Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat… czyjś świat…

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 lutego 2016 07:43

Malborczyk Piotr Jacyno, muzyk i harcerz, potrzebuje pomocy w walce z rakiem. 27 lutego o godzinie 18.00 w Karwanie, sali widowiskowej Muzeum Zamkowego wystąpią przyjaciele muzycy, zespoły taneczne malborskie i nie tylko.Piotr dał się poznać cztery lata temu całej Polsce, dzięki udziałowi w programie "Bitwa na głosy". Wystąpił w drużynie Ryszarda Rynkowskiego. W samym Malborku jest znaną i lubianą postacią. Nie było otwartej imprezy muzycznej, festynu, spotkania muzycznego, harcerskich działań by tam Go nie spotkać.  Niestety, w ostatnim czasie  nadchodziły  złe wiadomości. Piotr zapadł w śpiączkę,  zdiagnozowano u niego białaczkę.


- U Piotra Jacyno wykryto ostrą białaczkę limfoblastyczną. Piotr znajduje się obecnie w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, gdzie jego stan się pogarszał, a od zeszłej soboty utrzymywany jest w śpiączce farmakologicznej. 11 lutego nastąpiła dobrze rokująca, choć niewielka poprawa. Piotr po wybudzeniu potrzebował będzie szpiku – podają do publicznej wiadomości na blogu przyjaciele, znajomi ze stowarzyszenia Samarytanin.


Proszą o gest, nawet drobny. Zbierają pieniądze, ale nie tylko oni. Odbywają się koncerty w pubach, salach. Organizowano akcje pomocowe w galeriach handlowych i to nie tylko w Malborku. I nie jest już ważne czy ktoś Piotra zna, lubi czy nie lubi. Tu walka idzie o zdrowie i życie człowieka. Jednego z setek potrzebujących. Ale warto pochylić się nad tym przypadkiem. Pochylić się i umiejętnie mądrze, ze szczerości serca pomóc. To ma pokazać, że potrafimy się jednoczyć jeśli tego wymaga potrzeba. Piotr gdy wyjdzie z Kliniki, w co głęboko wierzymy, będzie potrzebował rehabilitacji, długotrwałego leczenia.


Wielu wzrusza ramionami „- Takich jak On…” Pojawiają się zdania i myśli typu – "Przykro mi, ale co mogę zrobić?", "Nie mam czasu, to nie mój problem", "Nie mam z czego pomagać".
Ciągle słyszymy w TV i radiu, czytamy w gazetach i Internecie o dramatach, jakie rozgrywają się wokół nas… Zaniedbane dzieci, katowani ludzie, katastrofy, wojny, ubóstwo, choroby… Tyle złych informacji dociera do naszych oczu i uszu, że w pewnym momencie przestajemy widzieć w tym konkretną, ludzką tragedię.


Ten „natłok” informacji znacie, te wypowiadane kwestie też?! Stąd zaczyna się negowanie wszystkiego co moglibyśmy z siebie wykrzesać najlepszego. Malkontentów na świecie przecież nie brakuje. Ale czy teraz jest czas by się nimi zajmować?  Może a raczej na pewno to temat na inny raz, teraz ważne jest co innego.  


altTragedia Piotrka stała się przyczynkiem jednoczenia ludzi w akcji niesienia mu pomocy, nie tylko tu w Malborku.
Na początek pomóżmy na ile nas stać, choćby dobrą, życzliwą myślą, może też jakąś złotówką lub dużo więcej więcej, jakimś sensownym gestem, pomysłem. Właśnie Jemu. A potem spróbujcie innym, odkryjecie coś niesamowitego  we własnym sercu. Może kiedyś staniecie się wolontariuszami – to dobra postawa  do  otwierania oczu i weryfikacji poglądów. Odkrywamy w sobie radość dzielenia się… Bo to naprawdę ogromna wartość! Każdy z nas potrzebuje być dobrym i otrzymywać dobro. Ale o tym również kiedy indziej, teraz pomóżmy Piotrowi.


Wkrótce sobotni koncert, z którego dochód zostanie przeznaczony na leczenie. Jeden z kilku, lecz ten zdaje się być  największy. 27 lutego o godzinie 18.00  w  Karwanie, sali widowiskowej Muzeum Zamkowego wystąpią przyjaciele muzycy, zespoły taneczne  Malborskie i nie tylko. Alicja Węgorzewska, Ryszard Rynkowski, Monika Kuszyńska, cała ówczesna ekipa uczestników "Bitwy na Głosy", dziennikarze śpiewający (m.in. Wioletta Jankowiak) i wielu innych ludzi przynoszących ze sobą wielkie serce i chęć pomocy. Bilety można kupić nie tylko w instytucjach kultury, są także dostępne w sekretariacie burmistrza Miasta.


Pamiętajmy, że pomagając Jemu, pomagamy tak naprawdę swojej nadziei, że człowiek „Homo Sapiens” to wartość dodana i brzmieć może dumnie, sensownie i pomocnie, jeśli tylko zechcemy.
Krzysztof Hajbowicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież