Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... 50 tysięcy złotych kary dla „Solidarności” » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Od przedszkolaka do żaka – każdy pomaga pokonać raka

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 04 grudnia 2013 19:18

"Od przedszkolaka do żaka – każdy pomaga pokonać raka" - pod takim hasłem odbyła się pierwsza edycja akcji charytatywnej na rzecz dzieci z rozpoznaniem choroby nowotworowej, podczas której zebrano łącznie 37 677 zł. Kwotę tą przekazano na rzecz fundacji pn. „Walczmy Razem z Chorobą Nowotworową”, założonej przez Piotra Zielińskiego, studenta Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.


W auli tegoż wydziału 3 grudnia odbyło się podsumowanie pięciodniowej (18-22 listopada 2013) akcji przeprowadzonej w 30 gdańskich placówkach oświatowych, jak m,in. Przedszkolach nr 62 i 67, Szkołach Podstawowych nr 11, 16, 17, 83, Gimnazjach 8 i 29, w ZSOiZ nr 1 oraz ZSO 2, 8 i 9.


altPomysły na zebranie pieniędzy na rzecz osób chorych były różne, i tak np. w 14 placówkach przeprowadzono loterie fantowe, a w pozostałych wiele ciekawych imprez, pogadanek profilaktycznych o zachowaniu zdrowia czy zbiórek publicznych. Akcja ta miała wielki wymiar, bo zaangażowało się w nią wiele osób, uczniów, nauczycieli, wolontariuszy.


W czasie trwania akcji charytatywnej pt. "Od przedszkolaka do żaka - każdy pomaga pokonać raka", każda placówka dydaktyczna która włączyła się do akcji, na swojej stronie internetowej zamieściła harmonogramy działań, listy przedsięwzięć, programy dzienne, spisy osób odpowiedzialnych za poszczególne wydarzenia i wiele zdjęć dokumentujących to całe przedsięwzięcie. Z nich powstał film dokumentalny, który zaprezentowano podczas podsumowania akcji na UG. Dzięki temu wspaniałemu zaangażowaniu widać, że nikt nie pozostał obojętny na apel Fundacji.


alt- Za zebrane środki, za które serdecznie dziękujemy, zostanie zakupiony sprzęt dla dzieci zmagających się z chorobą nowotworową - powiedziała prof. dr hab. Elżbieta Adamkiewicz-Drożyńska, kierownik Kliniki Pediatrii, Hematologii, Onkologii i Endokrynologii GUM w Gdańsku, Rocznie do leczenia w naszym szpitalu trafia 120 nowych dzieci. W ostatnich latach dziecięca onkologia owszem znacznie się rozwinęła, wzbogacając o nowy sprzęt medyczny. Na całym świecie funkcjonują fundacje wspierające leczenie osób chorych. Dzięki takiej akcji jaką przeprowadziła w placówkach dydaktycznych fundacja Piotra Zielińskiego, naszego byłego pacjenta, a obecnie studenta Uniwersytetu Gdańskiego, dzieci i młodzież uczą się również radości z dawania czegoś komuś, kto znajduje się w potrzebie.


Współorganizatorem tej akcji oprócz Fundacji jest również Wydział Edukacji w Gdańsku i Uniwersytet Gdański, a honorowy patronat objął Prezydent Miasta Gdańska, Marszałek Województwa Pomorskiego i Wojewoda Pomorski.


altPrezydent Gdańska Paweł Adamowicz powiedział, że z racji piastowanej funkcji, uczestniczy w wielu podobnych akcjach charytatywnych, sam jak i jego żona wpłacają na cele charytatywne, ale ta akcja różni się od innych tym, że zaproszono do jej udziału dzieci. I to od przedszkola, poprzez szkoły średnie aż do uczelni. Taka akcja uczy przede wszystkim dawania, co jest niezmiernie cenne przy powszechnym obecnie ludzkim egoizmie. Prezydent wspomniał również, że jak gościł w Jerozolimie, i odwiedzał tamtejsze szpitale, to w oczy rzuciły mu się liczne tabliczki doczepione do ścian. Były to wygrawerowane tabliczki z nazwami firm i nazwiskami indywidualnych sponsorów, darczyńców.
Za udział w tej gdańskiej akcji prezydent Adamowicz podziękował głównie przedszkolakom i ich nauczycielkom.


alt


Podczas uroczystości, dwie gdańskie firmy Jeppesen Poland, będąca przedstawicielem Boeinga oraz Polcopper, przekazały na potrzeby szpitala trzy pulsoksymetry, każdy w cenie po 4,5 tys. zł. Urządzenia odebrali prof. Elżbieta Adamkiewicz-Drożyńska oraz dr Maciej Niedźwiecki z GUM.


Organizatorom tego całego przedsięwzięcia z ramienia uczelni podziękował prof. Józef Włodarski, prorektor do spraw studenckich Uniwersytetu Gdańskiego oraz prof. Oktawian Nawrot, prodziekan ds. studenckich UG.


altW części artystycznej, tak na początku jak i na końcu podsumowania tej charytatywnej akcji, wystąpili członkowie Chóru "Scherzi Musicali" pod dyrekcją Darii Polanowskiej z XIX Liceum Ogólnokształcącego im. Mariana Mokwy w Gdańsku Wrzeszczu.


altDla wszystkich obecnych podczas podsumowania tej akcji charytatywnej przygotowano dużych rozmiarów tort z odpowiednią dedykacją. Podczas jego konsumpcji dyskutowano o potrzebie przeprowadzenia kolejnych takich akcji wspierających osoby chore, leczące się szpitalnie.


altZałożycielem Fundacji jest 22-letni Piotr Zieliński, gdańszczanin, student Wydziału Prawa i Administracji UG, który walkę z nowotworem mózgu wygrał dwa razy. Po długim, pomyślnie zakończonym leczeniu, założył Fundację wspierającą chore onkologicznie dzieci. Zakupił też sprzęt pomagający w leczeniu, który przekazał Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu w Gdańsku.

Ma dopiero 22 lata, a bagaż doświadczeń większy niż niejeden dorosły i doświadczony życiem człowiek. Wygrał walkę z chorobą nowotworową mózgu, która pierwszy raz zaatakowała go w wieku 6 lat, a ponownie ujawniła się, gdy miał 15 lat. Chemioterapię i radioterapię, zakończone pomyślnie, przeszedł w Klinice Pediatrii Hematologii Onkologii i Endokrynologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Choć chorobę pokonał kilka lat temu, jako były pacjent onkologiczny dobrze pamięta, jak ważne w walce z rakiem jest wsparcie, wszelka pomoc i życzliwość innych
- Kiedy w 2006 roku nastąpił nawrót choroby i odrost guza, wiedziałem, że znów czeka mnie koszmar. Nie zamierzałem się jednak poddać, mówi Piotr. - Jestem pewien, że moje leczenie zakończyło się pomyślnie nie tylko dzięki mojemu pozytywnemu nastawieniu, ale także dzięki ludziom, którzy mnie otaczali, dzięki zaangażowaniu lekarzy, wsparciu rodziny i przyjaciół. Będę im za to dziękował do końca swojego życia.


altObecnie Piotr Zieliński jest studentem już czwartego roku prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego i założycielem Fundacji "Walczmy Razem z Chorobą Nowotworową", która wspiera Klinikę Onkologii i Endokrynologii UCK.


W wyniku podejmowanej przez organizację działalności udało się kupić dwa pulsoksymetry, urządzenia monitorujące najważniejsze funkcje życiowe, które oceniają, czy układ krążenia jest wydajny i czy działa sprawnie, nie zagrażając życiu pacjenta. Oba zostały przekazane UCK.
Więcej informacji na temat Fundacji: www.walczymy-razem.pl

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież