Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
wtorek, 02 marca 2021 20:17
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
W pięknym stylu piłkarze Arki Gdynia awansowali do półfinału
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Centrum Hewelianum chlubą Gdańska

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 29 kwietnia 2014 09:56

Zrewaloryzowanych zostało pięć zabytkowych obiektów o łącznej powierzchni 8.597,17 m kw w ramach projektu „Centrum Hewelianum. Budowa kompleksu edukacyjno-rekreacyjnego w Gdańsku. Etap I B”. Te pięć obiektów to: Koszary Schronowe, Bateria Moździerzy, Poterna do Baterii Moździerzy wraz z Wartownią, Laboratorium Amunicyjne Nr 3 oraz majdan czyli główny plac fortu.


Całkowita wartość realizacji Projektu wyniosła ponad 13 mln zł. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.


Centrum Hewelianum to unikalny w skali Europy pomysł na zaadaptowanie zespołu zabytków architektury militarnej na wiodące centrum nauki. Na wystawach interaktywnych i multimedialnych można samodzielnie wykonywać doświadczenia oraz w nowoczesny sposób pogłębiać wiedzę na temat fizyki, chemii, biologii, geografii czy historii.


alt


Wystawienniczą ofertę Centrum uzupełniają innowacyjne zajęcia edukacyjne adresowane do wszystkich grup wiekowych, wystawy czasowe, plenerowe imprezy historyczne, imprezy okolicznościowe, pokazy science show oraz wykłady popularnonaukowe. W Centrum Hewelianum można spędzić czas z rodziną, bawić się z przyjaciółmi lub zrelaksować się w pofortecznym parku. Na 25 ha można znaleźć liczne gatunki roślin i zwierząt, w tym pomniki przyrody czy użytki ekologiczne z chronionymi na tym terenie nietoperzami.


 alt

Podczas uroczystości oddania do użytku nowych odrestaurowanych pomieszczeń w iceprezydent Gdańska ds. polityki gospodarczej Andrzej Bojanowski stwierdził, że można wyciągać z kapelusza różne ciekawe projekty, ale oprócz środków unijnych trzeba mieć na nie również i własne środki finansowe. W tym przypadku udało się i zakończony został pierwszy etap żmudnej i kosztownej renowacji zabytkowego obiektu oraz ich adaptacji dla poznawczych potrzeb. Należy mieć nadzieję, że wojewódzki konserwator zabytków zezwoli na realizację kolejnego śmiałego pomysłu wyjętego spod kapelusza, jakim jest budowa kolejki linowej i zapewnienie turystom dogodnego transportu z centrum miasta na Górę Gradową.


alt


Marszałek pomorski Mieczysław Struk zaapelował, aby przy każdej nadarzającej się okazji przypominać Polakom i światu, że wielki astronom Jan Heweliusz był gdańszczaninem. Dobrze się stało, że Centrum Hewelianum jest takim żywym jego pomnikiem. To Centrum stało się dumą Gdańska. Dzięki środkom unijnym udaje się zagospodarować przestrzeń miejską o obszarze aż 25 hektarów. Z apewnienie do niego dogodnego transportu jest bardzo istotne. Teraz dla dzieci szkolnych należy stworzyć konkretny projekt turystyczny, który połączy dwie takie podobne placówki naukowo dydaktyczne, tę w Gdańsku oraz tą w Gdyni.


Wypowiedział się również Robert Firmhofer, historyk filozofii, współtwórca Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, od 2004 roku szef zespołu projektowego, a od 2006 roku dyrektor Centrum. Współtwórca i organizator Pikniku Naukowego - pierwszej w Europie Środkowej i największej w Europie plenerowej imprezy popularyzującej naukę w interaktywny sposób. Jak powiedział, takich podobnych placówek jak ta gdańska czy warszawska, jest w 90 krajach świata około 3 tys. Najwięcej jest ich w Europie i USA, a najmniej w Afryce. Rocznie odwiedza je 310 mln osób. Spełniają one ogromną rolę edukacyjną, a co jest bardzo istotne zwłaszcza dla młodych pokoleń. Polska niedawno podpisała porozumienie z Międzynarodową Agencją Kosmiczną o współpracy w zakresie edukacji kosmicznej uczniów klas 4-6 szkół podstawowych. Będziemy dziesiątym krajem w Europie, który stworzy w szkołach pracownie naukowe specjalizujące się w dziedzinie kosmosu. Pozwoli to na rozbudzanie nowych zainteresowań u młodych ludzi i wykrywanie naukowych talentów.


alt


Pięć nowych, zaskakujących wystaw, znane osoby czytające bajki Jana Brzechwy, lot balonem, czy postaci w historycznych strojach - to tylko część atrakcji, jakie Centrum Hewelianum przygotowało na drugi weekend majowy. Otóż w dniach 10 i 11 maja odbędzie się jego wielkie otwarcie, a w godz. od 10 do 18 udostępnionych zostanie pięć wystaw pt.: „Dookoła Świata”, „Laboratorium Pana Kleksa”, „Łamigłówka”, „Wehikuł Czasu - Zabawy z historią”, Hewelianum bez barier”.


Te dwa majowe dni wypełnione zostaną zabawą dla osób w każdym wieku. Odwiedzający będą mogli m.in. odwiedzić bajkowy świat Pana Kleksa, wybrać się w magiczną podróż przez siedem kontynentów, przekonać się, że nauka matematyki może być zabawą, spotkać się z duchem Góry Gradowej oraz sprawdzić się w zadaniach bojowych.


Natomiast spektakularny pokaz z wykorzystaniem suchego lodu oraz ciekłego azotu, zaskakujące warsztaty i konkurs geograficzny to tylko część atrakcji przygotowana na obchody 10-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Centrum Hewelianum bierze bowiem udział w festynie rodzinnym organizowanym 1 maja (czwartek) na Targu Węglowym w Gdańsku, w godzinach 10:00-18:00.


Na firmowym stoisku czekać będzie mnóstwo atrakcji:

- wielkoformatowy globus 3D, na którym będzie można rozpoznawać i zaznaczać państwa należące do Unii Europejskiej,

- „nurek Kartezjusza” czyli przygoda z wodą i prawem wyporu,

- chmura w butelce albo rosnące cukierki czyli zabawy z powietrzem.


Dodatkowo o godzinie 13.00 na scenie głównej animatorzy z Centrum Hewelianum zaprezentują pokaz popularnonaukowy pn. „Nienormalnie niska temperatura”. To okazja aby zobaczyć eksperymenty z wykorzystaniem suchego lodu oraz ciekłego azotu. Nie zabraknie także wielkich baniek mydlanych czy pokazu cieczy zmieniających kolor.


Warto przyjść 1 maja na festyn rodzinny i wspólnie spędzić czas zabawowo.


Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież