Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nagrodzono współtwórców polskiej ortopedii

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 02 grudnia 2013 17:58

Medalami „Zasłużony dla polskiej ortopedii” uhonorowani zostali dwaj wybitni gdańscy ortopedzi 93-letni prof. Antoni Hlavaty i młodszy o 20 lat prof. Stanisław Mazurkiewicz, z okazji obchodów 60-lecia Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Medale wręczył Leszek Romanowski, z Poznania, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego.Obaj wybitni współtwórcy polskiej ortopedii otrzymali również listy gratulacyjne od wojewody pomorskiego Ryszarda Stachurskiego i wicemarszałek Hanny Zych-Cisoń. Jubileuszowa uroczystość odbyła się w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku.


altProfesor Stanisław Mazurkiewicz posługując się archiwalnymi zdjęciami z prywatnego archiwum opowiedział o historii i wielu lekarzach, którzy przyczynili się do rozwoju polskiej ortopedii. Przypomniał m.in., że Akademia Medyczna w Gdańsku jako pierwsza w kraju pół wieku temu pozyskała wywołujący wówczas sporą sensację rzutnik, wykorzystywany podczas licznych naukowych sympozjów i konferencji. Jako pierwsza w Polsce otrzymała też artroskop w darze od Stoczni Gdańskiej im. Lenina.


alt


Prof. Mazurkiewicz przytoczył również kilka liczb, jak: 20 tys. przeprowadzonych operacji ze sztucznymi stawami, wykonanie 130 tys. różnych zabiegów, w tym 12 tys. zabiegów artroskopii. Sam osobiście 50 lat przepracował w jednym medycznym budynku. Kiedyś było w nim pięć gipsowni, obecnie jest tylko jedna. Dzięki pracownikom gdańskiej Kliniki Ortopedii został wydany pierwszy w Polsce podręcznik ortopedii dla studentów. Obecnie planuje wydać się nowy uzupełniony o nową wiedzę medyczną rozszerzoną przez 12 profesorów, 10 habilitantów i 60 doktorantów.


altOd 1 lipca 2013 roku kierownikiem gdańskiej Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu jest dr hab. med. Tomasz Mazurek. Przybliżył on życiorysy obu uhonorowanych medalami profesorów.


Antoni Hlavaty urodził się w 1920 roku w Kołomyi, w dawnym województwie stanisławowskim. Studia medyczne rozpoczął w 1943 roku we Lwowie, a ukończył na Uniwersytecie Poznańskim w 1949 roku. Pracę rozpoczął w gdańskiej Klinice Ortopedycznej Akademii Medycznej i w niej zrobił doktorat, habilitował się oraz otrzymał tytuł profesora. W latach 1967-1990 sprawował obowiązki kierownika gdańskiej kliniki. Szczególnie interesowała go chirurgia rekonstrukcyjna ręki, choroby stawu biodrowego oraz patologia kręgosłupa.  Oprócz ortopedii jego życiową pasją były polskie góry, po których wędrował latem i zimą. Był członkiem Klubu Wysokogórskiego. Dla wielu pokoleń lekarzy stał się wzorem do naśladowania.


Z kolei o 20 lat młodszy prof. Stanisław Mazurkiewicz jest absolwentem AMG. Z Kliniką związany był przez pół wieku, a w latach 1997-2010 roku był jej szefem. Jego główne zainteresowania naukowe, to chirurgia stawu kolanowego. Jest  prekursorem artroskopii w Polsce.


altCi dwaj zasłużeni dla rozwoju polskiej ortopedii lekarze przyczynili się też do tego, że w pierwszej dekadzie XXI wieku wprowadzono u nas nowe techniki leczenia operacyjnego, zwłaszcza w leczeniu skolioz i złamań kręgosłupa, artroskopii kolana, barku i stawu skokowego. Wprowadzono nowoczesne techniki w alloplastyce pierwotnej i rewizyjnej stawów biodrowego, kolanowego, ramiennego i łokciowego.. Wprowadzono powszechnie obecnie stosowane gwoździowanie śródszpikowe u dzieci i dorosłych. 

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież