Nie żyje Piotr Świąc » Nie żyje Piotr Świąc, wieloletni dziennikarz gdańskiego ośrodka Telewizji Polskiej. Zmarł tragicznie... Elżbieta Rafalska: Nie trzeba pisać nam scenariuszy drogi życia i kari... » Z Elżbietą Rafalską, posłem do Parlamentu Europejskiego (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), o... Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Sol... » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Solidarnością.Mija dwulecie rządó... Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
niedziela, 07 marca 2021 22:10
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
Siatkarze Trefla w ostatnim meczu rundy zasadniczej PlusLigi pokonali
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
sobota, 06 marca 2021 17:05
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
Lechia nie zdołała odnieść czwartego z rzędu zwycięstwa.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Co dalej z Targiem Węglowym?

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 09 grudnia 2013 19:51

Znajdujący się w centrum Gdańska plac pełni funkcję placu postojowego pomiędzy odbywającymi się sezonowo jarmarkami. Nieskładny, z jednej strony otoczony kamienicami, budynkiem Akademii Sztuk Pięknych i Teatrem Wybrzeże, a z drugiej kwadratową bryłą budynku LOT-u, plac od wielu lat pełni najróżniejsze funkcje, będąc swoistą pustą dziurą w Śródmieściu, zaraz przed najbardziej reprezentacyjną ulicą w całym Gdańsku – Długim Targiem. Od wielu lat mieszkańcy spierają się co na targu Węglowym miało by się znajdować. Teraz jednak gdańszczanie mają realną szansę na zmianę – ruszają właśnie konsultacje społeczne wokół Targu Węglowego.


Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku razem z Pracownią Badań i Innowacji Społecznych Stocznia wychodzą z inicjatywą reorganizacji Targu Węglowego do gdańszczan. W konsultacjach mających potrwać do marca udział może wziąć każdy, kto tylko ma pomysł na nową funkcję społeczną placu. Przygotowany w ramach starannych obserwacji użytkowników placu, paneli eksperckich i konsultacyjnych, warsztatów z mieszkańcami (podzielonymi na części dla dorosłych i dla młodzieży), ankiet internetowych oraz papierowych, projekt zostanie przedstawiony władzom Miasta Gdańska, jednak te w żaden sposób nie będą zobowiązane do jego realizacji – celem projektu jest tylko poznanie opinii publicznej. Do projektu zostaną zaangażowani studenci Uniwersytetu Gdańskiego, którzy będą obserwować życie codzienne Targu Węglowego.

W ankiecie przeprowadzonej na przełomie sierpnia i września tego roku, większość osób, co jest zaskakujące, opowiadała się za stworzeniem terenu rekreacyjnego, a nie, jak można by przypuszczać, parkingu – funkcji, którą Targ Węglowy pełni przez większość roku.

4 grudnia członkowie Stoczni i IKM-u zorganizowali spotkanie, na które przybyła grupa zainteresowanych mieszkańców Gdańska, w tym studenci socjologii, urbanistyki, architektury, jak i przedstawiciele ASP i Politechniki Gdańskiej. Przez większość dwugodzinnego spotkania Stocznia przybliżała swoje poprzednie projekty zrealizowane w Warszawie, a także przedstawiała ideę partycypacji obywatelskiej. Na koniec głos zabrali goście. Echem odbił się wynik letniej ankiety – większość osób opowiada się za nadaniem placowi funkcji kulturalnej, proponując wykorzystanie przestrzeni Targu na wystawy obrazów i rzeźb czy sztuk aktorskich, popierając swój pomysł bliskością ASP i Teatry Wybrzeże. Parkingowi mówiono "nie", choć nie stanowcze.

Warto zaznaczyć, że ani IKM, ani Stocznia nie maja możliwości architektonicznej interwencji w Targ Węglowy, co oznacza, ze pomysły nowej zabudowy Targu Węglowego nie będą brane pod uwagę.

Targ Węglowy jest miejscem bardzo kontrowersyjnym, gdzie stykają się ze sobą dwie różne sfery życia takiego miasta jak Gdańsk – miasta o bogatej historii, co przejawia się w architekturze, jak i miasta inwestycji i nowoczesności, o czym świadczy bliskość biur czy banku NBP. Targ Węglowy pozostaje w zawieszeniu pomiędzy tymi dwoma funkcjami – pragmatyczną i kulturalną – od czasu do czasu pełniąc jedną na zmianę z drugą. Czy w końcu przy pomocy Gdańszczan uda nadać mu się końcową, stałą formę?

Alicja Kołbuc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież