„Środa z profilaktyką” - dyżur diabetyków » W środę 13 listopada, w kolejnej odsłonie akcji „Środa z profilaktyką”, w siedzibie Pomorskiego Oddz... Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska » Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdania zarządu spółki Gdańskie Centr... 17. Gdańska Parada Niepodległości » Tysiące gdańszczan, jako uczestnicy lub widzowie, wzięło udział w 17. Gdańskiej Paradzie Niepodległo... Moda kontra rak » Mali pacjenci Oddziału Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w sobot... „Solidarność” i biskupi. Konferencja w Sali BHP „Od godności człowieka... » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, czyli ... Poseł Płażyński w sprawie redaktora Naskręta pisze do Prokuratora Kraj... » W związku z wezwaniem na policję dziennikarza Macieja Naskręta za upublicznienie nagrania z prezyden... Talenty Pokoleń 2019 » W ramach Gdańskich Dni Seniora 2019 w Centrum Rozwoju Talentów Gdańskiego Urzędu Pracy miała miejsce... Red. Naskręt podejrzany - cena wódki czy demokracji? » Maciej Naskręt, obecnie dziennikarz Radia Gdańsk, który pracując jeszcze w redakcji portalu Trójmias... Poseł Jerzy Borowczak - przegrał z 12, wygrał wg d'Hondta » Jerzy Borowczak, poseł PO, jeden z robotniczych organizatorów strajków sierpniowych w Stoczni Gdańsk... Nominacje do Rady Instytutu Dziedzictwa Solidarności » W historycznej dla niezależnego ruchu związkowego NSZZ „S” i najnowszych dziejów Polski Sali BHP Sto...
Reklama
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
wtorek, 12 listopada 2019 15:22
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdan ...
Lotos PKH pokonał Cracovię po karnych
wtorek, 12 listopada 2019 22:11
Lotos PKH pokonał Cracovię po karnych
Dopiero rzuty karne wyłoniły zwycięzcę meczu Lotos PKH - Comarch C ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski – Moje góry
niedziela, 03 listopada 2019 16:08
Ryszard Kowalewski – Moje góry
„Góry sobie poradzą beze mnie, ja bez gór nie bardzo. Od lat kied ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat… czyjś świat…

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 lutego 2016 07:43

Malborczyk Piotr Jacyno, muzyk i harcerz, potrzebuje pomocy w walce z rakiem. 27 lutego o godzinie 18.00 w Karwanie, sali widowiskowej Muzeum Zamkowego wystąpią przyjaciele muzycy, zespoły taneczne malborskie i nie tylko.Piotr dał się poznać cztery lata temu całej Polsce, dzięki udziałowi w programie "Bitwa na głosy". Wystąpił w drużynie Ryszarda Rynkowskiego. W samym Malborku jest znaną i lubianą postacią. Nie było otwartej imprezy muzycznej, festynu, spotkania muzycznego, harcerskich działań by tam Go nie spotkać.  Niestety, w ostatnim czasie  nadchodziły  złe wiadomości. Piotr zapadł w śpiączkę,  zdiagnozowano u niego białaczkę.


- U Piotra Jacyno wykryto ostrą białaczkę limfoblastyczną. Piotr znajduje się obecnie w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, gdzie jego stan się pogarszał, a od zeszłej soboty utrzymywany jest w śpiączce farmakologicznej. 11 lutego nastąpiła dobrze rokująca, choć niewielka poprawa. Piotr po wybudzeniu potrzebował będzie szpiku – podają do publicznej wiadomości na blogu przyjaciele, znajomi ze stowarzyszenia Samarytanin.


Proszą o gest, nawet drobny. Zbierają pieniądze, ale nie tylko oni. Odbywają się koncerty w pubach, salach. Organizowano akcje pomocowe w galeriach handlowych i to nie tylko w Malborku. I nie jest już ważne czy ktoś Piotra zna, lubi czy nie lubi. Tu walka idzie o zdrowie i życie człowieka. Jednego z setek potrzebujących. Ale warto pochylić się nad tym przypadkiem. Pochylić się i umiejętnie mądrze, ze szczerości serca pomóc. To ma pokazać, że potrafimy się jednoczyć jeśli tego wymaga potrzeba. Piotr gdy wyjdzie z Kliniki, w co głęboko wierzymy, będzie potrzebował rehabilitacji, długotrwałego leczenia.


Wielu wzrusza ramionami „- Takich jak On…” Pojawiają się zdania i myśli typu – "Przykro mi, ale co mogę zrobić?", "Nie mam czasu, to nie mój problem", "Nie mam z czego pomagać".
Ciągle słyszymy w TV i radiu, czytamy w gazetach i Internecie o dramatach, jakie rozgrywają się wokół nas… Zaniedbane dzieci, katowani ludzie, katastrofy, wojny, ubóstwo, choroby… Tyle złych informacji dociera do naszych oczu i uszu, że w pewnym momencie przestajemy widzieć w tym konkretną, ludzką tragedię.


Ten „natłok” informacji znacie, te wypowiadane kwestie też?! Stąd zaczyna się negowanie wszystkiego co moglibyśmy z siebie wykrzesać najlepszego. Malkontentów na świecie przecież nie brakuje. Ale czy teraz jest czas by się nimi zajmować?  Może a raczej na pewno to temat na inny raz, teraz ważne jest co innego.  


altTragedia Piotrka stała się przyczynkiem jednoczenia ludzi w akcji niesienia mu pomocy, nie tylko tu w Malborku.
Na początek pomóżmy na ile nas stać, choćby dobrą, życzliwą myślą, może też jakąś złotówką lub dużo więcej więcej, jakimś sensownym gestem, pomysłem. Właśnie Jemu. A potem spróbujcie innym, odkryjecie coś niesamowitego  we własnym sercu. Może kiedyś staniecie się wolontariuszami – to dobra postawa  do  otwierania oczu i weryfikacji poglądów. Odkrywamy w sobie radość dzielenia się… Bo to naprawdę ogromna wartość! Każdy z nas potrzebuje być dobrym i otrzymywać dobro. Ale o tym również kiedy indziej, teraz pomóżmy Piotrowi.


Wkrótce sobotni koncert, z którego dochód zostanie przeznaczony na leczenie. Jeden z kilku, lecz ten zdaje się być  największy. 27 lutego o godzinie 18.00  w  Karwanie, sali widowiskowej Muzeum Zamkowego wystąpią przyjaciele muzycy, zespoły taneczne  Malborskie i nie tylko. Alicja Węgorzewska, Ryszard Rynkowski, Monika Kuszyńska, cała ówczesna ekipa uczestników "Bitwy na Głosy", dziennikarze śpiewający (m.in. Wioletta Jankowiak) i wielu innych ludzi przynoszących ze sobą wielkie serce i chęć pomocy. Bilety można kupić nie tylko w instytucjach kultury, są także dostępne w sekretariacie burmistrza Miasta.


Pamiętajmy, że pomagając Jemu, pomagamy tak naprawdę swojej nadziei, że człowiek „Homo Sapiens” to wartość dodana i brzmieć może dumnie, sensownie i pomocnie, jeśli tylko zechcemy.
Krzysztof Hajbowicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież