Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

ASG - zabawa w wojnę czy sport?

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 02 grudnia 2013 18:08

Zabawa w wojnę dla dużych dzieci, hobby czy realny sport? ASG określane jest wieloma mianami. Wraz z końcem airsoftowego sezonu, amatorzy przygotowują się do kolejnego, składając nowy sprzęt i tuningując stary. Dla innych jest to zaś dobry okres na dołączenie do grona airsoftowych maniaków.ASG to skrót od angielskiego "air soft guns" odnoszący się do replik broni palnej lub używany jako kolokwialne określenie zjazdów airsoftowców, czyli tzw. "strzelanki". W przeciwieństwie do paint balla, dla którego ASG jest tańszą alternatywą, nie posiada statusu sportu, jednak ma równie duże, jeżeli nie większe, rzesze fanów.

Airsoftowa rozrywka przyjmuje wiele form - od zwykłych deathmatch'ów, rozgrywek grupowych czy rekonstrukcji prawdziwych operacji wojskowych. Część fanów traktuje to jako swoiste hobby, aktywny sposób na zabicie nudy. Jednak wśród amatorów odnaleźć można grupy rekonstrukcyjne, które składają sprzed pod ustaloną przez siebie jednostkę wojskową bądź paramilitarną, np. rosyjski Specnaz czy amerykańscy Marines.


alt


Jak zacząć?
Najważniejszą rzeczą dla airsoftowca jest oczywiście broń. ASG jest rozrywką zdecydowanie tańszą od paintballa - ceny replik zaczynają się już od 100 zł, choć najrzadsze, najbardziej pożądane, często nieosiągalne na rynku w Polsce, modele replik osiągają ceny rzędu kilku tysięcy. Produkowane w skali 1:1 (rzadziej 1:3), wśród replik broni odnajdziemy nowsze, najbardziej popularne modele broni, np. colt M4, subkarabinek armii amerykańskiej, oraz broń historyczną, produkowaną niemalże dwa stulecia temu, jak na przykład repliki Mauser kar98 z 1898 r. Te starsze repliki adresowane są przede wszystkim do grup rekonstrukcyjnych czy kolekcjonerów.

To właśnie klimat zabawy, dzięki realistycznym replikom i kwitnącemu rynkowi militariów, wielu wiernym fanom przykładającym bardzo dużą wagę  do ubioru i akcesoriów airsoft staje się coraz bardziej popularny. Liczne zloty i manewry ściągające setki, czasem i tysiące, fanów z całej Polski i spoza jej granic umożliwiają popularyzację samego airsoftu, jak i dają możliwość spotkania ludziom dzielących tę samą pasję. Ponadto warto nadmienić szkoleniowy charakter manewrów, gdzie uczestnicy sprawdzają swoje umiejętności bojowe.

W ASG bawić się może praktycznie każdy, bez względu na płeć, choć na zjazdach zdecydowanie dominują panowie. Pomimo braku oficjalnej granicy wiekowej, przyjęło się, że minimalnie potencjalny uczestnik powinien ukończyć 16 lat.


alt


Sprzęt
Repliki airsoftowe w świetle polskiego prawa nie są uważane za broń. Choć fani często dla samej wygody i klimatu określają tak repliki, wg ustawy o broni i amunicji z 21 maja 1999 r., air soft guns nie spełniają warunków, by zostać uznane za "niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie".

Repliki dzieli się ze względu sposób zasilania:
- sprężynowe - czyli modele, które przed każdym wystrzałem wymagają ręcznego naciągania sprężyny. Napęd sprężynowy stosuje się zarówno w najprostszych replikach, jak i w karabinach wyborowych. Ceny replik sprężynowych sięgają nawet kilku tysięcy złotych w zależności od jakości i trwałości.

- gazowe - modele, w których amunicja wystrzeliwana jest za pomocą gazu w zbiorniku umieszczonego najczęściej w samym magazynku. Najczęściej stosowanym gazem jest tzw. "green gas", czyli propan, bądź dwutlenek węgla. Modele te nie są szczególnie popularne ze względu na wysoką zawodność mechanizmu oraz wysokie ceny gazów.

- elektryczne - w skrócie AEG; najpopularniejsze modele, wykorzystywane przede wszystkim w replikach broni długiej, gdzie sprężyna naciągana jest poprzez silnik. Modele z silnikiem elektrycznym mają możliwość prowadzenia ognia ciągłego oraz duży zasięg. Ze względu na popularność, do tych modeli dostępnych jest wiele części, co daje możliwość tuningu wizualnego i mocowego.


altRepliki za amunicję wykorzystują plastikowe kulki o średnicy 6 mm. Swego czasu firma Marushin starała się spopularyzować amunicję o kalibrze 8 mm, wypuszczając calą serię replik wykorzystującą tę amunicję, jednak nie zyskały one popularności w środowisku airsoftowym.

Poza samymi replikami karabinów i pistoletów, często spotkać można pistolety i karabiny maszynowe, wyborowe, a nawet granatniki, granaty i miny wykorzystujące amunicję kalibru 11 lub 40 mm.

Poza samą bronią, na rynku airsoftowym dostać można wiele mundurów i akcesoriów, pozwalających stylizować się na najróżniejsze formacje.


alt


Zloty i manewry
W Polsce od kilku lat zaobserwować można zwiększającą się liczbę zlotów airsoftowców. Począwszy od trwających kilka godzin strzelanek, po wielkie imprezy trwające kilka dni, jak na przykład Combat Alert, jeden z większych zlotów w Polsce, chyba najbardziej znany. W Trójmieście popularnym miejscem strzelanek jest poligon na Morenie. Także poza granicami Trójmiasta znaleźć miejsca rozgrywek, jak np. poligon ASG w Sulminie.

Poza poligonami strzelanki organizowane są na przykład w lasach czy opuszczonych budynkach, co jednak budzi wątpliwości prawne. Warto pamiętać, że na nieoznakowanym miejscu strzelanki może znaleźć się osoba spoza grupy, nie zaopatrzona w ochronne okulary.


alt


Bezpieczeństwo
Jak w każdym sporcie, i w airsofcie istnieje ryzyko kontuzji. Pomimo małej energii kinetycznej pocisku, jak i jego niewielkich rozmiarów, niefortunne trafienie w zęba może wywołać naprawdę duży ból, a samo uderzenie pocisku w gołą skórę może rozciąć skórę. Bardzo ważna jest ochrona oczu - na każdej strzelance należy zawsze nosić ochronne okulary bądź gogle, ponieważ pocisk może poważnie uszkodzić oko.  Wielu airsoftowców poza goglami nosi maski czy kominiarki w celu ochrony twarzy, często stosuje się także ochraniacze na zęby.

ASG jest dobrym sposobem na zabicie nudy w bardzo aktywny i ciekawy sposób, a koszta często nie przekraczają ceny dobrych par rolek czy roweru wyczynowego. Do tego dochodzi aspekt edukacyjny poprzez grupy rekonstrukcyjne. Zima jest dobrym okresem do złożenia sprzetu, by na wiosnę, na nowy sezon, wejść do grona airsoftowych maniaków i samemu jednemu z nich się stać.

Alicja Kołbuc

 

Komentarze  

 
+2 #1 Magnum Arena ASG 2014-07-03 22:47
Uwaga!
W Gdańsku mieści się nowa arena ASG.
Budynek starego szpitala stoczniowego został przystosowany do prowadzenia rozgrywek ASG.
Niesamowity klimat, morze możliwości, niekończąca się przygoda. :)

Serdecznie zapraszamy! www.magnumarena.pl
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież