Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Stoczniowiec rozbity w końcówce
niedziela, 24 stycznia 2021 20:25
Stoczniowiec rozbity w końcówce
Hokeiści Stoczniowca w Nowym Targu trzymali przyzwoity wynik do 54
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Radna Jolanta Banach jak Sławomir Nowak

Ocena użytkowników: / 62
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 grudnia 2013 20:59

Gdańska radna Jolanta Banach idzie tropem byłego ministra Sławomira Nowaka, składając niepełne oświadczenie majątkowe. Zabrakło w nim ok. 31 tys. zł pobranych z tytułu diet radnej. Za brak dobrej pamięci przy spisywaniu oświadczenia i „zegarkowy” błąd  minister zapłacił stanowiskiem, a sprawę bada prokuratura. Czy znana ze swojej lewicowej wrażliwości radna Jolanta Banach nie pamięta, że jako radna z tego tytułu pobiera należną jej dietę, której nie wykazuje w oświadczeniu? Na dodatek jej inwestycje w akcje spółki Ryszarda Krauzego okazały się… anty-Midasem.


Obowiązek składania rzetelnych oświadczeń majątkowych przez samorządowców nakłada ustawa o samorządzie terytorialnym. Radni są zobowiązani do sporządzenia i ujawnienia swojego majątku w oświadczeniu majątkowym. To jeden ze sposobów kontrolki społecznej nad tymi, którzy decydują o ważkich dla lokalnej społeczności sprawach.


W oświadczeniu za 2012 r. Jolanta Banach nie zapomniała nawet o umowach zleceniach za 300 zł i 700 zł brutto. Nie ma jednak w oświadczeniach majątkowych jej diet jako gdańskiej radnej za 2010 i za 2012 rok. Wyjątkowy okazał się rok 2011. Jolanta Banach o dietach pamiętała i wypełniła wówczas oświadczenia wpisując kwotę 2700 zł pobieranych miesięcznie z tytułu diet radnej.
- Dochody z tytułu diet radnej wykazuje w dołączonym do oświadczenia PIT. Przy zarządzie miasta Gdańska, mimo piastowanych różnych funkcji jestem biedną myszką. W oświadczeniu majątkowym nie ma odpowiedniej rubryki na wpisanie diet, ale ten przychód jest w rocznym zeznaniu podatkowym – tłumaczy to niedopatrzenie radna Banach.  


Czy dieta radnych powinna być uwzględniana w oświadczeniu majątkowym?
- Oczywiście. Jest to przychód, który musi być odnotowany - oznajmiła nam Agnieszka Owczarczak, wiceprzewodnicząca Rady Miasta.
Dieta radnej to nie jedyne jej źródło utrzymania. Radna Banach jako pracownik Bursy Gdańskiej pracowała też na zlecenie przy projekcie „Drogowskaz do zatrudnienia”, finansowanym z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i pobierając co miesiąc 4,4 tys. zł brutto. Radna Banach może więc pochwalić się oszczędnościami. W 2011 r. zgromadziła skromne 48 tys. zł, by rok później pochwalić się 86 tys. zł na swoim koncie.  - Koordynowałam projekty europejskie pobierając z tego tytułu stosowne wynagrodzenie. Oszczędności są wspólne moje i męża. Zresztą już zostały zainwestowane w mały domek dla syna i nie ma po nich śladu.


alt


Niestety ta była pełnomocnik rządu do spraw rodziny i kobiet oraz wiceminister gospodarki w rządzie Leszka Millera (2001-04) nie miała szczęścia do inwestowania na giełdzie. Akcje spółki Bioton w jej portfelu przynoszą gdańskiej radnej systematyczne straty. W radzie nadzorczej tej, kontrolowanej swego czasu przez Ryszarda Krauzego za pośrednictwem Prokom Investments, spółki zasiadali m.in. ludzie służb specjalnych gen. Sławomir Petelicki, który miał jakoby popełnić samobójstwo latem br. oraz Wojciech Brochwicz - Raduchowski. Cóż, pech i giełdowa makroekonomia przysparzają czasem strat.


- Nie jestem specjalistką od giełdy. Jestem amatorką w tej dziedzinie. Korzystałam z doradztwa, ale giełdowe niuanse i uwarunkowania są mi obce. Akcje nabyłam, gdy Krauze szykował ekspansję na rynki wschodnie. Nie rozpoznałam sytuacji. Akcje spadły stąd strata – tłumaczy była wiceminister swoje niepowodzenia na rynku finansowym.


Boom na akcje był… sześć lat temu. Dziś akcje Biotonu spadły do 2 gr, a Petrolinvest spadł o…99,98 proc. Ryszard Krauze opuścił ostatnio rady nadzorcze Biotonu, Polnordu i Petrolinvestu.
- Akcje nabyłam długo po tym, jak przestałam być członkiem rządu – zastrzega się Jolanta Banach, wyprzedzając pytanie, kiedy nabyła akcje feralnej spółki.


Obowiązek składania oświadczenia wynika wprost z przepisów ustawy o samorządzie gminnym z art. 24h ust. 4. Obowiązek składania oświadczeń majątkowych na początku kadencji, w jej trakcie (co roku do 30 kwietnia) oraz na dwa miesiące przed końcem kadencji nie jest żadną nowością. Jest to tak ważny przepis, że niezłożenie oświadczenia majątkowego mimo upływu dodatkowego, wyznaczonego terminu powoduje wygaśnięcie mandatu radnego. Za niewymienienie wszystkich przychodów oraz zatajanie składników majątku grozi do trzech lat pozbawienia wolności.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
-1 #24 Hydraulik 2013-12-09 22:26
Psy szczekają karawana jedzie dalej po trupach bezużytecznych renegatów z ukrytej opcji SDPLowskiej. Pani Banach niech najpierw przeprosi wszystkich w SLD na których pluła...Potem jak będzie taka wola ze strony SLD niech się zapisze do SLD...my jesteśmy jej potrzebni bardziej niż ona nam! Te formularze sa takie trudne?!czy praca u Adamsa tak ogupia...?
Wiec pieski nie szczekać proszę tylko do budy i cicho tam ...!
Cytować
 
 
+3 #23 Zniesmaczony 2013-12-09 22:00
http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35636,14992766,Przedwyborczy_sondaz_Gazety__kogo_dzis_na_prezydenta.html#LokTrojTxt

dziekuje i bez odbioru
Cytować
 
 
-2 #22 ex-koleżanka II 2013-12-09 21:42
nie tylko Nowak,nie tylko Hofman,takze pani Banach musi wpisac przychody w tym diety,które co napisamo w czesci są opodatkowanea w czesci nie co jest niesitotne dla wykonania obowiazku,jako b.kolezanka rozumiem zdenerwowanie przyjaciól pani Banach,bo to jest koniec marzen o przyjemnościach kandydowania w Gdańsku,a SLD powinno pójść droga warszawska i w miescie trudnym postawić na lidera żeby odbudować swoja pozycję w radzie,w tym kontekście paniu Banach jest politycznie bezużyteczna dla SLD a użyteczna dla siebie, decyzjanalezy do partii
Cytować
 
 
+5 #21 Tadek 2013-12-09 19:32
Pan Marek Formela nie umie przegrywać. Pisane na łamach jego gazety paszkwile nie mają podstaw prawnych. Dieta radnego jest nie opodatkowana i nie zwiększa jego majątku. Jak sama nazwa mówi "oświadczenie majątkowe " wykazujemy w nim swoje przychody i posiadany z tego tytułu majątek. Pan Formela zapomina też o sobie. Jest nadal oskarżonym w aferze "Stella Maris " i nie przeszkadza mu to w swojej działalności politycznej. Dziwię się P. Millerowi przewodniczącem u SLD, że toleruje takie osoby, które mogą pociągnąć SLD w dół.
Cytować
 
 
+4 #20 Zniesmaczony 2013-12-08 15:56
Danuta Kledzik w Radzie Miasta to by był zart dopiero. W latach 90 szła para w pare z prawica, az miło. Na pewno mialaby tak duzo do powiedzenia w imieniu lewicy. Cos sie zdaje ze to w gdansku to Sld pasozytuje na Banach a nie odwrotnie.
Cytować
 
 
-5 #19 ex-koleżanka 2013-12-08 11:49
Jolu,bez sdrp/sld nie istbniejesz w polityce,w 1993,97 ,2001 dostalas mandat z list tej formacji bylass jej dzialaczka i wielbilas kolege Jedykiewicza,kt ore decydowal o listach do sejmu,potem bralas udzial w puczu kolegi Borowskiego i obwinialas swoich bylewych kolegow o wszystko co zle,w 2005,6 i 7 przepadalas w wyborach na Pomorzu bo bez szylldu nawet slabego SLD nie dali sie nic ugrac,wrocilas kuchennymiu drzwiami do SLD na jedyne miejsce mandatowe,z ktorego kolega Andruszkiewicz wypchna,sam czy z pomoca nieważne,koleżn ke Kledzik zwiazana z tym okregiem wyboirczym,zami ast wiec dalej czepiac sie SLD ich wlasna droga i pokaz ze cos znaczysz i przestan na SLD pasożytować bo to Ciebie niegodne,masz swoje forum lerwicy idz ta drogą
Cytować
 
 
+7 #18 Pola 2013-12-07 14:25
Na Giełdzie Jolu nie ma mądrych, najbardziej stracili Gdynianie , dla których P.Krauze był UOSOBIENIEM SUKCESU
Obserwuję akcje Biotonu od lat i też mi smutno.
Cytować
 
 
+3 #17 Jędrzej 2013-12-07 12:41
Xa[censored]

Patrzę na stronę Rady Miasta Gdańska, a tam: Jolanta Banach - radna Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Zerkam do gazet, na portale, a tam wypowiada się: Jolanta Banach - radna SLD. Oglądam telewizję, słucham radia, a tam o sprawach ważnych dla Gdańska i Gdańszczan: Jolanta Banach - radna SLD. Nie wypowiadam się za innych, ale normalni i uczciwi ludzie raczej nie mają wątpliwości, że mamy do czynienia z jawną i godną reprezentacją określonej partii i określonego środowiska. Czytam sobie prezydencki sondaż przedwyborczy: Jolanta Banach, radna SLD - 10 % poparcia. Czy to wyborcy prawicy wystawiają tak wysokie noty? Proszę sobie odpuścić argumenty w stylu Kalego, Nawet kłamstwo i manipulacja powinny mieć swoje granice, by nie obrócić się w śmieszność.
Cytować
 
 
+4 #16 Milcha 2013-12-07 10:41
...koledzy powinni go szybciej odwołać z zajmowanej funkcji. Chyba nie zamierza znowu startować jako kandydat na prezydenta Gdańska?
Cytować
 
 
+7 #15 Żakuj 2013-12-07 10:33
"Prokuratura zarzuca Jędykiewiczowi, jako prezesowi Energobudowy, wyprowadzenie z tej firmy prawie 31 mln zł, "wypranie" ok. 14 mln zł i uszczuplenia podatkowe.Oprócz 67-letniego Jędykiewicza, który na przełomie lat 80. i 90. był także wojewodą gdańskim, na ławie oskarżonych zasiada osiem osób, w tym m.in. byli członkowie zarządu Energobudowy oraz redaktor naczelny nieistniejącego już "Głosu Wybrzeża" Marek F., który w 2002 roku był kandydatem SLD na prezydenta Gdańska" O tym cicho na Wybrzeżu24.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież