Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Centrum Hewelianum chlubą Gdańska

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 29 kwietnia 2014 09:56

Zrewaloryzowanych zostało pięć zabytkowych obiektów o łącznej powierzchni 8.597,17 m kw w ramach projektu „Centrum Hewelianum. Budowa kompleksu edukacyjno-rekreacyjnego w Gdańsku. Etap I B”. Te pięć obiektów to: Koszary Schronowe, Bateria Moździerzy, Poterna do Baterii Moździerzy wraz z Wartownią, Laboratorium Amunicyjne Nr 3 oraz majdan czyli główny plac fortu.


Całkowita wartość realizacji Projektu wyniosła ponad 13 mln zł. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.


Centrum Hewelianum to unikalny w skali Europy pomysł na zaadaptowanie zespołu zabytków architektury militarnej na wiodące centrum nauki. Na wystawach interaktywnych i multimedialnych można samodzielnie wykonywać doświadczenia oraz w nowoczesny sposób pogłębiać wiedzę na temat fizyki, chemii, biologii, geografii czy historii.


alt


Wystawienniczą ofertę Centrum uzupełniają innowacyjne zajęcia edukacyjne adresowane do wszystkich grup wiekowych, wystawy czasowe, plenerowe imprezy historyczne, imprezy okolicznościowe, pokazy science show oraz wykłady popularnonaukowe. W Centrum Hewelianum można spędzić czas z rodziną, bawić się z przyjaciółmi lub zrelaksować się w pofortecznym parku. Na 25 ha można znaleźć liczne gatunki roślin i zwierząt, w tym pomniki przyrody czy użytki ekologiczne z chronionymi na tym terenie nietoperzami.


 alt

Podczas uroczystości oddania do użytku nowych odrestaurowanych pomieszczeń w iceprezydent Gdańska ds. polityki gospodarczej Andrzej Bojanowski stwierdził, że można wyciągać z kapelusza różne ciekawe projekty, ale oprócz środków unijnych trzeba mieć na nie również i własne środki finansowe. W tym przypadku udało się i zakończony został pierwszy etap żmudnej i kosztownej renowacji zabytkowego obiektu oraz ich adaptacji dla poznawczych potrzeb. Należy mieć nadzieję, że wojewódzki konserwator zabytków zezwoli na realizację kolejnego śmiałego pomysłu wyjętego spod kapelusza, jakim jest budowa kolejki linowej i zapewnienie turystom dogodnego transportu z centrum miasta na Górę Gradową.


alt


Marszałek pomorski Mieczysław Struk zaapelował, aby przy każdej nadarzającej się okazji przypominać Polakom i światu, że wielki astronom Jan Heweliusz był gdańszczaninem. Dobrze się stało, że Centrum Hewelianum jest takim żywym jego pomnikiem. To Centrum stało się dumą Gdańska. Dzięki środkom unijnym udaje się zagospodarować przestrzeń miejską o obszarze aż 25 hektarów. Z apewnienie do niego dogodnego transportu jest bardzo istotne. Teraz dla dzieci szkolnych należy stworzyć konkretny projekt turystyczny, który połączy dwie takie podobne placówki naukowo dydaktyczne, tę w Gdańsku oraz tą w Gdyni.


Wypowiedział się również Robert Firmhofer, historyk filozofii, współtwórca Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, od 2004 roku szef zespołu projektowego, a od 2006 roku dyrektor Centrum. Współtwórca i organizator Pikniku Naukowego - pierwszej w Europie Środkowej i największej w Europie plenerowej imprezy popularyzującej naukę w interaktywny sposób. Jak powiedział, takich podobnych placówek jak ta gdańska czy warszawska, jest w 90 krajach świata około 3 tys. Najwięcej jest ich w Europie i USA, a najmniej w Afryce. Rocznie odwiedza je 310 mln osób. Spełniają one ogromną rolę edukacyjną, a co jest bardzo istotne zwłaszcza dla młodych pokoleń. Polska niedawno podpisała porozumienie z Międzynarodową Agencją Kosmiczną o współpracy w zakresie edukacji kosmicznej uczniów klas 4-6 szkół podstawowych. Będziemy dziesiątym krajem w Europie, który stworzy w szkołach pracownie naukowe specjalizujące się w dziedzinie kosmosu. Pozwoli to na rozbudzanie nowych zainteresowań u młodych ludzi i wykrywanie naukowych talentów.


alt


Pięć nowych, zaskakujących wystaw, znane osoby czytające bajki Jana Brzechwy, lot balonem, czy postaci w historycznych strojach - to tylko część atrakcji, jakie Centrum Hewelianum przygotowało na drugi weekend majowy. Otóż w dniach 10 i 11 maja odbędzie się jego wielkie otwarcie, a w godz. od 10 do 18 udostępnionych zostanie pięć wystaw pt.: „Dookoła Świata”, „Laboratorium Pana Kleksa”, „Łamigłówka”, „Wehikuł Czasu - Zabawy z historią”, Hewelianum bez barier”.


Te dwa majowe dni wypełnione zostaną zabawą dla osób w każdym wieku. Odwiedzający będą mogli m.in. odwiedzić bajkowy świat Pana Kleksa, wybrać się w magiczną podróż przez siedem kontynentów, przekonać się, że nauka matematyki może być zabawą, spotkać się z duchem Góry Gradowej oraz sprawdzić się w zadaniach bojowych.


Natomiast spektakularny pokaz z wykorzystaniem suchego lodu oraz ciekłego azotu, zaskakujące warsztaty i konkurs geograficzny to tylko część atrakcji przygotowana na obchody 10-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Centrum Hewelianum bierze bowiem udział w festynie rodzinnym organizowanym 1 maja (czwartek) na Targu Węglowym w Gdańsku, w godzinach 10:00-18:00.


Na firmowym stoisku czekać będzie mnóstwo atrakcji:

- wielkoformatowy globus 3D, na którym będzie można rozpoznawać i zaznaczać państwa należące do Unii Europejskiej,

- „nurek Kartezjusza” czyli przygoda z wodą i prawem wyporu,

- chmura w butelce albo rosnące cukierki czyli zabawy z powietrzem.


Dodatkowo o godzinie 13.00 na scenie głównej animatorzy z Centrum Hewelianum zaprezentują pokaz popularnonaukowy pn. „Nienormalnie niska temperatura”. To okazja aby zobaczyć eksperymenty z wykorzystaniem suchego lodu oraz ciekłego azotu. Nie zabraknie także wielkich baniek mydlanych czy pokazu cieczy zmieniających kolor.


Warto przyjść 1 maja na festyn rodzinny i wspólnie spędzić czas zabawowo.


Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież