Pomorscy uczniowie dyskutowali o tajemnicach mózgu » „Mózg nieposkromiony. Dążenie człowieka do doskonałości” to hasło III Pomorskiej Uczniowskiej Konfer... E-recepta obowiązkowa od 2020 roku » Od 8 stycznia 2020 roku recepty będą obowiązkowo wystawiane w formie e-recepty. 190 tys. mieszkańców... Karol Rabenda: Tuba propagandowa poprawia samopoczucie władz miasta » Z Karolem Rabendą, radnym klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska, wiceprezesem partii Porozumienie wicepr... Karol Nawrocki odpowiada na zarzuty sformułowane przez radnych klubu "... » Karol Nawrocki, Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wydał oświadczenie odnosząc się do za... Zmarł Olgierd Pawłowski » W wieku 95 lat odszedł Olgierd Pawłowski. Legenda radiowego dziennikarstwa na Wybrzeżu.Spiker, lekto... „Środa z profilaktyką” - dyżur diabetyków » W środę 13 listopada, w kolejnej odsłonie akcji „Środa z profilaktyką”, w siedzibie Pomorskiego Oddz... Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska » Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdania zarządu spółki Gdańskie Centr... 17. Gdańska Parada Niepodległości » Tysiące gdańszczan, jako uczestnicy lub widzowie, wzięło udział w 17. Gdańskiej Paradzie Niepodległo... Moda kontra rak » Mali pacjenci Oddziału Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w sobot... „Solidarność” i biskupi. Konferencja w Sali BHP „Od godności człowieka... » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, czyli ...
Reklama
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
wtorek, 12 listopada 2019 15:22
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdan ...
Lotos PKH wygrał w Katowicach po karnych
piątek, 15 listopada 2019 23:11
Lotos PKH wygrał w Katowicach po karnych
Kibice w Katowicach zobaczyli "mało" hokejowy mecz, bo przez 65 minut ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pani Ewa z sopockiej Willi Klara
poniedziałek, 11 listopada 2019 16:43
Pani Ewa z sopockiej Willi Klara
Wchodziło się po starych drewnianych schodach. Na pierwszym piętrze ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Malborskie spotkania ruchu AA

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
wtorek, 08 marca 2016 12:58

Malborskie spotkania środowisk samopomocowych poświęconych bieżącym działaniom ruchu AA oraz problemom Dorosłych Dzieci Alkoholików, dało zainteresowanym możliwość skonfrontowania swojej wiedzy, doznań i doświadczeń w tych tematach. Jednego dnia w Klubie Abstynenta stowarzyszenia „Tu i Teraz” gościli rzecznicy grup AA z całego regionu, oraz odbył się mityng spikerski poświęcony problematyce funkcjonowania Dorosłych Dzieci Alkoholików oraz Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych. Gośćmi spikerami było małżeństwo z Olsztyna - Ela i Waldek. Osoby z wieloletnim doświadczeniem pracy nad zmianami w relacjach małżeńskich, rozwojem osobistym.Głównym wspólnym mianownikiem spotkań grup samopomocowych jest anonimowość, jednak nie izolacja. Stowarzyszenie „Tu i Teraz” udziela gościny i opieki wszelkim takim grupom zarówno z Malborka, jak i sprzyja działaniom łączącym środowiska, ludzi z innych miast. Między innymi do takiej roli zostało ono powołane. Główny cel Stowarzyszenia to zajmowanie się abstynenckimi kompleksowymi działaniami środowiskowymi na rzecz wszystkich mieszkańców miasta.


Dużym zainteresowaniem, także przyjezdnych z Elbląga, Gdańska, Sztumu cieszyło się spotkanie zorganizowane przez liderów malborskiej grupy Dorosłych Dzieci  Alkoholików.  Tym razem był to tzw. otwarty mityng spikerski czyli  otwarte spotkanie,  dla wszystkich chcących zapoznać się z problematyką. Można było zadać pytania zaproszonym gościom , osobom z wieloletnim doświadczeniem w pracy nad własnym rozwojem,  relacjami z bliskimi. Sala była wypełniona, a słuchacze podkreślali ciepłą atmosferę spotkania.


altWbrew obiegowemu myśleniu i mitach na ten temat -  malborskie grupy samopomocowe mają się  i prosperują dobrze. Nie tylko dają nadzieję wyjścia z nałogów, ale są pragmatycznym narzędziem do zachowywania abstynencji. W przypadku osób współuzależnionych lub osób, których rodzice byli lub są uzależnieni, są pomocne w radzeniu sobie w życiu z wieloma psychologicznymi konsekwencjami z tego wynikającymi.
Grupy samopomocowe AA, DDA, DDD nie są sektami, nie są związane z żadną partią, kościołem, religią, ośrodkiem terapii czy terapeutami. To ruch z prawie stuletnią tradycją (powstał w 1935 roku),  który się sprawdził w całym świecie, bowiem problemy wynikające z uzależnienia nie znają granic, koloru skóry, wyznania, wielkości pełnienia funkcji i ról życiowych czy wieku.


Szacuje się, że w Polsce 12 procent dorosłych nadużywa alkoholu. Inny problem stanowi młodzież, o tragediach spowodowanych nadużywaniem, spożywaniem alkoholu … słyszymy, widzimy i niestety, czasem odczuwamy konsekwencje bezpośrednie takich zachowań.


altWraz z alkoholizmem rośnie liczba osób, na które ma wpływ zachowanie pijących. Współuzależnienie potraja, co najmniej, ten procent. Trauma wyniesiona z dzieciństwa dotkniętego uzależnieniem rodziców dotyka ponad 30 procent populacji. To obraz tego, jak ważne są miejsca, gdzie można uzyskać pomoc od innych ludzi, którzy rozumieją, nie wyśmieją, i mają na tyle empatii, żeby zrozumieć innych potrzebujących wsparcia.
Dlatego miejsca takie jak to, w Malborku w Klubie Abstynenta i w innych wspólnotach samopomocowych w mieście, stanowią niezwykle ważne elementy  mądrego rozwoju struktur środowisk abstynenckich. Czasem po macoszemu traktowanych przez przedstawicieli instytucji  zawodowo zajmujących się pomocą, jakby nierozumiejących istoty wzajemnego współdziałania w różnych obszarach. Nie wszystko może być domeną terapeutów i urzędników. Ponadto, to, co oferują grupy samopomocowe nie obciąża budżetu miasta. Trzeba się więc pochylać nad stymulacją warunków do rozwoju takich struktur. O tym warto wiedzieć, chcąc coś sensownego zrobić dla całej społeczności.


altCzym są grupy samopomocowe
Grupy samopomocowe spotykają się niejako samoistnie i niezależnie, według swoich zasad, zwanych tradycjami (to, co grupa powinna robić, by zdrowo, prawidłowo funkcjonować i być użyteczną swoim członkom). Spotykają się one praktycznie w każdym mieście, gminie, miejscowości, gdzie znajdą się chętni i odpowiednie miejsce. Te spotkania zwane mityngami są anonimowe – co oznacza między innymi, że służą tylko indywidualnej pracy nad samym sobą, rozwojowi osobistemu bez rozgłosu, bez zapisywania się, bez legitymacji członkowskich, bez obowiązku i przymusu. Zasadą jest wspomniane zachowanie anonimowości osób uczestniczących oraz wzajemne  zaufanie. Znaczy to, że rzeczy i sprawy poruszane podczas spotkania grupy pozostaną w czasie trwania i tylko w kręgu uczestniczących tam osób. Cały szereg reguł pracy nad sobą, dokonywania swoich zmian określają, tzw. Kroki. Jest ich dwanaście, podobnie jak zasad funkcjonowania grupy wobec siebie – wspomnianych tradycji. Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania  grup samopomocowych można znaleźć w Internecie, w poradniach, w prasie, np. tutaj https://pl.wikipedia.org/wiki/Anonimowi_Alkoholicy


Malborska grupa DDA

Grupa malborska DDA działa od roku. Jej członkowie spotykają się w każdy czwartek od godziny 17.30 w salce mityngowej Klubu Abstynenta (ul. Poczty Gdańskiej 3). Z życzliwością i otwartością przyjmują każdą potrzebującą i zainteresowaną osobę.
Krzysztof Hajbowicz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież