Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańscy prezydenci podróżują do Poznania - na wezwanie prokuratury

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 grudnia 2013 20:55

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska i jego zastępca Wiesław Bielawski bawili w Poznaniu. Nie odwiedzali jednak poznańskiej Malty, ani tamtejszych międzynarodowych targów. Prokuratora Okręgowa w Poznaniu wezwała ich w ramach toczonego postępowania w sprawie budowy i zakupu przez resort sprawiedliwości tzw. Centrum Sprawiedliwości przy ul. 3 Maja 9a w Gdańsku.Śledczy zgromadzili obszerną dokumentację inwestycji począwszy od nabycia działki po zakończenie budowy i tryb zakupu oraz przesłuchują świadków.  


Czy w sprawie miał miejsce niedozwolony lobbing i czy gdańscy urzędnicy podejmowali decyzje zgodne z prawem? To ustala nadal w ramach kontroli Urząd Zamówień Publicznych. Dopiero to postępowanie i kontrole w gdańskim magistracie, Sądzie Okręgowym i Ministerstwie Sprawiedliwości pod kontem inwestycji tzw. Centrum Sprawiedliwości. 


Wyniki kontroli będą kluczowe przy ferowaniu  ewentualnych postanowień. Nie pozostaną bez wpływu na decyzję prokuratora o ewentualnym postawieniu zarzutów urzędnikom przy budowie i kupnie za 157 mln zł nowej siedziby gdańskiego sądu. Prokuratura bada czy urzędnicy nie przekroczyli uprawnień w procedurze partnerstwa publiczno-prywatnego.
- Prokuratura prowadzi na razie postępowanie w sprawie. Byli słuchani w charakterze świadków prezydent i wiceprezydent Gdańska. Na tym etapie śledztwa proszę nas zwolnić z odpowiedzi na jakie pytania gospodarza śledztwa odpowiadali funkcjonariusze publiczni.  W sprawie przesłuchanych zostało kilkudziesięciu świadków. Czekamy na efekty kontroli prowadzonej przez Urząd Zamówień Publicznych, który sprawdza, czy w trakcie realizacji inwestycji oraz nabycia nieruchomości nie doszło do złamania ustawy o zamówieniach publicznych – powiedziała nam prokurator Magdalena Mazur-Prus, rzeczniczka poznańskiej prokuratury.


Czy gdańscy urzędnicy mogą mieć postawione w związku z tym zarzuty?
- Na tym etapie nie udzielamy takich informacji, póki nie zakończy się obecny etap postępowania sprawdzającego – dodaje prok. Mazur-Prus.
Urząd Zamówień Publicznych wszczął kontrolę w gdańskim magistracie i Sądzie Okręgowym pod kontem inwestycji tzw. Centrum Sprawiedliwości w Gdańsku. Przedmiotem kontroli jest ustalenie, czy podczas wyłonienia wykonawcy jak i podczas procesu inwestorskiego nie doszło do nieprawidłowości. Urząd Zamówień Publicznych jest instytucją mająca uprawnienia do kontroli inwestycji pod kontem przepisów prawa dotyczących inwestycji realizowanych jako zamówienie publiczne w formule publiczno-prywatnej.


Według CBA istnieją uzasadnione podstawy podejrzenia popełnienia przestępstwa podczas realizacji inwestycji "Gdańskie Centrum Sprawiedliwości". Miało ono polegać na niedopełnieniu obowiązków i przekroczeniu uprawnień przez przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości oraz dyrektorów Sądu Apelacyjnego i Sądu Okręgowego w Gdańsku. Zdaniem CBA na kupno nowej siedziby powinien bowiem zostać zorganizowany przetarg.

Przedmiotem umowy była modernizacja jednego ze starych budynków przy ul. 3 maja 9a, dobudowanie nowych i wynajem pomieszczeń. Opinia UZP ma rozstrzygać, czy procedura powinna być objęta ustawą o zamówieniach publicznych.


- Nie mam żadnych dowodów na to, że przy umowie najpierw wynajmu tego budynku i negocjacjach o zakupie, czy przy innych sprawach, jacyś pomorscy politycy PO przekraczali przepisy prawa. Natomiast nie mam wątpliwości, iż na Pomorzu są nazbyt ścisłe związki między częścią polityków, niektórymi biznesmenami oraz niektórymi przedstawicielami instytucji państwowych, w tym służb specjalnych i wymiaru sprawiedliwości – powiedział nam Jarosław Gowin, były minister sprawiedliwości i były rywal Donalda Tuska o przywództwo w PO.


To Gowin starał się „wyprostować” sytuację i zdecydował o zakupie nieruchomości by budżet państwa nie ponosił kosztów wynajmowania sądowych powierzchni od prywatnego właściciela.


Czy w sprawie Centrum Sprawiedliwości miał miejsce niedozwolony lobbing? 
– Faktycznie interesowali się tą sprawą posłowie Stanisław Lamczyk i Jerzy Borowczak. W przypadku tego ostatniego to sprawa zakończyła się na jednej rozmowie. Poseł Lamczyk był dużo bardziej zaangażowany. Jeśli chodzi o wiceprezydenta Bielawskiego to on swoje zaangażowanie w sprawę uzasadniał troską o zagospodarowanie centrum Gdańska, że budynek dopełnia plan zagospodarowania przestrzeni miasta. W mojej ocenie umowa zawarta z deweloperem, jak i umowa najmu oraz pierwsze propozycje umowy kupna obiektu były niekorzystne z punktu widzenia Skarbu Państwa. Dlatego nie wyrażałem na to zgody – ocenił Gowin.


Przypomnijmy, że spawa zaczęła się jesieni 2009 r. gdy pomorski przedsiębiorca budowlany Bogdan Górski wydzierżawił jeden z obiektów gdańskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Miało to być panaceum na kłopoty lokalowe gdańskiego sądownictwa. Najem trwał do końca kwietnia 2012 r. Wówczas, rachując koszty resort sprawiedliwości zdecydował się na kupno nieruchomości. Przedsiębiorca chciał za obiekt 180 mln zł. Ostateczna cena - w myśl umowy podpisanej 24 maja br. - wyniosła 157 mln zł. W budynku mieszczą się dziś Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku i wydziały Sądu Okręgowego w Gdańsku.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
-2 #1 Żakuj 2013-12-07 09:56
A dokąd podróżuje oskarżony Formela?
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież