Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nagany i upomnienia za gdańską Marinę - aktualizacja

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 04 grudnia 2013 14:15

Kara służbowej nagany dla Leszka Paszkowskiego, dyrektora gdańskiego MOSiR-u i w związku z tym pozbawienie go rocznej nagrody w wysokości 8 tysięcy złotych brutto (tj. 100 proc. miesięcznej pensji) oraz kara upomnienia dla Andrzeja Trojanowskiego, Dyrektora Biura Prezydenta Miasta Gdańsk ds. sportu, to dwie sankcje karne jakie nałożył Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz za nieprawidłowości finansowe do jakich dochodziło przez kilka ostatnich lat w gdańskiej Marinie, podległej gdańskiemu MOSiR-owi.


O swoich decyzjach poinformował dziennikarzy na specjalnie zwołanej w Urzędzie Miasta Gdańska konferencji prasowej.


altPrezydent Paweł Adamowicz po prasowych doniesieniach o zaistniałych nieprawidłowościach, zobowiązał sekretarz miasta Danutę Janczarek (na zdjęciu z lewej) o przeprowadzenie wnikliwej i szerokiej kontroli. Objęła ona gdańską Marinę oraz inne agendy MOSiR-u. Przeprowadzili ją pracownicy Biura Kontroli Urzędu Miasta i audytorzy, a także pracownicy wydziału kadr, administracji i biura zamówień publicznych. Kontrola trwała kilka dni i oprócz gdańskiej mariny skontrolowano również pracę dwóch mniejszych marin.


Okazało się, że zawiodły procedury finansowo kasowe i żetonowe, ale były one niedostatecznie opracowane i niektórzy to wykorzystali dla swoich celów. I dlatego wprowadzono system rozliczania bezgotówkowy.   


alt- Przeprowadzono też kontrolę w zakresie archiwizacji, ksiąg zawinięć do mariny, postojów i wypłynięć, i okazało się, że kierownik mariny nie przekazywał tych ksiąg po zakończeniu roku kalendarzowego do archiwum. A tak powinien to czynić zgodnie z przepisami, ale je niszczył. Podobnie jak niszczył dokumentację kasową, powiedział prezydent Adamowicz.
I kontynuował: - Pierwszym winowajcą jest już były kierownik mariny, który został dyscyplinarnie zwolniony. Ale będzie się odwoływał do sądu pracy i w jego obronie stanęła Komisja Zakładowa Związku Zawodowego Solidarność, od której otrzymał pozytywną opinię, tj. dwustronicową laurkę.  
Osobą, która sprawuje bezpośredni nadzór nad archiwum, sprawami rozliczeń finansowych i księgowością, jest to główna księgowa. Ja jako prezydent Miasta nie mam możliwości jej zwolnienia, bo ta decyzja pozostaje w rękach dyrektora MOSiR-u. Gdybym ja był tym dyrektorem, to bym się z główną księgową natychmiast pożegnał.


Prezydent Gdańska wyjaśnił, że Leszek Paszkowski otrzymał karę nagany za brak odpowiedniego nadzoru nad całością. Powinien z własnej inicjatywy przeprowadzać co jakiś czas stosowne kontrole nawet przy użyciu zewnętrznych sił wziętych z Miasta.


Z kolei Andrzej Trojanowski sprawuje bezpośredni nadzór nad dyrektorem MOSiR-u i zbyt rzadko delegował do niego kontrole, chociaż jego pracę doskonale inspirował.


- Generalny wniosek jaki się nasuwa, że przy okazji kontroli poddano inne jednostki miejskie podległe prezydentowi Miasta, choćby te związane z edukacją. Zwłaszcza co do rozliczeń i księgowości. Skontrolowano te jednostki, w których jest przepływ pieniędzy, w których są przychody z działalności bieżącej, powiedział prezydent Adamowicz.
I dodał: - Generalna nauka jest taka, że rutyna jest zła. Powinna być ona  przełamywana kontrolami. One są potrzebne, bo nie są  przeciw komukolwiek czy przeciw czemuś – wedle mentalności  postperelowskiej - ale są po to, aby usprawniać. Rolą kontroli nie jest represja, jak niekiedy powszechnie się uważa, lecz jest w celu wyeliminowania błędów na przyszłość i poprawienia bieżącego funkcjonowania.    


Prezydent – jak wyznał - przeczytał raport pokontrolny i przesłuchał kilka mu podległych osób, to okazało się, że działalność merytoryczna owszem jest dobrze prowadzona, ale dopiero po szczegółowej kontroli wyszły na jaw te nieprawidłowości.


Nadmieńmy, że komisja kontrolna wreszcie ustaliła zakres odpowiedzialności osobowej w MOSiR Gdańsk.


Podczas trwania konferencji prasowej prezydent Paweł Adamowicz podpisał dwie swoje decyzje personalne ukarania naganą Leszka Paszkowskiego i upomnieniem Andrzeja Trojanowskiego, którym to tuż po konferencji w prezydenckim gabinecie wręczono owe dwie podpisane decyzje.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież