Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz... Bogusław Gołąb: Kadencja pionierów » Z Bogusławem Kazimierzem Gołąbem, uczestnikiem strajków z 1970, 1980 r. i 1988 r., stoczniowcem, w 1... Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka otwarta dla czytelników » Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku jest już otwarta dla czytelników. W związku ze stanem e... Nie żyje legenda polskiego judo shihan Ryszard Zieniawa » Odszedł Ryszard Zieniawa, trener klasy mistrzowskiej judo. Człowiek skromny i twardy w „miękkiej szt...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
eWinner 1. Liga ma ruszyć 11 lipca
środa, 13 maja 2020 18:57
eWinner 1. Liga ma ruszyć 11 lipca
Rywalizacja w żużlowej eWinner 1. Lidze ma się rozpocząć 11 lipca ...
Nalepa i Arak na dłużej w Lechii
poniedziałek, 11 maja 2020 18:03
Nalepa i Arak na dłużej w Lechii
Lechia Gdańsk przedłużyła kontrakty z Jakubem Arakiem oraz Michał ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Malborskie spotkania ruchu AA

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
wtorek, 08 marca 2016 12:58

Malborskie spotkania środowisk samopomocowych poświęconych bieżącym działaniom ruchu AA oraz problemom Dorosłych Dzieci Alkoholików, dało zainteresowanym możliwość skonfrontowania swojej wiedzy, doznań i doświadczeń w tych tematach. Jednego dnia w Klubie Abstynenta stowarzyszenia „Tu i Teraz” gościli rzecznicy grup AA z całego regionu, oraz odbył się mityng spikerski poświęcony problematyce funkcjonowania Dorosłych Dzieci Alkoholików oraz Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych. Gośćmi spikerami było małżeństwo z Olsztyna - Ela i Waldek. Osoby z wieloletnim doświadczeniem pracy nad zmianami w relacjach małżeńskich, rozwojem osobistym.Głównym wspólnym mianownikiem spotkań grup samopomocowych jest anonimowość, jednak nie izolacja. Stowarzyszenie „Tu i Teraz” udziela gościny i opieki wszelkim takim grupom zarówno z Malborka, jak i sprzyja działaniom łączącym środowiska, ludzi z innych miast. Między innymi do takiej roli zostało ono powołane. Główny cel Stowarzyszenia to zajmowanie się abstynenckimi kompleksowymi działaniami środowiskowymi na rzecz wszystkich mieszkańców miasta.


Dużym zainteresowaniem, także przyjezdnych z Elbląga, Gdańska, Sztumu cieszyło się spotkanie zorganizowane przez liderów malborskiej grupy Dorosłych Dzieci  Alkoholików.  Tym razem był to tzw. otwarty mityng spikerski czyli  otwarte spotkanie,  dla wszystkich chcących zapoznać się z problematyką. Można było zadać pytania zaproszonym gościom , osobom z wieloletnim doświadczeniem w pracy nad własnym rozwojem,  relacjami z bliskimi. Sala była wypełniona, a słuchacze podkreślali ciepłą atmosferę spotkania.


altWbrew obiegowemu myśleniu i mitach na ten temat -  malborskie grupy samopomocowe mają się  i prosperują dobrze. Nie tylko dają nadzieję wyjścia z nałogów, ale są pragmatycznym narzędziem do zachowywania abstynencji. W przypadku osób współuzależnionych lub osób, których rodzice byli lub są uzależnieni, są pomocne w radzeniu sobie w życiu z wieloma psychologicznymi konsekwencjami z tego wynikającymi.
Grupy samopomocowe AA, DDA, DDD nie są sektami, nie są związane z żadną partią, kościołem, religią, ośrodkiem terapii czy terapeutami. To ruch z prawie stuletnią tradycją (powstał w 1935 roku),  który się sprawdził w całym świecie, bowiem problemy wynikające z uzależnienia nie znają granic, koloru skóry, wyznania, wielkości pełnienia funkcji i ról życiowych czy wieku.


Szacuje się, że w Polsce 12 procent dorosłych nadużywa alkoholu. Inny problem stanowi młodzież, o tragediach spowodowanych nadużywaniem, spożywaniem alkoholu … słyszymy, widzimy i niestety, czasem odczuwamy konsekwencje bezpośrednie takich zachowań.


altWraz z alkoholizmem rośnie liczba osób, na które ma wpływ zachowanie pijących. Współuzależnienie potraja, co najmniej, ten procent. Trauma wyniesiona z dzieciństwa dotkniętego uzależnieniem rodziców dotyka ponad 30 procent populacji. To obraz tego, jak ważne są miejsca, gdzie można uzyskać pomoc od innych ludzi, którzy rozumieją, nie wyśmieją, i mają na tyle empatii, żeby zrozumieć innych potrzebujących wsparcia.
Dlatego miejsca takie jak to, w Malborku w Klubie Abstynenta i w innych wspólnotach samopomocowych w mieście, stanowią niezwykle ważne elementy  mądrego rozwoju struktur środowisk abstynenckich. Czasem po macoszemu traktowanych przez przedstawicieli instytucji  zawodowo zajmujących się pomocą, jakby nierozumiejących istoty wzajemnego współdziałania w różnych obszarach. Nie wszystko może być domeną terapeutów i urzędników. Ponadto, to, co oferują grupy samopomocowe nie obciąża budżetu miasta. Trzeba się więc pochylać nad stymulacją warunków do rozwoju takich struktur. O tym warto wiedzieć, chcąc coś sensownego zrobić dla całej społeczności.


altCzym są grupy samopomocowe
Grupy samopomocowe spotykają się niejako samoistnie i niezależnie, według swoich zasad, zwanych tradycjami (to, co grupa powinna robić, by zdrowo, prawidłowo funkcjonować i być użyteczną swoim członkom). Spotykają się one praktycznie w każdym mieście, gminie, miejscowości, gdzie znajdą się chętni i odpowiednie miejsce. Te spotkania zwane mityngami są anonimowe – co oznacza między innymi, że służą tylko indywidualnej pracy nad samym sobą, rozwojowi osobistemu bez rozgłosu, bez zapisywania się, bez legitymacji członkowskich, bez obowiązku i przymusu. Zasadą jest wspomniane zachowanie anonimowości osób uczestniczących oraz wzajemne  zaufanie. Znaczy to, że rzeczy i sprawy poruszane podczas spotkania grupy pozostaną w czasie trwania i tylko w kręgu uczestniczących tam osób. Cały szereg reguł pracy nad sobą, dokonywania swoich zmian określają, tzw. Kroki. Jest ich dwanaście, podobnie jak zasad funkcjonowania grupy wobec siebie – wspomnianych tradycji. Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania  grup samopomocowych można znaleźć w Internecie, w poradniach, w prasie, np. tutaj https://pl.wikipedia.org/wiki/Anonimowi_Alkoholicy


Malborska grupa DDA

Grupa malborska DDA działa od roku. Jej członkowie spotykają się w każdy czwartek od godziny 17.30 w salce mityngowej Klubu Abstynenta (ul. Poczty Gdańskiej 3). Z życzliwością i otwartością przyjmują każdą potrzebującą i zainteresowaną osobę.
Krzysztof Hajbowicz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież