Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ostrzeżenie przed Orkanem Ksawery zbliżającym się na Pomorze

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 grudnia 2013 17:27

 W związku ze zbliżającym się na gdańskie Pomorze znad Skandynawii orkanu o nazwie Ksawery, jak i w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, zaplanowana na 5 grudnia (czwartek) na godz. 18.00 uroczystość otwarcia Jarmarku Bożonarodzeniowego na Targu Węglowym została odwołana. Odwołano również uroczyste zapalenie światełek na Gdańskiej Choince ustawionej na Długim Targu. Wstrzymano kursy promów pasażerskich i ograniczono rejsy statków towarowych na Bałtyku.


Zawieszenie zajęć szkolnych
Dyrektorzy szkół z tego samego powodu mają możliwość zawieszenia zajęć szkolnych. Pomorskie Kuratorium Oświaty, w porozumieniu z Wojewodą Pomorskim, wystosowało 5 grudnia pismo do dyrektorów szkół i przedszkoli w województwie pomorskim. Informuje w nim, że dyrektorzy placówek, za zgodą organu prowadzącego, mogą zwiesić zajęcia na czas oznaczony.


W piśmie czytamy: „W związku z możliwością wystąpienia w ciągu najbliższej doby niekorzystnych warunków meteorologicznych mogących stanowić zagrożenie bezpieczeństwa uczniów związanych z utrudnieniem w dotarciu do i ze szkoły lub placówki przypominam, że zgodnie z § 18 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r., Nr 6, poz. 69 z późn. zm.) dyrektor przedszkola, szkoły za zgodą organu prowadzącego może w takiej sytuacji zawiesić zajęcia na czas oznaczony. Jednocześnie proszę pamiętać, że zawieszenie zajęć nie oznacza jednak zamknięcia szkoły dla uczniów. Nauczyciele powinni zapewnić opiekę uczniom, którzy do szkoły przyjdą lub zostaną dowiezieni przez rodziców. Opiekę należy zapewnić w miejscu gwarantującym bezpieczeństwo uczniów. Informację o ewentualnym zawieszeniu zajęć na czas oznaczony proszę niezwłocznie przesłać do Kuratorium Oświaty w Gdańsku, na adres e-mail: oswiata@kuratorium.gda.pl.”

Ostrzeżenie wojewody pomorskiego
Komunikat prasowy wydał również wojewoda pomorski  następującej treści: Będzie wiało, więc zachowajmy ostrożność. W związku z prognozowanymi silnymi wichurami w dniach 5-7 grudnia 2013 r., których efektem mogą być szkody materialne, wojewoda pomorski Ryszard Stachurski zwrócił się do służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo z prośbą o podjęcie stosownych działań. Apel ten skierował m.in. do Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Komendanta Wojewódzkiego Policji, dyrekcji Urzędu Morskiego (w Gdyni i Słupsku) i Regionalnego Dyspozytora Mocy Energa S.A.


Na wypadek uszkodzenia budynków w stan gotowości Wojewoda postawił Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Informacje o konieczności udzielenia ewentualnej pomocy osobom poszkodowanym w przypadku wystąpienia szkód materialnych otrzymał Wydział Polityki Społecznej PUW.


Wojewoda poprosił Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej oraz Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych o monitoring sytuacji na rzekach w związku z ewentualnym wystąpieniem zagrożenia powodziowego (szczególnie tzw. cofki).


Podległe wojewodzie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego jest w stałym kontakcie z wszystkimi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na Pomorzu.


Na bieżąco analizowane są prognozy pogody dla województwa pomorskiego (przygotowane przez polskich synoptyków z IMGW, ale też przez specjalistów z Niemiec i Norwegii (www.yr.no)  


Szef WCZK Ryszard Sulęta współpracuje z służbami niemieckiego landu Meklemburgia Pomorze Przednie. Silna wichura (w porywach 130 km/h) ma dotrzeć tam w czwartek 5 grudnia po południu. Władze tego regionu kontrolują sytuację, służby ratownicze są w pełnej gotowości. W ramach środków zapobiegawczych zawieszono działalność jarmarków świątecznych.


Wojewoda Ryszard Stachurski apeluje do mieszkańców Pomorza o zachowanie spokoju i zwrócenie uwagi, czy w najbliższej okolicy (na podwórkach, balkonach) nie znajdują się przedmioty, które w momencie silnych podmuchów wiatru mogą powodować zagrożenie. Warto również unikać parkowania pojazdów pod drzewami.


Zgodnie z aktualnymi prognozami pogody wiatr na Pomorzu może nasilić się już 5 grudnia w godzinach popołudniowych i wieczornych i w porywach może osiągać prędkość do 135 km/h. Według prognoz wystąpić mogą również opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Podobna pogoda może utrzymywać się w najbliższy piątek i w sobotę.


Aktualna prognoza pogody opracowana przez IMGW jest dostępna na stronie internetowej PUW.


alt


Miasto Gdańsk uprasza mieszkańców
Miasto Gdańsk również przygotowuje się na nadejście orkanu. Wichurze towarzyszyć mają spadek ciśnienia, śnieżyce i ulewy, oraz sztorm na Bałtyku. Meteorolodzy oceniają stopień zagrożenia, jako „huragan kategorii 3”, czyli osiągający prędkość do 130 km/h. Wiatr będzie miał kierunek południowo-zachodni, skręcający do zachodniego i północno-zachodniego. Na skutek sztormu 6 grudnia w piątek rano spodziewane jest podniesienie poziomu morza, oraz poziomu rzek do niego wpadających. W tej sytuacji możliwe są lokalne podtopienia w rejonie ulic Siennej i Tarcice.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców uprasza się o:
- pozostanie w domach w godzinach wieczornych i nocnych
- szczelne zamkniecie drzwi i okien
- usunięcie z balkonów wszelkich niepotrzebnych rzeczy, które wiatr mógłby porwać
- przeparkowanie samochodów, by nie stały w pobliżu drzew i wielkoformatowych reklam
Warto również zaopatrzyć się w sprawną latarkę na wypadek awarii sieci energetycznej.


Spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe i firmy budowlane proszone są również o zabezpieczenie prowadzonych inwestycji remontowych i budowlanych (dźwigi, rusztowania).


Według synoptyków niekorzystne warunki pogodowe powinny potrwać do soboty rano.


Sytuację w mieście na bieżąco monitoruje miejski sztab, w skład którego wchodzą przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Zarządu Transportu Miejskiego, Gdańskich Melioracji oraz pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności.


Wszystkie jednostki miejskie, a w szczególności Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych, Zarząd Dróg i Zieleni, Melioracje, prowadzą całodobowy monitoring podległych sobie terenów i obiektów. Patrole Straży Miejskiej na terenie całego miasta sprawdzają prawidłowe zabezpieczenie elementów ruchomych, takich jak np. reklamy wielkoformatowe.
Przypominamy, że Dyżurny Inżynier Miasta przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę pod nr tel.: 58 52 44 500.

Wła-49


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież