznawać i zaznaczać państwa należące do Unii Europejskiej, przyjrzeć się chmurze w butelce i rosnącym cukierkom, a także odbyć przygodę z wodą i prawem wyporu. Po południu na scenie głównej animatorzy z Centrum Hewelianum zaprezentowali pokaz „Nienormalnie niska temperatura”. Była to okazja aby zobaczyć eksperymenty z wykorzystaniem suchego lodu oraz ciekłego azotu.


alt


Nie zabrakło także wielkich baniek mydlanych czy pokazu cieczy zmieniających kolor. Z kolei w namiocie Europejskiego Centrum Solidarności można było otrzymać symboliczne zaproszenie na oficjalne otwarcie placówki, które zaplanowane jest na 30 sierpnia 2014 roku. Tego dnia ECS zaprosi zwiedzających na Dzień Otwarty. Na stoisku można też było uzyskać informacje nt. budowy placówki, jej obecnej i przyszłej działalności. Gospodarzem stoiska był sam dyrektor ECS - Basil Kerski. ECS przygotował tez niespodziankę dla dzieci!


Na gdańskim festynie rodzinnym wystawiały się firmy i instytucje, które obficie korzystały z unijnego dofinansowania. Na pewno tego dnia nie myślały o funduszach, inwestycjach czy gospodarczym rozwoju dzieci, dla których na tym wielkim parkingu pod chmurką stworzono wielki plac zabaw.


Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież