Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

CMM przemianowane w NMM

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 grudnia 2013 13:22

O przemianowaniu Centralnego Muzeum Morskiego w Narodowe Muzeum Morskie poinformowano 9 grudnia podczas okolicznościowego spotkania z okazji jubileuszu 55-lecia istnienia i działalności Towarzystwa Przyjaciół CMM w Gdańsku. Tegoż dnia decyzję o przemianowaniu podpisał w Warszawie minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, o czym poinformowała w jego imieniu uczestnicząca w gdańskim spotkaniu wiceminister Małgorzata Omilanowska, historyk sztuki.


W imieniu ministra podziękowała 480 członkom Towarzystwa, że są wierni i wytrwali w swoich dotychczasowych działaniach. Uznała to Towarzystwo za ewenement w skali kraju, a nawet i Europy. W jej ocenie sprawia to magia morza, ludzi, którzy związali z nim całe swoje zawodowe życie.


altMałgorzata Omilanowska w imieniu ministra Bogdana Zdrojewskiego w związku z jubileuszem 55-lecia Towarzystwa Przyjaciół CMM w Gdańsku, dokonała uhonorowania jego szczególnie zasłużonych członków okolicznościowymi odznaczeniami.


Srebrne odznaczenie Gloria Artis, minister Zdrojewski przyznał Towarzystwu Przyjaciół CMM, w uznaniu dla dokonań i osiągnięć w dziedzinie ochrony oraz popularyzacji dziedzictwa morskiego. Odznaczenie zostało wpięte przez wiceminister Małgorzatę Omilanowską w klapę marynarki prezesa Towarzystwa dr. Fryderyka Tomali, który w minionych latach odznaczony już został indywidualną Glorią Artis i Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Tym razem otrzymał od ministra dyplom okolicznościowy.


altMinister Zdrojewski z okazji jubileuszu przyznał wiceprezesowi Towarzystwa Apoloniuszowi Łysejko, brązowe odznaczenie Gloria Artis, za osiągnięcia w popularyzowaniu w społeczeństwie problematyki zabytkowych latarni morskich, a także za liczne publikacje o historii latarni morskich polskiego wybrzeża.


altKu zadowoleniu i satysfakcji licznie zebranych w muzeum gości, minister Bogdan Zdrojewski przyznał też Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Tomaszowi Czayka, Łucjanowi Borosiowi i Robertowi Witkowskiemu.


Wiceminister kultury Małgorzata Omilanowska udekorowała też odznaczeniem Gloria Artis, przyznaną przed rokiem, prof. Janowi Kazimierzowi Sawickiemu, autorowi kilkudziesięciu książek i innych opracowań poświęconych historii polskiej floty i osób związanych z gospodarką morską. Autor należy do ścisłego grona współpracowników CMM.


altPodczas jubileuszowego spotkania wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół CMM Teresa Boguszewska dokonała wodowania nowo wydanego albumu „Przyjaciele dla Muzeum”. Wodowanie już tradycyjnie od wielu lat odbyło się czerwoną różą zamoczoną w kroplach szampana.


alt


O idei i historii oraz zawartości albumu poinformowała licznych zaproszonych gości Anna Ciemińska, redaktor wydanego dzieła. Pomysł na opracowanie i opisanie wszystkich darów i darczyńców dla CMM zrodził się trzy lata temu, gdy muzeum wzbogaciło się  o rzeźby i kosztowne modele jednostek pływających, które zostały wykonane przez sławnych marynistów. W zbiorach znalazła się też m.in. walizka, która znajdowała się na statku pasażerskim Piłsudski, podczas przedwojennego rejsu do Norwegi. Album początkowo miał zawierać 160 rycin podarowanych obrazów, ale włączono również dary indywidualne i opis wzrósł aż do 1017 pozycji.


altJest wśród nich malarski portret kpt. Karola Olgierda Borchardta (1905-1986), autora znanej książki „Znaczy kapitan”, namalowany przez Monikę Żeromską, córkę pisarza Stefana. Jest też archiwum ludzi morza oraz opracowania tematyczne dokonane przez kilkunastu autorów. Dużą część albumu zajmuje katalog i lista darczyńców.


altPierwszy egzemplarz albumu podarowano wiceminister Małgorzacie Omilanowskiej, a drugi dyrektorowi CMM Jerzemu Litwinowi, który pokrótce przypomniał o istnieniu Towarzystwa przyjaciół CMM oraz innych podobnych, jak Przyjaciół Daru Pomorza, czy Przyjaciół Statku Muzeum Sołdek.


altZ okazji 55-jubileuszu Towarzystwa, gdańskie CMM, a właściwie już NMM, otrzymało kolejne podarunki. Jednym z nich jest pochodzący z 1938 roku  płócienny worek żeglarski z napisem Dar Pomorza, który przekazał Bogusław Karaś na ręce dyrektora muzeum Jerzego Litwina. Towarzyszący im na zdjęciu pierwszy z lewej kpt. ż.w. Daniel Duda, były rektor WSM Gdynia, podarował NMM porcelanowy medal jaki otrzymał w 1970 roku podczas rejsu do Chin.


altWszyscy goście po części oficjalnej mieli możliwość zwiedzenia okolicznościowej wystawy ukazującej ponad sto z 1017 eksponatów podarowanych gdańskiemu muzeum przez licznych  darczyńców. 

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież